Islandský pes


Historie:

Islandský ovčák je jediné původní plemeno ostrova Island. Na tento ostrov byl dovezen prvními vikingskými osadníky a to v letech 874 - 930 n.l.  V průběhu staletí se islandský pes přizpůsobil místnímu terénu, zemědělským metodám a těžkému boji o přežití. Toto plemeno se stalo nezbytným ke shánění a pasení stád na zemědělských usedlostech. Během několika posledních desetiletí vzrostla obliba islandského psa natolik, že i když je plemeno dosud nepočetné, není už považováno za mizející.

Vzhled:

Toto plemeno je severský ovčácký špic, který dorůstá mírně pod střední výšku. Má vztyčené uši a zatočený ocas. Výraz islandského ovčáka je milý, inteligentní a šťastný. Typické pro toto plemeno je sebevědomé a živé držení těla. Pohyb islandského psa vyjadřuje hbitost a vytrvalost. Ideální výška u psa je 46 cm v kohoutku. Fena dorůstá ideálně 42 cm v kohoutku. Hmotnost tohoto plemene standard FCI neuvádí, ale pohybuje se okolo 14 kg. Tento pes má 2 typy srsti. Jedna varianta je krátkosrstá. Tato varianta má krycí srst střední délky a je poměrně hrubá, s hustou, měkkou podsadou. Na obličeji, temeni hlavy uších a na přední části končetin je srst kratší. Delší je na krku, hrudníku a na zadní straně stehen. Ocas je huňatý. Dlouhosrstá varianta tohoto plemene má krycí srst delší než krátkosrstá varianta. Jinak jsou vlastnosti srsti stejné jaké u krátkosrsté varianty. U islandského ovčáka je povolena vícebarevnost, jedna barva však musí vždy převládat. Mezi převládající barvy patří různé odstíny pálené barvy, čokoládová hnědá, šedá a černá. Převládající barvu vždy doprovází bílá.

Povaha a využití:

Tento pes je hbitý a vytrvalý. Při práci štěká, čímž shání nebo pohání stádo na pastvině, v horách nebo tak nalézá ztracené ovce. Islandský ovčák vždy radostně vítá návštěvníky a nikdy není agresivní. Lovecký pud u něho není nijak silný. Toto plemeno je zvídavé, přátelské, hravé, veselé, nebojácné a rychle se učí nové věci. Vůči dětem je tento pes velmi trpělivý a dobromyslný. S ostatními zvířaty se také snáší bez větších problémů.

Péče:

Srst islandského ovčáka nevyžaduje moc péče. V období línání se však musí vyčesávat uvolněné chlupy z podsady. Islandský ovčák potřebuje poměrně mnoho pohybu, proto by ho měl brát majitel na pravidelné dlouhé procházky.

 

Text: Martina Exnerová


Admin -
Aktualizováno: 15.2.2008 08:52:12
Napsáno: 24.7.2007 12:29:51

Forum.

Vložit príspěvěk

30.9.2008

predotova jana

Jsme majiteli tohoto psa, jeho popis odpovídá skutečnosti. Máme fenku a sháníme k ní psa, protože chceme toto plemeno tady u nás rozšířit. Všechny složky tohoto plemene jsou bez příspěvků, jako kdyby naše Altina byla jediným psem v republice. Získali jsme ji od známých z Německa. Ozve se nám někdo nebo kde případěně získat informace?

20.11.2008

Pavel Matějka

Pani Jano, z toho co jsem se zatím dozvěděl, tak v ČR není žádná chovná stanice. Mohla byste se prosím zeptat svých známých v Německu jestli oni neví o chovné stanici v Německu, Rakousku, ... někde poblíž. Děkuji mnohokrát. pavel.matejka@email.cz

8.1.2009

volpi

mam taky toho pejska chci moc k nemu kamarada ozvete se...at mame miminka...ale muj je bez pp delfs@seznam.cz

15.1.2009

svejdova@ltc.cz

Prosím, pokud by jste věděli o někom, kdo chová Islandského pejska, jako ,,delfs@seznam.cz" nebo paní Jana, strašně moc bych stála o kontakt. Už několik let marně sháním tohoto pejska... V případě, že by paní Jana opravdu přes své známé štěňátko sehnala nebo chovnou stanici, budu vděčná, když mi dáte vědět. Moc děkuji svejdova@ltc.cz

5.8.2009

sandík

jeden psí miláček vnaší rodině je polin je hravý mazlivý na cizí dost zlý ale jinak hodný.

21.10.2009

the legend of Slovakia

volpi a vas psik steka na cudzich ??? prosim odpis

3.11.2009

VOLPI

ne volpi nesteka na nikoho

1.2.2010

Irena

Moc se nám tento pejsek líbí je možné ho u nás sehnat i bez PP ?

10.2.2010

Nikola

Jeden psí miláček vnaší rodině je polin je hravý mazlivý na cizí dost zlý ale jinak hodný.

11.3.2010

Svejdova

Tak by mě zajímalo, copak že to máte doma vlastně za pejsky. Zjišťovala jsem si totiž informace a dozvěděla se toto: v celé ČR není zaregistrován zatím ani jeden pejsek tohoto plemene. Volala jsem dokonce na hlavní registr chovných stanic a ptala se po různých organizacích, včetně sdružení severských plemen. Dostala jsem informaci akorát o tom, že toto plemeno je velice vzácné, a to na celém území Evropy, a že nejbližší chovná stanice je v Německu. V tom bych neviděla až takový problém, ale háček je v tom, že vzhledem ke vzácnosti této rasy, je přísně hlídáno a evidováno, k jakým účelům pejska máte, a pro jiný účel, než založení chovné stanice údajně pejsek nebude odprodán. Navíc je podmínkou zkušenost s chovnými stanicemi, čili ideální je mít už nějakou chovnou stanici na jiné plemeno, a pak počítat s kontrolami z hlavního registru chovných stanic či podobné organizace, které si tímto zajišťují potvrzení o chovnosti a nevyužívání psa k jiným účelům, např. jen k hlídání domku, či pořízení pejska jako ,,kamaráda" do rodiny, jako v mém případě. Samozřejmě, že mě neodradí tyto získané informace od hledání, protože po tomto pejskovi opravdu toužím... Takže milí čtenáři,to aby jste byli v obraze, jak je to ve skutečnosti s chováním a výskytem této rasy v ČR...

11.4.2012

Mája

Ahoj,zajímalo by mě kde by se dalo toto plemeno sehnat strašně po něm toužím.Pokud se dozvíte nákí kontakt kde by se dal sehnat napiště mi prosím na E-mail:d.o.c.k.a.l.o.v.a@seznam.cz Děkuju :))

29.6.2017

Misulletka

Dobrý den, sháníme s přítelem tohoto pejska. Zatím jsme na žádnou chovatelskou stanici nebo aspoň křížence nenarazili. Mohla bych se Vás tedy zeptat, zda nemáte toto úžasné plemeno či aspoň kontakt na jeho majitele? Předem děkuji za odpovědi.

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz