Italský chrtík


Historie

Italský chrtík je potomkem jednoho z nejstarších plemen psů vůbec greyhounda. Avšak nemáme sice záznamy jak a kde došlo k miniaturizaci greyhounda. Každopádně se jedná o velmi staré plemeno, které bylo odpočatou šlechtěno výhradně k funkci společenské. Jeho podobizny, respektive podobizny jeho předků, bychom mohli najít již na hrobkách egyptských faraonů. Našli bychom dlouhou řadu jmen významných panovníků a vysoce postavených šlechticů, kteří propadli kouzlu tohoto drobného chrtíka. Svou největší expanzi po Evropě zažilo plemeno v době renesance. Ke konci 19. století vedla miniaturizace již skoro k ohrožení zdraví plemene. Ovšem hrstka chovatelů přispěla k návratu silnější podoby.

Využití a povaha

Jedna se o malé spíše rezervované plemeno, které plní funkci společenského psíka. Zdrženlivá, něžná, ovladatelná povaha je pro něj charakteristická. Italský chrtík je velmi fixovaný na svého pána a změnu majitele nese těžce. Pro chrty je typická určitá odtažitost čizdrženlivost, pokud se ale překlene jistá hranice jsou ideálními společníky.

Vzhled

Jedná se drobného krátkosrstého psíka. Jeho tělo nám připomíná miniaturní zmenšeninu greyhounda. Srst je jednobarevná černá, šedá, břidlicová, žlutá (italsky: izabel), ve všech možných odstínech. Bílá se toleruje pouze na hrudi a tlapkách. U psa i feny by se měla velikost pohybovat v rozmezí 32 - 38 cm, váha by neměla překročit 5 kg.

Péče

Vyžaduje citlivý a jemný přístup. Plemeno je již od pohledu velmi citlivé. Má rád hodně pohybu, ale v našich končinách se nesmí se nechávat celoročně venku. Na procházky v chladném období j dobré pořídit obleček či přikrývku,které jej bude chránit před chladem. Italský chrtík je dobře znám svou obdivuhodnou čistotou. Tento psík miluje pohodlí. Je ideálním psím společníkem pro městské prostředí.

 

Text: Eva Černohubová

Foto: Chovatelská stanice Stříbrný potok, www.stribrnypotok.cz


Admin -
Aktualizováno: 28.11.2007 09:23:17
Napsáno: 8.9.2007 23:54:16

Forum.

Vložit príspěvěk

17.6.2009

Helca

jo a takhle nevypadá vypádá nadherne mužete se kkouknout na tenhle blog a uvidíte jak vypadají jinak třeba muj KIMI! Odkaz

24.11.2009

Meg

Jaj mame doma rocniho Italacka- je uzasny a ten popis co tu je sedi na chlup...Je na me silene fixovan...Ale je take hodne choulostivy a diky tomu je moc nemocny...jedina nevyhoda tohoto plemene je,ze trpi vetsina na epilepticke zachvaty :-(...Nedoporucuji k malym detem-neublizi jim,ale vite jake deti jdou zbrkle...

15.3.2010

Alena

Moc se mi nelíbí, že se v článku reprezentujícím jakékoli plemeno objeví fotka s vystresovaným pejskem (viz. 2.fotka). Podle mě by se spíš lidé, jejichž pejsci jsou tak často reprezentováni na fotkách s ocáskem mezi nohama, měli stydět, a ne tyto fotky ještě uveřejňovat!

2.7.2010

Dája

Milá paní Aleno, vůbec nevíte o čem mluvíte. Ocásek mezi nohama neznamená u italského chrtíka známky stresu, ale je to jeho výstavní postoj.

25.2.2011

Martina Anlaufová

Mám dva italské chrtíky, pejsky a oba jsou úplně jiní. Popis povahy je obecný, každý pes je individualita! Zájemci o toho plemeno se můžou mrknout na naše stránky, kde jsou i odkazy na chovatelské stanice italáčků u nás, na Slovensku a ve světě. Hezký den Martina a italáčci Rustík a Bolero

25.2.2011

Martina

Odkaz

6.1.2012

Denisa

Alena: takhle má ocásek správně. Není to známka stresu.

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz