Brazilská fila


Historie

 Jméno Alan, Alant nebo Alano se objevilo poprvé ve 14. století jako označení pro velké, ale spíše lehké formy dogy, kterou Beckmann označuje jako „chrta s krátkou, silnou, dogovitou hlavou“. Tito psi měli být přivedeni na Iberský poloostrov teprve během stěhování národů (4. a 5. století) Alany z centrálního Kavkazu. Poté byli tito psi přivezeni do Ameriky a používáni pro lov, ale také ve válkách proti Indiánům. Plemeno alano popisuje Alfonso XI. kastilský dále ve 14. století jako psa s velkou mordou, širokými zuby a malýma očima. Pes, který vykazoval takové vlastnosti, byl dobrým strážcem.

Španělští psi alano patří bezpochyby k základnímu „stavebnímu kameni“ a sehráli ve vývoji plemene brazilská fila nejdůležitější roli. Podobnost staré brazilské fily, takzvané „farmářské fily“ s plemeny „Perro de Presa Canario“ a „Pero de Presa Mallorquin“ je natolik nápadná, že příbuznost s těmito španělskými plemeny válečných psů nelze popřít. Brazilská fila je s určitostí starým plemenem, které však má jen mladou historii. Portugalci, Španělé, Holand'ané, Britové a Francouzi přivezli při osidlování Jižní Ameriky se svým dobytkem také své psy a nakolik v žilách fily teče také „indiánská krev“, je těžko říci. Raní kolonizátoři Brazílie potřebovali silného, tvrdě pracujícího psa. Takové první fily je možné vidět na historických dokumentech již v roce 1671, ovšem jak již bylo řečeno, pravé kořeny těchto raných fil nejsou jasně známy. Nejpravděpodobněji brazilská fila vznikla spojením tří základních plemen, vycházejících ze psa alano – staroanglického buldoka, mastifa a svatohubertského psa (bladhaunda).

Moderní brazilská fila po buldoku podědila jeho tvrdou povahu, neústupnost a houževnatost. Z tělesných znaků sdílí s těmito buldoky ucho ve tvaru růžového lístku, zbarvení srsti a záď výš než kohoutek, což je jeden z rozpoznávacích znaků brazilské fily.

Vliv mastifa na brazilské fily je také jasně patrný, fila z těchto hrůzu nahánějících psů získala svou velikost a mohutnost. Dávní mastifové byli často používáni v boji a při lovu, a fila po nich převzala těžkou hlavu, krátký krk a pevná bedra.

Bladhaund předal file čichové schopnosti. Bladhaundi měli pověst vynikajících stopařů, proto byli také před rokem 1800 do Brazílie dovezeni. Hojnost volné kůže, visící pysky a kožní laloky, nápadně charakterizující bladhaunda, jsou také z jedněch rozpoznávacích znaků brazilských fil.

V roce 1968 byl sepsán první oficiální standard fily a tentýž rok byla brazilská fila uznána Mezinárodní kynologickou organizací (FCI). Do té doby se na brazilskou filu hledělo výhradně jako na pracovní plemeno. Obliba brazilské fily stoupala a v roce 1982 se stala v Brazílii nejoblíbenějším plemenem. V roce 1983 byl v Riu de Janeiro uspořádán velký národní kongres, jehož záměrem bylo určit chovatelskou směrnici plemenného standardu. Nový standard, který začal platit 1. ledna 1994 byl naposledy přepracován 6.1.2004. Do Evropy se toto plemeno dostává v roce 1954, první importovanou a přeregistrovanou filou v naší republice byla žíhaná fena z německého chovu Asta von der Steinernen Rinne, narozená v roce 1985 a zapsaná do čs. plemenné knihy.

 Vzhled

 Fila je svou stavbou těla typické velké molossoidní plemeno. Krátká, hladká, přiléhající srst fily může být jednobarevná vyjma bílé, myší šedé, skvrnité, grošované nebo černotříslové. Nejčastější barva je žíhaná. Žíhání je povoleno v základní barvě, proužky mohou mít různou sytost. Černá maska může nebo nemusí být, a bílé skvrny jsou přípustné jen na tlapách, hrudi a špičce ocasu. Mezi mnoha barevnými odstíny a variantami fily je jediná barva skutečně vzácná, a to barva černá. Počet černých fil zapsaných v registru plemenné knihy CBKC dnes tvoří pouze 4 - 5 %.

Jedním z nejdůležitějších znaků brazilské fily je tlustá, volná kůže kryjící celé tělo. Na krku se tato kůže tvaruje do výrazných laloků. Mandlové oči brazilské fily jsou velké a od sebe daleko uložené na masivní, těžké hlavě. Brazilské fily všeobecně hůře vidí, to právě díky posazení očí, které směřují dopředu, tedy zorný úhel je menší v porovnání s jinými plemeny. Ovšem tento nedostatek je vyvažován velice dobrým sluchem a čichem. Zbarvení očí kolísá od tmavě oříškové po žlutou, ale je vždy v souladu se zbarvením srsti. Spodní víčka mohou být svěšená. Uši jsou velké a visící, široké u nasazení a zužující se ke špičce. Jsou přilehlé k lícím a nasazené v úrovni očí. Uši ve tvaru „růžového plátku“, které jsou také typické pro plemeno, znamenají to, že jsou „složeny“ dozadu, což umožňuje vidět jejich vnitřek.

Má poměrně volně uložené klouby a tím mimochodná chůze (velbloudí chůze) připomíná kroky velkých kočkovitých šelem. Přirozený krok je dvoudobý laterální krok, při kterém se nohy po jedné straně těla posunou spolu jako pár, což způsobuje kolébání těla. V důsledku mimochodu dochází k vlnění páteře - podélné osy těla. Hlava ovšem stále směřuje do předu a vlnění nekopíruje. Hrudní končetiny jsou také kratší než končetiny pánevní, takže má kohoutek níže než záď. Záď bývá stejně široká jako hruď, někdy i širší. Fila má také schopnost poklesnout mezi lopatkami, když se plazí nebo krčí, což jí dává vzhled velké kočky a v nejednom případě dokáže kočku dokonale svými tichými pohyby napodobit.

Psi měří v kohoutku 65 až 75 cm, feny jsou na první pohled jemnější a mají výšku 60 až 70 cm. Podobně jako většina dalších velkých plemen, je fila velmi obratná a pružná. Minimální váha psa je 50kg a feny 40kg.

Povaha a využití  

Obětavost brazilské fily vůči jejímu majiteli je doslova legendární. A stejně jako je její oddanost vůči rodině, stejná je její nedůvěřivost vůči cizím lidem. To z ní přirozeně udělalo oblíbeného hlídacího psa. Dalo by se říci, že fila má „dvojí osobitost“ a je jedním z mála plemen, u kterého je povaha tak důležitá, a chovatelé na ni obvykle pohlížejí jako na důležitější než fyzické vlastnosti. To je také jedna z hlavních věcí, která vyčleňuje brazilskou filu ze zájmu mnoha chovatelů.

Ojeriza vůči cizím je jednou z jejich nejdůležitějších vlastností. Ojeriza je portugalské slovo, které znamená „odpor, nelibost, nechuť, averze, …“. Brazilská fila chová tyto pocity vůči všem cizím lidem, včetně některých vašich přátel a lidí na ulici. Je to přirozená povaha fily a neměla by být odstraňována výchovou, převýchovou nebo selektivním chovem.

Plemenný standard brazilské fily je velmi přesný v popisu její povahy: Podstatný podíl její charakteristiky tvoří odvaha, rozhodnost a zřetelná statečnost. Vůči svému majiteli a jeho rodině je oddaná a vůči dětem navýsost tolerantní. Vždy vyhledává společnost svého pána. Je klidná, jejím sebevědomím a sebedůvěrou neotřesou ani neznámé zvuky, ani nové prostředí. Je výjimečným a přirozeným hlídačem. Nevyžaduje zvláštní výcvik, aby se naučila chránit vlastní rodinu a majetek. Jako hlídací pes je nepřekonatelná a v našich podmínkách je i na tuto činnost nejvíce využívána. Je velmi teritoriální, dokáže chránit i velmi velké prostory, nemovitosti jako třeba ranče. Současně mohou sloužit nejen jako hlídači, ale mohou být použity k pasení dobytka. Brazilská fila je skutečně pracovní plemeno s přirozeným pasteveckým pudem. Pokud má lovecké vedení, je z ní výborný stopař. 

I ve své velikosti dokáže být velmi jemná a něžná. Pokud se své file opravdu věnujete, zjistíte, že je opravdu inteligentní a snaží se vám zavděčit. Fila je velmi učenlivá a vstřícná, co se jednou naučí, pamatuje si celý svůj život.

Fila nesmí být zbabělá nebo nesmí projevit strach z neznámého prostředí či předmětu, jak to i popisuje plemenný standard. Fila nesmí nikdy zaútočit proti svému pánovi, což je také jednou z diskvalifikačních chyb popsaných standardem. 

Držení takového psa vyžaduje dostatek volného pohybu na oplocené zahradě, ale je spokojený i v bytě, pokud má dostatek pravidelných procházek. Fila rozhodně není pes do kotce, kde nemá kontakt se svým pánem a jeho rodinou. Vzhledem k velikosti a váze je nutná i určitá fyzická kondice majitele. Svou povahou je velmi konzervativní, má ráda určité pravidelné „rituály“, pravidelný čas krmení, procházek, ale ráda také poznává nová místa na vycházkách.

Brazilská fila je plemeno, které vyhovovalo potřebám lidí v Brazílii. Dávní kolonisté potřebovali tvrdě pracujícího psa, který mohl zastat mnoho úkolů. Chtěli hlídacího psa, pasteveckého psa, lovce a oddaného společníka. Všechny tyto role a mnoho dalších, dokáže brazilská fila naplnit. Slovo „fila“ přesně přeložené ze staré portugalštiny znamená „držet“. Fily v Brazílii sloužily k hlídání afrických otroků na plantážích. Když otrok utekl, byly fily používány k jeho vystopování, brazilské fily ho na konci stopy chytily a držely. Po staletí byly fily také používány k lovu velké zvěře, při službě na velkých brazilských rančích, a při ochraně dobytka a obyvatel ranče jsou používány dodnes. Fily také stále pracují v uzavřených koridorech brazilských věznic.

Budoucí majitel fily by měl velice dobře znát přednosti svého psa, měl by mít vyrovnanou povahu a zkušenosti. Musí být fyzicky i duševně silný, mít přirozenou autoritu u psů, a být dostatečně informovaný o povaze svého psa i o chování psů obecně, aby její výchovu zvládl. Mnohdy se jejich povaha může zdát neproniknutelná, ale přijmete-li standardní znaky jejich povahy, velice rychle pochopíte, že se jedná o psa bezproblémového. Výchova musí probíhat v klidu, harmonii a s velkým pochopením pro povahu psa. Občasné  napomenutí může být namístě, ale fily jsou také velice citlivé na tón hlasu. Budoucí majitel fily by měl vědět, že tito psi dovedou bleskurychle reagovat. Co se jednou naučí, to nikdy nezapomenou a nemusí již tento cvik, nebo povel opakovat. Pro správného pána je fila poslušným a někdy dokonce mírným psem. Rozhodně to není pes pro začátečníky nebo pro ty, kteří si chtějí velkým psem zvýšit vlastní sebevědomí.

Péče

Brazilská fila není plemeno, které potřebuje nadměrnou ani nijak zvlášť náročnou péči o srst. Stačí jednou týdně vykartáčovat, čímž zbavíme srst odumřelých chlupů, prachu a lupů. Kartáčování je také účinné při stimulaci přirozeného promašťování srsti, které jí dodá lesk a zdravý vzhled. Můžeme použít kartáč z přírodních žíní nebo rukavici.Plemena s visícíma ušima, jaké má brazilská fila, jsou všeobecně mnohem náchylnější k ušním infekcím, proto se musí uši udržovat stále čisté. Toto plemeno by mělo ležet na měkkém podkladu, aby se mu netvořily mozolnaté otlaky zejména na loktech a patách.

Nejen brazilská fila, ale všechna velká a gigantická plemen, mají vysoké nároky na výživu a zátěž během růstu, odlišnou od ostatních méně vzrostlých plemen. Pokud nejsou tato specifika respektována, zvyšuje se výrazně riziko ortopedických problémů během růstu. Další úhel pohledu se nutně týká genetické zátěže ortopedickými vadami a chovatelských programů, které vytvářejí podmínky pro snížení jejich výskytu. Nejčastějšími onemocněními rostoucí kostry končetin jsou dysplazie kyčelního a loketního kloubu, osteochondróza chrupavek, nesouměrný růst kostí předloktí, sekundární nutriční hyperparatyreóza a panostitida.

Z hlediska výživy brazilské fily jsou nejdůležitější dva momenty: kvalitně a střídmě.

Krmení rostoucích psů by tedy mělo obsahovat dostatek energie pro zabezpečení potřeb jedince, ale v žádném případě by energetický obsah neměl vést ke zrychlení růstu! Za optimální obsah energie v krmné dávce je považována hladina kolem 4140 kcal. Tento obsah je nižší oproti puppy krmivům určeným štěňatům po odstavu. Zlomovým obdobím přechodu ze štěněčího krmiva na juniorské je stáří od 3 do 6 měsíců. V krmivu rostoucího psa musí být zabezpečen dostatečný přísun bílkovin (proteinu). Samostatně vybočující nadměrný obsah bílkovin v krmivu zrychluje růst kostí do délky, v kombinaci s nadměrnou energetickou zátěží krmení je rizikovým faktorem příliš rychlého růstu. Optimální hladiny bílkovin v krmivu jsou do 26 procent. Důležitou součástí výživy mladých a rostoucích fil je podpůrná kvalitní kloubní výživa.

Jako veliké plemeno má brazilská fila větší sklon k určitým zdravotním problémům, a s těmito by měl být nový majitel seznámen, když se rozhoduje pro vlastnictví fily a péči o ni. Nejčastějším zdravotním problémem a zároveň vadou, která jedince diskvalifikuje z chovu je dysplazie kyčelního a loketního kloubu. Fila, jako většina molossoidních plemen také velmi částo trpí na „nadýmání“, které může vést až k torzi (přetočení) žaludku a jeho následnému zaškrcení. Tento zdravotní problém je často i příčinou úmrtí jinak naprosto zdravých a poměrně mladých jedinců.

 

Text a foto Hana Vaněčková

Chovatelská stanice brazilské fily ze Šakalího dvora

www.sakal.cz

Chovatelský klub Fila Brasileiro

www.filabrasileiroclub.cz

 


zuzana smejkalova
Aktualizováno: 24.10.2007 09:56:03
Napsáno: 24.10.2007 09:30:41

Forum.

Vložit príspěvěk

19.5.2009

Pavel

Není to (Sáro 11) bojový pes, je to klidný a vyrovnaný pes - pokud ho člověk nezkazí. A taky žere malé děti - to se kdysi taky říkalo.

19.5.2009

Pavel

To s těmi dětmi byla ironie. Ale byly a jsou kolem těchto psů různé fámy, výmysly a nesmysly. Každý pes může být zlý, záleží na chovateli a lidem kolem něj. Ale fila má výborné předpoklady k tomu, aby taková nebyla. (třináctiletá zkušennost).

18.10.2009

Freeman

"Rozhodně to není pes pro začátečníky nebo pro ty, kteří si chtějí velkým psem zvýšit vlastní sebevědomí." tento celý odstavec doporučuji každému zájemci si přečíst několikrát a moc dobře rozmyslet - je to opravdu podle mě to nejkrásněší plemeno a to i povahou, láslou a humorem k pánovi, na druhou stranu je to velmi důkladný ochránce a hlídač, takž jak píše Veronika, že to není nebezpečný pes - platí pro za 1. pána a za 2. pro rodinu, ovládat se plně nechá pouze od jedince, kterého uzná, je to velmi nebezpečný pes - pokud něco profláknete a hlavně pokud nejste neustále ve střehu - je to takový pako, že když se nic nestane, pak máte nač vzpomínat, návštěvy nebere, děti se s ním sami nesmějí nechávat - není to pes k dětem i když je chrání a miluje, silně slintá - slina po celé podlaze, sežere pekáč buchet, tác vánočního cukroví, chlebíčky či řízky zpod pokličky - je horší než koza - akorát je vyčůranější a maskuje se nevinností, pohledem z vás vymámí i poslední drobek před vaší smrtí hladem :))) jenom k ostatním lidem vůbec není, ta naše klidně stála dokud jsem jí vnímal, jakmile jsem se odvrátil třeba na veterině, už byl veterinář na stole, ani neštěkne - jen cvakají zoubky do ticha, i když pan doktor byl její velký fanda - opravdu to není pes pro lehkovážné pořízení, hrozně prdí, má rád mršiny i hovna - rád se v nich i vyválí, bez vodítka je méně agresivní, za to lidé pak více, já nikdy už jiné plemeno nechci, feny jsou mírnější, ale asi ne o moc, se psi se přátelí, pokud oni zaútočí je to pohroma - file stačí třeba na vlčáka jedno zakousnutí - to se bohužel stalo manželce, když jí vlčák na volno napad a fila byla nakrátko u nohy, pro ženy jako druhého pána rozhodně nejsou - já třeba odsuzuji mnohé chovatele i za to, že toto plemeno prodají komukoli, jinak je to ten nejvděčnější a nejrozmazlenější pes s na kterého dosmrti nezapomente, ale vyžaduje plnou vaší pozornost po 10 - 12 let - máte tolik času být ve střehu - fila je ve střehu i když spí a její reakce a útok rychlejší než tasení mistra šaolinu - to se neučí - to má od narození v genech, a hrozně rády druhé straší -to od nic také neí pěkné - vy se bavíte - druzí se chodí přebalit

29.10.2009

jožo

Chcel by som sa vás všetkých spyať ty čo už maju skusenosti s Brazilskou filou, ja osobne som ju ešte nikdy nemal ale chcem si ju kupiť čo mi odporučate lebo čital som o nej veľa na web strankach ale neda sa tomu všetkemu veriť tak preto chcem sa vas spytať ty čo už mate skusenosti s Brazilskou filou pre mňa je to veľmi krasny pre... prosim dajte mi nejake dobre rady

3.11.2009

Hanka

Nabídli jsme se s přítelem pohlídat nezávazně nalezenou-vyhozenou BF měli jsme ji jen 4 dni a ja se do ni zamilovala. Asi si toho holka dost zazila. Bojí se lidí,je neduvěřivá,ale brali jsme ji s sebou i mezi lidi,do hospody-a na nikoho ani nezavrcela. Je to hodnej flegmouš,kterej potřebuje lásku a péči. Bohužel nemame plot a tak jsme ji vratili nálezci-dočasně. Sveho psa mame. Snesla se i s kočkama. A asi ten plot pořídíme. Nehodlám se jí vzdát. Ja ji dam lasku a péci a ona nás bude chranit a bude věrná už proto,že se k ní chováme slušně narozdil od neznameho hajzla,který ji vyhodil z auta do lesa-mela 30 kilo a musela být týraná.Radši se podřídím a budu žít s pocitem,že jsem zachranila tvora,který nemůže za lidskou blbost. Stojí za to skutečně zvážit to,jakého psa bysme chteli a na jakého psa mame a můžeme si ho skutečně pořídit,aby jsme se ho nemuseli tímto ubohým a trapným způsobem zbavovat. Sára je stará asi 5 let a ja se posrarám o to aby si svůj zbytek života plnohodnotne užila. Umím delat ústupky.

18.1.2011

neznama

OTAZKA: Jak dlouho se dozivaji brazilske fily.

28.2.2011

Ivona

Ahoj ja jsem mela Filu 11let pak nam ji u babicky otravili takze se Fila muze dozit i 13let maximalne.je to nejlepsi pes,ktereho jeme meli vyrustala s nasim druhym pejskem cau cau,ktery byl o pet let stari na to ze to byly obe fenky snesly se vyborne akorat u zradla to bylo horsi,ale nikdy to nezacala Fila jelikoz ona si svoje sezrala a pak se pokousela sezrat zradlo i cau cau ta se samozdrejme nedala tak obcas byla rvacka,ale nic vazneho se nikdy nestalo ze by poradne kousla,kdyby to chtela udelat cau cau by nemel sanci.Snese se i z domacima zviratkama jako jsou krecci kocky atd... Milovala deti a hlavne postel,jelikoz radi spinkaj na mekym.Je to proste uzasnej pes s obrovskym srdickem zadnej zabijak.Na tuto rasu mam moc dobre vzpominky na ktery nezapomenu a vzdy toto plemeno budu chranit pred pomluvamy.

31.5.2011

Kika

Ja ako som poprvýkrát uvidela toto plemeno, hneď som si ho zamilovala. Je to jedno z najkrajších psov akých som kedy videla. Chcem prehovoriť mojich rodičov aby sme si takého kúpili, teraz psíka máme ale nie filku. Mala som len pár starostí, lebo kamarátka mi vravela že jej známy majú filu a pohrýzla ich. Možno je to chyba majiteľov, to ja neviem, ale bála som sa trochu. Ja som len chcela, že či nemáte niaké skúsenosti s týmito psíkmi, či sú fakt bezpečné a či sú milí aj k iným ľudom ako k majiteľom, napríklad ku hosťom. Dá sa to ovplyvniť výchovou alebo to majú v povahe? a ešte jedna otázka, slintajú veľa? :D

1.6.2011

Ailin

Milá Kiko, jak tu psal již Freeman, fila není pes pro každého. Potřebuje velmi pevnou ruku, ale i velmi milující srdce. Neznám lepšího psa, ale člověk musí být přísný zejména dokud je to ještě malé štěně. Pak samozřejmě také, ale to už je filouš větší a ví že některé věci prostě nesmí. Velmi milující pes, závislák. Pro mě je to láska napořád. P.S. A slintá teda pěkně. My po napití utíráme tlamu, tak je celkem klid.

17.7.2011

Kika

Ja si neviem predstavit byt prisna na psa, hlavne ked je stena. Cim dalej tym viac som rozhodnuta ze filu chcem, no rodicom stale niekto hovori ze je to agresivny pes a podobne. Ale to je kazdy len prejavi sa to len u tych u ktorych to je vyvolane... a este ked sa mozem spytat, vychadzaju psy aj s inymi zvieratami ako su psy? Napriklad zajace? Na to ich treba asi od malicka ucit ze?

3.1.2012

Jan

Ahoj chtel jsem se optat je mozne jsem nejek vlozit obrazek? S pritelkyni jsme si poridily stenatko a podle nas je ta nase princezna fila nebo aspon z ni ma dosti tak me napadlo jestly by mi tady nebyl nekdo vice schopen poradit co to mame vlastne doma za plemeno :-)

23.5.2012

Kika

ahojte, tak nakoniec sme si tu filu kupili :) a musim vam povedat ze NELUTJEM :) je to skvely psik, neskutocne ho milujem :) ma uz 9 mesiacov, len ma casto problemy s klbmi, teraz to celkom casto riesime :( na zaciatku sme mali problemy, lebo ako som pisala neviem byt prisna na psa, ale naucila som sa a mam z neho skveleho psa, ktory je samozrejme obcas neposlusny, ale tak je to este decko a vystraja :) ale nemenila by som ho za nic na svete :)

3.12.2012

Paja

Myslela jsem si ,že se dozvím něco nového, ale téměř celý článek je okopírován z Wikipedie...

15.3.2013

Klára

Zdravím:) pořídila jsem si brazilskou filu, ale její chování je úplně opačné! Je velice bázlivý, bojí se všeho, v cizím prostředí nereguje na povely! je plachý, bojí se psů i cizích lidí, ale doma je hrdina, jako každá. Chtěla jsme chodit na cvičák, ale obávám se, že by to v cizím prostředí nemělo cenu, rozptylovylo by ho to a vůbec by neposlechnul! Bude mít 3 roky dá se s tím něco dělat? Veterinář říkal, že dlouho neviděl tak bázlivého psa! Poradíte?

15.4.2013

tinka

nas pes brazilská fila je hezčí jmenuje se maxík

28.5.2013

Ailin

Milá Kláro, Váš filísek zřejmě neprošel řádnou socializací. Spousty podnětu ve štěněčím věku, cizí lidi, psy, obchody..... Samozřejmě ve věku 3 let to bude těžší, ale nápprava je možná. Jen to chce moře trpělivosti. Berte všude psa s sebou kam to jen půjde. Já s ním chodím např. i nakupovat boty. Prostě odkud Vás nevyhodí tam vlezte. Začněte pomalu, psa si vemte hodně nakrátko i s košem, aby např. ze strachu nekousl. Žádné chlácholení, jen mějte situaci pod kontrolou. Vaše jistota bude i jeho jistotou. Nedejte na jeho strach, chovejte se sebevědomě, pes to vycítí. Doporučuji obrátit se na zkušeného a citlivého cvičitele. POZOR fily mají specifickou povahu, kterou je třeba respektovat. Přeju mooooc štěstí.

19.4.2014

brasileiro

chvala bohu že fila je tak velký pes a nemôže si ho dovoliť hoc aký primitív.už by bol zakazaný ...ako chudak pittbulterier.fila je výnimočný pes..mam ho už 10rokov..

11.5.2014

Tereza

Dobrý den. Chtěla sem se zeptat jak se chová fila k dětem a ostatním psům? Děkuji

21.5.2017

Šedivý Pavel

Zdravím, mám filu 4 roky psa ,hlídá zahradu a budí respekt.Chodím sním do hospody ,beru ho do práce a chodím sním po městě.Má 72kg ,neustále musíte být ve střehu a být fiz. zdatný a důsledný ,nebrat to na lehkou váhu.má rád návštěvy,děti,psi na hraní,neutočí na ně

21.5.2017

Pavel Šedivý

2/fila je nemotorná ,dětem neublíží,ale srazí je ,ciklistu srazí k zemi,má puberty do 3let a postaví se proti vám a rodině,musíte rázně ukázat kdo je tady šéf,pak je ochráncem rodiny a miláček na facebuku mám fotku,zdar

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz