Český fousek


Historie:

Český fousek je původní české plemeno. Záznamy o jeho existenci pocházejí již ze 14. století, z doby císaře Karla IV. Dovídáme se o něm z dopisu Viléma Zajíce:“ Leta páně  1348 daroval král Karel IV. markraběti braniborskému Ludvíkovi k pobavení na honech psy výkonné, Canis bohemicus zvané“. Zda šlo o ohaře či honiče se z dopisu nedozvíme, ale v později napsaných dokumentech je tento název přirovnáván k názvu „český fousek“.

Roku 1882 byl zveřejněn první standard a o 14 let později byl založen v Písku spolek pro podporu ohařů hrubosrstých. Ten byl ale záhy zrušen, jednoduše kvůli tomu, že jejich spisy a dokumenty byly psány pouze v češtině a né v tehy protěžovanější němčině. Roku 1912 byl učiněn další pokus o založeni klubu, avšak jeho vývoj překazila první světová válka. Po válce,  roku 1924, byl založen klub „Český fousek“, který stanovil pevná pravidla dalšího chovu a vytvořil tak českého fouska jak ho známe dnes. Po druhé světové válce se dále český fousek křížil s jinými hrubosrstými ohaři aby se rozšířila chovná základna. Standard byl i přes protest německého klubu uznán až roku 1963.

Dnes je plemeno známo a chováno jak v Evropě tak i na americkém kontinentu ale dokonce i v zemích orientu.

Vzhled:

Srst je trojího typu – měkká s hustou podsadou, tvrdá rovná přiléhající srst asi 3 – 4 cm dlouhá. Pestíky jsou 5 – 7 cm dlouhé a tvrdé – výrazné na předhrudí, na hřbetě, slabinách a na plecích. Na čelistech můžeme pozorovat výrazný vous, rovněž výrazné obočí. Podle barvy rozeznáváme hnědé bělouše s hnědými plotnami nebo bez nich či jednobarevné hnědáky. Kohoutková výška je u psů 60 – 66 cm, u fen 58 – 62 cm. Dožívá se věku 12 – 13 let. Pes má dle standardu FCI váhu minimálně 28 kg, maximálně 34 kg, fena minimálně 22 kg, maximálně 28 kg. Je to středně silný pracovní lovecký pes.

 

 Využití a povaha:

Je to všestranný pracovní pes, výborný stopař a aportér. Rychlost, vytrvalost a snadná ovladatelnost a cvičitelnost jsou jeho hlavní klady, díky kterým si získal přízeň nejenom na našem území. S chutí pracuje jak na poli tak v lese i ve vodě.

Není vyjímkou, že se s ním můžeme setkat v roli rodiného mazlíčka. Je přítulný a inteligentní.

 

  

 

Péče:

Jako u většiny loveckých psů je nutné dopřát mu dostatek přiměřeného pohybu. Srst není na úpravu náročná.

 

Text: Eva Černohubová

Foto: www.ceskyfousek.net

 


Admin -
Aktualizováno: 27.11.2007 21:33:02
Napsáno: 25.4.2007 20:15:52

Forum.

Vložit príspěvěk

27.11.2007

zuzana

You can find some information on websites Odkaz

28.5.2010

Kamila Tahalová

Je to pes který se rychle učí a je odanný svému pánu. Je i výborný hlídač dětí, takže nemusíte mít starost že se vašim dětem něco stane.

3.2.2011

Helena

Český fousek je mezi myslivci nazívaný jako "pes pro českou krajinu" nebo jako klenot české kynologie.

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz