Laponský ovčák (Lapinporokoira)


Historie

Laponci používali po staletí k pasení sobů ovčácké psy stejného typu, jako je laponský ovčák.  

Od 50. let 20. století začalo zapisování těchto psů do plemenné knihy.  V té době byli laponský ovčák (lapinporokoira) a finský laponský pes (lapinkoira) považováni za jedno a totéž plemeno.  Jako samostatné plemeno byl laponský ovčák vydělen v roce 1966, protože v této době bylo uznáno, že se jedná o dvě rozdílná plemena ovčáka.

Vzhled

Lapinporokoira je ovčácký špic stření velikosti. Jeho kostra a svaly jsou silné a i když je laponský ovčák dobře osvalený, nesmí působit těžkým dojmem. Oči by měli být nejlépe tmavé, ale harmonizující s barvou srsti. Výraz plemene je horlivý a u fen je také oddaný. Ocas je pokrytý bohatou srstí  a kůže po celém těle těsně přiléhá. Pes dorůstá 48 až 54 cm v kohoutku a fena dorůstá 43 - 49 cm v kohoutku. Hmotnost laponského ovčáka standard FCI neuvádí, ale pohybuje se v rozmezí 27 až 30 kg. Srst tohoto plemene je přizpůsobena severskému klimatu. Krycí srst je střední délky nebo dlouhá, rovná a poměrně odstává od těla. Podsada je hustá a jemná. Na krku, hrudníku a na zadní straně stehen je srst většinou delší a bohatší. Barva srsti je černá v různých odstínech, včetně šedavé nebo tmavě hnědé.

Využití a povaha

Laponský ovčák je klidný, učenlivý a přátelský. Je oddaný svému pánovy a jeho rodině. Tento energický pes při práci bez váhání štěká.

Péče

Péče o srst lapinporokoiry není náročná, v období línání je však třeba pravidelné kartáčování. Majitel by měl pravidelně svému psovi zastřihovat drápky a dopřát mu dostatek pohybu. Laponský ovčák se průměrně dožívá 11 až 12 let.

 

Text: Martina Exnerová

 


zuzana smejkalova
Aktualizováno: 15.2.2008 08:53:07
Napsáno: 12.9.2007 13:31:28

Forum.

Vložit príspěvěk

22.2.2008

Petra

Mám doma německého středního špice-je to moje nej plemeno.Když jsem narazila na toto plemeno-Lapinkoira-byla jsem unešená.Začala jsem toto plemeno schánět,ale marně-u nás v ČR není žádný chovatel tohoto překrásného plemeno.Proto chci touto cestou poprosit všechny,kdo o někom ví nebo by měl možnost sehnat-dovézt-toto plemeno at se prosím ozve.Dobře zaplatím. Pište na můj e-mail-petrahonzik@seznam.cz Tel.603928317. Děkuji Chaloupková

31.12.2008

Tereza

obávám se, že v celé střední evropě je tenhle nejspíš pes jen jeden....a to někde v německu....

31.5.2009

Beranová

My je chováme. Jsou to úžasně chytří, temperamentní psíci, vhodní na agility, tanec se psem...

21.5.2011

Vlkan

Lapinporokoira FCI č.284 se liší od Lapinkoiry FCI č.189, více napoví standardy. Ahoj!

1.10.2011

Marek

Mám záujem o tohoto psa. Ale nemôžem ho nikde zohnať.Pomôže mi s tým niekto? ak áno kontaktujte ma na urpigor@post.sk budem vďačný

18.10.2011

Jiřina

Mám doma 3-letého černobílého laponského ovčáka, ale bez papírů. Zoufale pro něj scháním fenku na pokrytí, pokud možno stejné rasy, ale i jiná plemena jsou výtaná. Zda-li by měl někdo zájem anebo o někom věděl dejte prosím vědět na e-mail J.Manhartova@seznam.cz nebo na tel.(sms) 720 339 155 . Předem děkuju

5.6.2017

Maťa

Na Slovensku a aj v Čechách sú dokopy len 2 chovatelia

2.11.2017

laponka

Tiez mame doma laponku teda lapinporokoira ma 2 roky, je vsak skoda ze su tak malo rozsirene lebo su to skvele psiky.

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz