Komondor


Historie

Komondor je staré maďarské pastevecké plemeno asijského původu. Označení komondor se poprvé objevilo v roce 1544. Původní předkové téměř určitě přišli do Karpatské pánve s migrujícími Staromaďary, žijícími jako nomádští chovatelé dobytka. Psi se vyznačovali bílým zbarvením a charakteristickou strukturou srsti. Díky barvě byli psi v noci dobře rozeznatelní od vlků, charakteristické „dredy“ je zase chránily před silným deštěm, větrem a sluncem. Plstnatá srst z zimě izolovala teplo a v létě naopak udržovala tělo v relativním chladu. V případě útoku predátora navíc sloužila i jako určitá bariéra, která zmírňovala útok zubů. Pastevci si vážili především jeho bdělých smyslů, ostražitosti a tvrdosti. Roku 1924 byl založen první spolek chovatelů komondorů. V roce 1924 byl přijat první standard a v roce 1954 bylo plemeno uznáno FCI.

 

Povaha a využití

Jedná se o neochvějně odvážného psa při hlídání a obraně svěřených stád a majetku i domova svého pána. Útočí tiše a neohroženě. Jeho povaha není zcela milá, je vrozeně nedůvěřivý. Rozhodně se nejedná o klasického rodinného či společenského psa, protože si stále zachovává svůj původní – přírodní - naturel. Není slepě poslušný, má vlastní hlavu a schopnost se rozhodovat a vyhodnocovat situaci. Není se čemu divit, pastevci potřebovali samostatného psa, který ochrání stádo ve dne i v noci. Vnímá své teritorium jako svůj majetek a netoleruje v něm žádnou jinou živou bytost. Je přirozeně nedůvěřivý. V průběhu dne zachovává pozici vleže, která mu dovoluje kontrolovat své teritorium. V noci je stále v pohybu. Je to ideální hlídač rozlehlých usedlostí a pozemků. Je to spíše introvert, který moc nemusí mazlení. Pro cizí lidi, kteří naruší jeho teritorium, může být nebezpečný.

 

Vzhled

Komondor je velký, mohutně stavěný pes. Jeho atraktivní zevnějšek a důstojné chování vzbuzují respekt a někdy dokonce i strach. Robustní tělo je pokryto zacuchanou, provazcovitou, hustou a dlouhou srstí. Tělo má při pohledu ze strany tvar šikmého obdélníku, maličko se lišícího od čtverce. Nad tělo je zvednuta hustě osrstěná hlava. Ocas je nesen svěšený dolů, se špičkou ohnutou vzhůru, téměř horizontálně. Barva srsti je slonovinová.

Výška: psi minimálně 70 cm, feny minimálně 65 cm.

Hmotnost: psi 50 - 60 kg, feny 40 - 50 kg.t

 

Péče

Hodí se výhradně pro chov venku. Ačkoliv se srst komondora nemusí česat, vyžaduje pravidelnou péči v podobě protrhávání. Také koupání (a sušení) je mnohem náročnější než u plemen s běžnou srstí. Velmi důležitá se správná socializace a důsledná výchova.

Zdroj: F.C.I.-Standard č. 53 / 13.09.2000 / GB www.cmku.cz


Vanda Ročková
Napsáno: 28.5.2011 17:01:58

Forum.

24.2.2012

lucka

komondora bych si ráda pořídila ale nevím jestli línají nebo ne.Někteří lidé říkají že ne a jiní že jo jak je to?

1.6.2012

Pavlína Kubátová

Komondor opravdu není z plemen, které línají, srst tvoří postupně dredy a jeho chlupy v nich zůstávají natrvalo. Péče o srst není zdaleka časově tak náročná jako u psů, které musíme česat. Asi do deseti měsíců věku štěněte se majitel o srst nestará vůbec, v tomto období se plstnaté provázky začínají pomalu vytvářet a po jejich dotvoření jen občas srst komondora doprotrháme. Pro další konkrétní informace se na mne můžete obrátit na feherkocos@seznam.cz

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz