Erdelteriér


Historie:

Jde o plemeno služebních psů, vyšlechtěné ve druhé polovině 19.století ve Velké Británii, v hrabství Yorkshire, v údolí řeky Eir, od které také dostalo svoje pojmenování. Počátek chovu těchto teriérů je ve znamení velké rozmanitosti jak ve velikosti, zbarvení tak i ve vzhledu. To co je spojovalo byla huňatá srst, která chrání psa proti povětrnostním vlivům. Jejich hlavním kladem byla všestrannost – tito psi se využívali jak k lovu škodné tak údajně i k nahánění dobytka, lovení vyder, jezevců a jiné drobné škodné. Z Britských ostrovů se na Evropský kontinent dostali první erdelové roku 1893, zde si plemeno získalo velkou oblibu u armády, policie i záchranářských týmů. V první světové válce se toto plemeno také vyznamenalo jako předávač zpráv a vyhledávač zraněných.  Po skončení války zaznamenává chov erdelteriérů velkou expanzi. Ovšem postupem času začal počet odchovů klesat.

 
Vzhled:

Je to vysokonohý elegantní pes, největší zástupce teriérů co do výšky. Kohoutková výška psa je 58 - 64 cm a feny 56 - 59 cm. Váha se pohybuje v rozmezí 20 – 28 kg. Erdelteriér má krátkou, drátovitou, lesklou a hrubou srst. Zbarvení je tmavošedé nebo černé s tříslovou hlavou, ušima, spodkem těla a nohama. Uši jsou trojúhelníkovitého tvaru překlopené dopředu. Vous na konci mordy je zřetelný a pro plemeno charakteristický.

 
Využití a povaha:

Je to aktivní, temperamentní, chytrý a veselý pes. Vynikající plavec. Mezi teriéry se Airedale Terrier projevuje jako pes, který se nejvíce hodí pro výcvik. Vhodný je pro strážní i hlídací službu.  Dnes je erdelteriér chován především jako společník a často jej můžeme vidět na výstavách.

 
Péče:

Srst je nutné kartáčovat, hlavně v období línání, abychom odstranili vypadané chlupy. Je nutné mu zajistit dostatek pohybu a volného prostoru pro vydovádění se. Nepohrdne žádnou procházkou a miluje vodu. U psů, kteří chodí na výstavy se srst stříhá či jinak upravuje.


Admin -
Aktualizováno: 22.8.2007 13:30:23
Napsáno: 24.7.2007 12:17:16

Forum.

Vložit príspěvěk

29.9.2007

pepina

erdelteriér je nejlepší psí plemeno,je vhodný do rodiny i k dětem,je to báječný psí společník,je věrný,umí hlídat,je to pes plný radosti a lásky k rodině,pravda je trochu paličatý ale jinak báječný kámoš.Mám jednoho doma a proto to vím.Jo a spí s námi v posteli.

16.6.2009

jiřina

srst erdelů se NESTRIHA!! jak je tu napsané,ale trimuje!!jinak povahově mě velmi sedí,prostě jsou skvělíí!!!až na tu srst,to je blbý,to trimování...

29.1.2010

Eva

Moje kamarádka erdla má a stříhá ho.řikala jsem ji že by asi neměla,ale nevěřila tak jí to ukážu.Jinak je to super plemeno

7.4.2010

vidomusova

Erdel je nejlepsi pes, jakyho jsem kdy mela.

8.4.2010

ejtynka

Dobrý den, slyšela jsem, že tito psi jsou velmi ostří a také hodně utíkají ze zahrady... je to pravda? Jsou u nich nutné každodenní procházky? Jak často se jim věnujete vy?

24.5.2010

Kristýna

(Pro Ejtynku)Erdelteriér je velmi krásný a milý pes. Vše záleží na výcviku(jsou velmi učenlivý)a ze zahrady utíkají leda když nemáte plot. Je nejlepší, když s ním chodíte na procházky každý den, ale jednou to přežije. Já osobně se mu věnuji každý den a někdy i celý víkend.

8.6.2010

Roman

Erdel je skvělej,ale občas paličatej. Má hrozně rád děti. naopak ho štve vše co je v jeho revíru od čmeláků po vlaštovky a koně. Nezapře své lovecké pudy, ze zahrady občas uteče. Ale poslušně se vrátí

26.7.2010

Terka

Já mám zatím doma jen takového křížence, ale toho Erdílka si chci pořídit:) Už jsem si o něm dost přečetla:) Je to úžasné plemeno, které znám:) Je to hezký pes!

3.8.2010

Karča

Ahoj , já mam doma Foxteriéra hladkosrstého fenku , je to super perjsek . Dlouho jsem k ní vybírala plemeno , které by se mi líbilo a našla jsem , bude to erdelterier. Mám skoro domluvené štěně. Sice to bude až červenec 2011 ale počkám si :-*

6.8.2011

Marie

Také jsme měli foxe, když nám v 18ti letech zemřel, rok jsme nechtěli o novém pejskovi slyšet. Ale po roce jsme už věděli, že bez psíka to nepůjde, takže jsme si pořídili Erdela. Je klidnější než fox, nezdrhá ze zahrady, už mu bude pět a ještě se nesetkal se psí nebo lidkou zlobou. Strašně miluje lidi a psi. Je to "kontaktní" a "vítací" pes. Tak bych ho definovala já.

23.10.2011

Sabina

Erdel je můj první pes a sem si jista že ve výběru dokonalého plemena sem se nespletla. Mojí erdelce jsou 4 roky,pubertu sme sice zvládali těžko,ale stálo to za to. Věnujeme se dogdancingu,občas zajdeme na cvičák i zaskákat si agility.Jezdíme na letní tábory a každý den trávíme spolu.Nikdy bych neměnila.

11.2.2012

Sára

Já osobně erdela nemám, ale myslím, že je to pes, který potřebuje hodně kontaktu se svojí rodinou. Májí ho sousedi a moje kamarádka: U sousedů neuvěřitelně štěká, pořád běhá jako blázen po jejich zahradě a všechno tam ničí a zabije každou kočku,kterou jen vidí. Kamarádčin pes je úplně jiný. Kočky sice honí (jako každý pes=lovecký instinkt), ale spíš jen ze zvědavosti(žádnou ještě nezakousnul)a je neuvěřitelně hodný a milí. Z toho usuzuji, že potřebuje hodně kontaktu se svojí rodinou, jinak se zněj stane "hajzlík". Tím samozřejmě jako hrdá majitelka dvou pejsků(šarpeje a leonberger) nechci nikoho urazit.

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz