Černý teriér


Historie
Černý (ruský) teriér je nové plemeno, které bylo vyšlechtěné počátkem padesátých let v Rusku. Cílem bylo vytvořit mimořádně drsného psa, který by byl schopen obstát v tvrdých místních podmínkách. Za základ byl zvolen velký knírač, který byl ve dvou liniích křížen jednak s erdelteriérem, jednak s rotvajlerem, a psi vzešlí z obou linií pak byli opět vzájemně kříženi.

Povaha a využití
Černý teriér je milý a vyrovnaný, dobře ovladatelný s vrozenými obrannými a hlídacími vlastnostmi. Je výborným rodinným psem. Vhodný je ale i ke sportovnímu všestrannému výcviku i ke speciálnímu výcviku na ochranu osob a majetku. Vzhledem k tomu, že je to pes velmi vnímavý a tvárný, lze ho lépe zvládnout a usměrnit než většinu ostatních velkých plemen psů. Je velice inteligentní a dobře si pamatuje ať už se jedná o cviky nebo zvyky. Velice rád cvičí, výcvik bere vážně. Nemá rád dril. Cviky si pamatuje i bez věčného opakování. Venku se chová buď přátelsky nebo rezervovaně podle povahy a na zahradě i ten největší mazlík se změní v ostrého hlídače. Nezneužívá svou sílu, je si jí vědom a zasáhne jenom v ohrožení. Pokud se cítí ohrožen, upozorní okolí velice razantním způsobem. Vynutí si respekt, ale nekousne. Je odvážný a silný, ale ne agresivní. Miluje svoji rodinu a respektuje všechna ostatní zvířata doma. Je vzrušivý, ale snadno se uklidní. Krátce řečeno černý teriér je kamarád a ochránce.

Vzhled
Velký a mimořádně silný pes pevných kostí, robustního typu. Dlouhá hlava s mohutným vousem, který jí dodává takřka hranaté obrysy. Uši vysoko nasazené, překlopené, trojúhelníkového tvaru. Tělo čtvercového nebo jen mírně obdélníkového formátu, s širokým rovným hřbetem. Ocas vysoko nasazený, silný a kupírovaný na 3 - 4 obratle. Srst drsná, hustá, uzavřená, dlouhá 4 - 10 cm, na čenichu a na bradě tvoří vous. Zbarvení: černé nebo černé s šedými chlupy.

Péče
Černý teriér je vhodný ven i do bytu. Velice dobře se přizpůsobí podmínkám ve kterých žije. Velkou předností je nepřítomnost specifického zápachu a sezónního línání, pokud je pravidelně vyčesáván a stříhán, není v domě ani mnoho chlupů.

Text a foto: Martina Šafářová

Na fotkách je fena LARA Canisyard
 


Vanda Ročková
Aktualizováno: 25.6.2019 14:46:19
Napsáno: 3.7.2008 11:25:20

Forum.

29.7.2008

Pavel

Dovoluji si pogratulovat ke štěňátkům. To to ale letí, jako bychom byli na psí seznamce na Parukářce včera. Lara je holka k světu, ještě jednou jí třesu packou! P.

6.8.2008

Martina

Jak se má Nero? Pořád je takový krasavec? Napište mi na mail. Nemám na vás kontakt.

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz