Havanský psík


Historie

Havanský psík patří do skupiny bišonků známých již od 17. a 18. století. Plemeno pochází z oblasti západního Středomoří a vyvinulo se ve španělských a italských přímořských oblastech. Zdá se, že tito psi byli dovezeni na Kubu italskými námořníky. Nesprávně dala nejčastěji se vyskytující hnědá barva těchto psů (tabáková) podklad legendě o tom, že plemeno pochází z Havany, hlavního města Kuby. Politické události bohužel vedly k úplnému vymizení starých krevních linií havanských psíků na Kubě. Několik psů bylo naštěstí úspěšně propašováno z Kuby – jejich potomci přežili v USA.

 

Povaha

Výjimečně bystrý, snadno vychovatelný v ostražitého psa. Oddaný, s veselou povahou, je přívětivý, okouzlující, hravý, miluje legraci. Má rád děti a je ochotný si s nimi kdykoliv hrát. Mezi jeho další přednosti patří přítulnost, laskavost, učenlivost, poslušnost a citlivost. Dobře vychází s ostatními psy a kočkami. Pozornost si vynucuje štěkáním, přesto je to skvělý přítel a společník.

 

Vzhled

Havanský psík je robustní malý pes, na nízkých nohách, s dlouhou bohatou srstí, jemnou a nejlépe vlnitou. Jeho pohyb je živý a pružný.

Hlava má střední délku. Lebka je široká, mírně zakulacená a má vystouplé čelo. Čenich je černý, postupně se zužující. Oči mandlového tvaru jsou velké, uši jsou posazeny vcelku vysoko, volně spadají podél lící, jsou lehce kulatě zakončeny. Krk je střední délky. Délka těla mírně přesahuje jeho výšku v kohoutku. Záda jsou rovná, nad ledvinami mírně klenutá. Ocas je vysoko nesený, buď ve tvaru spirály, nebo nejlépe stočený nad hřbetem. Je osrstěn dlouhou hedvábnou srstí.

Srst: Podsada je vlnitá a nepříliš vyvinutá, často zcela chybí. Svrchní srst je velmi dlouhá (12 – 18 cm u dospělého psa), měkká, rovná nebo vlnitá a může vytvářet kadeřavé prameny.

Barva - Zřídka úplně čistě bílá, béžová v různých odstínech (mírně černý překryv – overaly - se připouští), černá, havana-hnědá, tabáková, červenohnědá. Skvrny ve zmíněných barvách jsou povoleny. Hnědožluté skvrny jsou povoleny ve všech nuancích.

Výška v kohoutku:         od 23 do 27 cm. Váha se pohybuje v rozmezí 3 až 6 kg.

 

Péče

Srst je náročná na péči. Psíka je nutné pravidelně pečlivě česat. Doporučuje se také potírat srst speciálním roztokem proti lámání chlupů. Srst vyrůstající na tlapkách mezi polštářky se musí zastřihávat.

 

Zdroj: F.C.I.-Standard č. 250 / 12. 1. 2009 / GB, www.cmku.cz


Vanda Ročková
Aktualizováno: 8.10.2011 21:38:45
Napsáno: 8.10.2011 21:35:52

Forum.

Vložit príspěvěk

30.10.2011

kastanek

Dobrý den, mám doma havanského psíka ale na všechny je agresivní dokonce i na mě vyjede

11.7.2012

Lucka a Charlie

Ahoj,jsem Lucka mám doma také tohoto psíka je to výborný domácí mazlíček.Jen ten náš se bojí bouřky.Co s tím máme dělat?

22.4.2013

kristynka

Babičky pes se taky bojí bouřky, a petard, ohňostrojů atd... babička má zahradu, takže jí vždycky berou domů, a když je pejsek nervózní tak ho babička hladí, mluví na ní atd... na babičky pejska to funguje, tak to taky zkuste... a vy máte malého pejska, tak si ho třeba vemte do klína a hlaďte ho mluvte na něj.... držím palce nashledanou :)

17.9.2014

Vendula a Bobík

Mám také havanského psíka je to velký mazlík a má rád dlouhé procházky v lese a nejraději je u své kamarádky Bianci to je československý vlčák

9.9.2015

jasmína

Bojím se, že bude psík kousat.

9.2.2016

Šárka

Máme doma 19 měsíční holčičku havaňáka a je to mazel a miláček..úžasná povaha..hlídač..a není agresivní :-)

14.2.2016

Klára Brabcová

Dobrý den,jsem Klára mám 6 měsíčního havanskýho psíka,je to kluk, je přátelský... hodný... ale mám problém, vylučuje exkrementy a čůránky doma! Venku nevylučuje. Mám obavy že se to nenaučí.

15.5.2016

tina

ahoj chci se vas nekoho zeptat kdo ma havanacka kdyz vyroste jak je velikej do dlouzky by me zajimalo diki moc

15.7.2016

Iveta

Dobrý den poradí mi někdo je možné připustit havanskýho s balonskym psíkem? Nemůžeme najít havanskýho psíka děkuji

3.1.2017

andrea

Dobrý den máme havanáčka jsou mu 4 roky černý s bílou náprsenkou jsme s valmezu a hledáme slečnu na krytí .:-))) je to milí a hraví mazlíček a rádi by jsme měli jeho nástupce jsou to super partáci.

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz