Gordonsetr


Historie:

Toto dlouhosrsté ušlechtilé plemeno pochází ze Skotska. Existuje opět mnoho různých teoríí, jak vlastně ono plemeno vzniklo. Jedna z nejpravděpodobnějších je snad tato: První zmínku nacházíme v polovině 18. století, kdy neúdajně anglický setr zkřížil s kolií. Tehdejší kolii si ovšem nepředstavujeme jako ty dnešní – tato byla robustnější, silnější se sudovitým hrudníkem. Výsledek tohoto křížení se vévodovi z Gordonu velmi líbil a tak vlastně začíná nová kapitola nového psího plemene. Po ustálení typu se přimísil ještě bloodhound a rottweiler. Postupným šlechtěným a výběrem chovných jedinců se postupně ustálil typ a zlepšili se lovecké vlastnosti.

 
Využití a povaha:

Ačkoli se dříve využíval gordonsetr jen jako plemeno lovecké, dnes jej najdeme i v roli společníka. Avšak jako lovecké využití je stále hojně k vidění. Gordonsetr je laskavý, přátelský, uvolněný a živý pes, s vyváženým charakterem. Je to nejsilnější plemeno ze všech setrů. Díky svým předkům má gordonsetr na rozdíl od jiných setrů dispozice pro všestrannou práci. Pracuje sice pomaleji než ostatní jeho příbuzní, avšak vytrvale.

 
Vzhled:

Feny měří v kohoutku 62 cm, psi 66. Váha se pohybuje v rozmezí mezi 25- 30 kg. Jadná se o elegantní plemeno, jehož pohyb je lehký a volný. Ocas je spíše kratší, rovný nebo šavlovitý, tlustý u základu a ke konci se zužuje. Závěs na ocase začíná již u kořene. V klidném stavu je spuštěný dolů, při vzrušení se zdvihá na úroveň zad. Gordonsetr má na hlavě a předních stranách nohou srst krátkou a přiléhající. Na krku, zádech a na bocích je srst dlouhá, měkký a rovný nebo zlehka vlnitý. Na uších, spodní části hrudi a na zadních stranách předních a zadních končetin vytváří dlouhá srst závěsy.

 

Péče:

Gordonsetr nepatří mezi náročná plemena. Miluje vycházky, které vyžaduje pro vybití své energie.

Foto: Jiřina Matoušková

Chovatelská stanice z Dvorku Čamourku 

http://www.dvorekcamourek.estranky.cz/


Admin -
Aktualizováno: 22.1.2010 13:54:43
Napsáno: 8.9.2007 23:50:31

Forum.

Vložit príspěvěk

10.6.2008

Marta

Dobrý den. Máme chovatelskou stanici gordon setrů. Pokud by Vás zajímalo více o tomto plemeni,zveme Vás na naše stránky Odkaz zde mnoho zajímavostí, rady a zajímavosti,galerii i informace o plemeni jako takém.

2.4.2009

dominika

mám doma setříka a je to super plemeno, ale není pro každého, je hodně temperamentní, a když se mu člověk nevěnuje, dá mu to pořádně sezřat. Z vlastní zkušenosti, ten pes vás naučí :-) (nechtějte vědět, jaký pořádek doma odpoledne najdu, když ho někdy ráno s venčením odbydu krátkou procházkou)

20.6.2009

Jiřka

Nějaké foto na: Odkaz

24.3.2010

Vilma

Ahojky. Měli jsme doma gordona jménem Sir... Pořídili jsme ho od myslivce, kterého přestal bavit...., jako kamaráda k našemu vlčákovi, kterému umřel druhý kamarád. Byla to neskutečná dvojka! Co ty dva spolu dokázali vyvádět...Ale nejúžasnější bylo, jak se měli rádi. Jenže život není spravedlivej a Sir nám onemocněl rakovinou. Dělali jsme s doktory možný i nemožný, ale po roce nám Sir umřel. Atík -vlčák - přestal komunikovat, pohybovat se, jíst.....museli jsme okamžitě jet pro jiného pejska, jinak bysme přišli i o Atíka. Už je to 5 let, ale stesk po Sirovi zůstává... Byl nezapomenutelný...dokonalý...prostě přítel. Dnes už nemáme ani Atíka, odešel nám v 15-ti letech. Zůstal nám Cesar, Atíkovo kamarád po Sirovi. Je to výmarský ohař dlouhosrstý....miláček, ale většího svéhlavce jsem nikdy neviděla...

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz