Chodský pes


 Historie

 Chodský pes je národní plemeno České republiky. Oficiálně vzniklo v roce 1985. Ke vzniku tohoto plemena výrazně přispěl Ing. Jan Findejs. Avšak už dříve bylo toto plemeno velice známé. Už v letech 1923 – 1924 opěvoval Jindřich Šimon Baar ve svých dílech Chodsko a psy z této oblasti. Označoval je jako „chodské“. Tito psi chránili zemské statky a pomáhali při pasení. Již začátkem 20. století se však jeho hlava dostala do znaku českých skautů, ještě před tím ho maloval Mikoláš Aleš a Chodům pomáhal při práci snad již ve středověku.

Povaha

Chodský pes je velice živý a přítulný. Má rád členy své rodiny a zvláště děti. To se velmi projevuje v jeho povaze, neboť k cizím lidem je nedůvěřivý, až zdrženlivý, avšak při ohrožení své rodiny nebo majetku je útočný a velmi ostrý. Vyniká lehkou učenlivostí, dobrou ovladatelností a pozorností. Je to tedy výborný pes k výcviku a má velkou výdrž. Má vynikající čich. Pachové práce zvládá s lehkostí. Proto je také velmi výborný záchranář. Díky ideální střední velikosti a dobré ovladatelnosti je vhodný i k slepeckému výcviku. Jeho vlohy pro střežení stád a práci v zápřahu jsou velmi dobré.

Díky jeho temperamentní povaze ale potřebuje odpovídající zaměstnání. Vhodné je agility, záchranářství nebo třeba turistika.

Vzhled

Choďák je středně velký, dlouhosrstý pes ovčáckého typu. Od belgického či německého ovčáka se odlišuje černou barvou s rezatými znaky, hřívou srsti okolo krku a hlavy a menší velikostí.

Chodský pes má obdélníkový rámec těla. Má dlouhou srst s bohatou podsadou, která ho chrání vůči nepříznivým povětrnostním vlivům. Vyniká harmonickou stavbou těla. Všechny tělesné partie jsou sladěny tak, že jako celek působí kompaktně a ladně. Charakteristické pro plemeno je postavení a nesení krátkých uší, elegantní linie dlouhé šíje a krku a dále bohatost dlouhé srsti. Jeho pohyb je lehký a volný.

Pigment polštářků a drápů je černý. pigmentovány.

 Hlava

Celkově má být hlava úměrná velikosti těla a ušlechtilá. Nesmí působit masivně ani příliš jemně. Charakteristický jedinečný vzhled hlavy podmiňuje správné nasazení uší, jejich velikost, tvar a dlouhé osrstění.

 Důležité proporce těla

 Ideální parametry dvouletého jedince:

Index formátu: délka trupu tvoří 110% výšky v kohoutku.

Index výšky: hloubka hrudníku tvoří 49% výšky v kohoutku.

Index typu hlavy: délka nosní partie tvoří 46%délky hlavy.

Srst

Kromě obličejové části hlavy, hrotů ušních boltců a přední strany obou párů končetin, kde má srst krátkou a hladkou, pokrývá tělo lesklá dlouhá, hustá, tvrdší srst. Její délka je od 5 do 12 cm. Má být rovná nebo jen lehce zvlněná, na krku a hrudi mírně otevřená, jinak přilehlá. Zvlášť dlouhá srst se tvoří na šíji, hřbetu a dále na zadní straně stehna a nártu.  Ocas je hustě osrstěn a má na spodní straně dlouhou srst.

 Zbarvení srsti

Černá až kovově černá se sytě žlutými znaky typu "black and tan".Čím jsou znaky sytější, tím lépe. Jiné zbarvení srsti než černá se znaky je nepřípustné.

 Výška a hmotnost

Výška v kohoutku je 52-55 cm u psa, 49-52 cm u feny. Velikostí se tedy hodí do bytu více než jiná ovčácká plemena.

Ideální je váha v rozmezí 16-25 kg.

www.chodsky-pes.cz
 www.kpchp.org
 www.darri.chodskypes.eu

 Text: Ivana Pospěchová


zuzana smejkalova
Aktualizováno: 12.3.2008 09:12:57
Napsáno: 12.3.2008 08:27:11

Forum.

Vložit príspěvěk

10.4.2009

Maruška

Máme chovatelskou stanici :-) Odkaz jsou opravdu úžasní.

16.8.2010

CHODAČKA

my máme chodáčka...=D 4 MĚSÍCE =)

30.1.2011

Martin

Chodský pes je asi jedno z mich nejoblíbenějších plemen. Máme doma 1 ročního choďandu :) Jsou fakt zžasní a rychle se učí. A musim pochváli, že jsou moc dobři na Psí Sporty !! :))

27.6.2011

gg

chceme si pořídit chockého psa...

31.8.2011

Olga

Máme taky,fenku musím souhlasit je moc učenlivá jenom má amputovanou packu přejel jí totižž nějaký blázen.Chodí skvěle je s během má trochu problémy.

12.10.2011

zrzka

hm moc hezký ale víc těch supr fotek

12.10.2011

zrzka

taky máme fenku menuje se bára je to muj mazel všechny psy co sme měli byly chodáci a všichni docela dost učenliví ale barča je třetí nejviučenější sem si jí vycvičila sama

23.12.2011

Kuky

doma mi konečně povolili psa(po 15-ti letech),ale nemůžeme se rozhodnout mezi choďáčkem a velššpringršpanělem.je to zákusek ale já doufám, že se nakonec rozhodneme správně

6.1.2012

dafynka

hodi se chodak do bytu

17.2.2012

Kuky

Bohužel moc dobře ne.

19.2.2012

nikol

Kuky velššpringe.je hezčí.

9.3.2012

Theliss

Taky uvažuju o choďáčkovi - ale bohužel mám "jenom" bytovku.. slyšela jsem, že se to dá, ale bojím se toho

9.3.2012

jana

Theliss-dafynka já znám člověka který má doma 5 vlkodavů a žije sám v bytě a zvládá to skvěle.Já osobně si myslím že by se to zvládnout dalo.

30.3.2012

Kuky

tak budeme mít choďáčka minulý čtvrtek se narodily v chovatelské stanici od Malého kosíře a už máme jednu fenku zamluvenou-moc se těšíme. nikol- velš je sice hezčí ale nemyslím si že bych ho vychovala dobře aby se mi nezaběhl někam za zvěří :)

22.7.2012

barunka

KOLIK TAKOVÝ PES STOJÍ KDE SI HO KOUPIT PROSIM POMOZTE DEKUJI

9.8.2012

Petr

Ahoj, potřeboval bych poradit. Pořizuji si psa, ale nemůžu se rozhodnout mezi Belgičanem (tervueren), choďákem a borderkou. Zahradu máme dost velkou, ale dá se říct, že jsem ještě neměl tu čest cvičit psa.

18.8.2012

kika

máme chodáka teddyho a je strašně rostomilí

3.9.2012

sisi

já mám chodského psa,jmenuje se Argo.je moc milý a doporučuji ho.

21.10.2012

marcela

Máme chodského pejska, jmenuje se Ricky a je mu 7 měsíců. Je skvělý, hravý, učenlivý a hlavně pracovitý na zahrádce. Jeho nejoblíbenější hračka je žlutý balonek.

18.12.2013

Radek

Mám už druhou fenku Choďačku je hravá učenlivá výborná k dětem Všem doporučuji.....

19.2.2014

Radomil

Pro Radka.Jak je to se štěkáním? 602129312 Děkuji

17.4.2014

el

Může se mu nechávat stříhat srst??

28.9.2015

peu-1684

Až budu dospělá, tak si ho koupím. Jsou úžasní. Hlavně povahou, ale i moc hezkým vzhledem :)

2.6.2017

Eva

Bylo mi řečeno,že chodský pes má mít vysoké nohy, já jsem oponovala,kdo má pravdu??

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz