Anglický pointer


Historie:

Původ tohoto plemene je španělský. Existují rukopisy ze 13. století popisující tamnější ptačí psy mající širokou hlavu, velké tělo a strakatou kůži. Nazývani byli „perros de punta“. Postupem času se tito psi dostali dále na sever do Francie a pak na Bristké ostrovy, kde si vysloužili název pointer. A proč vlastně pointer? Existují dvě verze, které zdůvodňují název pointer. První poukazuje na překlad slovesa „ to point“, které má kromě mnohých jiných i význam – ukazovat – a pes skutečně „ukazuje“ skrytou zvěř. Odborně bychom měli říci, že ji vystaví. Naprosti tomu přeložíme-li slovo „point“ znamená to bod – a proto pointer – vystavující pes tvoří v poli světlý bod. V Anglii se šlechtici snažili o ustálení jednoho typu psa. Dovezení psi měli sice výborný čich, ale za to byli pomalí. Anglická šlechta je tedy křížila s foxhoundy, greyhoundy, bloodhoundi. Jedním z nestorů plemene je William Alkwright. Jen málo dnešních ohařů se obešlo bez přikřížení právě tohoto anglického pointera.

Vzhled:

Žádoucí kohoutková výška u psů je 63 – 69 cm, u fen se pohybuje v rozmezí 61 – 66 cm.

Srst je krátká, obvyklé barvy jsou citrónová a bílá, oranžovobílá, játrově hnědá a bílá, černá a bílá. Standardu odpovídá i jednobarevné nebo tříbarevné zbarvení ( tricolor ). Působí lehkým sportovním elegantním dojmem.

Využití a povaha:

Je to všestranný pes, který se u nás uplatňuje především jako pomocník myslivce. Je to inteligentní dobře cvičitelný pes. Vyniká v práci pro kterou byl po staletí šlechtěn. Na celém světě je považován za jednoho z nejlepších ohařů po pracovní stránce. Díky své povaze je i vhodným rodinným psem, je ovšem nutné stále pamatovat toho, že je to pes především lovecký.

Péče:

Jeho srst nevyžaduje de fakto žádnou speciální péči. Pro odpočinek je dobré mít k dispozici měkký podklad, aby se zamezilo otokům na loktech. Jako lovecký pes vyžaduje časté procházky.

 

Text: Eva Černohubová

Foto: Chovatelská stanice anglických poinerů Boglarcawww.boglarca.cz

 

 


Admin -
Aktualizováno: 27.11.2007 14:41:14
Napsáno: 22.4.2007 19:49:47

Forum.

Vložit príspěvěk

5.9.2007

peter

ako sa pointer vyrovnáva so streľbou a s aportom, počul som že je s tým dosť problém

3.8.2008

Padrta

Jsem myslivec mám 2 feny pointra a nemám se střílením ani aporty problém. S první mám podzimní zkoušky a vodní práce v první ceně a s druhou zkoušky vloh taky v první. Nyní mám k odběru 3 poslední pejsky po první z nich. V případě zájmu volejte Tel.:605 244 528.Brno

30.9.2010

peto

vrchol pol.psa je pointer,ako povedali pan.Banas.On o tom uz nieco vie.Dole klobuk,ujo Banas.Mna prehovoril na pointra p. Berecz a mali pravdu. Par psov som mal na vycvik,ale nemaju na pointra.

31.12.2011

luboš

lze chovat dva pointery spolu?

16.1.2012

EVA

Luboši,máme psa pointra,syn má fenku často jsou spolu a vše je bez problémů,jedině žrádlo musíme dávat odděleně pes vše hned sežere ale fenka každou granuly pomalu rozkouše a pes se jí to snaží sežrat,jsou spolu na zahradě a dokonce spí v jednom pelechu.Vše je jinak OK.

20.6.2012

23.8.2012

Wendy

je to nejdokonalejší pes na světě,nedám na něj dopustit :)

12.6.2013

Jana

Tamější!!

31.10.2013

olga

Pointr je skutečně ušlechtilý pes, citlivé povahy.Poznala jsem v životě různá plemena, ale pointr je moje láska.

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz