Chesapeake bay retriever


Historie

Retriever byl vyšlechtěný na konci 19. století v USA, ve státě Maryland, na pobřeží Chesapeackého zálivu. Předkové chesapeake bay retrievera byli vyšlechtěni ze dvou psů podobajícím se novofundlandským psům. Pes byl tmavočervený a fena černá. Tito dva psi byli zachráněni spolu s posádkou lodi, která ztroskotala v roce 1807 u pobřeží Marylandu. O dalších předcích bychom se mohli ještě dohadovat ale pravděpodobně bychom našli irského vodního španěla, flatcoated retrievera, curly coated retrievera a možná i  některé setry. Chesapeake bay retriever byl vyšlechtěn speciálně k honům na divoké kachny. V roce 1885 byl stanoven první standard pro toto plemeno.

 Využití a povaha

Je to milý živý rodinný pes. Vyřazuje z něj nadšení a inteligence. Jeho láska k vodě je neuvěřitelná. Dnes se často vyskytuje jako rodinný pes, vidět jej však můžeme i v roli lovce. Hlavně v jeho původní vlasti. Je nebojácný a silný, avšak jako hlídací pes se nevyužívá.

 
Vzhled

Pes má v kohoutku 58 cm66 cm, fena má 53 cm61 cm. Pes váží v rozmezí 29,5 kg36,5 kg, fena váží v rozmezí 25 až 32 kg. Zbarvení je vždy hnědé. Chlupy na líci a nohách jsou krátké.  Zvlněnou srst můžeme najít na ramenou, hřbetu, zádi a bedrech. Textura srsti CHBR je velmi důležitá, protože je využíván k lovu často za nepříznivého počasí, pracuje na ledu i ve sněhu. CHBR má vodě odolnou srst, stejně jako kachna peří. Když se otřepe povylezení z vody, nesmí držet vůbec vodu. Další zvláštností je olej v hrubé vnější srsti a vlně podobná podsada mají zvláštní význam v ochraně před studenou vodou.

 
Péče

Plemeno nevyžaduje žádnou speciální péči. Jako většina retrieverů má velký apetit, který je třeba mít pod kontrolou. Při výcviku má sice svou hlavu, avšak není nemožné jej vycvičit. Vyžaduje fyzickou zátěž – procházky, či nějaké aktivní využití, není dobré jej nechat zahálet. Srst kartáčujeme.

Text: Eva Černohubová

Foto: Chovatelská stanice Kelečský poklad, www.kelecskypoklad.com


Admin -
Aktualizováno: 27.11.2007 21:59:45
Napsáno: 8.9.2007 23:49:38

Forum.

Vložit príspěvěk

16.8.2008

kacenka

mam poma rok a pul starou fenku,je to milacek cele rodiny,nikdy bych ji za jineho psa nevymenila!jsou to uzasni psi

9.10.2008

megi

Souhlasím, máme doma 3-letého psa. Je to opravdu skvělý a chytrý pes. Jen potřebuje trošku důslednější výchovu než by člověk u jiného retrievra čekal. Ale pak poslouchá naslovo. Děti a celou svou rodinu miluje a dokazal by ji i ochránit, není to "poseroutka"

14.5.2009

Krys

Kamarád si pořídil psa tohoto plemena a už mu je asi 5 let.. za plotem vyhlíží jako dokonalý hlídač..jinak je však naprosto mírumilovný a hravý.. můžu jen doporučit..

7.6.2009

Rony

Máme dva jsou milí, ale v očí se jim objevuje hnis.Doktor řekl, že mají alergii.Kapky a mastičky moc nefungují, máte zkušenosti, poraďte,děkuji

27.6.2009

Honza

máme 3měs. pejska a je neuvěřitelně chytrej, taky máme problém s očima , zkoušíme čistit převařenou vodou( dle rady pejskaře u kterého to zabralo)

3.8.2009

bobule

my si jej přivezli minulý týden!!!! Už ted je jasné, že to bude milý a inteligentní pejsek, velmi zvídavý a temperamentní dáblík......

6.5.2010

milos

mame skoro dvouletou slecnu sheilu.je to nase miminko :))

16.2.2011

zdenda

chci se zeptat ,jak je to stím výcvikem? mohl by si jej pořídit i nezkušený zelenáč jako já ,aniž by se musel bát,že něco zanedbá a pes pak bude třeba agresivní nebo tak něco? jde mi hlavně o děti. jestli se někdo hodný najde napište,díky. valecz@centrun.cz

13.6.2011

Terdulka

Mám doma 3 letou slečnu tohoto plemene a rozhodně souhlasím s tím, že se musí zaměstnat. Je to tvrdohlavý a paličatý pes a nezkušeným lidem, bych ho asi nedoporučila. Když se ale zvládne a nepodcení výchova a výcvik je to SUPER pes. Neměnila bych je prostě krásná, úžasná a chytrá. :-)

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz