Irský vlkodav


Historie:

Irský vlkodav je největší plemeno na světe. Jedná se o irské národní plemeno.

Irsko bylo Galy (Kelty) osídleno kolem roku 400 př. n.l.. Galové s sebou přinesli také psy, kteří byli šlechtěni k lovu vlků. Ještě stří irští králové mívali ve znaku zelený list, harfu a irského vlkodava u něhož bylo napsáno moto: „mírný, když je hlazen, divoký, když je podrážděn“. Vlkodav byl velmi ceněn, dovídáme se o tom ze zápisů z roku 930 – cvičený vlkodav stál 240 pencí, což odpovídalo ceně jezdeckého koně. Byl také oblíbeným korunovačním darem. Byl tak oblíbeným vývozním artiklem, že se jeho stavy v Irsku rychle snižovali. Proto byl za vlády Cromwella roku 1652 vydán zákaz vývozu vlkodavů z Irska a Anglie. Tento úctyhodný pes je také součástí všemožných keltských legend a bájí. Je hodně pravděpodobné, že právě tito psi jsou před dnešních vlkodavů.

Poslední vlk byl údajně zabit irskými vlkodavy v r. 1786. Omezení počtu vlků v Irsku způsobovalo i omezení počtu irských vlkodavů. S tímto úpadkem irskéh vlkodava nám mizí i záznami i jeho původním vzhledu. Za svůj nábrat vděčí plemeno kapitánu Grahamovi, který plemeno zachránil před vymřením. Údajně skřížil skotského deerhounda, německé dogy a pyrenejské horské psy se svými 6 psy irského vlkodava. Má tedy dnešní irský vlkodav něco společného s původními psy národu Keltů? O tom se stále vedou spory. Nicméně roku 1885 byl Grahamem založen Irish Wolfhound Club, hlavím posláním tohoto spolku bylo pochopitelně dostat irského vlkodava na seznam čistokrevných plemen a chovat jej již pouze v čistokrevném chovu. Roku 1925 bylo plemeno konečně uznáno britským Kennel Clubem.

Vzhled:

Je pozoruhodný svou velikostí, majestátním chováním, je silně osvalený, mohutný a přesto elegantně stavěný, s lehkým a aktivním pohybem. Osrstění je hrubé a tvrdé na celém trupu, končetinách a hlavě. Zvláště tvrdá a dlouhá srst nad očima a na spodní čelisti. Minimální velikost a hmotnost u psa by měla být 79 cm a 54,5 kg, u fen je minimální výška 71 cm a hmotnost 40,5 kg. Uznávané barvy jsou šedá, žíhaná, červená, černá, čistě bílá, jelení a jiné barvy, které se objevují u deerhounda.

 Využití a povaha:

Je to přátelský mírumilovný pes, kterého můžeme často vídávat na výstavách a dostizích. V poslední době se ukazuje i jako pes společník, vzácněji i jako hlídač.

Péče:

Již od malého štěňete je velmi důležité kvalitní krmení. Pokud důležitost kvalitního krmení podceníme, může to vést ke zdravotním problémům. Je důležité dopřát mu dostatek přiměřeného pohybu.

 

Text: Eva Černohubová

Foto: Chovatelská stanice Siderit, www.siderit.pes-cz.cz

 

 


Admin -
Aktualizováno: 28.11.2007 09:17:33
Napsáno: 25.4.2007 20:25:50

Forum.

Vložit príspěvěk

9.10.2009

eruska

mam irskeho vlkodava a ma stenatka ktere prodavam za 25.000 a kdo chce ozvete se jsou roztomili mame i otce a matku doma v pokokji :)))

3.11.2009

misa

napiste mi pls nekdo na icq:586076792 nebo mejla:avonisukasim@seznam.cz kolik stal irský vlkodav predem dekuji

24.1.2010

vaclavka

Já si tedy myslím, že Svatobernardský pes je o hodně větší. Ale nevím jen jsem to tak porovnal na ulici.

1.2.2010

kyska

Na jaře plánujeme štěňátka, tak kdo by měl zájem se může podívat ne webové stránky, kde jsou fotečky štěňátek z roku 2009: Odkaz se ozvěte na e-mail: duhajovam@seznam.cz Vlkodav se hodí výborně i k malým dětem, sama mám dvouletou holčičku a čekáme druhé a mám 3 vlkodavi, psa, fenku a jejich potomka-plavou fenečku, které je 8 měsíců.

4.4.2010

Anna

Mam STRAŠNĚ RÁDA Irské vlkodavi. Můj tátáa taky ale je tak obří, že nevíme jestli bychom mu mohli poskytnout dostatek pohybu. Proto se ptám: Kolik pohybu asi potřebuje?. Raáda se kouknu na nějaké stránky přímo o nich ale nemohu žádné najít. Plsky jestli někdo nějaké má nebo zná a můžo doporučit písněte mi: anna.hyclova@gmail.com (nevadi když to bude třeba až v Prosinci 2010, ráda se o nich něco dozvím) Děkuji předem Anna Hyclová 10let

4.6.2010

Keysi

Kolik muže stát šteňe irskeho vlkodava? chtěla bycg si ho pořídit.

21.9.2010

Naděžda

Irský vlkodlav je prostě super bydlím v baráku. a on se tam skvěle hodí sice jsemchtěla psa a né fenu ale je to skoro stejné.v boudě je jí dobře.

24.3.2011

alexandra

my jsme meli irskeho vlkodava ale nikomu toto plemeno nedoporučuji proto že je to největši plemeno o to se nejedna ten pes je jednou svuj a nikdo ho neskroti i kdyby se stavel na hlavu a když je irskemu vkodavovi smutno tak prestane jist . a kdo irskeho vlkodava ma v bite tak toho dotičneho lituji

2.6.2011

jana

alexandro musím s tebou více jak nesouhlasit mi máme irského vlkodava doma a žádné problémy nejsou jak si ho naučíš tak ho máš je to hrozný mazel.Pokud se mu ale nevěnuješ tak máš smůlu protože je smutný myslím si že by měl mít hlavně kontakt s rodinou spíše bych napsala kdo mu tohle neumožní a myslí si že je to pes na hlídání tak si ho neber,a jak tady píšeš nikdo ho nezkrotí proboha vždyt to od tebe zní jako by to bylo bojové plemeno je to sice největší pes ale povahou je lepší jak jezevčík prosím nastraš tady lidi.

4.6.2011

Loup

!!!Proboha žyvého autorko, vážňe je tak velkí problém sy po sobje přečýst svůj vítvor neš ho publykujete ?!?!?!!!!! Pokud nejste schopna si text před zveřejněním sama opravit nebo nejste schopna psát gramaticky správně a česky, jistě nebude tak velký problém najít korektora(ku), který tuto práci za Vás udělá!!! Informace v článku publikované jsou možná věcně správné, avšak tak naprosto "prasácky" napsané, že další (o tomto i dalších plemenech) raději vyhledám na alternativních (rozuměj konkurenčních) zdrojích. Češtině zdar (ve Vašem případě zmar).

5.6.2011

jana

???

5.6.2011

jana

Vážený pane učiteli.Myslím si že jste nepochopil podstatu věci.To co napsala předchozí pisatelka o vlkodavovi mě naštvalo protože to není pravda,ale tady se přece nehledají chyby v gramatice.Jestli chcete učit tak jděte do školy.Jste zřejmě zakomplexovaný člověk,vy si vžádném případě pejska neberte protože by to byl chudák,protože podle vás by asi i špatně štěkal.Jestli máte problém tak navštivte psychologa a neotravujte lidi co mají rádi zvířata,protože vy asi máte rád jen sám sebe.Zdravím vás a hezký den

23.6.2011

Milovnice psů 2

Pro Keysi:20 000-25 000Kč.

10.8.2011

Jana

Irský Vlkodav jako plemeno mě uchvátilo už v mým 16letech,sice jsem si ho doted nepořídila,ale to proto že vždy jsme se ujali psa či fenu ,které potřebovali domov.Momentálně máme 9letou fenu z útulku ale po ní mám v plánu si Iršana pořídit.I na to jaký je to Obr je podle mě něžné zvíře.Je to sen můj a i přítele tak snad se nám jednou splní.

1.9.2011

Irka

My máme doma irského vlkodava kluka máme k němu kamaráda NO jsou moc milí ale Igor(irsý vlkodav)nám dělá trochu problémy vrčí na nás ale stejnak jsou svělí.

14.10.2011

ljkjzvlkodav

toho psa si chce koupit tatka.

24.12.2011

Kuky

tihleti psi mě uchvátili již v mé nejoblíbenější pohádce- Nesmrtelná teta- kde se mi velice zalíbili.myslím si že to jsou nádherní a inteligentní psi

3.1.2012

Erna

Vlkodav je krásný a jen pro upřesnění,v nesmrtelné tetě byli velcí černí knírači. Nebo já špatně vidim? Nebo někdo nezná plemeno které se mu líbí..

27.1.2012

Anet

Ahoj mě se líbí Irský vlkodav a já když jsem byla malinká no když jsem se narodila tak jsem měla Irskyho vlkodava no ona byla o 3 dny mladší než ja no ale už neni protože v 6 letech měla rakovinu a byla to fena jmenem Kačka .

19.3.2012

Klára

Dobrý den, také souhlasím s paní/slečnou Janou. Vlkodavové jsou něžní obříci. A je jasné, že takového psa je třeba řádně mít pod kontrolou.. Že se někomu líbí a pak si jej pořídí a je nešťastný, protože ho nezvládá, tak je to pouze jeho chyba!!

30.10.2012

Jirka

Ahoj všem přátelům něžného obra. Prosím o info a především zkušeností s celoročním chovem vlkodava venku. U mne je ve společnosti Hovawart.Děkuji za reakci.

1.1.2013

Niki

Ahoj taky se chystáme koupit si vlkodava (kolik může stát čistokrevné štěně ale bez papírů) PROSÍM NAPIŠTE

13.5.2014

Petr

Dobrý den pane doktore a pak se to bude asi problém s připojením na internet a telefon s podporou standardu v sobotu večer v práci na zahradě v sobotu večer v práci na plný úvazek v tom už nějakou dobu abych to mohl udělat si to do statusu a pak se to bude asi problém s DNS server pro studenty a zaměstnance

18.6.2014

adelka

Moje fenka stála 7.500 a ty je prodáváš za 25.000 :)

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz