Anglický setr


Historie

 

Anglický setr byl vyšlechtěn v 19. století na území Velké Británie, avšak prvopočátky vývoje plemene sahají až do roku 1555. Jedním z hlavních lidí, kteří se v té době zasloužili o chov nového plemene byl lord Edward Laverack. Anglický setr je výsledkem křížení španělů. Vezmeme li v potaz kolik různých předků může anglický setr mít není divu, že až roku 1825 můžeme mluvit o ustálení typu plemene a tedy i vyšlechtění nové rasy. Hlavním cílem chovatelů byl vždy pes lovec, pes který je vytrvalý s vynikajícím čichem statný a rychlý. Anglický setr si do dnešní doby zachoval jak svůj atraktivní vzhled tak i své lovecké instinkt.             

 

Využití a povaha

 

 Jak bylo již řečeno jde o psa vyšlechtěného pro lov, ve kterém skutečně vyniká. Má vynikající nos, schopnost vystavovat zvěř a aportovat ji. Oplývá jistou dávkou temperamentu a vytrvalosti. I dnes se tedy anglický setr využívá jako lovecké plemeno. V posledních letech se stává velmi oblíbeným plemenem výstavním. Jeho dlouhá srst a přenádherné elegantní chody z něj dělají výstavního favorita nejednoho z diváků. Povahou je přátelský a vlídný.

 

Vzhled

 

Anglický setr je plemeno dosahující výšky kolem 65 cm v kohoutku. Srst je dlouhá a hedvábná vytvářející praporce na ocase, zadních stranách končetin, uších a hrudi. Barva je černobílá, žlutobílá, játrově hnědobílá a může být i tříbarevné zbarvení ( tricolor ), tj.bílá s černou a tříslovou. Přednost se dává jemně stříkané skvrnitosti před velkými barevnými plotnami. Pohyb je elegantní s vysoko nesenou hlavou.

 

 

Péče

 

Jakožto lovecký pes vyžaduje anglický setr hodně pohybu. Je vhodný především pro majitele, kteří jsou ochotni s ním trávit hodně času na procházkách. Srst vyžaduje pravidelné kartáčování, dobrou kondici srsti podporuje i kvalitní vyvážené granulové krmivo.

 

 

Text: Eva Černohubová

 

Na fotografiích je anglický setr Bowie, chovatelská stanice Leslie Leven, www.leslieleven.cz


zuzana smejkalova
Aktualizováno: 27.11.2007 15:41:22
Napsáno: 24.10.2007 09:12:07

Forum.

Vložit príspěvěk

22.5.2009

tereza

krásný puntíky

24.8.2009

onfis

dvě věci: pokud hledáte společníka do rodiny a jste psovi ochotni dát určitou volnost,tak neváhejte. Sám mám jednoho a neznám krásnější a přítulnější plemeno. A za druhe, jestli někdo bude říkat, že jsou jako dalmatýn, tak asi vyletím z kůže:-)

25.1.2011

ambra1169

Já jsem se dokonce dozvěděla, že mám křížence s dalmatinem. Ale jinak souhlasím. Je to nejkrásnější pes jakého znám a přátelský a přítulný lumpík. Jen moc vášnivý a vytrvalý lovec. Přejeli mi ho 3 km od místa venčení, když se hnal za zvěří.

23.10.2011

Jana

ANGLICKÝ SETR Odkaz

26.11.2011

Bajul

Krásný pejsek.

23.12.2011

Kuky

černá a bílá tomuto krásnému psovi velmi sluší

27.4.2012

kiki

tihle psy jsou lovci a ne do bytu ale je nááááááádherný

13.6.2012

Tereza

Chci si koupit anglického setra, ale nevím, jestli s PP nebo bez PP.Předem děkuji za odpověd.

13.6.2012

Barča

Pro Terezu:Kup si raději s PP, protože psi bez PP byli z chovu vyřazeni kvůli nějaké vadě či nemoci.Proto doporučuji, psa s PP.

13.6.2012

Tereza

Pro Barču:Děkuji za odpověd.

28.6.2012

Lenka

Terezo, určitě doporučiji s PP. Nyní je chovatelská stanice s krásnými štěněty a ní to tak drahé. Můžu dát doporučení i kontakt na stanice i pár rad ohledně výběru. V případě zájmu kontaktuj na: lenka.kellerova@csobleasing.cz

4.9.2013

Eva

Mám AS Z TÉTO CHS 100% SPOKOJENÁ.. Odkaz

20.9.2013

kathara

Jsou to úžasní psi jak vzhledem tak povahou mají svojí osobnost a nedá se zatřídit do kategorie je to prostě setr :-) Setr by měl být zařazený do kategorie těžce návykový,s rizikem doživotní závislosti.A jeden nikdy nestačí :-)

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz