Briard


Historie:

Briard, neboli francouzský ovčák, byl dříve chován jako lovecký a strážní pes především v kruzích francouzské aristokracie, až později, v rukou farmář, se dostalo plemeno k pasteveckému využití na pastvinách. Prví zmínky o briardovi pocházejí se 14. století. První briard se ukázal kynologické veřejnosti na výstavě roku 1863. Roku 1897 se dočkalo plemeno svého standardu. Koncem 19. století dochází k „renesanci“ briardů a to hlavně z důvodu jejich využití u francouzské armády. Do České republiky byl první briard dovezen roku 1969 a od té doby má v ČR briard své stálé příznivce.

 
Povaha a využití:

Jedné se temperamentní svalnaté a pružné plemeno. Je přirozeně ostražitý a to jej předurčuje k funkci hlídače, avšak je to povahově vyrovnané plemeno. Pro tyto vlastnosti se hodí ke služebnímu výcviku. K cizím lidem bývá někdy nedůvěřivý,což je pro psy hlídače celkem přirozené.

 
Vzhled:

Jedná se o velké plemeno, jehož výška by se měla u psů pohybovat mezi 62 – 68 cm a u fen od 56  cm až 64 cm. Váha se pohybuje okolo 35 kg. Na první pohled zaujme svou velikostí a  dlouhou srstí, která je po celém těle dlouhá. Přípustné jsou všechny jednolité barvy s výjimkou bílé, kaštanové a mahagonové. Lehce světlejší odstín na končetinách je přípustný za předpokladu, že jde o odstín stejné barvy. Ocas je dlouhý osrstěný zakončený háčkem nošený směrem dolu. Paspárky na nohou jsou nepřípustné.

 
Péče:

Plemeno se hodí spíše pro zkušené majitele. Díky velkému temperamentu by měla být výchova velmi důsledná avšak ne přehnaně. Dlouhá srst vyžaduje trvalou a řádnou péči – pravidelné kartáčování a česání. Vyžaduje kvalitní krmení a to platí zvláště pro psy služební, kteří musí snášet intenzitu výcviku. Má rád hodně pohybu a to jak na souši tak i ve vodě. Adekvátní je pro něj například běh vedle kola.

 

Text: Eva Černohubová

Foto: Chovatelská stanice Gasaron, www.ontheweb.cz/gasaron


Admin -
Aktualizováno: 27.11.2007 15:50:50
Napsáno: 24.7.2007 12:16:21

Forum.

Vložit príspěvěk

22.2.2008

Lucie

Odkaz

15.6.2009

Zuzka F.

Pokud by jste se dozvěděli o BRIARDOVI V NOUZI, prosím, napište mi to na mail: lavacca@seznam.cz . Já to zveřejním na stránkách - Odkaz , ať má pejsek/fenka větší šanci najít co nejdříve nový domov!!Díky!

30.10.2009

Zuzka F.

pro trgtrg: Belief z Andaye není divná, akorát má kupírované uši. To se dřív u briardů hojně dělalo, nyní je to už zakázané.

6.10.2010

Renáta

Dobrý den,vlastním již druhého briarda,nyní fenečku a mohu říci,že briardi jsou nejlepší pejsci na světě.Od naší Sindičky dostáváme již 9.let obrovské množství lásky.

14.3.2011

Deny

Belief je nádherná...chovala som briarda a môže potvrdiť že sú to úžasní psi len nei do rúk kohokoľvek, vyžadujú starostlivosť o srsť a aj pevnú ruku pri práci s nimi...milujem briardy...

31.5.2011

Lenka

Dobrý den, máme asi 10 letou fenku Briarda. Je to mazlíček bývalé manželky mého manžela, která si ho po rozvodu nevzala. Je to moc krásný pes, ale byl velice zanedbaný.Byla jsem nucena ho ostříhat, nešla už ta srst rozčesat. Chci se zeptat, zda se Briardi stříhají, poněvadž manžel říká, že už jí to nedoroste tak, jak předtím. Může mi někdo poradit, zda tento nucený" sestřih, je opravdu špatně? Na druhou stranu můžu říct, že vypadá dobře..

20.6.2011

ardorin

Po ostříhání jí srst doroste nemusíte mít obavy. Je to celkem běžná úprava. Nicméně já osobně ji nepoužívám pravidelně. Zdá se mi, že se ostříhaný briard necítí příliš dobře tak raději češu. Také doporučuji nechat alespoń částečně ofinu. Nepřivyklé oči pak mohou trpět záněty.

20.6.2011

ardorin

"Paspárky na nohou jsou nepřípustné." Tato věta mne zaráží pokud se nepletu tak naopak k uchovnění musí mít briard dva na každé tlapce jinak je disvalifikován.

21.12.2011

kikina1832

Chtěla bych se zeptat, zda je toto plemeno vhodné jako rodiný pes ?

11.6.2013

skorpio68

jsou super psi,ale jen pro zkušené,takoví komendianti,mám druhýho psa a pokud se nepletu je jediný v ČR jako terapeutický,neměnila bych :-D

31.12.2013

peter Gottwald

Bidlim ve Svedsku a chtel bich si koupit briarda z cech. je ti nekdo co mi muze pomoct? adressa peter.gottwald@hotmail.com Dekuji

13.3.2014

Kači

Pane Gottwald, pomůže Vám odkaz na stránky chovné stanice, která letos plánuje dva vrhy? Odkaz

19.5.2014

anncer

Hledáme černého briarda pes za přijatelnou cenu, oba jsme důchodci. Náš Cyrda Calimero odešel v dubnu za duhový most, může být i starší. Praha a okolí. Děkuji Čermáková kontakt anncer@centrum.cz

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz