Irský teriér


Historie:

Plemeno bylo vyšlechtěno v 18. století v Irsku. Jeho předci byli irský pšeničný teriér a černo-pálený teriér. První standard plemene byl vydán roku 1878. Zahloubáme li se dále do historie, zjistíme, že irský teriér existoval již dávno před 18. stoletím, ovšem v neustálené formě. Zmínky o něm najdeme například ve starých středověkých irských rukopisech. Angličané označují toto plemeno také jako „dare devil“ – což znamená „odvážný ďábel“. Z počátku byl tento typ teriéra využíván hlavně k hubení škodné a hlídání. Odpovídala tomu jeho ostrost a nebojácnost. Našli bychom i zmínky o irských teriérech, kteří pásli stáda - jeho využití bylo skutečně rozmanité.

 
Povaha a využití:

Ačkoliv irský teriér se dnes již nevyužívá pro hubení škodné, můžeme jej často vidět při práci v lese či jako společníka. Ojediněle jej můžeme vidět ve službách policie či jako psa záchranářského. Jeho povaha je typicky teriéří. Dobře vychází s dětmi a je vázaný na svou rodinu. Je odvážný a troufalý, radostný a aktivní.


Vzhled:

Pes má v kohoutku do 45 cm, fena o něco málo méně. Váha se pohybuje kolem 12 kg. Krycí srst je velice tvrdá, zatímco podsada je měkčí a jemnější. Srst působí rozlámaným dojmem. Zbarvení je rezavé, od pšeničně-žlutého do jasně-červeného. Jeho hrudník je hluboký. Celkově působí pes pevným statným dojmem. Uši jsou tvaru písmene V – překlopené dopředu. Srst na uších může být tmavší barvy. Oči jsou tmavé barvy s přátelským výrazem.

 

Péče:

Jelikož jde původem o pracovního psa, není dobré jej nechat jen tak zahálet. Je dobré jej brát na procházky či ho zaměstnat nějakými jinými aktivitami. Srst je dobré jednou za čas pročesat kovovým hřebenem. Co se týče výstavních jedinců, je úprava srsti mírně náročnější. Výchovy musí být důsledná. Hodí se i do městského bytu.


Admin -
Aktualizováno: 22.1.2010 15:00:01
Napsáno: 8.9.2007 23:53:31

Forum.

Vložit príspěvěk

26.3.2008

Eva

My máme irčana 3 roky a je to náš společník,má rád pohyb,rád se mnou běhá při kole,venku ve volné přírodě je ve svém živlu.Bereme ho sebou všude,na dovolenou na tůry,jen ve vodě se mu moc na dvakrát nelíbí,no a samozřejmě hlídá dům.Máme i kocoura a celkem se dobře snášejí,když jdeme na kratší vycházku,tak pes i kocour.A má rád nás lidi a děti-je to vzájemné.

22.2.2009

Daniel

Mám irského teriera jsou mu 2 roky a už chápu proč se take nazyva nekdy Rudý ďábel z Irska...

3.10.2009

cecil2

Našemu irčanovi je 15 měsíců a úplně su z něho unešený,někteří mě odrazovali, ale nelituju. S poslušností bez problémů.Ta voda taky nic moc,jen kam došáhne. To kolo sedí - ve svém živlu. A procházky dlůhé a na volno-prostě paráda.V budoucnu jedině další irčan

22.3.2010

Milan

No mě už bohužel nezbývá, než Vám závidět, že ho můžete mít. Měl jsem chovnou stanici TORA. A 20 let soužití se smečkou irčanek bylo to nejlepší co mne v životě potkalo. Teď na ně bohužel nemám časově podmínky a nechci psa trápit věčným čekáním. Irčan není pes pro každého, ale kdo mu dá lásku, dostatek pohybu a práce a pevnou, důslednou ale laskavou ruku, tak snad lepšího a věrnějšího přítele nenajde...

7.11.2010

Jarda

Rozhodli jsme se pro Irčana má teprve 5 měsíců je to nádhera,je poslušný mazlivý a temperamentní.Je prostě jednička a nelitujeme !

28.12.2010

eva

mam psa krizence irsky ter staford ale lepsiho pritele neznam on je tak zafiksovany ze az prijde jeho cas nevim jak se stim srovnam to neni pes to je vsechno

18.2.2012

NIKI

PROSÍM JAKÝ JE ROZDÍL MEZI FOXTERIEREM A IRSKÝM TERIEREM

22.9.2015

stanka

Zdravím všetkých chovateľov. My máme doma írskeho teriéra už 14 rokov. Kúpili sme si ho hneď ako bolo možné odobrať ho od matky. Najskôr mi nechceli doma psa dovoliť, ale ako ho videli, všetci v rodine si ho zamilovali. Teraz je to náš miláčik aj napriek tomu, že niekedy máva tvrdohlavú povahu. Už je z neho starček, ale iného psa nechcem, ak sa s ním budem musieť rozlúčiť, neviem ako to zvládnem, lebo už teraz pri myšlienke, že nebude dlho s nami mi je ľúto, no zažili sme spolu krásnych 14 rokov a je to pes, ktorý sa vie odvďačiť za dobrú starostlivosť.

4.6.2016

K.

Před 3 dny jsme se museli rozloučit s 10letým Irčanem. Nemoc. Těžce to nesu, úžasný pes, kamarád, společník pro celou rodinu. Užasný na dovolenou. Živý, ale hodný. Doufám, že se nám vrátí v podobě jiného irčana.

21.4.2017

jan

mi mame doma irskych terierov uz 15 rokov nikdy by som nechcel mat inych psov. je to nadherny verny a poslusny pes.mame sucku staru 2 roky a psa stareho 3 roky. zijeme v rodinnem dome v lese . vieme o vsetkom co sa deje okolo,pretoze nase psy nas vzdy upozornia ze sa nieco okolo deje hoci by boli i vo vnutri v dome.su uzasny a nezamenitelny.

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz