Alpský jezevčíkovitý brakýř


Historie

Krátký výtah z historie dle standardu: Již odpradávna se užívali k lovu psi, kteří svým vzhledem velmi připomínali dnešní alpské brakýře. V roce 1881 a 1885 si princ následník Rudolf Habsburský vyžádal od svých profesionálních myslivců z Mürzstegu a Ischlu na svoje dlouhé lovecké výpravy do Turecka a Egypta tyto psy. V roce 1932 byl alpsko-krušnohorský jezevčíkovitý brakýř (v originálním znění „Alpenländische-Erzgebirgler Dachsbracke“) uznán rakouskou horskou kynologickou organizací jako třetí plemeno barváře. V roce 1975 bylo jeho jméno změněno na „alpský jezevčíkovitý brakýř“ a FCI uznala Rakousko za zemi původu tohoto plemene. V roce 1991 FCI zařadila alpského brakýře do skupiny 6 mezi barváře.

 

Povaha a využití

Tento silný a proti veškeré nepřízni odolný pes je používán horskými lovci jako barvář k dosledům spárkaté zvěře, nebo jako honič na stopě zajíce a lišky. Je inteligentní, přátelský a nebojácný. Občas bývá svéhlavý, při lovu je vytrvalý. Své rodině je oddaný, přestože se jako rodinný pes příliš často nechová.

 

Vzhled

Je to silný lovecký pes, s nízkýma nohama a silnou konstitucí. Kosti jsou silné, srst přiléhavá a svalstvo pevné.

Mozkovna je mírně klenutá, přechod mezi mozkovnou a čenichem je výrazný. Čenichová partie je silná, pysky jsou přiléhající. Zuby mají nůžkový nebo klešťový skus, jsou silné a kompletní. Oči jsou tmavě hnědé. Uši jsou zavěšené vysoko, nemají záhyby, jsou hladké a široké, svěšené, středně dlouhé. Krk je svalnatý a ne příliš dlouhý. Trup je silný, dobře osvalený, protáhlý, hřbet je rovný. Hrudník je široký a hluboký s výrazným předhrudím. Ocas je vysoko nasazený, silný u kořene. Končetiny jsou silné, v poměru k tělu se zdají krátké.

Osrstění tvoří velmi husté pesíky a hustá podsada. Ideální zbarvení je tmavá jelení červeň s lehkou příměsí nebo bez příměsi černé; nebo černé s jasně ohraničenými znaky červenohnědého pálení na hlavě (čtyřočko = znaky nad očima tvoří vlastně další pár očí), na hrudi, na končetinách, na tlapkách a na spodní straně ocasu.

 

Výška:

Kohoutková výška:        34-42 cm

Ideální výška pro psy:    37-38 cm

Ideální výška pro feny    36-37 cm

 

 

Péče
Srst nepotřebuje žádnou speciální péči. V období línání je vhodné psa častěji vykartáčovat. Brakýř potřebuje dostatečné množství pohybu, nejspokojenější bude s páníčkem, který ho lovecky povede a on bude moci uplatnit své přirozené vlohy.

 

Zdroj: FCI - Standard Nr. 254 /  18. 06. 1996  /  D

Foto: Jolana Michalcová, CHS Perla Vltavy, www.perla-vltavy.cz


Vanda Ročková
Napsáno: 8.9.2012 18:36:57

Forum.

Vložit príspěvěk

24.9.2012

Barča

Moc hezký pejsek!!!

14.10.2012

mša

hmmmmmm moc pěkný

5.11.2012

germanie

mě se nelíbí.

23.3.2013

Naty

Moc krásný pes

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz