Kolie dlouhosrstá


Historie:

Plemeno jistě zná každý, kdo se jen trochu zajímá o psí plemena a ten, kdo náhodou ne, jistě někdy viděl v televizi příběh kolie Lassie.

Jedni z předků kolie byli dovezeni z Islandu před více než 400 lety. Originální název „colley“ znamená skotský název pro ovci s černou tváří. Pastevecká plemena se používala po celá staletí na Skotské vysočině k pasení a hlídání ovcí, tyto pastevci se pravděpodobně vyskytovali na území britských ostrovů od dob příchodu Keltů. Další plemena, která se podílela na vzniku dnešní kolie jsou barzojové a setři. Před tím, než vznikla dnešní dlouhosrstá kolie existovalo mnoho různých „ras“ pasteveckých psů, které byly různě označovány a navzájem se křízili.

Tato pastevecká plemena byla pro obyvatele Skotska velmi důležitá. Hlídali stáda a ušetřili tak pastevcům mnoho práce a starostí. O pasteveckých psech kolují též pověsti, například o psu, který se po čtyři dny staral o zracené dítě – obstarával mu potravu a zavedl ho zpět k lidem.

V angličtině se dlouhosrstá kolie nazývá „rough coated collie“, což v překladu znamená hrubosrstá kolie, což již dávno není pravda, dnešní kolie se pyšní krásnou dlouhou srstí.

Organizovaný chov kolie započal v polovině 19. století. Plemeno za to vděčí také královně Victorii, která roku 1860 navštívila Skotsko a byla plemenm tak nadšená, že si jich několik zakoupila do svého psince ve Windsoru. Kolie jako plemeno se dostala do povědomí veřejnosti na výstavě v Birminghamu roku 1871, konkrétně byli vystaveni dva psi Cocky boy a Old Cockie, který se stal nosným pilířem pro další chov kolií. Oba byli oceněni velmi vysoko.

Vzhled:

Standard upravuje výšku a váhu následovně: psi – 56 – 61 cm v kohoutku, feny 51 – 56 cm, váha psů je pak 20 – 29,5 kg a u fen je 18 – 25 kg. Barva srsti má být následující: sobolí (zlatá) a bílá, trikolórní a blue-merle. Blue merle je převládající jasná, stříbřitě modrá barva, s černými skvrnami nebo černým mramorováním.

Povaha a vyžití:

Je to pes společenský, přítulný, mírný, inteligentní a hlavně stále atraktivní. Je pohyblivá a poslušná. Výborně vychází s dětmi. Kolie je také velmi oblíbený efektivní výstavní pes.

Péče:

Stálý kontakt s člověkem a se svou rodinou je pro ni velmi důležitý. Vyžaduje pohyb a hlavně, jako většina pasteveckých psů, aktivní využití. K úpravě srsti slouží kartáč, či hřeben. Srst nesmí být trimována ani stříhána.


Admin -
Aktualizováno: 25.4.2007 20:41:27
Napsáno: 25.4.2007 20:38:56

Forum.

Vložit príspěvěk

25.2.2009

Hudakova Simona

Ahojte!Ja mam kolii uz druhou prvni jsme meli 11 let bohuzel zemrela ted mam druhou 4 roky je to zlaticko.Je desne hodna.Mam 16 mesicniho synka a v zivote bych se nebala nechat je nekde samotne.Pro me nejlepsi psi povaha a krasa v jednom.Mame ji moooooc radi.

7.3.2009

makkysek-florysek

kooliee to je moje. Mám šíleně ráda tu moji kolií slenčinku,kterou bych nikdy nikomu nedala. Navíc ma ukaázkovou povahu takže děláme canisterapii,která nám fakt jdee a baví nás. neeej peeees!!

17.7.2009

Diana

Taky sem měla kolii:) bohuzel ,ale už nemám :( byla to ta nejkrásnější, nejhodnější, nejhravější fenka na celém světě :) měla sem ji moc ráda a teď mám jakého kříženca nevím ani co je to zač a je uplně jiná:(

25.7.2009

Denisa

Já měla zlatou dlouhosrstou kolii, ale po 14 ti letech mi umřela a strašně mi chybí. Měla strašně milou povahu, nikdy nic neponičila a nikomu nic neudělala. Ted se snažím získat nové štěňátko tak snad se zadaří:)

31.10.2009

Anča

Naší úplně první kolii byla zlatá kolie lasi ta se dožila 9 let potom jsme si pořídili trikol kolii Zorku to byla ta nejužasnější kolie na světě nikdy jsem nezažila takovou fenku byla nesmírně hodná.takovou povahu psa si muže každy jen přat.No a po jedenacti skvělích letech zemřela.tak jsme si před rokem pořídili zase trikol kolii taky Zorku.Je taky hodná ale pořad nosí klacky nebo schnilí jablka ale mam jí stejně rada.

17.12.2009

Hana

Dobrý den! Příští rok si chci pořídit kolii..a chci začit s aktivním výcvikem poslušnosti.. Můžete mi poradit na co si mám dát pozor?Dá se kolie lehce vycvičit?

19.12.2009

Andrea

Máme ročního zlatého pejska kolie dlouhosrsté.Bodík je skvělí kamarád,hodný,učenlivý a hlavně miluje děti.

29.1.2010

terinecka

ja mam kolii a jmenuje se jako moje prezdivka jo a kdyztak moje skype je:marketinka30 a icq az potom ok?papa

16.6.2010

Hanuš

Mám kolii, je hodná, klidná, zachtivý (chce všechno ochutnat co máte vy), závistlivá. Např. když nechce žrát, zavolám na sousedovy ovce a ona všechno sežere. Je to sranda, protože si neuvědomuje, že ovce maso nežere :-D Dříve jsem měl německého ovčáka. Ten i ve svých 13letech se nechal velice snadno strhnout hrou. Když jsem řekl myšička, tož začal hrabat v zemi s obrovským nadšením. Někdy jsem měl pocit, že to dělá jenom proto, aby měl páníček radost. Kolie je úplně jiný odvar. Hraje si jen podle „nálady“. Strhnout hrou se rozhodně nenechá. Když „nemá náladu“ tak se páníček může na hlavu postavit a ono se nic neděje... Pokud něco chcete kolii naučit, tak jedině přes pamlsky. Jinak prostě „neslyší“ Takže naučit něco kolii nejde tak snadno, jako německého ovčáka. Ano. Když přijdete domu z práce, tak Vás uvítá jako žádný jiný pes. Po pěti minutách hysterického pištění ji přestanete zajímat. Někde si lehne, nebo koukne do misky jestli ji něco dáte. Co se týče inteligence, je velice chytrá, ale sama pro sebe. K malým dětem doporučuji, je klidná, trpělivá až flegmatická. Můžou na ni klidně viset a kolie jen kouká, když je toho příliš, tak se jde maximálně schovat pod stůl. Na dvoře bez jakéhokoliv příkazu, zcela z vlastní iniciativy separuje slepice o husí. Slepice musí být v jednom koutě dvora a husy v druhém. Posílám foto Odkaz

28.9.2010

Maja

Máme už druhou kolii, je to pes GWENN zlaté barvy,je to zlatíčko celé rodiny.V únoru měl tři roky.Tato rasa opravdu je asi nejlepší, nedovedu si představit už jiného psa, doporučuji!! Ale nemá rád samotu, je potřeba chodit na procházky a každou volnou chvilku mu věnovat!

14.12.2011

nikola

ahojki kolie dlouho srstá je pěkná toužím po ní léta ale mama mi ji nechce dovolit pri sní je strašna prace když to není pravda moje kamjoška ji ma a rika že sni neni takova prace jak rika moje mama nebo rika že pri smrdi tak ahoj nikola 12 let

3.1.2013

Věra Paulová

dnes jsme si přivezli fenečku kolie.Měli jsme kolii 14 let bohužel už jsme ji museli nechat utratit.Máme její miminko jako

14.7.2013

besinka

mama me doma voriska fenku cernou besinku a je to mazel

24.2.2014

Petra

Chtěla bych si pořídit fenku od kolie,tak hledám v inzeratech....

25.2.2015

Lucka

Čau. Mám moc moc moc...ráda kolie (hlavně ty dlouhosrstý), ale musím se na něco zeptat. 1) Jsou kolie vhodné do bytu? 2) Je údržba srsti náročná? 3) Línají hodně? Předem děkuji za odpovědi.

24.12.2016

klara

krasna moje teta ji ma a ma i border kolii a zlateho retryvra a bisonka

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz