Čau čau


Historie

Bezesporu se jedná o jedno z nejstarších plemen.Ve své domovině - Číně - je znám už 3000 let. Z  období před 2000 lety se dochovaly čínské hliněné sošky znázorňující předchůdce dnešního čau čaua, které jou k vidění ve francouzkém Louvru.

Je to jedinečné plemeno, v mnoha vlastnostech se odlišující od ostatních psů, že se v minulosti tradovalo, že vzniklo spojením vlka a medvěda. Zdánlivě by tomu nasvědčovala mohutná, zavalitá postava, zvláštní toporná chůze, těžké kosti, masivní lebka a modrý jazyk – údajně pozůstatek po asijských medvědech. Skutečnost je samozřejmě někde jinde a není zdaleka tak fascinující. Všechny výše uvedené znaky fakticky svědčí spíše o tom, že čau čau má blíže než ostatní špicové ke psům dogovitým. Jeho nejbližším příbuzným je čínský šarpej. Čaou čau se dlouhá léta v Číně choval se jako pes lovecký, tažný a také pro maso.

Do Evropy se dostal v roce 1865 a brzy se z něj stal módní pes. Již v roce 1895 byl v Anglii založen klub chovatelů tohoto plemene.

 

Povaha a využití

Je to klidný pes, dobrý strážce, se zvláštním typickým chůdovitým pohybem. Nezávislý, věrný, ale poněkud rezervovaný. Lovecké pudy má silně zakořeněné, takže v lese by měl chodit jen na vodítku. Nejen vzhledem patří čau čau ke skutečným samorostům. Jeho introvertní, do sebe uzavřená povaha nesnášející příkazy a omezování, téměř nekomunikující s cizími lidmi a úzce vázaná jen na jednoho člověka z něj udělala nejtypičtější příklad „psa jednoho pána“. Říká se, že i v rámci rodiny si vybere jen jednoho člověka, jemuž věnuje svou bezmeznou lásku, toleruje však i další blízké lidi. Prý je ochotný pro pána kdykoliv zemřít, ale málokdy ho poslechne. Využívá se jako hlídací a společenský pes.

 

Vzhled

Aktivní pes s krátkou, kompaktní a uzavřenou stavbou těla, velice dobře vyvážený, lvího vzhledu, hrdého a důstojného nesení těla, kompaktního rámce, s modročerným jazykem, ocas je nesen nad hřbetem. Lebka je plochá a široká, dobře vyplněná pod očima. Stop je nevyjádřený. Tlama je střední délky, široká od očí až ke špičce nosu. Uši jsou malé, silné, s mírně zaoblenou špičkou, pevně nesené a široce nasazené, ale nakloněné nad oči a mírně vzájemně k sobě, což psovi dodává zvláštní zamračený výraz, který je charakteristický pro plemeno. Krk je silný, plný, hřbet je krátký, rovný a silný, hrudník je široký a hluboký. Charakteristický je krátký chůdovitý krok. Hrudní a pánevní končetiny se pohybují vzájemně rovnoběžně a přímo vpřed. Srst je dlouhá nebo krátká.

Dlouhá srst: bohatá, hustá, rovná a odstávající. Krycí srst má poměrně hrubou texturu, podsada je jemná a hustá. Zvláště bohatá je srst kolem krku, vytvářející hřívu nebo límec, a na zadní straně stehen, kde vytváří kalhotky.

Krátká srst: krátká, bohatá, hustá, rovná, odstávající, nikoliv ploše přiléhající, s plyšovou texturou.

Barva: celé tělo zbarvené černě, červeně, modře, béžově, krémově nebo bíle, často v mírně různých odstínech, ale nikoliv s různobarevnými skvrnami nebo vícebarevné (spodní část ocasu a zadní strana stehen jsou často světlejší barvy).

Výška v kohoutku: Psi:48 až 56 cm v plecích. Feny: 46 až 51 cm v plecích.

 

Péče

Vzhledem ke své specifické povaze by si ho měli pořizovat jen lidé dobře obeznámeni s jeho typickými vlastnostmi. K výchově je třeba přistupovat trpělivě a důsledně, s výcvikem u něj moc nepochodíte. Pokud chcete mít psa ve společné domácnosti s jiným zvířaty a dětmi, začněte ho na ně přivykat ve štěněcím věku, aby později nedošlo k potížím. Absolutně se nehodí do kotce, potřebuje dostatek prostoru, ideální je pro něj velká zahrada s přístupem do domu ke své lidské smečce. Nestojí o sportovní aktivity, ale procházky má rád. Jeho hustá srst vyžaduje pravidelné kartáčování.

 

Zdroje: Psi celého světa, rádce pro správný výběr psa, Lea a Martin Smrčkovi, Grada, 2012

F.C.I.-Standard č. 205 / 09.06.1999 / GB


Vanda Ročková
Aktualizováno: 18.12.2011 14:17:47
Napsáno: 18.12.2011 14:16:35

Forum.

Vložit príspěvěk

6.1.2012

Zuzana Kolaříková

Dobrý den, trošku nesouhlasím s tvrzením, že čau čau se nehodí pro výcvik. Měla jsem před čauem většinou služební plemena a tak jsem po pořízení první čauky začala se zaběhnutými povely jako například ke mně ... Brzy jsem pochopila, že čau není služební plemeno a musí se na něj jinak. Uvedu příklad Německý ovčák si sedne 10x za sebou a nepřemýšlí o tom prostě si sedá. Pokud zavelíte čauovy 10x sedni, tak si sedne jednou ... sedne si po druhé, ale už na vás bude koukat co blázníte, vždyť přece už ukázal že to umí, ale když má tak zaostalého páníčka, který to neviděl, tak mu to ještě jednou ukáže ... zavelíte po třetí sedni a dočkáte se zhnuseného pohledu a uvidíte pouze zadní část svého psa, který prostě odejde. Čau se dá vycvičit, ale prostě jinak. Moje fenka chodila celý život v lese na volno, na volno chodí i u nohy, umí sedni, lehni, zůstaň, dej pac - dokonce i obě nohy najednou ... Místo povelu ke mně jsem dala povel stůj a to se zastavila vždy a počkala až k ní dojdu. Protože mojí čauce přišlo zbytečné se ke mně vracet a pak jít stejnou cestou. Jenže kdo na tohle nepřijde, tak si pak myslí, že čau je tupec co nepřemýšlí a nedá se cvičit. On je naopak moc chytrý na to, aby dělal zbytečnosti, který si páníček vymyslí. Čau je opravdu jiný než ostatní plemena, ale kdo ho jednou pochopí - je pro něj jako droga.

6.1.2012

Klára Balcarová

Dobrý den, my máme chovnou stanici Čau Čau(Spíše moje mamka). Čau Čau se na výcvik moc nehodí, ale je to supr pes. My jsme měli 3 psy (2 fenky a 1 psa) .... psa nam otrávili a 1 fenka(nejstarší 13letá fenka) zemřela kvůli nádoru :'( .. Ještě mám doma 1 fenku a to Abu. I když neuměla poslouchat a chodit bez vodítka tak se to naučila ve svých 9 letech. Hodně lidí tvrdí že Čau Čau si zvykne na 1 pána a naši psi si navyhli na 7 lidí. Čau Čau je pro mě nejlepší plemeno a další plemeno už nechci.

10.1.2012

Milan

Mám fenku čau čau , je to rodinný miláček má ráda celou rodinu a i domácí zvířata jako jsou kočky a slepice, dokonce si velmi oblíbila i naše kamarády, kteří nás navštěvují. Je to prostě super plemeno a u něj zůstaneme.

23.3.2012

mišička

ahoj chci se zeptat jestli by mohl být čau čau jeden a pul dne sam doma loužičky a to ostatní by nevadilo,ale nevím jestli se mu něco nestane

17.9.2012

bufanek

Souhlasím se Zuzanou Kolaříkovou, čauáci jsou příliš chytří, mívala jsem čtyři psy, a chodili bez vodítka,dávali packu,štěkali na povel (samozřejmě jen tehdy, když věděli určitě, že piškotky jsou připravené) jen spát v posteli nechtěli kromě jedné fenečky, která pro změnu to zase vyžadovala. Teď má dva, psy a fenku a protože mám méně času, tak zase tak moc poslušní nejsou a zejména fenka navolno a to i v neznámém prostředí je až příliš sebejistá a kdoví kde by skončila, je to ale jen proto, že se na procházku dostanou jen málo (máme velikou zahradu) a jsou trochu jako z divokých vajec. , sednout umějí ale i oni a packu, sice s rozpaky, ale podají. Problém je v tom, že piškoty jedí, ale nemilujou, takže není jak je motivovbat Mišičce bych ráda sdělila, že nechat jakéhokoliv psa den a půl samotného doma je vysloveně odporné a je to týrání, jedině s jedním druhem to jde a to se psem plyšovým, nekupujte si žádné zvíře, ještě na to nejste připravena, mišičko

14.10.2012

Jakub Jan Kadlec

Tak to s Zuzanou nesouhlasím. My máme skoro dvacet těchto čauvíků, naši jsou na cvičení líní. Říká se že jsou také tvrdohlaví tak se vám nepoženou pro klacek neboli neudělají Aport. Spíž chce aby jste pro klacek šly sami.

22.1.2013

Barbora Tomková

Náš čau je taky mazel chodí bez vodítka a umí počkat před obchodem sám neuvázaný, nijak zvlášť jsme ho necvičily, je chytrý ale paličatý a pokud hárají fenky tak i neposlušný. Máme ale problém se srstí má teď necelé dva roky a vypadává mu podsada v trsech nevím jestli to je normální stále se ještě přesrsťuje, nebo mu třeba chybí nějaké vitamínky. Poradíte mi prosím někdo? Díky.

1.6.2013

Petr

Ahoj,máme 4letého mazlíka...je to klasickej piškoťák ale hlídač.Lidem kterým nevěří,to dá jasně najevo.Hraje si jen když se mu chce a to není zas tak často.Miluje jízdu v autě,máme Scénika a kufr je jeho.Jo a počká až usnem a hups....leží u nás v posteli.

11.6.2013

Ela

Ahoj,dcera by chtěla čau čaua,já bych s tím ani neměla problém, jenomže bydlíme v bytě, myslíte, že je to vhodný pes do bytu ???

24.7.2013

Jaromír Novák

Chow výcvik nepotřebuje je to vysoce inteligentní pes který potřebuje mít pána který chápe že toto není běžný pes protože má osobnost a ví co má dělat. Například pokud ho vodíte na procházky a dodržujete rutinu naučí se zastavit na přechodu pro chodce a nebo si i zajde sám na procházku a zase se spořádaně vrátí když už je unavený. Je výborný do byto protože skoro vůbec neštěká ale nesnažte se mu vnutit jeho místo on sám si ho vybere. Berte ho jako člena rodiny a uvidíte že je vše ok. Pro někoho kdo měl předtím jinou rasu psa má rada zní nechovejte se k němu jako k ratlíkovi protože skutečně je mnohem mnohem moudřejší. Výborně se hodí k introvertním osobám. Čaua si získáte tím že mu dáte najevo respekt. Zapomeňte na vodítka a na to že ho budete šéfovat. Je to partner a né čokl. Pak pochopíte že vodítko je jen jako aby okolí bylo ok i váš Čau bude vědět že jdete na ten typ jako procházky a podívá se na vás tím pohledem já vím já vím.. Kdo si jednou pořídil Čaua a rozuměl si s ním už se nikdy neshodne s jiným druhem psa.

25.8.2013

bufanek

pro Elu - ano, čau je naprosto vhodný do bytu - samozřejmě procházky jsou nutností a v případě, že jsou velká vedra musí mít nějaké chladné místo, tento požadavek splní třeba dlážděná předsíň nebo koupelna , jinak mu může hrozit přehřátí

6.11.2013

fantomka

Pro Elu - připojuju se k odpovědi ,, bufánka" čau je do bytu přímo ideální! Sama mám v paneláku dva a občas se mi zdá, že nemám žádného, tak jsou klidní. Jeden je převážně v koupelně - nejspíš ji pokládá za boudu, druhý leží v ložnici pod oknem..oba se totiž do malé panelákové koupelny nevejdou ))) a jen občas se přijdou podívat, jestli jsme doma všichni a je vše jak má být..prostě život s čauem nemá chybu, vřele dopuručuju!

15.11.2013

bufanek

pro Barboru Tomkovou - ano, pokud veterinář neshledal kožní onemocnění, jedná se o nějaký nedostatek ve výživě. My měli takové potíže jen u jednoho psa, a potom, kdy jsme mu začali podávat nejen vařené, ale i granule výborné jakosti, ty problémy se srstí ustaly. i když granule aspoň mým psům nechutnají a stravovat se jimi nechtějí, občas jim je podsunu, třeba i v tom vařeném, aby dostali i potřebné látky na srst, ale jistě se dají doplnit vitaminy i jinak a veterinář v tom rád poradí. pro Jakuba Jana Kadlece - možná je chyba v počtu čauáků a počtu lidí, kteří se jim mohou věnovat, tolik psů je těžko cvičit

28.4.2014

Georg

pro paní Tomkovou, také nám náš Čau ve 2 roce začal ztrácet srst. Na krku je úplně holý.Kůže se na holých místech zpigmentovala. Podstoupil podrobná vyšetření kůže a krve a nic. Začali jsme měnit stravu -nic. Nyní žere jak Bernardýn i syrové hovězí maso, stolice krásná- srst nic. Přidávali jsme do stravy i různé oleje - nic. Nyní jsou mu 3roky a čekáme. Prosím o radu i ostatní příznivce této rasy.

13.5.2014

Georg

Tak náš čau čau má nemoc Alopecii X

7.10.2014

Smečka

Zdravím všechny Vůdce smečky. Čaua sme od matky odebraly zhruba ve 2 měsících tet je mu 7 měs. A odmítáme tvrzení že se nehodí na výcvik a, že je to pes jednoho pána. Je to mazlík, ale pokud chcete umí i poslouchat, zvládáme už většinu základních povelů, zvládá i sednout a oční kontakt před tím než přecházíme silnici a to i na volno. Pravda je že na povel k noze se mu moc poslouchat nechce, když ho chceme s přítelkyní na procházce zavolat k noze 2x zapískáme a to je 100%, měl sem před ním fenku N. ovčáka a její trénink mi přišel těžší. Tet jsme se začali řídit tím že je to především zvíře pak plemeno pak rasa a pak teprve náš Tornádo. Jeho základní potřeby sou žrádlo, voda, přístřeší a rozmnožování a podle rasy nějaká činnost.. S tou jsme ale ještě nezačaly. Zatím co pozorujeme je to hlídač, bydlíme v bytě v přízemí a upozorní když někdo vchází do domu štěkne hlasitě 2x-3x jinak je to náš poslušný, hodný, mačkací Tornádo :-*

20.12.2015

maria štrublova

dobry den.muzete my nekdo poradit mam fenku čau čau.,potrebovala by poradit ona se my porad skrabe a dela si bolaky a vrthava si srst.chela by se zeptat jestli muzu pouzit aloe vera a nebo rymovnik lecivy.prosim vas o odpoved dekuji

8.2.2016

martin

Dobrý den, chtěl bych se zeptat. Máme doma ročního psa čau čau. Všechno je v pořádku a dle standardů pro plemeno až na barvu srsti. Jako by se nemohl rozhodnout, jestli bude černý nebo rezavý. Místy má nerovnoměrné rezavé fleky. Je to vada, nemoc nebo jen štěněcí srst, která se barevně ujednotí? Díky za odpověď

1.3.2016

Klub čau-čau

odpověď pro dotaz Martina z 8.2.2016 Dobrý den, nerovnoměrná barva může být v době přelínávání. Jakou barvu má uvedenou v PP? Jakou barvu mají jeho rodiče? Jste v kontaktu s chovatelem?

8.3.2016

Martin

Otec černý, matka skořicová. Bez PP, štěňátko jsme ve 3 měsících přivezli úplně černé, bez zabarvení. Nám to moc nevadí, máme ho rádi, spíše jen ze zvědavosti.

1.8.2016

Felishka

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat zda je pro mě jako pro začátečníka čau čau zcela vhodný popřípadě jestli pes nebo fena??Četla jsem už hodně článků a mëla bych o toto plemeno velký zájem.Děkuji za odpověď

10.8.2016

Helena

Taky nesouhlasím, že čau čau není na výcvik. Ono to jen chce mít na toho psa dobrý vliv. My máme úplně prvního psa a už dvouměsíční štěně umí: nesmíš,sedni,lehni,kotoul atd. Felishka: určitě, jen musíte mít minimálně první 2týdny volno aby jste s ním byla.V České republice je hodně těžké sehnat tuto rasu.(my jsme jeli pro našeho na Slovensko).Náročná je i údržba srsti(ale není to zas tak zlé ;) )

1.1.2017

Marika

Chováme čaučáky dlouhou řadu let, kdo jim propadne, není mu pomoci. Některý se dá vycvičit lépe, s jiným je to těžší, závodní úspěchy si asi příliš neužijete, ale teď už máme jen dvě staré fenky a hledám štěňátko, ideálně černou fenku, což ale není podmínka, dlouho jsme měli chov krémáčů i červené. Kdyby jste o nějakém věděli prosím o info, děkuji - mterc@seznam.cz

28.1.2017

Jirka

Zdravim Vas, Chtel bych se zeptat, jestli se Čau čau hodi k malym detem.Jiste by byl pod dozorem a deti vedeny, ale radeji chci slydet par nazoru.. Jeste me zajima to hlidani a obrana rodiny a majetku pana..Opravdu hlidaji? Diky Vam moc.Jirka

18.3.2017

Denisa

Darují čau čau,2 letého pejska...604333708,vhodný k domecku

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz