King Charles španěl


Historie
Angličtí trpasličí španělé pocházejí z loveckého španěla, který byl velmi dobře znám ve středověku. A z tohoto španěla se před čtyřmi sty let stal společenský pes. Historické prameny King Charles španělů sahají za práh historicky proslulého anglického královského dvora. Král Karel II. nikdy neopomněl zdůraznit, že chov jeho španělů má urozenější rodokmen než leckterá dvorní dáma. Právě po tomto vladaři obdrželi pejskové své vznešené jméno, neboť jejich početná družina měla volný přístup do Whitehallu, Hampton Courtu, ale i do ostatních královských paláců a je tomu tak dosud. Tento vzácný a věrný společník doprovázel svoji paničku - skotskou královnu Marii Stuartovnu, ukrytý v záhybech řasnatého pláště až na místo jejího skonu - popraviště. Nahlédneme-li do obrazáren světových galerií zjistíme, že tento typ bohatě osrstěných psíků se těšil značné oblibě již dlouho předtím. Lze je shlédnou na Tizianově obraze ve společnosti Urbinské Venuše, Markéty z Valois na obraze F. Clouta, španělského prince Filipa na plátně Valaquezově, francouzského krále Ludvíka XIV a dokonce po boku i slavné madam Pompadour, kterou portrétoval malíř Boucher. Zpočátku tvořili King Charles španěl a Cavalier King Charles španěl jediné plemeno. Oficiální rozdělení plemene Kavalír King Charles španěl a King Charles španěl uznal Kennel Club až v roce 1945. V dnešní době je rozšířenější Kavalír King Charles španěl. King Charles španěl se řadí mezi málopočetná plemena.

Povaha a využití
Společenský malý španěl vyzařující radost ze života, inteligentní, přizpůsobivý pejsek milující své pány a zázemí. Rezervovaný, mírumilovný a něžný společník. King je vhodný k procházkám přírodou a má rád pohyb. Je to ideální rodinný společník a vhodný psí kamarád pro osaměle žijící a seniory. Dokonale se přizpůsobí podmínkám, dobře se snáší s ostatními psy i kočkami. Toto plemeno lze využít k agility a canisterapii.

Vzhled
Elegantní, kompaktní a podsaditý psík s charakteristicky klenutou mozkovnou s krátkou čenichovou partií, dlouhýma bohatě osrstěnýma ušima lemující obličejovou partii s pevnou kostrou, bohatě osrstěný psík s dlouhou, rovnou a hedvábnou srstí. V kohoutku měří přibližně 25 až 30 cm a váží v rozmezí 3,6 až 6,3 kg.


 BARVY

Černá a tříslová BT (Black and Tan): sytá lesklá černá, s velkými mahagonově zbarvenými tříslovými odznaky na tlamě, končetinách, hrudi, na vnitřní straně uší, pod ocasem a tečky nad očima. Bílá skvrna na hrudníku je nežádoucí.

Trikolórní TR: Podklad perlově bílý, s dobře rozloženými černými skvrnami, zářivými červenohnědými odznaky na tlamě, končetinách, hrudi, na vnitřní straně uší, pod ocasem a tečky nad očima. Široká bílá lysinka mezi očima a až na čelo.

Blenheim BH: Podklad perlově bílý, s dobře rozloženými kaštanově červenými skvrnami. Bílá, jasně ohraničená lysinka, ve které je uprostřed mozkovny jasně kaštanově červený odznak ("piha krásy") zhruba o velikosti penny (odpovídá přibližně velikosti dvoukoruny).

Ruby RU: Jednobarevná sytá kaštanově červená. Bílá skvrna na hrudníku je vysoce nežádoucí.


Péče
Srst kinga je vhodné alespoň jednou týdně důkladně pročesat. Hodí se pouze pro držení v bytě, kde potřebuje být stále po boku svého pána, na němž je citově závislý. Jeho výchova není náročná, hodí se i pro začátečníky. Není náročný na množství pohybu, velmi dobře se přizpůsobí svému pánovi.


 

-vr-

Foto: Světlana Rosenthalová
Chovatelská stanice z Rosenthalu www.zrosenthalu.utf.cz
 


Vanda Ročková
Aktualizováno: 14.10.2008 16:46:07
Napsáno: 13.10.2008 12:15:26

Forum.

Vložit príspěvěk

15.6.2009

Alena

Ahoj tak si tady čtu ty vaše příspěvky a nestačím se divit. Jak takový urážlivý názory může mít někdo, kdo má rád psy? Fakt mi přijdete jak parta primitivů kteří se předhánějí v urážkách na něco co vůbec neznají. Ty máš Gino toho kinga doma nebo co, Že můžeš takhle zasvěceně mluvit o jeho´povaze ? Já mám doma dva a nevyměnila bych je za nic na světě! Chodí se mnou i 20 km na výlet , jsou to výborní hlídači, mají nádherný skoro lidský výraz a úžasnou povahu,nevím proč tak hanlivě tady kritizujete jejich krátký nos , buldočci a mopslíci mají skoro stejný, je to prostě krátkonosé plemeno a když se někomu nelíbí tak si pořídí jiné ale nemusí urážet. Moje kamarádka chodí s kingem dělat Canisterapii mezi postižené děti a je tam největší miláček. Cvičí s ním i agility, tak jaký gaučáci? Gaučák může být i retrívr, ono asi záleží hlavně na člověku co ze svého psa udělá. Já miluju plemeno King a na rozdíl od vás vím o čem mluvím a jestli o něm chcete diskutovat tak na úrovni prosím, pokud to ovšem tady někdo dokáže.

30.7.2009

monča

Ahoj, mám taky kinga a je to miláček. Úžasné plemeno, kdo ho jednou pozná tak už jiného psa nikdy nechce.

28.9.2009

Vendula

Tato kavalírka hledá domov: Odkaz dočasný domov po zachránění z karanténní stanice, ale rodina ji již dále nechce. Má nemocné srdce, takže je klidná a nenáročná na pohyb, léky na srdce stojí v řádu desítek korun. Na Slovensku je možné dohodnout aspoň částečný odvoz. Děkuji.

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz