Anatolský pastevecký pes


 

Historie

Anatolský pastevecký pes je doprovodný pes pastevců starodávného původu. Pochází zřejmě z velkých bojovných psů, kteří se vyskytovali v Mezopotámii. Plemeno se postupně svým vývojem přizpůsobovalo specifickým životním podmínkám, mezi které patřilo hlavně podnebí (horké a suché léto, mrazivé zimy) a kočovný styl života. Psi sloužili jako doprovod a ochrana stád přemísťujících se na velké vzdálenosti. Mezinárodní kynologická organizace (FCI) uvedla v roce 1989 pod vlastním patronátem v platnost standard č. 331 pod názvem anatolský pastevecký pes. První pes byl do České republiky dovezen v roce 1998. Štěňata byla u nás odchována poprvé v roce 2001.

 

Povaha a využití

Anatolský pastevecký pes je neochvějný a nebojácný pes bez agrese. Je přirozeně nezávislý, inteligentní a učenlivý. Je sebevědomý a odvážný, loajální a oddaný svému pánovi. V dospělosti je ostražitý vůči cizím. Má vrozený ochranářský instinkt. Dokáže bez jakéhokoliv výcviku bránit a ochraňovat své teritorium včetně lidských i zvířecích příslušníků své rodiny. Je nedůvěřivý vůči všemu novému ve svém teritoriu. Není to extrovertní jedinec, který se chce s každým kamarádit. I v dnešní době je toto plemeno využíváno především pracovně, ať už v domovském Turecku, kde chrání stáda ovcí a koz před vlky a zdivočelými psy, nebo v USA, Africe, Austrálii a západní Evropě, kde chrání farmáře a jejich rodiny před kojoty, medvědy a jinými predátory.

 

Vzhled

Je to mohutný, kompaktní, vysoký pastevecký pes. Tělo je silné, dobře osvalené, nikdy ne tučné. Musí být odolný a schopný vyvinout velkou rychlost. Má velkou, širokou lebku se silnou tlamou a černými pysky. Skus by měl být nůžkový. Oči má vzhledem k velikosti lebky poměrně malé, zlatavé až hnědé. Svalnaté tělo s krátkým hřbetem, klenutými žebry a vtaženým břichem je zakončené dlouhým, vysoko nasazeným ocasem. Hrudní i zadní končetiny jsou rovné a dobře osvalené. Srst má hustou, dvojitou. Je spíše krátká, drsná se silnou podsadou, v zimě je delší. Povolené jsou všechny barvy.

Velikost: psi 74 - 81 cm v kohoutku, feny 71 - 79 cm v kohoutku

Hmotnost: psi 50 - 65 kg, feny 40 - 55 kg

 

Péče

Srst anatolského pasteveckého psa se moc nešpiní, má samočistící schopnost. Kromě kartáčování v období línání nepotřebuje žádnou zvláštní péči. Musí mít však dost volného prostoru, není to pes do bytu. Vhodný je pro něj velký a dobře oplocený pozemek.

 

Foto: Miroslav Hudec

Chovatelská stanice Z Ranče Jihlava

www.anatolskypasteveckypes.websnadno.cz

 


Vanda Ročková
Aktualizováno: 21.2.2010 21:12:51
Napsáno: 21.2.2010 21:08:23

Forum.

6.11.2010

krasnej

je to nadhernej pes

9.4.2011

nikola

super:)))))))))))))))))))))))

23.12.2011

Kuky

všichni velcí psi jsou nádherní a tenhle není výjimkou :)

12.7.2012

Michaela

Ahoj, je to nádherný pes. Ráda bych si ho někdy v budoucnu pořídila. Máte někdo s plemenem zkušenosti, popř. jaká je pořizovací cena štěněte? Díky :-)

15.2.2013

Imra

ahoj, je to velmi krasny pes a inetligentni , urcite si ho take poridim aby mi pomahal z dobytkem , urcite si zvikne i na tech 15 pejsku co mam miluju proste pejsky :)

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz