Krátkosrstá kolie


Historie
Historie plemene je spjata s chovem ovcí na britských ostrovech. Slovo kolie je pravděpodobně odvozené od slova "colley", což označuje skotský název pro ovci s černou tváří. Pastevecká plemena se zde používala po celá staletí k pasení a hlídání ovcí. Tito pastevečtí psi se pravděpodobně vyskytovali na území britských ostrovů od dob příchodu Keltů. Jako kolie byla označována různá plemena, jež vykonávala stejnou práci - pásla stáda. Kolie je původní evropské plemeno, předkové dnešní kolie byli běžnými domácími psy obyvatel Skotské vrchoviny, používali se také jako psi hlídací. Mezi plemena, která se podílela na vzniku kolie patří barzojové a gordonsetři. V historii se krátkosrstá kolie vícekrát křížila s dlouhosrstou kolií, se kterou si je velmi podobná. Krátkosrstá kolie byla ale vždy více psem pracovním než, ve výstavních liniích velice populární, kolie dlouhosrstá.

Povaha a využití
Krátkosrstá kolie je milý a inteligentní pes. Velmi miluje svého pána a jeho rodinu. Je přizpůsobivá, nekonfliktní, k dětem je trpělivá. Snadno se učí základním povelům a hodí se i pro začátečníky. V dnešní době se uplatňuje především jako společenský pes, i když se stále řadí mezi psy ovčácké. Je rychlá a vytrvalá, výborně se hodí pro moderní psí sporty jako je agility, coursing, frisbee, flyball, caniscros atd. Může být využívaná i jako asistenční a slepecký pes.

Vzhled
Stavba těla se vyznačuje silou a aktivitou, bez známek těžkopádnosti a hrubosti. Velmi důležitý je výraz daný perfektní vyvážeností poměru lebky a obličejové části, velikostí, tvarem, barvou a umístěním očí, správným nasazením a nesením uší. Srst je krátká, přiléhající. Krycí srst má tvrdou strukturu s hustou podsadou. Standard uvádí tři uznané barvy: Sobolí (zlatá) a bílá, trikolórní a blue-merle (převažuje jasná, stříbřitá modrá s černými skvrnami nebo černě mramorovaná) Výška v kohoutku: psi 56 - 61 cm, feny 51 - 56 cm, váha: psi 20,5 - 29,5 kg, feny 18 - 25 kg

Péče
Krátkosrstá kolie není náročná. Srst nevyžaduje na rozdíl od dlouhosrsté kolie zvláštní péči. Stačí ji jednou týdně vyčesat, jen v době línání je vhodné ji vyčesávat častěji. Jedná se o velmi přizpůsobivé plemeno, které ale vyžaduje blízkost své lidské rodiny. Nejvhodnější je pro ni držení doma s možností výběhu na zahradu. Aby byla kolie spokojená, potřebuje dostatek pohybu, miluje dlouhé procházky a hry s ostatními psy.

-vr-

Foto: Lenka Fránková
Chovatelská stanice Leneli
http://bayla.wz.cz/

No fotce je fenka BLUE PLANET Leneli, "PeeTee", zbarvení blue-merle
A pes BAYLA Nirreterrit "Bay", zbarvení trikolorní

Více o krátkosrstých koliích se dozvíte na www.kratandy.cz
 


Vanda Ročková
Aktualizováno: 7.10.2008 16:32:00
Napsáno: 7.10.2008 16:31:24

Forum.

Vložit príspěvěk

12.10.2008

Frýda

Ahoj, už čtyři roky si vroucně přeji kolii. Vím o ní snad všechno ale naživo jsem ji viděla jenom dvakrát:( můj problém spočívá v tom že máma k psům nemá extra vztah a doma by psa nesnesla. Takže zbývá jenom držení venku. Četla jsem se kraťandy jsou schopné být celoročně venku za předpokladu zateplené boudy pořádně vystlané slámou. Kontakt s paníčkem a s rodinou by měla...je mi sice 12 ale na diskuzním fóru mi odpověděli že ten kdo má zápal, psa vycvičit dokáže....nejsem si jistá jestli by to bylo ideální pro kolii (jako to držení venku v zimě)

13.10.2008

Ali

Na Odkaz píšou toto: "KK je zdravé a otužilé plemeno, které bez problémů může bydlet i vkotci. U kotcového držení je však třeba pořídit kvalitní, zateplenou boudu a dbát na častý kontakt s rodinou."

8.6.2010

Tamara

mám doma 1 krátkosrstou kolii Blanku.Dělá doma pěkný bordel

2.9.2011

Standa

Máme dvě KK jsou moc milé jmenují se Topi a Rose mám je strašně rád měl jsem ještě kluka Toba zemřel na rakovinu.

16.10.2011

jojo

Chtěla bych pořadnýho psa tak sem se rozhodla že tohodle nebo tolinga nevíte jaky plemeno je lepší? budu s nimcvičit Agilita,dogfrisbe a možná i bog dance.

22.12.2011

Vevík

hodila by se KK do bytu 3+1 nebo poradily byste mi jaké plemeno by se do takto malého hodilo když mám 2letou sestru?

13.1.2012

draha

MŮJ OTEC MĚL 3 KOLIE A ŘÍKAL ŽE JE TO SPRÁVNÉ ZVÍŘE JE TO VELMI MILÉ A CHRÁNI MAJETEK URČITĚ SI HO POŘID TĚ

6.9.2012

Soňa Walterová

Já osobně mám KK a mám bxt 1+1 a uplně v pohodě:) Nikdy sem po tomto plemeni netoužila ale pak se mi do ruky hrou osudu dostal pjsek a můžu říct že lepšího psa sem si přát nemohla je naprosto dokonalí :)jinou rasu už bych nechtěla....prostě Inteligentní naprosto milující tvor:)

21.1.2015

Lenka

Mame nádherného kluka kk. Je to absolutne nenáročné plemeno, výcvik uplne v pohode, chápe vse ihned a je to úžasný parťák. Nikdy jsem po psovi netouzila, koupila jsem ho pro syna, bylo to to nej rozhodnuti, co jsem v zivote udelala. Jen doporučuji !!!!

21.9.2015

Kika

Ahoj :) nevíte někdo kolik asi tak krátkosrsté kolie stojí?s pp a bez pp? :)

7.4.2017

lucka

Ahoj,štěně KK stojí kolem 20 tisíc. S pp. Bez pp neseženete.

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz