Flanderský bouvier


Historie
Toto honácké plemeno bylo vyšlechtěno v 17.století. Jak již jméno naznačuje, je tento pes původem z Flander (jak belgických tak francouzských), kde sloužil k nahánění dobytka. Kombinuje v sobě krev mnohých belgických pracovních plemen. Poprvé byl vystavován na mezinárodní výstavě psů v Bruselu roku 1910, ale standard plemene byl ustanoven až později. Za první světové války byl v aktivní službě, nosil zprávy, hledal raněné a stal se pověstný svou silou a odvahou. Vlivem válečných událostí flanderský bouvier málem vyhynul, ale díky nadšeným chovatelům se podařilo plemeno během dvacátých let minulého století oživit.

Povaha a využití
Dnes je bouvier využíván jako hlídač osobního majetku nebo jako rodinný společník. Byl šlechtěn k samostatnému rozhodování, proto mu můžeme bez obav svěřit zahradu. Svému pánovi je věrným společníkem, na rodinu nedá dopustit. Má velice kladný vztah k dětem. Je řazen do FCI 1.skupiny - honáčtí a pastevečtí psi, zároveň je veden jako plemeno pracovní. Proto se s ním velmi dobře pracuje, vše dělá s chutí. Může se věnovat sportovní kynologii nebo agility. V zahraničí je využíván u policie a armády. Kdo tomuto plemenu propadne, už nikdy na něj nedá dopustit. Všichni bouvieři mají strašně velké srdíčko, ale každý je úplně jiný, jsou velmi temperamentní a hlavně věrní.


Vzhled

Je to impozantní pes, jeho tělo dává tušit velkou sílu, ale nepůsobí zavalitě. Fenky dosahují výšky 59 - 65cm, váhy 27 - 34kg, psi 62 - 68cm, váhy 35 - 40kg, dožívají se věku 10 - 12 let. Hlava je masivní, uši jsou malé, trojúhelníkové, vysoko nasazené, ale dolů. Oválné nebo kulaté oči jsou tmavé barvy. Čenich je černý. Má kvadratickou postavu. Srst na omak je drsná, suchá ,matná, hustá podsada. Barva srsti je černá, šedě-stříbrná nebo černá s žíháním.

Péče
Pro jeho bohaté osrstění je nutno ho pravidelně kartáčovat,stříhat či trimovat. Trimování dodává srsti hrubost, čímž je bouvier typický. Potřebuje dostatek pohybu, důslednou výchovu a činnost, kterou se zabaví.

Text a foto: Petra Jakubovová

www.flanderskybouvier.wz.cz
 


Vanda Ročková
Aktualizováno: 2.10.2008 18:23:05
Napsáno: 2.10.2008 18:21:08

Forum.

Vložit príspěvěk

4.11.2009

Darča

dobrý den všichni,můžete někdo napsat více o povaze a náročnosti chování tohoto plemene? Přemýšlíme o něm,máme dva temperamentní kluky..a taky dá se sehnat i s ocasem ? Lepší povaha je asi vždy u psů s PP,že jo ? Na kolik to tak vyjde dneska? ... díky moc za odpovědi :o)

11.2.2010

Petty

Dobrý den, Flanderské bouviery chováme již 15let, jsou to velice vyrovnaní psi, vhodní pro jakoukoliv aktivitu. V zimě s mini jezdím na lyžích, v létě na kole, chodíme na dlouhé procházky, pod stan, k vodě, děláme sportovní kynologii a mnohé další. Je to plemeno samostatně rozhodující, umí zvážit situaci. K dětem se hodí, berou je za vlastní, tahají saňky, děti se s nimi vyřádí, samozřejmě, že je to jenom pes a jako u každého plemene se musí děti usměrňovat, aby pejskovi neublížili. Vhodnější jsou feny, drží se více své rodinny a lépe se s nimi pracuje. Samozřejmě je lepší pes s PP, bez PP jich ani moc není a není zaručené, že to není kříženec. Navíc se můžete zeptat na povahu rodičů, prarodičů, štěňátka. Cena se pohybuje okolo 10 000,- , je to málá cena, za kvalitu plemene. Ale na štěňátkách nechceme vydělat, je to pro nás počáteční částka, abychom věděli, že se pejsek bude mít dobře a bude o něj kvalitně postaráno. S přáním šťastného výběru Petra Jakubovová

21.9.2010

Karel

Jsou šíleně chytří já mám doma Lucifera a Nedena tedy dva psy mám je moc rád.

3.7.2012

bára

je to užasný pes

25.7.2012

Lucie

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je tento pes vhodný do bytu a jestli je pravda, že nelíná? Děkuji

29.5.2013

Lucie

Dobrý den,toto plemeno mohu jen doporučit.Měla jsem chovného pejska s ekterým jsem chodila na cvičák i na výstavy.Mnoho lidí mne ho rozmlouvalo,že ho nezvládnu a ať si pořídím raději jiné plemeno.Prostě jsem ho musela mít:-)Mohu potvrdit,že mé úžasnou,vyrovnanou povahu.Jak bylo psáno výše paní Jakubovovou,tento pejsek se rozhoduje sám a vždy přemýšlí a vyhodnotí situaci,jestli je třeba např.zasáhnout při obraně páníčka nebo jde jen o vtip:-),což se stalo i mě,když se na naší zahradě objevil cizí pán,tak Arny se držel těsně u něj a čekal,jak se ke mě ten člověk zachová.Když viděl,že je všechno v pohodě,tak si lehnul a pána aledoval.Až to podmínky dovolí,určitě si toto plemeno pořídím znova.Když budete mít otázky,napište na můj email novoluca@email.cz a ráda vše zodpovím.Hezký den.Lucie.

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz