Český teriér


Historie

 

Jedná se o naše národní plemeno, vyšlechtěné roku 1949. Spolu s československým vlčákem patří mezi nejrozšířenější plemena, která poházejí z České republiky. Mezi chovateli, kteří se zasloužili o vznik nového plemene byl genetik František Horák, se kterým je toto plemeno nejčastěji spojováno. Český teriér vznikl křížením skotského teriéra a sealyhamského teriéra za účelem lovu lišek a drobné zvěře. Standard byl oficiálně uznán roku 1968.  Dnes se chov českého teriéra řídí standardem z roku 1996. Ačkoli se jedná o naše národní plemeno jeho odchov v České republice bohužel nedosahuje vyšších čísel.

 

Vzhled

 

Jedná se o psa, který jen málo přesahuje velikost jezevčíka. Převyšuje ho však svou mohutností. Na svou výšku je český teriér velmi mohutné kostry. Jeho výška dosahuje 30 cm v kohoutku. Váha se pohybuje mezi 6 až 10 kg. Jeho dlouhá jemná vytvářející „fousy“ na mordě a na čele, delší srst můžeme najít i na končetinách. Zbarvení může být modro-šedé nebo velmi vzácné zbarvení hnědo-šedé. Celkově vypadá malý silně stavěný elegantní pes.

 

Využití a povaha

 

Český teriér je povahou veselý milý pes, avšak i přes to je vůči cizím lidem spíše rezervovaný. Je poslušný a následuje svého vůdce. Není pro něj problém delší pobyt například v kleci, jelikož je velmi klidný a rozvážný. Ačkoli se jedná o teriéra, od kterého bychom čekali živější povahu, opak je pravdou. Jde o mírumilovné klidné plemeno.

 

Péče

 

Co se týče stravy, není český teriér náročné plemeno. Jeho srst upravujeme stříháním. To platí i pro výstavy, kde můžeme vidět převážně takto upravené jedince. Ponecháváme li psa venku, například v zimě, srst je dobré nechat delší, aby pes nenastydl. Jinak stačí srst čas od času pročesat kovovým hřebenem. Nevyžaduje mnoho pohybu a je tudíž ideálním společníkem pro seniory.

 

 

 

Text: Eva Černohubová

Foto: Chovatelská stanice del Monte de Haya, www.ceskyterier.com

Na fotografiích jsou čeští teriéři Markýza del Monte de Haya a Víla Kalifa Bohemica


zuzana smejkalova
Aktualizováno: 27.11.2007 21:41:05
Napsáno: 24.10.2007 11:12:01

Forum.

Vložit príspěvěk

18.7.2009

Seberová

To, že český teriér má milou povahu, mohu potvrdit,mám toto plemeno velice ráda. Víla byla moje oblíbené štěňátko. I její bratr Viking, vítěz mnoha výstav. Koupila si ho jako domácího mazlíčka paní Kostelecká.A pro jeho výbornou povahu jí nebylo zatěžko jet na mnoho výstav. Kamila Seberová, chovatelská stanice Kalifa Bohemica, Odkaz

26.1.2010

Petrusová

Jsem ráda, že mají kynologové možnost si něco přečíst o českém teriérovi, ale měli by dostat správné informace.Še šlechtěním českého teriéra začal roku 1949 pan František Horák a je to jen jeho dílo ! Jako plemeno byl uznán roku 1963, ne 1968 !! A to vzácné zbarvení je HNĚDÉ a ne šedo-hnědé, to by byl geneticky nesmysl !!!

27.4.2011

Eva.Buriánková

Je to velice pěkný pejsek

23.12.2011

Kuky

malý a rozkošný-to na něj sedí :)

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz