Australský ovčák


Historie

Dle jména by si každý pomyslel, že toto plemeno pochází z Austrálie, ovšem domovem tohoto zvířete jsou Spojené Státy Americké. Ačkoliv na původ tohoto plemene existuje mnoho teorií, pravděpodobné kořeny sahají do Baskicka, do Pyrenejského pohoří nacházejícího se mezi Španělskem a Francií. Název „australský” byl mylně spojen s Basky, kteří se svými ovcemi cestovali do Austrálie a později dorazili koncem 18. a počátkem 19. století do USA. S sebou měli „malé modré psy s krátkým ocasem”. Na západě Spojených Států znamenal pro pasení australský ovčák to samé, co ve Skotsku border kolie. Na vzniku „australáka” se pravděpodobně podílelo více plemen, ovčáci psy křížili dle potřebných vlasností. Popularita tohoto plemene narostla po 2. světové válce, kdy se rozmohlo westernové ježdění. Australák se dostal na oči díky rodeu a dalším koňským soutěžím, objevil se v televizi a ve filmu. Pro svoji trénovatelnost a všestrannost se stal nezbytnou součástí rančerů. Ti jej samozřejmě dále šlechtili, posilovali ovčácké instinkty, přizpůsobivost, s důrazem na inteligenci a samozřejmě nádherný a poutavý vzhled. V roce 1957 byla založena organizace ASCA (Australian Shepherd Club of America), která vytvořila programy týkající se zdraví psů, pasení, obedience, agility, práce s mláděží. V roce 1991 bylo plemeno zaregistrováno v AKC (American Kennel Club), kde jako u jiných plemen byl vytvořen standard. 24. 7. 1996 byl standard převzat z partnerské AKC a australský ovčák uznán jako prozatimní plemeno FCI a 21. 5. 2007 byl uznán právoplatně, s číslem standardu 342.

 

Vzhled

Australák je pes střední velikosti, kvadratického rámce. Jeho pohyb je ladný, srst střední délky, může být lehce vlnitá. Chlupy jsou krátké na hlavě, uších a pod hlezny. Zajímavostí jsou 4 barevné variety, ve kterých se australský ovčák nachází. Je to černá, červená (pes není samozřejmě rudě zbarvený, ale játrově hnědý), blue merle a red merle, s bílými znaky a pálením či bez. Blue merle a černí psi mají černě pigmentovaný nos, pysky a okraje víček. Červení a red merle psi mají vše zbarvené do hněda. U merle zbarvení jsou tolerovány růžové flíčky na nose, ovšem nesmí přesáhnout 25% plochy nosu u zvířete staršího 1 roku. Také je důležité množství, velikost a umístění bílých znaků. Australák se může narodit s dlouhým, či přirozeně krátkým ocasem, který by neměl přesahovat 10 cm. Ocas se může kupírovat. Výška v kohoutku: U psů (samců) je preferovaná výška v kohoutku 51-58 cm, u fen 46-53 cm (18-21 palců).

 

Povaha a využití

Australský ovčák je inteligentní, veselý pes, věrný svému pánovi. Je rád v kontaktu se svoji lidskou smečkou, ale k cizím lidem projevuje prvotně jistou rezervovanost. Hlídací instinkty mu jsou vlastní. Nicméně je to pes aktivní a ke svému životu potřebuje nějakou činnost, a to nejen fyzickou, ale také psychickou. Nemusí to být jen práce s dobytkem či ovcemi, v současnosti je možné s tímto psem dělat jakýkoliv sport, od agility, přes dogtrekking, coursing, flyball, dogfrisbee, dogdancing přes klasickou poslušnost. Díky své učenlivosti je radost s ním pracovat.

 

Péče

Srst potřebuje pravidelnou péči, ale nijak náročnou. Občas se některým psům zacuchávají chlupy za ušima. Hustota kožichu se liší podle toho, zda máte psa v bytě či venku a samozřejmě je třeba počítat s tím, že občas naleznete v domácnosti chlupy i tam, kde byste to nečekali.

 

 

Text: Kristýna Červenková,

CHS Sluneční listosvit,

www.slunecnilistosvit.cz

Foto: Ivana Šarochová, Karin Hermans, Stanislav Novák

 

 


Vanda Ročková
Aktualizováno: 10.8.2009 14:20:00
Napsáno: 10.8.2009 11:02:21

Forum.

Vložit príspěvěk

11.8.2009

nimues

Máme doma tří měsíčního australáčka a je to báječný pes. Zatím se k cizím lidem rezervovaně nechová, spíš všechny miluje a chce se nechat hladit. Neunaví ho ani hodinová procházka a to je ještě dost malý.

8.6.2010

pejskar

super pes chci si ho poridit

19.12.2010

helenka

V březnu si pojedem pro stenatko australacka...tak jsem zvedava :-)

23.12.2011

Kuky

tento pes je opravdu nádhernej, když jsem ho viděla hrát dogfrisbee, tak mě naprosto uchvátil

1.1.2012

jojo

Je to velmi aktivní plemeno a taky neunavný a většinou zavislí na jednom člověku. Tak že jestli si ho někdo chce pořídit tyk musí mít opravdu čas. ;)

24.1.2012

stenata

Dobrí den je Australak vhodný pro stredne aktivní lidi?A stačili by mu dva sporty? Děkuji za odpověď.

5.7.2012

bara

prosím je nákí rozdíl mezi australským ovčákem a border kolie?

28.7.2012

Petra

Báro, border kolie jsou jaksi trochu hyperaktivnější a mrštnější. Liší se i stavbou těla a místem vzniku plemene. Bordery jsou co se týče kostry lehčí a tudíž rychlejší.. :) Ausík je celkově klidnější a troufám si říct i povahově vyrovnanější než-li bordera.. :)

21.3.2014

Karin

Je to hlavně strašně aktivní pes, neustále v postřehu,neustále s nějakou aktivitou, rozhodně né gaučák ani jako odložený pes na zahradu,ikdyž samozřejmě tam rozhodně vydrží,ale musí se s ním často být a věnovat se mu, jinak si najde svoji zábavu (né zrovna příjemnou pro lidi ,kteří si potrpí na pěknou a upravenou zahradu), krásně se vše rychle naučí,poslouchá, je prostě naprosto úžasnej pro aktivní lidi a pro lidi ,kteří ho můžou i pracovně využít!!V nesprávných rukou se z něho stává velmi smutný pes .. a to je pak opravdu velká škoda..

6.4.2014

Alice

Dobrý večer,stále hledám cenu štěnda Australského ovčáka s PP.Hledám štěndo fenečku barva černá tricolor ale bez šance.Poradíte někdo děkuji

18.6.2014

Ada

Alice- cena australského ovčáka je od 10 tisíc ale i do 20 tisíc. Je to podle rodičů (odkuď jsou, úspěchy, vzhled, zdraví atd..). Jestli hledáte štěně tak zde vám (všem) rádi pomůžou :) https://Odkaz

20.2.2017

Terka

Ahoj, Chci se zeptat on je ausík a pak je jeho menší ,,bráška,, takzvaný ausík nestandartní- jestli má někdo zkušenost nebo ví cenu ať odpoví. Díky.

18.5.2017

Kamil

Hodi se toto plemeno k rodinnemu domku a detem? Videli jsme nekolik techto psu a jsou moc pekni.

18.5.2017

Kamil

Jeste me zajima jak jsou tito psi narocni. Hlavne na cas a vycvik. Daji se zvladnout I jako prvni psi v domacnosti, nebo radeji jine podobne plemeno.

2.8.2017

Irena

Super pes já ho chci

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz