Coton de Tulear


Historie:

Coton de Tulear pochází z ostrova Madagaskar. Minulost tohoto plemene je zahalena mlhou. První zmínky o malých bílých psech pocházejí ze 17 století. V době kolonizace byl tento malý bílý pejsek importován do Francie a velmi rychle se stal miláčkem francouzské šlechty, která mu brzy udělila titul „Královský pes“. Tento přistěhovalec z Madagaskaru byl jako oficiální plemeno uznán v roce 1970 a dnes je rozšířen po celém světě.

Vzhled:

Celkově je cotonek malý společenský pes s dlouhou srstí vatové struktury. Má kulaté tmavé oči a inteligentní výraz. Cotonek má malé, zaokrouhlené tlapky s těsnými a klenutými prsty a dobře pigmentovanými polštářky. Jeho pohyb je lehký a volný. Pes má kohoutkovou výšku 26 až 28 cm a váží mezi 4 až 6 kg. Fena dorůstá 23 až 25 cm v kohoutku a její hmotnost je od 3,5 do 5 kg. Jedním z důležitých znaků tohoto plemene je srst, která je velmi hebká a jemná. Podobá se chmýří bavlny, proto se cotonkovi občas říká bavlníkový pejsek. Základní barva srsti je bílá a stopy světle šedé nebo s nádechem plavé mohou být na uších.

Povaha a využití:

Pod vatovou srstí se neschovává žádný luxusní pejsek, gaučák nebo pokojový psík, ale malý pejsek veselé povahy, který je plný radosti ze života. Coton de Tulear je oddaný svému pánovi a jeho rodině, miluje děti, kočky a všechna zvířata, která patří k rodině. Pro svou velikost je velmi vhodný do městského bytu. Cotonek bývá označován jako antidepresivní pes. Tento malý klaun je klidný, mírný, ale také sportovní pejsek, který se dokonale přizpůsobí každému životnímu stylu.

Péče:

Srst tohoto plemene nevyžaduje časté koupání, ale musí se pravidelně kartáčovat. Coton de Tulear se průměrně dožívá 12 až 14 let.

 

Text: Martina Exnerová

Foto: Chovatelská stanice Ráj Karpat, www.coton.dog.sk

 

 


Admin -
Aktualizováno: 15.2.2008 08:53:32
Napsáno: 24.7.2007 12:27:31

Forum.

Vložit príspěvěk

13.1.2008

berka.veteran@tiscali.cz

Máme z útulku v Turnově fenku COTON de Teléar,stáří čtyři roky.Vážil 5 kg a v posledních měsících přibývá na váze a dnes váží 6,8 kg.Jídlo dostává jednou za den v poledne a to, leit granule s kouskem kuřecího masa. CHuť na jídlo má po celý den a po každé procházce vyžaduje nějaký pamlsek, a tak dostává l kousek. Obracím se o radu, jak krmit, aby s hubnula naše ENY.Na procházkách a venčení 5 x za den moc toho nenaběhá a je spíše líná, i když ji nutím běhat.Jsme oba důchodci, takže k dloulému běhání nedochází, ale i to málo se ENY nechce a raději opět domů do tepla. Předem děkuji za radu.Berka Turnov

25.2.2008

chovatelka

6,8 kg je naprosto v pořádku pro dospělou fenku cotonka. Myslím, že opravdu není důvod, proč by měla vaše fenka hubnout. Pokud nemá chuť běhat, nenuťte ji, sama cítí, kolik pohybu potřebuje, upřímně řečeno s líným cotonkem jsem se dosud nesetkala.

21.4.2009

Katy

Já mám doma taky 10 měsíční fenku cottonka. Je to skvělé plemeno, které nelíná, každý den ji učešu a je stále krásná načechraná. Jinak skutečně miluje ostatní pejsky,malé děti, když je venku potkáme hned mě k nim táhne a chce si s nima hrát.

3.5.2009

miley

moje kámoška ho má betinku

5.12.2009

Marta

Slyšela jsem, že tento pes je vhodný pro alergiky. Mame syna, který má astma a vadí mu náš boxer, který už má 12 let

19.3.2010

Ilona

Dobrý den, tento pejsek není pro alergiky. To není ani naháč, stačí si přečíst nějaký odbornější článek. Hezký den

4.10.2010

JohnsonIlene

I strictly recommend not to hold back until you earn enough amount of cash to order goods! You should just get the <a href="Odkaz loans</a> or just consolidation loans and feel yourself fine

21.1.2011

custom essay

Different guys have various troubles such as toxic waste. All these troubles seem to be not easy to solve. Nevertheless, if you have writing difficulties, you will have nothing to bother about. You just can buy essay and cope with your problems.

4.9.2011

Marta

Já si myslím, že pro alergiky je. Nejen naháč se hodí pro alergiky, má dcera má alergii na psí chlupy a naše cotonka Mašlička jí ani trošku nevadí. Cotonek nelíná.

10.10.2011

Silvie

My máme cotoního kluka 3,5 roku. Je bezvadný, opravdu si navykne na cokoli, akorát moc nemusí cizí psi. Ale jinak celkem poslušný a skutečně nelíná a je vhodný pro alergiky (nemá podsadu, která působí nejvíce alergií).

5.7.2012

Paper Service

Stop looking for friends who can assist you with academic papers creating. You can just place an Essays Order primeessays.com. You don't need anyone else to support you. Let specialists helping you.

10.8.2012

lilipu

Ahoj mi mame doma cotona a furt si kouse tlapky nevite proc?

10.4.2013

Vlasta

Já mám taky Cotona holku 8 roků a ťapky si kouše pořád. Vypadá, jak kdyby měla bačkůrky a k tomu si začne lízat bříško a je z polovic červená. Jinak je hodná.

4.8.2013

kuku

Coton de tulear

9.4.2014

Ppeča

Já si preju Cottona

11.8.2015

Dominika

Mam ctrnactiletou fenku a je to opravdu skvelej pejsek. I kdyz jsem alergik, tak jsem s Cotonem nikdy zadny problem nemela. Je to tou podstadou si myslim. Ostatni psi, kteri podsadu maji, mi vadi. Pro alergiky jednoznacne DOPORUCUJI! Neexistuje lepsi a veselejsi pejsek! :-)

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz