Bílý švýcarský ovčák


Historie:

Bílá barva, tak charakteristiská pro toto plemeno, je barvou prastarých ovčáckých psů. Již ve starém Římě vyžadovali statkáři aby ovčáčtí psi byli bílého zbarvení, a to z ryze praktického důvodu – dali se tak v noci snáze odlišit od vlka, byli i lépe vidět a ovce si na ně rychleji zvykly. Je dokázáno, že bílý švýcarský ovčák je vlastně německý ovčák bílého zbarvení. Bílé zbarvení je u německého ovčáka nepřípustné již od nemapěti. Díky svému částečnému americkému původu bílého ovčáckého psa se můžeme setkat i s názvem bílý kanadský ovčák. Plemeno se těší stále větší oblibě. Jak bylo již řečeno, bílá barva se u německých ovčáků sice vyskytovala, ale nebyla žádoucí. Vyskytovali se i názory, že bílá barva způsobuje u německých ovčáků degenerační jevy. Německý ovčák bílého zbarvení byl de fakto považován za albína majícího špatný vliv na plemeno. Spolky jak v Německu tak i v Americe je na výstavách diskvalifikovaly a bílá barva nebyla trpěna. Jediný, kdo odolal nátlaku byl Kanadský kennel klub, který bílou barvu uznával jako přípustnou. Ale i v Americe nakonec vznikl spolek podporující chov bílého ovčáka. Z bílých ovčáků se v Kanadě a Americe postupně vyvinulo samostatné plemeno. Na počátku 70. let byli první jedinci tohoto plemene importováni do Švýcarska. Za praotce plemene ve Švýcarsku lze považovat  amerického psa „Lobo“. Jedinci ze  spojení tohoto a dalších importovaných jedinců  z USA a Kanady se postupně rozšířili po celé Evropě, kde dnes žijí v hojném počtu. Plemeno bylo uznáno FCI až teprve nedávno, a to 1.1. roku 2003.

Vzhled:

Ideální kohoutková výška u psů je 60 – 66 cm na 30 – 40 kg váhy, u fen je 55 – 61 cm na 25 – 35 kg. Srst je vždy bílá a hustá, lehce zvlněná, tvrdá srst je přípustná. I přes své bílé zbarvení je pigment na tlamě a nose černý.

Povaha a využití:

Povahou je plemeno temperamentní, bez nervozity, pozorné a ostražité, k cizím někdy poněkud zdrženlivé, nikdy ne bázlivé nebo agresivní. Dobře se snáší s ostatními psy.

Je to ideální rodinný pes, společník kamarádský k dětem. Hodí se pro sportovní i služební výcvik. Setkat se s ním můžeme i v canisterapii. Využívá se jako průvodce nevidomých i pes asistenční. Zastává spolehlivě i funkci hlídací. Své uplatnění nachází i v záchranářských týmech. Hodí se pro sportovně založené majitele.

Péče:

Srst je potřeba pravidelně upravovat. Vyžaduje časté procházky a aktivní využití. Může být chován i ve venkovním kotci.

 

Text: Eva Černohubová

Foto: Chovatelská stanice Taien, www.taien.cz


Admin -
Aktualizováno: 27.11.2007 15:48:20
Napsáno: 22.4.2007 20:02:17

Forum.

Vložit príspěvěk

7.7.2009

Pavla

Je to nádherný pes. Symbol čistoty, inteligence a oddanosti.

23.8.2010

Ada

Je to nádherný pes.Takového chci.Ta krásná postava to je nejhezčí pes. :D

27.8.2010

Irena

Chtěla jsem se zeptat,jestli je tato rasa psa vhodná pro alergiky

12.9.2010

karolína

budu ho mít

19.9.2010

adela

Takového budu mít je to hezký pes a oddanej k páníčkovy poslušnej...

23.9.2010

sandra

kolik by ten pes tak zhruba stál, od kolika do kolika?

2.10.2010

Ada a verca

Budu ho mit mocc se mi libi.Doufam ze to bude dobry hlidac.Chci male stene.Bude to kluk.Jmeno jeste nevim....

19.11.2010

Adnesa

Ahoj sandro takový pes stojí bez pp od 3000 do 5000 a s pp od 4500 do 10000 to stojí asi 2 měsíce a pokud chces starsiho tak okolo 1000.

13.2.2011

DENISKA

PERFEKTNY PES NADHERNY PSíčEK

25.2.2011

ada0077

Je to nadherny pes.Chci se zeptat jestli je to pravda ze je zlej a hnusnej!Je to pravda??ja myslim ze ne ale rika se to!Tak nevim prosim odpovezte!!!

27.4.2011

Pro ada0077

no já je mooc neznám ale měla sem tu možnost jeden celý týden s nimi strávit... a jsou to mooc hodní a klásní pejsci! ;) ale záleží na výchově... vůbec mě neznali a ajk si se mnou rádi pohráli! ;) Doporučuji! ;) Monika :)

28.4.2011

Iva

Bože Vy vůbec nevíte... Pokud to chcete na hlídání, kupte si německého ovčáka. Tohle plemeno patří do ruky jen tomu, kdo dokáže tohle plemeno pochopit, je to klidný, velice citlivý pes, maximálně fixovaný na pána... Pes na kterého nelze řvát a vynucovat si poslušnost násilím... Prostě super pes, ale jen k jednomu z deseti lidí, nikdy se bílý ovčák nenarodí zkažený, zkazí ho lidi... Mám ho, vím o čem mluvím... Pokud má někdo alergii, má alergii na srst, takže slečno ano, budeš mít alergii, pokud nechceš mít alergii, kup si rybičky.. Zlej tenhle pes je pouze ze strachu... Pokud to majitel posere, tohle plemeno je od přírody velmi bázlivé a pak se stává automaticky agresivním, ale v povaze to nemá, ale myslím, že pro účastníky této diskuze se nehodí.. Je pěkný, ale jen kvůli tomu si ho kupovat nelze. Maximálně jen jako plyšáka v hračkárně.. Mějte se.

2.6.2011

Pro Iva

Ivi,.. dobře týý! Pravdu musel někdo do této dyskuze napsat!!! :P Pěkně si jim vytřela zrak,..STĚR!!! :p ;D

6.6.2011

M.L.

Čaute, takže tento krásný švýcarák hodně líná?..Vím, že Německý ovčák hodně, ale tohle bude asi stejný problém no.

1.8.2011

ghostxx

Ano. Švýcarský ovčák líná zhruba stejně jako německý ovčák. Naprostý souhlas s tím, co napsala Iva. Jen s tou bázlivostí bych to neviděl tak černě. Naopak mně už u mé čtyřměsíční fenky dělá ohromnou radost klidná a vyrovnaná povaha - jeden z mnoha důvodů, proč jsem se rozhodl zrovna pro tohle plemeno. Bohužel se tihle úžasní pejskové stávají docela moderním plemenem a hodně se jich tak bude dostávat do rukou pitomců, kteří si je pořizují jen kvůli vzhledu a nejsou schopni jim zajistit odpovídající přístup a podmínky.

3.9.2011

Mik

Ahoj, máme doma 6 měsíční fenku Bšo a jsme velmi spokojený. Po zkušenostech s jezevčíkem a labradorem se toto plemeno nedá srovnávat... Fenka je mazlivá, chytrá, hlídač, ale je to strašný závislák na páníčcích :o) Snadno se učí jakýkoliv povel a hlavně je vidět, že i fenku to baví :o) Jinak ji máme doma a žádné větší problémy jsme neshledali, je velmi čistotná.

23.10.2011

HEINRICH STA

Znam ty Psy ze Svycar uz leta,jsou to Chytri radi a rychle se Uci vsemu. Fein pro Rodinu i DETI. Potrebuji hodne Pohybu a LIDSKOU Ruku-rozumne mirne ale dusledne zachazeni. Jsou dobri hlidaci a KAMARADI--100% VERNI TVOROVE k Zamilovani

25.10.2011

Míša

Ahoj, souhlasím s Ivou (i když jsem švýcarského ovčáka nikdy neměla)nemůžete si vybírat psa podle vzhledu, je pravda že je opravdu hezký, ale je jen pro ty co mu dokáží porozumět a splnit jeho potřeby, ne že si na půl dne odejdete do práce nebo školy a psa necháte doma... to by neskončilo happyendem...

20.11.2011

Jiří

"ne že si na půl dne odejdete do práce nebo školy a psa necháte doma... to by neskončilo happyendem..." To je blbost. V takovém případě by tohoto psa mohli chovat jen důchodci a dlouhodobě nezaměstnaní...

7.12.2011

Míša

Však jo, já myslím jako v jednom zavřeném pokoji, ... V (ne nejmenším) bytě, na zahradě nebo tak něco to jo. :D ale když někdo bydlí v paneláku atd. tak tam to není nejvhodnější... doufám že teď už souhlasíš Jiří.

15.1.2012

denisa

mama psi moc ráda a gdibi potřebovali pomoct tak sem k službám :-)

1.3.2012

Pavla B.

Ahoj chtěla bych se zeptat jestli nevíte v kolikátém měsíci hárají. A zda narozená štěňátka mohou být venku v kotci ze třech stran je uzavřená a jedna je otevřená. Děkuji vám za odpověď Pavla

7.3.2012

ghostxx

Hárání je u psů individuální a tak nelze jednoznačně odpovědět. Co se týče štěňátek v kotci - samozřejmě záleží ani ne tak na kotci, jako na boudě a ročním období. Pokud mají k dispozici zateplenou boudu s předsíňkou a nejsou mrazy, měli by to šťendové zvládnout, ale podle mně to rozhodně není ideální způsob chovu štěňat.

20.6.2012

Jana

Pro všechny, kdo tady píšou o bílém ovčákovi. Povahu a srst má toto plemeno naprosto stejnou jako německý ovčák, protože to je čistý německý ovčák bílé barvy, ovšem v jeho původní podobě (s rovným hřbetem a normálním úhlením), takže spíše jako dnešní německý ovčák "pracovní linie". Všechny různorodé povahy bílých ovčáků najdete naprosto shodné i u německých ovčáků. S tím rozdílem, že německý ovčák se špatnou povahou se do chovu dostane jen při benevolenci některých rozhodčích na zkouškách a bonitacích, kdežto ten bílý celkem snadno. U nás německý ovčák musí být schopen složit aspoň ZVV1 nebo IPO1, jinak se do chovu nedostane. Bílý ovčák nemusí mít zkoušku žádnou... to vše se odráží na jejich povaze a není pravda, že jsou všichni bázliví, nebo všichni zlí, nebo že se s nimi nesmí zacházet hrubě... vše záleží na povaze, a to už rodičů štěněte - tedy to, na čem se chová. V jednom vrhu můžete mít super povahy, ale zároveň i úplná chuďátka, co nevylezou z boudy. Není to o plemeni, ale o jednotlivci. Protože ke každému jedinci se musíte chovat podle jejich vrozených vloh. Dobrý psovod udělá zkoušku i s labilním psem, protože umí zvířeti dodat sebevědomí. Stejně jako dominantní zvíře dokáže usměrnit, že je z něj mazel. Je to zase jen o lidech, ne o plemeni. Bohužel pokud se chov zakládá na labilních zvířatech, pak je těžké mezi štěňaty hledat dobré povahy. Zase o lidech... takže pro jistotu znovu: bílý ovčák má naprosto stejnou povahu jako německý ovčák, jen je rozdíl v tom, že ti špatní nejsou nikde vidět, je to tedy o celkovém počtu jedinců v průměru. Z tohoto důvodu mají také stejně "náročnou" údržbu srsti (jen je to na nich víc vidět), protože geny jsou shodné, rozdíl je pouze v barvě. Tak snad už zde nebudou takové diskuze, jakože je někde rozdíl. Chovám bílé ovčáky od počátku chovu u nás a měla jsem různé povahy, nezáleží tedy jen na majiteli (jsem stejná a každý pes je jiný), ale hlavně na vrozených vlohách psa. Pokud pes nemá na to, aby běhal po závodech, tak ho k tomu nenutím a zvolím jiný druh výcviku/zábavy, který zvládne. Bílý ovčák rozhodně není společenské plemeno, potřebuje naprosto stejné psychické a fyzické zaměstnání jako německý ovčák. Někteří jsou aktivní, jiní se válejí na gauči a vůbec nezáleží na tom, jestli v kotci nebo v bytě - pes se vždy dokáže přizpůsobit harmonogramu svého pána. Zrovna tak jako rozumný páníček přizbůsobí své aktivity povaze psa. Fakt, že bílý ovčák je veden jako společenské plemeno, má jen ten důsledek, že se snadněji dostanou do chovu labilní psi a jejich majitelé ("taky chovatelé") toho pěkně zneužívají. Protože cena bílého ovčáka rozhodně není tak nízká, jak se zde uvádí. Vždy záleží na chovateli, za kolik štěně prodává. Běžná cena je 10000, ale můžete koupit i za 6000, dokonce i za 3000 Kč nebo zadarmo! Přitom běžná cena v zahraničí je kolem 1000 Eur a to je sakra rozdíl. Takže štěně ze zahraničního krytí vás bude stát nějakých 20000 - 30000 Kč... atd., atd. Ano, každému plemeni škodí popularita... bílý ovčák rozhodně není pes jen na exteriér, ale jako vhodnou činnost můžete zvolit výstavní kariéru, pokud k tomu pes má předpoklady, tj. rád se vystavuje, baví ho to a je krásný... takže - zase se pes přizpůsobí stylu života svého pána, stejně jako pán se přizpůsobuje jeho potřebám pohybu (či nepohybu - i lenoši se mezi nimi najdou):-)

20.6.2012

Jana

Speciálně pro Pavla B.: Pokud si chci pořídit fenu, určitě si nejdříve pořídím fenu a pak se teprve rozhoduji, jestli chovat či nechovat. Nepřipadá mi zrovna správný přístup přemýšlet o hárání a štěňatech ještě než psa vůbec vlastním či znám plemeno. Zavání to komercí.;-) Ale pro info: feny hárají naprosto stejně jako feny německého ovčáka, tzn. individuálně. Některé hárají 1x za rok, jiné 2x za rok, jiné 3x za rok... nejlepší je si zjistit frekvenci u matky, protože s největší pravděpodobností bude hárat ve stejném intervalu (to se týká i početnosti vrhů). Ale upozorňuji, že taky fena chovná být vůbec nemusí, protože pro splnění chovnosti musí být také zdravá a u bílých ovčáků najdete naprosto stejné vady jako u německých - takže dysplazie kyčelních či loketních kloubů (to je nejčastější vyřazení z chovu), také velký problém bývá přerůstání, takže výška, a vůbec nejčastější důvod nezařazení psa/feny do chovu je u nás chybějící nebo přebývající zuby, špatný skus - protože u nás jsou do chovu připuštěni jen jedinci plnochrupí a s nůžkovým skusem (na rozdíl od jiných států nebo německých ovčáků). Takže bych se otázkou chovnosti a odchovu štěňat zabývala spíše jen teoreticky a až bude fenka mít nějakých 6 - 9 měsíců a bude plnochrupá, mít nůžkový skus, a pak 16 měsíců, kdy půjdete na RTG DKK a DLK... dále absolvuje výstavy, svod, bonitaci, pak můžete řešit následně chov, který je u nás řízený (tj. psa vybírá poradce chovu). Aktuální podmínky chovnosti a akce najdete na klubových stránkách Odkaz :-)

12.8.2012

Saška

Máme domá 5ti měsíčního klučíka a je úžasný. Je to náš první pes a lépe jsme si vybrat nemohli. Hrozně rychle se učí novým věcem a povelům =0) Rozhodně bych neměnila =0)

16.8.2012

sarik

kolik stoji takovy pes

8.9.2012

Bee

Od roku 97 jsem byl šťastným majitelem jednoho z prvních švícarů. Pejsek to byl neskutečně výborný, hravý až do svých 14ti let kdy nám odešel. Miloval rodinu, velice učenlivý, věrný a oddaný. Momentálně přemýšlím o dalším. Těm co se ptají po ceně: U tohoto plemene já osobně na cenu nehledím, nejde vyčíslit těch 14 let kdy vám dělá zvíře skvelého společníka.

30.9.2012

tynusee

dnes sem o něho přišla půl roční štěne , nás stál 7 500 :(

12.10.2012

Lucka

mame doma tři bílany a jsou to ti nejlepší psi na světě

19.10.2012

justyna k.

tohohle pejsánka a ještě moskevského toy teriéra mám doma a je to nej. plemeno na světě opravdu je moc milý a i odvážný moje memka se bojí velkých plemen ale Misího ne Misí se jmenuje bílý vlčák a Tonda je moskevský toy teriér a skvěle spolu vichází ( Justýna K. 10 let )

31.12.2012

Iveta

Dobrý den, máme doma 4měsíční fenku BŠO, která strašně kouše (úplně všechno - oblečení, ruce, nohy). Když si s ní hrajeme, např. s míčkem, tak chvilku přestane, ale jakmile se s ní chceme pomazlit, začne se rozviřovat a bolestivě kousat. Chci se zeptat, jestli ji to jde odnaučit nebo jestli z toho vyroste. Děkuji

13.1.2013

ghostxx

Iveto neboj. Tohle kousání je u štěňat naprosto normální. Rozhodně není vhodné štěně za tohle hravé kousání trestat. Spíš se dá doporučit přesměrování na nějakou "kousací" hračku (malý pešek, bavlněný uzel apod.) Zároveň je vhodné dát štěněti najevo, kdy vás jeho kousnutí bolí - nejlépe "naříkáním" vyšším tónem hlasu.

14.1.2013

Iveta

Rozhodně netrestáme. Snažíme se "kňučet" :-) ale to už nás prokoukla :-) Pár dní po tom, co jsem napsala tento dotaz jsem se už dočetla jinde že je to normální ale i tak děkuji moc za odpověď! Už má z větší části vyměněné zuby tak snad už to brzo skončí...

25.1.2013

ghostxx

Neskončí, ale s druhými zuby už nejsou takové jehličky a není to tak nepříjemné.

24.3.2013

katka

ja uz mam fenecku 3 roky :-)

7.4.2013

Jaroslav

Dobrý den,máme 2 holky ŠBO a jsou užasní,obě jdou na připuštění,jedna poprvé a starší měla už 3x a nádherná hravá krásná štěnátka,medvídci.

2.5.2013

Denisa Kroupová

Je to hezký pes a chtěla by jsem ho. :)

8.9.2013

Blade521

Ahoj jak ctu diskuzi tak si ho chcete koupit jenom ohledne krasy a to neni dobre.Na hlidani si kupte nemeckeho ovcaka ja mam 2 nemecky a jednoho svycaraka a obe tyto plemena jsou jina.Nemecky ovcak je velice ucenlivy a velice dobry hlidac.Svicarsky je trosku jine povahy je trosku aspon podle meho nazoru a pejska trosku tvrdohlavy ale taky se da krasne vycvicit ,,tak prosim vas kdyz nemate zkusenosti aspon male tak si nekupujte svycarskeho pejska a halvne si ho nekupujte jenom proto ze je moc roztomily a moc krasny

14.3.2014

Dreamer^^

Budu mít:33 Strašně moc se těším:D:3

2.11.2014

alenka

je to krasne zviře a chtela bi sem ho

15.8.2015

Naty Anni Pavelkova

Nemáte štěně? za kolik ? PROSÍÍÍM muj email: naty.pavelkova@seznam.cz

15.8.2015

Naty Anni Pavelkova

https://email.seznam.cz/

19.8.2015

kata

co jedí štěňata bílýho švýcarskýho ovčáka?

6.9.2015

Barca

Je to nadherne plemeno meli jsme ho ,byl priserne hodny ale ja ho nezazila.Stve me to.Ale myslim ze to byl ale nadherny a hodny pes...

7.12.2015

Veronika

Dobrý den,toto plemeno je top! Chceme si ho pořídit na zahradu, jen by mě zajímalo, pokud bude žít venku, jak zvládne zimu? A nebude mu tam smutno? Díky za odpovědi!

2.1.2016

DeeDee

Toto plemeno bych si take chtela casem poridit ke svemu NO, doufam ze to bude co nejdriv... Veronika:hlavne kupte original (sPP) ne nepovedenou kopii (bezPP), nwm jestli je nejaky plemeno ciste urceny na zahradu i muj NO je na me extremne fixovanej a kdyz ho vyzenu na zahradu behat tak sedi na terase a cuci dovnitr a ceka nez ho tam pustim; navic pes potrebuje vic nez prostor, potrebuje hlavne fyzicky (pohyb) i psychicky (vycvik) unavit, tak doufam ze mu toto vse zajistite

30.1.2016

Bob

Zdravím mám devitimesicni fenku švýcarského ovčáka a mám u problém a to, že ji jedno ouško už stojí a to druhé se nějak nechce zvednout, poradí mi někdo co s tím?

8.3.2016

Valisek

Tohoto psa mám doma a je opravdu ostražitý, hodný k ostatním zvířatům, pozorný a hlavně není agresivní. Jinak překrásné plemeno.

25.4.2016

boža

hledám psa na připuštění 2017 bílí vlčak snad se někdo ozve

1.10.2016

Michaela

Toto plemeno je opravdu moc krásné, ale jednu důležitou věc jsem se o tomto pejskovi nedozvěděla a musela ho dát pryč. Tato rasa není absolutně vhodná do bytu. Ačkoliv jsem byla na rodičovské dovolené, se psem jsme trávili spousty a spousty času venku, i za deště atd, po každém návratu domů byl pejsek smutnější a smutnější. BŠO potřebuje za každou cenu být venku, mít kolem sebe prostor a čerstvý vzduch. Moc mě mrzelo, že jsem musela udělat takové rozhodnutí.

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz