Karelský medvědí pes


Historie:

Plemeno připomínající karelofinskou lajku bylo vyšlechtěné v části Finska, kterou získal později Sovětský svaz. Za přímého předka tohoto plemene se považuje Zyrianský pes. Původní prapředek karelského medvědího psa pochází z Karélie, kde byli tito psi využíváni k lovu zvěře. V roce 1936 započalo šlechtění s cílem vytvořit robustního psa, který by vyštěkával velkou zvěř. První standard byl vyhotoven v roce 1946 a v současnosti je tento pes ve Finsku poměrně rozšířen.

Vzhled:

Karelský medvědí pes je středně velký. Má robustní a silné tělo se vztyčenýma ušima. Ocas tohoto psa je dlouhý, chlupatý a zatočený dokola. Pes se dorůstá ideálně 54 - 60 cm a váží
25 - 28 kg. Fena měří v kohoutku 49 - 55 cm a její hmotnost je 17 - 20 kg. Srst karelského medvědího psa je hrubá a rovná. Delší než jinde je srst na krku, hřbetu a horní straně stehen. Zbarvení je černé s hnědým nebo matným nádechem. Jasně bíle označené značky a skvrny jsou na hlavě, krku, hrudi, tlapách a na konečku ocasu.

Povaha a využití:

Tento pes je nadšený lovec, který při lovu spolupracuje a štěkáním označuje pozici zvěře. Díky ostrým smyslům, hlavně čichu, je vhodný pro hony na velkou zvěř. Karelský medvědí pes je odvážný a vytrvalý pes s dobrým orientačním smyslem. Dnes se chová jako společník i jako pes lovecký.

Péče:

Pro chov tohoto psa je důležité, aby mu majitel zajistil obzvlášť velký životní prostor. Jde o čistě pracovní plemeno, které nevyžaduje žádnou zvláštní péči. Karelský medvědí pes se dožívá průměrně 10 - 12 let.

 

Text: Martina Exnerová

Foto: Chovatelská stanice Pikimusta,  www.pikimusta.webpark.cz


Admin -
Aktualizováno: 15.2.2008 09:07:11
Napsáno: 1.5.2007 16:19:49

Forum.

Vložit príspěvěk

11.6.2008

Dana

Méme doma kareláčka,šestiletou fenečku Dinušku.Je to miláček celé rodiny, je skvělý hlídač a decentní společník.

11.5.2012

nikol hanzlíků

miluji ho je to ten nwj krásnější pes na světě mám jich 5

5.4.2013

Anet

Chtěla jsem napsat jak je naše míšeněčka karelajky Keity úžasná, ale nějak se to vymazalo.

30.9.2013

ivik

chci se zeptat, uvažuji o koupi psa, mám zkušenosti s malým kníračem a středním, jelikož mám děti, přeji se nenáročného psa, společníka, který má rád děti a pohlídá i dům.-)

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz