Anglický špringr španěl


Historie:

Toto středně velké elegantní plemeno pochází z Anglie, konkrétně z hrabství Norfolk. Pes typu stavby špringršpaněla je znám již několik set let.  Psi slídiči začínají získávat na oblibě v polovině 18. století, kdy byl lov malé zvěře velmi oblíbený. Této zálibě vděčíme za vyšlechtění mnoho plemen mezi nimiž je i anglický špringršpaněl. Původně byli tito psi užíváni k lovu s spolu s dravými ptáky, později se jejich využití rozšířilo i na lov lišek, aportování nebo třeba i k nahánění zvěře do sítí. Plemeno bylo v Anglii uznáno roku 1902 ale i přes to se chov špringršpaněla nijak výrazně nerozšířil. Vývoj byl pomalý a již tehdy byli chováni psi jak pro lov tak i jako společníci. Dnes je již špringršpaněl znám po celém světě a stal se oblíbeným společníkem.

 
Vzhled:

Přibližná kohoutková výška se pohybuje okolo 51 cm.  Má dlouhou srst vyskytující se v několika barvách – játrově hnědá s bílou, černá s bílou nebo s pálením. Srst je hladká hustá. Delší osrstění je na uších, končetinách a ocase. Celkově se pes jeví elegantně a vznešeně. Ocas může být buď kupírovaný nebo přirozeně dlouhý s delším osrstěním.

 
Povaha a využití:

Je to plemeno veselé živé povahy. Je přátelský inteligentní a klidný. Dnes je jeho lovecké využití všestranné. Je dobře ovladatelný. Dokáže přinášet i větší kusy zvěře díky svému vyššímu vzrůstu. Dnes si kromě loveckého využití naše anglický špringršpaněl místo i jako pes do rodiny. Osvědčil se jako výborný společník i jako výstavní pes, který díky své ladnosti sklízí mnoho úspěchu.

 
Péče:

Dlouhou srst je třeba pravidelně kartáčovat a pečovat o ni. Stejně důkladnou péči vyžadují jeho uši, které je třeba často a pravidelně čistit. Vzhled k jeho loveckému původu je nutné mu dopřát dostatek volného pohybu nebo jej zabavit nějakou aktivní hrou.

 

 

Text: Eva Černohubová

Foto: Chovatelská stanice Darremcanis

www.darremcanis.com

 

 

 

 

 

 


Admin -
Aktualizováno: 27.11.2007 15:42:01
Napsáno: 24.7.2007 12:14:23

Forum.

Vložit príspěvěk

13.6.2012

Barča

To je tak krásný pes, tak nechápu, proč přede mnou ještě nikdo nediskutoval?!

9.8.2012

nikola

Barča-jeto vážně moc krásný pes.

27.12.2014

\Květa

Anglické Špringršpanělky mám dvě a nedám na ně dopustit.Jsou báječné,krásné,věrné, sportovní a veselé.Nejlepší kamarádky a mají rády děti.

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz