Kanárská doga


Historie
Kořeny tohoto plemene sahají až do roku 1526, kdy se uvádí první zmínky o tomto typu psa na Kanárských ostrovech. Prvním neoficiálním chovatelem byl Pedro de Lugo, který používal v té době rasu nazývanou PERRO BASTO DE CANARIAS k ochraně stád hovězího dobytka. Perro Basto se také používal na jatkách pro svoji sílu k udržení kusů vybraných na porážku. Dalším úkolem těchto psů bylo bránit stádo před útoky toulavých psů, kteří mohli zaútočit na telata a osamocené kusy.
Ke vzniku kanárské dogy dopomohl velkou částí import různých plemen z anglických ostrovů. Perro Basto, ale hlavně Bardino, původně z ostrova Fuerteventura, dodal svou povahu, stabilitu, sílu a odvahu typickou kanárské doze. Také dodal typické žíhané zabarvení srsti. Od r.1985 PPC je vystavován na výstavách v Tenerife a Las Palmas. V roce 1987 svaz chovatelů uspořádal mezinárodní expozici, kde se dala oficiální prezentace rasy Perro de presa canario. Až do roku 1994 se čekalo na oficiální uznání této rasy ve Španělsku. Díky úsilí svazu chovatelů, který se rozhodl v roce 2003 změnit název rasy z Perro de presa canario na Dogo Canario nemá již tento pes pověst nelítostného zabijáka /presa znamená ve španělštině oběť - perro de presa - pes oběti /. Kanárská doga nebo dříve Perro de presa canario je plemeno, u kterého se za posledních 6 let zapsalo nejvíce exemplářů do španělské plemenné knihy.

Povaha a využití
Kanárská doga je pes psychicky velmi vyrovnaný, vážný a je si vědom své síly. Kombinuje společenský charakter, statečnost a oddanost členům rodiny, které svým vrozeným instinktem brání. Má mimořádné vlohy pro hlídání a tradičně pro vedení a ovládání stád dobytka. Temperament je vyrovnaný. Kanárská doga je sebejistá, v rodině je mírná (trpělivá) a ušlechtilá, velmi láskyplná je ke svému pánovi, ale vůči cizím je nedůvěřivá. Má velmi sebejistý výraz, vznešenou povahu a trochu si udržuje odstup. Je-li v pohotovosti, její počínání je velmi rozhodné a pohled má bdělý.

Vzhled
Kanárská doga je molossoidní pes střední velikosti, celkově harmonický, z profilu pravoúhlý, s černou maskou. Robustní a správných proporcí. Je lehce obdélníkový, trup je delší než kohoutková výška; tato tendence je poněkud zřetelnější u fen. Kanárská doga má krátkou, dobře přiléhající srst bez podsady. Vyskytuje se v žíhané a plavé barvě. (Žíhaná ve všech odstínech, od velmi teplé tmavé až k velmi světlešedé nebo plavé. Plavá ve všech odstínech až k pískové.) Bílá barva se může objevit na hrudi, na krku nebo hrdle, na prstech tlap, ale je žádoucí, aby jí bylo co nejméně. Maska je vždy černá, nepřesahuje výšku očí. Psi dosahují výšky 60-65 cm, feny 56-61 cm. Minimální váha u psů je 50 kg, u fen 40 kg

Péče
Srst kanárské dogy nevyžaduje zvláštní péči. Stejně jako ostatní molossové vyžaduje i kanárská doga kvalitní krmení, je dobré přidávat i kloubní výživu. U kanárské dogy je důležitá správná socializace a důsledná a spravedlivá výchova. V případě, že si pořídíte kanárskou dogu jako svého prvního psa, je dobré zůstat v kontaktu s chovatelem nebo s někým, kdo má s tímto plemenem zkušenosti. Velmi důležité je nabídnout štěněti mnoho zkušeností a kontaktů s lidmi a hlavně s dětmi.

Text a foto: Dana Lukášková
Chovatelská stanice Reina Izabel
www.reina-izabel.cz

 


Vanda Ročková
Aktualizováno: 25.11.2008 10:09:55
Napsáno: 24.11.2008 10:10:16

Forum.

Vložit príspěvěk

2.4.2009

Sára

Sára pět měsíců Odkaz

24.7.2009

Evička

Parádní obrázek o kanárských dogách jsem si udělala na výstavě v Mladé Boleslavi... Došlo tam mezi dvěma jedinci tohoto plemene ke rvačce a byl problém je od sebe oddělit. Bezdůvodně startovali po procházejících psech, a přesto nikoho z majitelů nenapadlo dát takovému psu na průchod areálem kde se na chodnících pohybovaly davy lidí se psy košík. Na kolena mě dostalo poučování jedné intelektově slabší majitelky která tam kydala něco o typické povaze že to je pro ně charakteristické že chtějí porvat jiné psy... fakt veřejně bliju... takoví majitelé by se měli bez milosti utrácet - kazí plemeno a dělají ostudu ostatním pejskařům.

28.5.2010

Dana Lukášková

Vážení přátelé, až nyní jsem si pod tímto portrétem plemene kanárská doga přečetla příspěvek od "EVIČKY". O její inteligenci svědčí výrazové prostředky, které použila . O tom se nebudu vyjadřovat.Na této výstavě jsem byla, a vystavovali jsme celkem 3 psy. K žádnému incidentu nedošlo - alespoň v době, kdy jsme tam byli. Pokud si p.EVIČKA dobře přečte standard plemene - č.346 FCI, tak možná, že pochopí specifika tohoto jedinečného plemene. Máme celkem 5 psů a neměli jsme s nimi jediný problém. Je to moloss - stejně jako bullmastif, tosa inu, cane corso a jiní. Doma úžasní mazlové, venku vždy ve střehu. Mají silný ochranitelský pud. Nepatří do rukou začátečníka. Společně se psy jsme celkem navštívili cca 100 výstav doma i v zahraničí. Vše je o odpovědnosti majitele, v tom s paní souhlasím, ale nelze toto plemeno v žádném případě odsuzovat a házet všechny chovatelem do jednoho pytle. Konečně, kdo nevěří, může se do naší chovatelské stanice o všem přesvědčit sám. Zatím jsme žádného návštěvníka neodmítli. Za CHS REINA IZABEL D.Lukášková Odkaz

14.1.2011

tomas

dobry den,som so slovenska a tiez mam psa tohto jedinecneho plemena...aj ja sa musim priklonit k prispevku Dany lukaskovej pretoze si osobne myslim ze psy tejto rasy su velmi vyrovnany a bezdoovodne neutocia!!! milujem svojho psa a on urcite mna lebo su to oddany ochrancovia a bez diskusie skvely strazcovia... myslim si ze toto plemeno so zasluzi svoj respekt...tie psy maju dusu:) a su nesmierne inteligentne...MIER dovidenia s pozdravom Tomas a BRITT :)

27.1.2011

Samuel

Paní Evo,když tomu nerozumíte tak pište někde jinde,bych se z Vás poto.

29.7.2011

Pája

Dobrý den chtěla sem se zeptat zda někdo z Vás nemá odkaz na ch.st přímo na Kanárských ostrovech.Děkuji předem.

26.8.2011

Aneta

Jsem majitelem brazilské fily, jejíž povaha je podobná tomuto plemeni a po přečtení příspěvku nějaké Evičky jsem zjistila, že primitivní lidé jsou stále mezi námi... Bohužel. Např. u fily se přikládá velká váha právě dominanci. Pokud máte psa, který si nechá všechno líbit, můžete si s jeho papíry doma zatopit... Překvapuje mne, že někomu připadá nepřiměřené takové chování. jednou je to pes k tomu šlechtěný, tak si pořiďte pudla a může vám třeba doma dělat cirkusáka. Někdo hledá osobnost ve svém psovi. Já např. mohu nechat dům otevřený dokořán a vím, že mi ho nikdo nevykrade. A když, tak s ničím neodejde...:) Samozřejmě záleží na sociálním zázemí a výchově psa. nemyslím si, že je vhodné dle jednoho incidentu posuzovat plemeno a tím všechny individuální jedince. Ale každý správný a dokonale zamilovaný chovatel jakéhokoliv psa musí sám vědět, že je hloupost porovnávat jedince. Každý je sám sebou.

25.9.2014

stefan

Chtel bych vědet jaky vztah ma doga k dětem a jaky je to společník díky.

2.11.2014

petra

Máme 2 kanárské dogy a 3letého prcka a žádný problém. Psíci se chovají k našemu prckovi úplně skvěle i přes to, že je náš prcek občas morduje. Dohlížíme jen na našeho prcka aby jim neubližoval.

23.11.2014

Romča

Dobry den, asi to sem nepatri,ale prosim o radu Mate prosím někdo zkušenosti s Kanarskou dogou (fenou)? Je vhodna k detem ,snese se napr. na vycházkách / ci cvicaku s ostatnimy psy ? je obtizne ji vycvičit k zakladnim povelum ? Dekuji vsem za prispevky

1.2.2015

Fany

souhlasim s vama p.Dano lukášková. mám jednoho psa a nemněnil bych jsou to neocenitelní psi přátele a skvělí hlídači

13.8.2015

jana antosova

Naši kamaráti majú kanársku dogu. Nás volajú že sme adoptívni rodičia. Doga je úžasná, kamarátska, obranárska, na prvé slovoposlúchajúca, veľmi inteligentný tvor. Miláčik akého niet. odsťahovali sa do blízkej dedinky, chodíme k nim na návštevu vždy keď čas dovolí. Doga sa smeje keď prídeme. Vrtí chvostom a cerí zuby-nie zúrivo ale normálne ten pes sa smeje. Je to naše zlatíčko . Jana zo Žiliny

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz