Kernteriér


Historie

Tento nízkonohý drsnosrstý teriér pochází z ostrova Sky. Rodokmen plemene sahá do 16. století, kdy byl kernteriér vyšlechtěn k lovu drobných hlodavců, kun či dokonce lišek. V té době byl ovšem kernteriér podstatně větší a postupné snižování výšky vedlo ke kernteriérovi jakého známe dnes. Standard plemene byl uznán ve Velké Británii v roce 1931. Dnes je tento teriér rozšířen hlavně po Anglii a Evropě.

 

Vzhled

 

Energický, ostražitý, dovedný pes přirozeného vzhledu. Uši jsou malé, špičaté, vztyčené a nejsou hustě osrstěné. Srst je odolná proti vlivům počasí. Musí být dvojí, s bohatou, tvrdou, avšak ne příliš drsnou krycí srstí. Podsada je krátká, měkká a přiléhající. Zbarvení srsti je červené, pískové, šedé, žíhané. Velikost se pohybuje přibližně mezi 28 a 31 cm v kohoutku, avšak úměrně k hmotnosti. Ideální hmotnost činí 6 – 7,5 kg.

 

Využití a povaha

 

Jakožto ukázkový zástupce teriérů vyžaduje pozornost. Povahou je živý, energický, veselý a milý společník se smyslem pro humor. Vychází báječně z dětmi, avšak je možné jej využívat i jako psa hlídače – hlásiče. Díky své rychlosti nachází uplatnění v agility a v dalších psích sportech. Na českých výstavách jej vidíme jen zřídka. Zastává nejčastěji funkci společenskou. Díky své ostrosti (ne však agresivitě, se kterou může být někdy laiky zaměňována) je někdy využíván v lovecké praxi.

 

 

Péče

 

Kernteriér nepatří mezi náročná plemena. Můžete jej držet jak v bytě, kde si osvojí základní pravidla čistoty tak i venku. Drsná srst nevyžaduje žádné speciální nároky. U výstavních jedinců můžeme vidět například zastřihávání za čelem dosažení požadovaného tvaru. Kernteriér miluje společnost a rád si s Vámi vyjde i na procházku.

 

 

Text: Eva Černohubová


zuzana smejkalova
Aktualizováno: 24.10.2007 13:44:06
Napsáno: 24.10.2007 11:30:49

Forum.

Vložit príspěvěk

18.11.2007

zgufzi

jaká je kernteriérova zkratka v čr?

13.2.2008

Eva Černohubová

Oficiální zkratka je "CR".

6.4.2008

Petra B.

Chtěla bych se zeptat,jaká je přibližná cena kernteriérů bez PP a jak to je s poslušností.Předem děkuji za odpověd.

10.4.2008

alfi

5 000 Kč. právě máme čtyři krásné štěňátka. dvě fenky a dva psy. Odběr kolem poloviny května.

7.12.2008

R.Krásová

Teda Kerník to je,ale trošku vořechovitého vzhledu.Pokud chcete vidět nějakého pravého Kerňase,tak se podívejte k nám na Odkaz českých výstavách ho však uvidíte už běžně i když stále v omezenějším množství...

7.12.2008

R.Krásová

Odkaz

19.1.2010

Lucinka

No taky máme kerníka, za 10 000 s PP, bez PP jsme nemohli najít. Hlavně ta první fotka však není zrovna moc přesná...

21.10.2010

MARIE

BUDE MÍT NĚKDO ŠTĚNÁTKA KERNTERIÉRA_?

9.12.2011

Miloš

Klub kernů - Odkaz

15.10.2016

David

Kterej [cenzurováno] psal tento článek? autor článku asi nikdy Kerna neměl.

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz