Deerhound


Skotský jelení pes

Historie

Předkové hrubosrstých chrtů, známých z Irska a Skotska, se dostali na britské ostrovy z Evropy. Uvádí se, že tam přišli pravděpodobně s Kelty. Po přelomu letopočtu, když Římané obsadili britské ostrovy, setkali se v Irsku s velkými, silnými psy s hrubou srstí, kteří měli klidné až důstojné chování. V 6.-9. století přecházeli tzv. Scotiové (keltský kmen, předkové pozdějších obyvatel Skotska) z Irska do Skotska, přišli s nimi i předkové současného deerhounda. Výrazná podobnost mezi hrubosrstým chrtem z Irska (dnešní irský vlkodav) a chrta ze Skotska má proto své důvody. Přestože jsou si obě plemena vzhledově velmi podobná, v mnohém se liší. Skotský jelení pes je chrt každým coulem (vzhledově i povahově), v žilách irského vlkodava však koluje i krev dogovitých psů (potvrzuje to nejen vzhled, ale i chování – je klidný, vyrovnaný). Proporce těla a hlavy jsou u deerhounda „chrtovitější“ a povahově je pro něj charakteristická chrtí uzavřenost a nepřístupnost k cizím.

I v dobách své největší slávy byl deerhound dosti vzácný, protože pouze vysoce postaveným vůdcům a šlechtě náleželo právo vlastnit chrty a pořádat s nimi lovy na vysokou zvěř. Vzhledem k jejich vytrvalosti a rychlosti nebylo k lovu zapotřebí většího množství psů - skotští jelení psi lovili většinou jen po dvojicích. Pravděpodobně i proto neměli chovatelé v úmyslu, aby těchto psů přibývalo a odchovy měly krýt jen přirozený úbytek. V době, kdy přišli o své pracovní uplatnění, málem vymřeli. Podařilo se je zachránit jen díky velkému chovatelskému úsilí.

 

Povaha a využití

Deerhound je laskavý a přátelský. Standard uvádí, že je poslušný a učenlivý, protože je dychtivý vyhovět. Jenže poslušnost pokulhává, když uvidí běžícího zajíce - to ho nic neudrží. Je povolný a vždy v dobré náladě, nikdy není podezřívavý, agresivní, ani nervózní, ale celkově je trochu uzavřenější. Projevuje se s důstojným klidem, ale jako štěně je samozřejmě hravý a může provádět nejrůznější vylomeniny. Dřívější lovecké využití dnes nahradila spíše funkce rodinného společníka. Samozřejmě jako správný chrt nachází své uplatnění v dostihovém sportu a jistě si zamiluje také coursing.

 

Vzhled

Podobá se hrubosrstému greyhoundovi větších rozměrů se silnější stavbou kostry. Stavba těla vyvolává dojem jedinečné kombinace rychlosti, síly a především vytrvalosti, která je nezbytná k uštvání jelena; nicméně se stále zůstává zachována ušlechtilá důstojnost.

Hlava je charakteristicky dlouhá. Mozkovna je spíše plochá než kulatá, s velmi lehkým vyvýšením nad očima, nejširší mezi ušima, mírně se zužuje směrem k očím. Nemá žádný stop. Tlama se výrazněji zužuje směrem k nosu. Uši jsou vysoko nasazené a v klidu složené dozadu. Při vzrušení jsou pozdvižené nad hlavu, ale nepřestávají být složené. Trup a celková stavba těla je jako u greyhounda s většími proporcemi a se silnějšími kostmi.

Srst je střapatá. Na trupu, šíji a končetinách je tvrdá a drátovitá, dlouhá je zhruba 7 cm (3 palce) až 10 cm (4 palce); na hlavě, hrudi a na břiše je mnohem jemnější.

Barva je tmavě modrošedá, tmavší a světlejší šedá nebo žíhaná a žlutá, pískově červená nebo červenohnědá s černou maskou a s černýma ušima, končetinami a ocasem.

VELIKOST A HMOTNOST:

Psi                   : Požadovaná minimální kohoutková výška je 76 cm (Hmotnost cca 45,5 kg)

Feny                : Požadovaná minimální kohoutková výška je 71 cm (Hmotnost cca 36,5 kg)

 

Péče

Z hlediska péče je poměrně nenáročný, ale potřebuje pravidelný pohyb (ideálně např. coursing). Velmi důležitý je pro něj kontakt s rodinou. Hrubou srst stačí občas pročesat. Výchova by neměla být hrubá, dril na něj rozhodně neplatí. Naopak pomocí "vysvětlování" a pozitivní motivace dosáhnete úspěchu.

 

Zdroj: FCI standard č. 164 / 17. 06. 1998 / GB, www.cmku.cz

I. Stuchlý - M. Císařovský, Chrti, Canis


Vanda Ročková
Aktualizováno: 9.7.2011 19:31:58
Napsáno: 9.7.2011 19:23:46

Forum.

Vložit príspěvěk

16.8.2013

Pavel

Vlastním toto plemeno již 5 let.Je to výborný společník,jak pro děti tak i dospělé.Většinou odradí svou výškou a rozměry,takže do bytovky určitě NE.Je velmi inteligentní,ale i vyčůraný,takže kdo ho chce vlastnit,at se připraví na to,že pokud budete mít na stole maso a na chvíli se ohlédnete jinam,tak ho na 100% už nenajdete a pejsek se bude tvářit,že o ničem neví.

4.5.2016

Lucie

Toto plemeno byl vždy můj sen a nakonec jsem si ho splnila. Je mým parťákem už rok a je to úžasný tvor. V příspěvku zde pán uvádí, že do bytovky určitě ne. Já nesouhlasím psa v bytovce mám. Je pravda, že chodíme pravidelně 3x denně na dlouhé procházky do pole, aby se na volno vylítal, ale jinak s ním život v bytě je úplně snadný. Musíte počítat jen s tím, že se občas někam nevejdete...:) když tam stojí deerhound. Doma zpravidla leží u nás, hledá lidskou přítomnost, ale když vás bude mít plné zuby sám odejde ulehnout jinam. Je pravda, že vše co je na stole je velikým lákadlem a protože na stůl bez problému dostane, může se stát a stává se to, že občas něco někde chybí. Pejsek je to klidný, nekonfliktní s jinými psy a lidmi. Všechny u dveří vítá takže jako hlídacího psa rozhodně nekupujte:). Ale je to pes, který má svou hlavu po zlém u něho nepochodíte. Jakmile zvýšíte hlas uzavře se více do sebe a pak už vůbec neposlechne. Na deerhounda musíte diplomaticky. Je to přeci jenom aristokrat.

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz