Bassethound


Historie

Bassethound, neboli zkráceně jen basset, se řadí mezi lovecká plemena, VI. Skupiny FCI – honiče a barváře. Původem pochází z Anglie, avšak pokud hledáme skutečný prapůvod tohoto plemene, historie nás zavede až do Francie do 16. století k artézsko-normandskému basetovi, který je k vidění dodnes. Toto plemeno se v Anglii uchytilo a díky anglickým chovatelům bylo zkříženo s bloodhoundem. Výsledkem je nízkonohý statný honič s dostatkem volné kůže. Postupem času dochází ke zmohutňování a stále většímu šlechtění za účelem získání dostatečného množství volné kůže. Dnešní standard byl uznán roku 1998, avšak plemeno bylo FCI uznáno již dávno před tím.

 

Vzhled

 

Jedná se o mohutné nízkonohé plemeno dosahují v kohoutku výšky do 40 cm. Váha se pohybuje od 25 - 35 kg, avšak standard hmotnost neuvádí. Bassethound každého zaujme svým dlouhým tělem. Ucho je dlouhé dosahující ke špičce nosu. Ucho je jemné a na omak velmi příjemné. Srst je krátká, vyskytují se v mnoha barevných variantách – nejčastěji trikolor a v poslední době i bikolor (bílo žluté zbarvení).

 

Využití a povaha

 

Bassethound je povahou přítulný milý kamarádský pes. Není příliš vhodný pro výcvik, jelikož povahou je tvrdohlavý avšak vycvičit jej není nemožné. Dnes už jen zřídka uvidíme basseta v lovecké praxi, výjimku tvoří Francie, kde jsou stále k vidění pracovní smečky bassethoundů, které se ovšem typově liší od bassetů, které známe my. Dnešní úlohou bassethounda je hlavně úloha společenská, kterou plní na jedničku. Povahou je klidný tichý a přátelský. Jeho lovecký původ můžeme stále ještě sledovat na vycházkách, kde jeví velký zájem o zvířecí pachy. Jméno bassethound vyplynulo z jeho hlubokého hlasu – bass.

 

Péče

V období růstu je pro bassethounda nezbytné kvalitní krmení. Nejlépe granulované, kde jsou všechny složky výživy zastoupeny ve správném poměru. Avšak zároveň velký pozor na překrmování. Bassethound má velký apetit a může se tedy lehce stát, že se objeví nějaké to kilo navíc. Srst nevyžaduje žádnou speciální péči, stačí ji jednou za 14 dní pročesat. V době línání, na jaře, je nutné častější vyčesávání podsady. Bassethound miluje procházky, avšak není dobré jej přetěžovat.

 

 

Text: Eva Černohubová

 

Na fotografiích jsou bassetové Velvet a Victoria

Chovatelská stanice bassethoundů Bohemia Horrido

www.bohemia-horrido.com

 


zuzana smejkalova
Aktualizováno: 24.10.2007 12:47:33
Napsáno: 24.10.2007 10:52:35

Forum.

Vložit príspěvěk

1.8.2009

Pavel a Anna Podroužkovi

Bassethound je pro nás aristokratické vznešené psí plemeno,pro které bychom obětovali cokoliv.Máme krásné dvě bassetí slečny - Chaste Veru a Fionku (obě bicožky).Vera 16 měsíců a Fionka 11.Jsou to naši miláčci,kteří jsou v naší společnosti vždy na prvním místě.Kdo nemiluje bassety,nemá představu o té pravé kráse být ve společnosti tohoto "královského" kamaráda.

24.8.2009

I.G.

Máme již druhou basetku, takže u té druhé jsme již věděli, do čeho jdeme. "Už nikdy více baseta" u nás bylo řečeno mockrát, stejně to nedodržíme. Jsou to svéhlavci, ale k sežrání.

11.4.2010

mat

mam basseta je to muj milacek

28.5.2010

din

Baset je pan pes, se kterým musíte jednat jak s malovaným vajíčkem.Když nemá náladu, tak prostě neslyší a tváří se jak sádrový trpaslík. Stačí ale jeho jediný pohled a okamžitě mu odpustíte ty tři hodiny stávkování.

1.9.2010

mates

mame doma basseta cherlieho je mu sedm tydnu aje velmi poslusny

11.5.2011

InezTerrell19

The <a href="Odkaz loans</a> are essential for people, which want to organize their own organization. By the way, it's not very hard to get a secured loan.

21.10.2011

Lenka

My máme 3měsíční bassetku a nevím si rady jak jí odnaučit čůrat v bytě.Venčím ji každou hodinu.Venku vykoná své potřeby a dojdeme domu a do 15minut je loužička na světě.Může mi někdo poradit.Jsem začátečník u toho to plemene.Děkuji Burešová

12.11.2011

Andy

Já už mám za sebou 2 bassety a stejně si chci v budoucnu pořídit dalšího :) je to hroznej ignorant,ale právě jeho apatii a vysoké ego na něm zbožňuju :)

25.4.2012

Petra

Dobrý den,moc prosím o vaše zkušenosti.Moc toužím po basetovi a v budoucnu bych si ho ráda pořídila.Jsme,ale hodně aktivní rodina-vysokohorská turistika,nyní máme ČSV a ten nemá s pohybem v náročném terénu problém.Vzhledem k tělesným proporcím baseta si to nedokáži představit.Všude se sice píše,že potřebuje dostatek pohybu,ale je rozdíl mezi běháním po lese a drápáním se po skalách a ledu.Odkládání psa během dovolené u známých nepřipadá v úvahu-to si ho nemusíme ani pořizovat.Děkuji za vaše názory.

3.9.2012

Alena

Stále se našemu bassetu tvoří nejake zmeny na kůži. Používáme Italské kvalitni sampony. Nezna někdo léčivy spray bez častého koupání. Kde by bylo mozné použit každy den bez koupání?

21.1.2013

Jarmila

Měli jsme již3 bassety,,dva pejsky a 1 fenku.Ta mám odešla před vánoceni ve věku 13 let a 8 měsíců.Byla úžasná avelice jsme ji milovali.Stálejivšude vidím a nemohu na ní zapomenout.Jsou to úžasné psí osobnosti.

24.7.2015

Eva

Měla jsem tři bassety a teď mam venddena . Opravdu záleží na samotném jedinci. Ve své podstatě jsou povahově stejní, ale liší se právě v těch maličkostech které je dělají jedinečnými.

6.12.2015

Martina

Zdravím všechny a mám dotaz na odolnost Basseta vůči schodům. Bydlíme ve 4. patře a obávám se, že to bude pro něj velká zátěž na klouby, pokud si ho pořídíme. Jaký je Váš názor ?

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz