Finský špic


Historie:

Původ finského špice je nejasný, je však známo, že psi stejného typu byli využíváni po celém Finsku k lovu zvěře již před staletími a obývali i Karélii v Rusku. Původním záměrem bylo vyšlechtit psa, který by měl atraktivní vzhled a přitom by vyštěkával zvěř ze stromů. V roce 1890 byl zahájen zápis do plemenné knihy a jedinci podobní typem a využitím byli nacházeni ve východní a severní části země. V roce 1892 byl vytvořen první standard pro toto plemeno a ještě v témže roce byla uspořádána první speciální výstava finského špice. Toto plemeno vzniklo z původních psů, kteří byli po staletí využíváni na území Finska. Proto je finský špic součástí finského kulturního dědictví. Národním plemenem byl tento špic prohlášen v roce 1979. V současnosti je hojně rozšířen ve Finsku i ve Švédsku.

Vzhled:

Finský špic je lovecký pes, který je využívaný zejména k lovu lesní pernaté zvěře, malých šelem, vodního ptactva a losů. Je menší velikosti a má štíhlou, šlachovitou postavu s jistým pohybem. Pes se dorůstá 44 - 50 cm a váží 12 - 13 kg, fena by měla být velká 39 - 45 cm a její hmotnost 7 - 10 kg. Srst finského špice je poměrně dlouhá. Na krku a na hřbetě je tužší, na hlavě a končetinách je přiléhavá a krátká. Dlouhou a hustou srst má špic na zadní části stehen a na ocase. Světlejší barevné odstíny jsou uvnitř uší, na lících, hrdle, břichu, hrudi, vnitřní straně končetin, na zadní straně stehen, na ocase a na hřbetě je barva červenohnědá nebo zlatohnědá.

Povaha a využití:

Zástupce tohoto plemene je energický, živý a cílevědomý. Nehodí se k dětem a vůči cizím lidem je poněkud rezervovaný, avšak nikdy zlý. Může žít v bytě, je však spokojenější, může-li spát a žít venku. Není snadno vycvičitelný a při setkání s jinými psy mohou nastat problémy. Je to nadšený lovec, který štěkáním označuje pozici zvěře. Finský špic má dobrou paměť a vyvážený charakter.

Péče:

Finský špic nevyžaduje žádnou zvláštní péči a průměrně se dožívá 12 - 14 let.

 

Text: Martina Exnerová

Foto: http://koti.terrieri.net


Admin -
Aktualizováno: 15.2.2008 09:06:39
Napsáno: 1.5.2007 16:21:04

Forum.

Vložit príspěvěk

26.11.2009

laura

toho mám doma!!! Odkaz

26.1.2010

marka10

Asi pred 4. rokmi som našla na ulici psíka šteniatko nevedela som čo z neho vyrastie, ale zistila som, že je veľmi podobný tomu môjmu no je krížený s vlčiakom. Dnes by som ho za nič nedala a je vznikajúci spoločník. Volá sa Rex a je hodný toho mena.

26.1.2010

marka10

Rada by som vedela ako sa o takéhoto psa ešte viac starať má na Slovensku niekto takúto rasu fínskz špic a vlčiak pre mňa je veľmi neoceniteľný..

3.10.2010

ondra

Jsou to překrásný psi

15.5.2011

kikáá

Mám takého doma. Volá sa Beginka a je našou sučastou rodiny. Je velmi milá všetko sa za chvílu naučí . Je velmi inteligentná za nič na svete by som ju nedala ale vbelkým problémom je jej štekanie na druhých psov a ludí snažíme sa ju to odnaučit a tak sa pýtam či by ste my nevedeli poradit v nejakom výcviku prípadne v nejakom výcviku psov kde sa cvičia atd.. Dakujem

28.8.2011

Lenka

Poradíte,kde se dá sehnat štěně finského špice-fenka?Děkuji za odpověď

8.12.2011

pejsek1

moc se my líbí,je to nádherný pes moc bich si nějakého přála.

28.7.2014

Jiří

Dobrý den, mám křížence Finského Špice a hledám fenku ke krytí. Více informací a případně foto na e-mailu: pavek.jiri@seznam.cz

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz