Akita inu


Historie

V japonštině znamenají slova „inu“ a „ken“  pes. Akita inu je tedy pes z okresu Akita.  V Japonsku se také nazývá „šiši inu“, což se dá přeložit jako „velký pes“. Přípony inu a  ken se dnes často opomíjejí a lidé se omezují na označení akita. Japonský archeolog Dr. H. Saito nalezl při vykopávkách na neolitických nalezištích kosti asi 300 psů, které  se dochovaly asi z roku 5000 př. n. l. Psi měli kohoutkovou výšku od 36,8 do 49,5 cm, pouze v severozápadní části psi dosahovali výšky kolem 55 cm, což zřejmě byli předci dnešních akit. Pomáhali svým pánům lovit při jejich životě kočovníků. Ze 2. století před Kristem se v Japonsku vyráběly figurky psů jako pohřební dary, kostelní zvony s reliéfy zobrazujícími tyto psí společníky. Psi mají vztyčené uši, silnou špičatou mordu a zatočený ocas na hřbetech. Jedná se o prapředka dnešních japonských plemen, jenž se nazývá Nippon inu. Psi byli samozřejmě menšího vzrůstu než dnešní akity, poněvadž při drsných klimatických podmínkách a nedostatečném množství potravy by takto velcí psi nemohli přežít. Dr. Watese, jeden ze zakladatelů japonského spolku na ochranu zvířat, rozlišuje tři formy psů. Podle něj severní forma psa (velká, dlouhosrstá převážně bílá či šedo-bíle strakatá, se vztyčenýma ušima daleko do sebe a stočeným ocasem) je předchůdce dnešních akit. Oproti tomu Dr. Saito myslí, že akita vznikla křížením Nippon inu a čau čau. Dále se domnívá, že psy přivedli do izolované Odate kočovníci. A teprve zde se s postupem času formoval dnešní typ.

Akity byli původně plemeno lovecké. Lovili velkou zvěř  často ve spolupráci s cvičenými jestřáby. V období Meidži se v Japonsku rozšířily psí  zápasy po vzoru západního světa. Na tradice a kulturu se nebralo příliš ohled. Akity byly křížené s těžkými bojovými psy, kteří se dováželi z pevniny. V roce 1910 byly zápasy zakázány, ale pravé akity sotva existovaly. Navíc se v roce 1911 zavedla daň  ze psů, která vedla k masivnímu poklesu počtu chovaných psů. V roce 1871 byla na japonské ostrovy zavlečena vzteklina, což zasadilo japonským chovatelům další tvrdou ránu (v roce 1925 bylo zaevidováno asi 3205 nakažených psů). Veřejnost si začala uvědomovat ztrátu plemene a snažila se udržet ho při životě. Dr. Watase se vydal kolem roku 1920 do Odate, aby zde hledal staré typy akit. Pomocí těchto psů byl obnoven chov akity inu. V roce 1931 bylo plemeno ministerstvem výchovy prohlášeno za japonské kulturní dědictví a jejich chov je podporován státem. V roce 1932 založili Dr. Watase a Dr. Saito společnost na ochranu japonských plemen. Vláda vypsala ceny pro dobré psy a chov opět pokročil kupředu.

Druhá světová válka bohužel mnohé zničila. Většina důležitých dokumentů se ztratila díky bombovým útokům a válečným zmatkům, byl vyhlášen zákaz krmení psů a zvedla se také poptávka po psí kožešině pro japonskou armádu. Američtí vojáci si všimli těchto velkých psů a byli ohromeni jejich povahou i exteriérem a odvezli si některé akity inu s sebou domů, kde začali svůj vlastní chov jako u většiny plemen.V Americe vznikla nová rasa kvůli křížení s německými ovčáky či mastify, která byla nazvána Americká akita. Rozdíly jsou patrné na první pohled: často černá maska, silné čelní vrásky,strakatá  a krátká srst, špatně zatočený ocas a větší velikost.

Po Druhé světové válce v roce 1948 byl založen japonský Kennel Klub, který je dnes členem FCI. Při nové další výstavbě plemene se nejprve vytvořily dvě rozdílné linie:

-Chovatel  Ichinoseki v Odate—odchoval generace čistých akit. V Japonsku byl nejvíce oblíben zastánci starého typu. Psi jsou kratší, kompaktnější, červení, sezamoví a bílí. Největší význam pro chov měla fena Date, její potomek Kiyo Hime, určoval chov v 50.letech.

-Chovatel Ito - Měl psy větší s lehčími kostmi, žíhané a černé s bílými znaky. Položili základ pro chov v Americe. 

Dnes je v Japonsku údajně 100 000 akit, z toho 80% červení, zbytek bílý nebo žíhaný.

Vzhled

Velký pes, robustně stavěný, dobře vyvážený, s množstvím hmoty. Sekundární pohlavní znaky jsou silně patrné. Pes je ušlechtilý, důstojný, rezervovaný. Silná konstituce.

Hlava

Čelo je široké se zřetelnou čelní rýhou. Bez vrásek.Stop patrný

Nosní houba: velká a černá.

Tlama: středně dlouhá a silná s širokým kořenem tlamy, zužující se, ale nikoliv zašpičatělá. Nosní hřbet je rovný.

Oči: poměrně malé, téměř trojúhelníkového tvaru díky zvednutí vnějšího koutku oka, posazené poměrně široce, tmavě hnědé – čím tmavší, tím lépe.

Uši: poměrně malé, silné, trojúhelníkové, s mírně zaoblenými špičkami, nasazené středně široce, vztyčené a nakloněné vpřed.

Krk je silný a osvalený, bez volné kůže, v rovnováze s hlavou.

Trup

Hřbet: rovný a silný.

Bedra: široká a osvalená.

Hrudník: hrudník hluboký, předhrudí dobře vyvinuté, žebra středně vyklenutá.

Spodní linie: dobře vtažená k břichu.

Ocas je vysoko nasazený, silný, nesen silně zatočený nad hřbetem. Pokud je natažen, špička dosahuje téměř k hleznům.

Končetiny

HRUDNÍ KONČETINY

Rameno: mírně strmé, dobře vyvinuté.

Loket: těsně přiléhající k tělu.

Předloktí: rovné, se silnou kostrou.

PÁNEVNÍ KONČETINY: dobře vyvinuté, silné, přiměřeně zaúhlené.

TLAPKY: silné, kulaté, klenuté, kompaktní, prsty dobře vzájemně přiléhající.

Srst

Krycí srst je hrubá a rovná, podsada jemná a hustá. Kohoutek a záď jsou pokryty mírně delší srstí, srst na ocasu je delší než na těle. Barva srsti je červená, sezamová (takto zbarvení jedinci však nejsou v Japonsku posuzováni), žíhaná a bílá. Všechny zmíněné barevné rázy kromě bílé musí mít „urajiro“ (urajiro – bělavá srst na stranách tlamy, na lících, na spodní straně čelisti, krku, hrudníku, těle a ocasu a na vnitřní straně končetin).

Výška v kohoutku: Psi:  67 cm, feny: 61 cm

Povaha a využití

Akita inu je pes vyrovnaný, věrný, učenlivý a chápavý.Protože Akita inu je plemeno velmi přizpůsobivé, lehce cvičitelné, s dobrou pozorností, neohrožeností a odvahou, pevnými nervy, ale samostatně myslící, je proto nutné dbát od počátku na kvalitní rannou socializaci. Akita  psychicky vyspívá již během prvního roku života. Už takto mladý akita je schopen vykonávat zkoušky povahy. Již roční jedinec tohoto plemene je klidný, vyrovnaný, plně socializovaný, jestliže se ale včas a správně vychovává.

I přes pověstnou tvrdohlavost je Akita schopen se naučit výborné a přesné poslušnosti. Má výbornou paměť, rychle se učí. Povely plní s přesností, ale pomaleji což je způsobeno robustnější stavbou těla a funkcí CNS. Proto opatrně s „drilem“ na cvičáku!

Nejdůležitějším bodem pro výchovu a výcvik je kladení důrazu na postavení v lidské smečce. Psovod (majitel) musí být vždy vůdcem smečky (alfou ), rodina betou a až potom zaujímá místo ve smečce pes (gama). Jestliže do prvního roku štěněte toto majitel opomene, narazí při výcviku u staršího jedince na tvrdý odpor.

Pro toto plemeno jsou důležité návštěvy kynologického výcvikového střediska až do věku jednoho roku. Po tomto období je třeba dbát na opatrnost při průběhu socializace s ostatními plemeny. Akita je dominantní,  v rámci psí smečky  se staví do role alfy a proto nesnese některé projevy hry a dominance.

Akita inu je všestranné plemeno, používá se jako pes strážní, canisterapeutický, záchranářský.

Péče

Akity patří mezi nejstarší cíleně chovaná plemena na zemi. Majitelé akity se mohou díky odlišnosti životního prostředí Japonska a České republiky setkat s nemocemi, zejména alergiemi, ale v dnešním chovu se již vyskytují zřídka. Akita je mým společníkem čtyři roky a žádné problémy s nemocemi nebo alergiemi jsme zatím neměli. Mám také mnoho přátel mezi chovateli a nesetkala jsem se s tím, že by Akity byly náchylné na nemoci. V případě nejistoty ohledně jejího zdraví se poraďte se zkušeným chovatelem, nebo přímo s poradcem chovu, nedoporučovala bych hlavně antibiotika, se kterými mám špatné zkušenosti.

Častější je přecitlivělost  psa na stravu. Alergie je obvykle způsobená nekvalitním krmením ze supermarketů apod. Toto krmení obsahuje podřadné náhražky, které nejsou vhodné pro žádné plemeno. Nejrozšířenějším alergenem pro akity je sója, reakce na ni se projevuje zejména
kožními vyrážkami a ztrátou srsti. Proto je dobré spoléhat se na osvědčené dodavatele krmiv. Dnešní trh nabízí spoustu dobrých granulí s mnoha druhy (pro alergiky, citlivé psi, aktivní psy atd.), takže si každý jistě vybere. Akity, stejně jako všichni psi velkých plemen, by měly dostávat během dospívání výživu kloubů. Je však dobré poradit se s veterinárním lékařem, protože i nadměrné podávání vitamínů, minerálních látek apod. může způsobit nežádoucí účinky stejně jako jejich nedostatek.

Péče o srst akit je tvrdý oříšek pro majitele, kteří je hýčkají doma. Akity línají dvakrát do roka, při kartáčování zjistíte, že máte najednou místo medvídka naháčka, ale po pár týdnech je zase vše dorostlé. Línání si umí jen málokdo představit, pro jistotu si Vaši představu vynásobte stem. Když akita líná, jsou chlupy skutečně všude a je jich hodně. Ani byste nevěřili, kde se to na tom psovi vzalo. Jinak akity mají samočistící srst, takže vypadají stále čisťounké. Psa koupeme zpravidla jenom před výstavou. Jejich chlupy postrádají charakteristický psí zápach. Není potřeba žádná speciální úprava jako trimování, ani dokonce stříhání. Stačí opravdu jen pročesat.

Na pohyb akity nejsou zrovna moc náročné. Mají rády procházky a
hry, zkrátka vše, co každý jiný pes. Pokud ale máte plány na profesionální závodění např. v agility či coursingu, raději na to zapomeňte. Akita se ráda rozhoduje o všem sama a nebude
zrovna nadšená ze skákání přes překážky. Jistě se najdou i výjimky, ale většina akit u aktivit vydrží jen chvíli a dělají ji svým tempem. Sami uvidíte, co vašeho psa bude bavit.
 
Na konec bych ráda zdůraznila, že akita není pes pro každého.
Neměl by si ji pořizovat  úplný začátečník. Psi potřebují pevnou ruku, trpělivý přístup a úzký kontakt se svými lidmi. Díky pečlivé výchově , která se mnohdy neobejde bez porady s
chovatelem, si ale vychováte věrného přítele.Text: Ester Jiráková

Chovatelská stanice plemene Akita Inu  Go Daiku Ken

www.akitainu-godaikuken.wz.cz

ve spolupráci se Sandrou Rudolfovou, chov. stanice Haguro Go Harukaze, www.haguro.cz


zuzana smejkalova
Aktualizováno: 19.12.2007 12:50:28
Napsáno: 8.11.2007 11:11:16

Forum.

Vložit príspěvěk

2.11.2008

shiba

Sam - proč by akita byla nevhodná k malým dětem? :-o Naše zkušenosti jsou zcela odlišné! Je potřeba dobře vybírat a vyhnout se liniím se špatnými povahami.

13.11.2008

Connie

Vlastním akity a nikdy se mi nestalo aby ohrožovaly děti nebo jiné lidi,jde o správnou výchovu a žádný pes se nechce nechat trápit malými dětmi a už vůbec by rodiče neměli nechat dítě se psem bez dozoru at jde o jakékoli plemeno.

2.12.2008

Ester Jiráková

Docela by mne zajímalo, kde jste Same vzal přesvědčení, že Akita není vhodný k dětem??? Sama mám dvě děti a naše akity navštěvují děti z celé vesnice, pomazlí se s nima a naše feny mají radost z každého dalšího setkání. Možná jste se někdy setkal s agresivní akitou, ale agresivní jedinci se vyskytují v každé rase. Akita je velice hrdý a krásný pes, který miluje celou svoji rodiny, samozřejmě, že všude záleží na jeho dobré výchově a socializaci od štěněčího věku. Asi jste v životě potkal špatně vychovaného akitu, ale to je věc jeho majitele co svému psu dovolí, mnoho lidí si je pořizuje jen jako módní doplněk, protože akita má mimořádný exteriér.

6.12.2008

Sam

Ester a vy všichni já jsem holka a vy o nich nic nevíte moji rodiče jsou odborníci na Akita inu a Shiba inu. Tak nemelte hlouposdti

23.12.2008

...

Moji rodiče sou odborníci na Akity a mám sourozence "malý" a báječně si spolu rozumí nevím jak si přišla na to že se nehodí do rodiny...!!!!!!!

25.12.2008

Ester Jiráková

Docela by mne zajímalo, když Vaši rodiče jsou tedy dlouholetými chovateli co udělali za chyby???? Sam??? Já chovám akity teprve 5 let, nepokládám se za žádnou odbornici. Akity mají různé povahy a stále se učím, ale zavrhovat plemeno jen kvůli chybám, které popisujete z vaší zkušenosti.....??? znám i agresivní jedince, kteří tuto vlastnost získali geneticky po rodičích, ale majitelé se snaží se svým psem pracovat a vyvarovat se třeba právě stykem s malými dětmi. Každý pes, který přímo nevyrůstá s dětmi nemá příliš rád když ho děti hladí, protože většina malých dětí nezůstává jen u hlazení, ale tahají za uši, dloupají do očí a to každý pes už cítí do předu...a není to jen akita. A mimochodem představila jsem se celým jménem a moje chov. st. se jmenuje Go Daiku ken, takže ze slušnosti by mne zajímalo Vaše jméno..........

25.12.2008

Eva Atemi Ryu

Ahoj Lidi co blázníte? Nehádejte se tu chovám akity a vím moc dobře že jsou mezi nimi velké rozdíly ale přece jde o to že každý kus je originál.Velmi záleží na výchově znám případy že se i jiná rasa k dětem nechovala dobře,ale zde je každý strůjcem svého štěstí a jak si psa vychováme takového jej máme.Takže vážená Sam pište slušně a zamyslete se nad tím jakým způsobem se máte vyjadřovat.Pokud zde nenapíšete ani chov.stanici kterou vaši rodiče můsí jako dlouholetí chovatelé mít oháníte se tu nepodloženými a možná vymyšlenými nehoráznostmi.pokud máte pocit že máme všichni dávat pozor a číst vaše nějaké bla bla bla uveďte přímý problém a upřesněte své jméno.Zatím je to co jste napsala tlachání do větru.Na netu se každý může vydávat za hvezdu,ale opatrně dámo!

25.12.2008

Tara

Co to zase tady čtu,co je to za hovadiny?Každý pes je unikát a nezáleží na rase.Zrovna tak můžu říct z vlastní zkušenosti,že jezevčíci napadají děti.Dokonce nejen děti ale vše co se hne.Je to rasou?Nebo výchovou?

28.12.2008

Jarmila

Postup - socializace, výchova, výcvik , solidní ,čitelné jednání majitele a vzájemná náklonost umožní harmonický rozvoj jedince, který děti miluje, protože má dobré nervy anebo nemá a dětem se raději vyhne ,ale neútočí. Každý psík je jiný a povaha resp.nervová dispozice - práh vzrušivosti jsou dědičné, stejně jako sklon k agresi. Všechny moje akity vyrůstaly s dětmi. Je to také ale otázka výchovy dítěte- respekt ke zvířeti. Nikdy se nemá dítě nechávat samotné se psem, stokrát to funguje a jednou ne a je problém. Je třeba dobře zvážit, komu akitu svěřit. Pro chovatele nemalý problém, protože je přetlak produkce psů obecně, nejen akit.Naše oficiální převychovatelka Dáša má množství akitích klientů a před Vánoci jsme řešili několik akit na ulici. Doporučuji zaměřit pozornost na zjištování lidí, kteří nám produkují bezpapíráky, řada má i prestižní chovné tatínky. Zdravím účastníky diskuze a přeji hodně úspěchů v řešení skutečně závažných problémů.Ještě vzkaz Ester - pěkný článek a fotky.

5.6.2009

Zbyněk

Pěkný článek. Plně s ním souhlasím. Mám zkušenosti s více psy. Čistokrevnými i s pouliční směskou, agresivními i bazlivými a musim říct, že akita inu co mám teď doma se hodí pro každého, kdo má: rozumu více než tento chytrý pejsek, trpělivosti tolik, že je schopen dobře vychovávat dítě, dostatek času, základní vnímavost k potřebám psa, dobrý vztah ke zvířatům a hlavne DŮSLEDNOST. Zvlaště bez té to nejde. Z vlastní zkušenosti vím, že akita je Osobnost - Pan pes (ne nadarmo se v japonsku řiká i Akita-san, či dokonce i Akita-sama, oboje značí vyjádření úcty-to druhé více). Pokud se bude člověk chovat k akitě jako by to byl jen tak nějaký pes, se zlou potáže. Má vlastní hlavu a na to je zapotřebí myslet. Hlašky typu - není vhodný pro začátečníky jsou ale trošku zavádějící. Ono totiž občas je lepší, když člověk nic o výchově psa neví a nastuduje si výchovu akity a poradí se o tom s někým, než aby si dlouholetý chovatel dejme tomu srnečků (přeháním, ale víte co mám na mysli) pořídil akitu s tím, že o výchově psa ví všechno. Samozřejmě pokud si někdo pořidí akitu jako módní doplněk, a o výchovu se vůbec nezajímá, tak pak chudák pes... i majitel. pro Sam: můj akita-inu - štěně se k dětem chová naprosto úžasně (muj 3-letý synovec potvrdí :)). a nejen k dětem. Jedna úplně cizí paní se s ním zničeho nic začala na ulici kamarádit (nakonec vyšlo najevo, že byla lehce mentálně postižená) a choval se ještě úžasněji pokud je to vůbec možné. Obvykle je totiž aktivní - přece jen je to 5-ti měsíční hravé štěně, ale při kontaktu s tou paní se zklidnil víc, než bych si to dokázal kdy představit. Myslím, že paní odcházela od mého pejska naprosto spokojená. Prostě vycítil, že se k té paní nemůže chovat svým obvyklým působem. A to ješte neprošel základním výcvikem, který ho od tohoto týdne čeká. Je docela možné, že by se i hodil na canisterapii, takže MŮJ akita je vhodný k dětem. Pro zastánce papírových psů - nemá papíry, jen jeho mamka je měla (otec nikoliv), nicméně je čistokrevný a možná mu nechám papíry udělat. To ještě nevím, na nic je nepotřebuji. Myslím si, že pokud člověk nezanedbá něco během prvního roku života, tak získá v akitě úžasného a věrného společníka na celý akití život.

9.9.2009

berry

Zdravím, s přítelem jsme si taky pořídili Akitu, fenku, ted má 10měsíců, a je to úžasná, jsme s ní nesmírně spokojení. Jinou rasu by sme už ani nechtěli, sice ji zatím poznávame, ale už ted je to prostě "osobnost". A jak jsem četla příspěvky, jsou tady i nějací dlouhodobější chovatelé, tak bych chtěla poprosit o radu, nebo jak to nazvat. Jak jsem už psala naše fenka má 10 měsíců, už má za sebou první háraní (v 6.měsíci) a vypadá to, že ted začíná hárat znova. Nevím jak je to u akit nebo velkých plemen (byla jsem v tom že hárání je cca co půl roku), tak by mě zajímalo jestli je to v pořádku?... Jestli by jste mi někdo věděli odpovědět... Samozřejmě se chystáme i k veterinářce, takže bude i pod odborným dohledem... Za případne odpovědi předem děkuji. Zdravím všechny kdo milují akity jako já s přítelem :-) Veronika Hrušková

8.10.2009

ema

Já naprosto souhlasím z ester Akita inu je moc nádherné plemeno a za jejich chování může někdy jeich pániček nejdříve si ho vychovejte a pak mluvte Sam nedělej frajerku že tvojí rodiče sou odborníci když sama o nich nic nevíš ty soudíš ale sama jejich chovábí neznáš já mam doma tvě tyto plemena a sou tak mazlivý že to až možné není takže radši pomlč.

29.10.2009

Bobča

měla jsem fenku akita inu 11let,tak hrozně mě milovala ža na mě nikdo v její přítomnosti nesměl ani šáhnout,to nejhorší přišlo,když se mi narodil syn,vycítila že už nejsem jen její a bylo zle,poprvý mi napadla syna když mu bylo 2roky,šla za nim na chalupě do kuchyně a tam se na něj vrhla,držela ho zubama za obličej a rvala ho pod stůl v kuchyni,měl půl centimetru od oka díru po špičáku,měl modřiny po celým těle,víte po prvý jsem jí to odpustila,ale dostala pořádně nařezáno,jenže toto se bohužel opakovalo po dvou letech zas.Chtěl jí muj syn dát ňamku k tlamě a už mu stála celým tělem na malých zádech a kousala ho do hlavy,myslela jsem že my dítě zakousne,bylo to strašné,malej tak strašně křičel,že mi trvalo hrozně dlouho něž jsem ho uklidnila,pak jsem myslela že jí ubyju k smrti,měla jsem na ní takový vztek,hned druhý den jsem se jí odvezla na veterinu jí utratit,nechala jsem jí uspat aby nic necítila a pak jsem jí hladila a přitom brečela,když jí daly tu injekci tak jsem se sní rozloučila a oni si jí odvezli,ani nevím kam.Už je to 4roky a já na ní neustále myslím,víte byla jako mé dítě,které jsem nechala zemřít a stále na ní myslim a nikdy na ní nezapomenu,jmenovala se ASAKy,

25.2.2010

Eliška

Zdravím všechny, s přítelem uvažujeme, že by jsme si Akita inu pořídili..jen bych se chtěla zeptat, zda je vůbec vhodný tento pes do bytu. Je mi jasné, že potřebuje určitě spoustu pohybu, což by jsme mu samozřejmě dopřáli,ale právě že žijeme v bytě, tak by mě zajímali názory lidí, kteří mají zkušenosti. Děkuji za odpověď

1.4.2010

Ester

Vzkaz pro Bobču Je mi líto co se Vám stalo.... Víte myslím si, že Vaše Akita byla na Vás tak fixovaná, že nesnesla Vašeho syna..byl pro ni konkurence, kterou ona nechtěla... je jisté, že i jiná rasa ne jen Akita by se mohla takto zachovat. Myslím, že kdyby jste si pořídila dneska Akitu a pes by vyrostl s Vaším synem, tak by bylo vše zcela jinak..... ba dokonce by si pes od syna nechal úplně vše líbit.... přeji Vám vše jen dobré i Vaši celé rodině. Ester

1.4.2010

Ester

Eliško - Akita je velmi přizpůsobivý pes jako každý jiný. Když budete bydlet v domě se zahradou, tak bude Akita na zahradě, když budete žít v bytě (a je plno majitelů, kteří žijí s Akitami v bytě), tak bude v bytě. Hlavní je..dopřát pejskovi pohyba prožít s ním plnohodnotný psí život. Ester

7.5.2010

terka

je klllááássssssssssnnnnnnnnneeeeeeeeeejjjjjj

7.7.2010

tereza

mame ho doma same a kdyz sem byla mala sedel mi u kocarku jeto super pes

16.8.2010

Denisa

Zkaz pro Bobču: Je mi moc líto co se stalo... A musím jen souhlasit s Ester. Kdyby jste si teď pořídila akitu a rostla by s vaším synem vše by bylo v pohodě. Přeji vám jen vše hezké Denisa

16.8.2010

Denisa

Dobrý den chtěla sem se zeptat Ester: něco ale o shiba-inu. V jednom článku sem se totiž dočetla že sou agresivní a dávají to najevo když se jim vaše společnost nelíbí. A že sou kousavé. NEvím si rady a potřebovala bych vaší pomoc. CHceme si ji pořizovat a tohle mě zaskočilo co je lepší KAVALÍR NEBO SHIBA?? :// prosím děkuji předem Denisa

16.8.2010

Denisa

Milá slečno SAM!!! Já si myslím že paní Ester toho ví mnohem mnohem víc než vy !!! A je to vidět!!!! Paní Ester mluví pravdu! Akity se hodí i k dětem!!! Já si myslím že všichni snad mají právo si říci svůj názor a rozhodně tady nemelou hlouposti nýbrž pravdu!!! Jste to jedině vy kdo tady tropí hlouposti"""!!!! Paní Ester s tím má větší skušensti a připadá mi jako hodná paní která toho ví více než vy!!!!!!

7.10.2010

miluše

ani nemluvím máme bílou fenečku a miluje děti hlavně 2,5roku syna máme ted 7 štěnátek ale všechny do červena, je pravda,že do 1roku se musí morálně vychovávat protože zkouší být první ale pak není problém

14.10.2010

redaktorka psů

vítám všechny milovníky psů a hlavně Akit včera večer bylo na centrumu zaznamenán amail že Akita inu je nejchráněnější druh psů vašte si a chrantě ty to chraněné psi děkujeme.

4.11.2010

Klára

ahojte všichni chtěla bych se zeptat mám labradorského retrívra a chtěla bych si pořídit i akitu inu myslíte že by to bylo v pořádku.Labradorka je holka její 5 a má strašně ráda jiné pejsky. Samozřejmě by byli spolu venku

28.11.2010

Selendra

Ahojky tohle je úžasné plemeno, mám ho moc ráda a tak za 4 roky si ho pořídím, až budu bydlet s přítelem =o)

28.3.2011

270605

jsou to nadherna a hrda plemena jen k detem nejlepe od malicka.mela jsem zihanou akita inu a byl to nadherny pes

23.7.2011

Pavlína

Krásné plemeno!

10.8.2011

Jarda

Dobrý večer, předem bych chtěl říci, že na tyto stránky jsem přišel z důvodu abych pro svou rodinu vyhledal nového pejska a přitom mi nedalo abych se nepodíval na diskuzi o Akitách. Proč ? Právě proto, že příspěvky všech mne zaujali a myslím,že k tomu také mohu něco říci. Plně soucítím s pisatelkou BOBČA a na každém příspěvku vidím něco pravdivého. Ale k věci. Náš první pes v rodině ( bydlím na vesnici v RD v přízemí manželčiny rodiče v patře já s manželkou a 2 děti ( nyní již dospělé)byl dobrman od štěněte, kterého jsem vzal, i když trochu nechtěně,od známého, který jej chtěl utratit. Pes celkem v pohodě asi do tří let kdy se u něj projevila agresivita a pokousal mi z ničeho nic bez záminky a bez výstrahy tehdy asi 5-ti letou dceru v obličeji( naštěstí bez pozdějších viditelných známenk ) zjištěna těžká epilepsie která se natolik stupňovala a v poměrně krátké době, že pes míval, než jsem jej musel nechat utratit i 3-5 záchvatů denně. Takže jsme se s manželkou rozhodovali o dalším pejskovi. Po načerpání informací jsme se rozhodli pro štěně fenky Akity Inu z chovné stanice. Fenka se dožila 11-ti let, kdy jsem ji opět musel nechat utratit kvůli závažnému vnitřnímu onemocnění ( 2 x operace a stejně to nepomohlo). Za dobu jejího soužití s námi mohu říci, že byla velmi tvrdohlavá a svá ale jinak celkem v pohodě. K napadení došlo jen jednou a kousla tchána do ruky, když ji chtěl dát kousek salámu, vypadl mu z ruky na zem a chtěl ho zvednout ( asi si jej bránila). Často náladová a občas si na členy rodiny také vrkla. Po této fence jsme se rozhodli si pořídit stejné plemeno ale pro změnu psa Akita inu. Nákup opět chovné stanice ale jiná. Pejsek nádherný jen radost. Vše se zlomilo když měl dva roky a manželka jako vždycky přišla cestou z práce a obchodu a jako každý den mu donesla pamlsek ( byl to její miláček a nejvíc se o něj starala). Postavila na zem tašku s nákupem a sáhla do tašky pro pamlsek. Kdybych nebyl u toho tak bych nevěřil. Pes bez varování po ní vyjel začal ji zuřivě kousat do hlavy a krku. Kdych ho z ní tehdy neserval násilím asi by ji zadávil. Manželka to odnesla 14-ti stehy na hlavě a téměř utrženým uchem. Dodnes nikdo z nás nechápe proč se to stalo a proč pes takhle reagoval. Nicméně jsme si dávali pozor a byli již obezřetnější. Manželka se s tím smířila a psovi odpustila. Nějakou dobu bylo vše v pořádku. Pak přišel na řadu syn, kterému pes prokousl nohu, když pes ležel natažený mezi vstupními dveřmi na nechtěl uhnout, tak jej chtěl syn překročit a skončilo to takto. Další obětí byli moji dva kamarádi, kteří k nám chodili velmi často a byli s naším psem dobří kamarádi. Jednoho ze zadu bez výstrahy bez žádného podnětu kousl do nohy a po nějaké době druhého do ruky. Řešili jsme tyto situace přes odborníky avšak bezvýsledně. Situace došla tak daleko, že pes v poslední době nechtěl pouštět do domu syna a to tam ani ven. Někdy ano většinou však ne. V baráku rachot a kdyby psa nedržela manželka a nebo já tak by ho snad sežral. No a poslední kapka nastala, když z ničeho nic přestal pouštět do domu i dceru a velmi zle se proti ní stavěl. Takže v pondělí 8.8.2011 mi nezbylo než psa ve věku 5,5 roku nechat utratit, než aby se stalo nějaké neštěstí. Oplakal jsem to jak já tak i manželka a je to v nás stále živé a bolí to. Oba jsme psa milovali a těžko jsme se s ním loučili. Sám sobě si kladu za vinu, že to tak dopadlo a myslím, že vina byla na naší straně asi ve výchově a částečně možná,tím se trochu konejším, se projevila nějaké skrytá agrese psa. Akita Inu je nádherný pes, každý jej obdivuje, každý se u plotu zastaví a obdivuje jej ale ne každý se může stát jeho pánem. Každá chyba ve výchově později vyjde na povrch a časem se majiteli, potažmo jeho rodině vymstí. Akita sám je svým způsobem svým pánem, když má náladu je hravý a milý a dobrý společník a hlídač. Když však náladu nemá, nepohne s ním nic. Toto jsou moje zkušenosti s tímto plemenem a zcela jistě ne každý se mnou musí souhlasit. Chtěl jsem jen se s vámi podělit i o záporné stránky chovu tohoto plemene a jak opakuji považuji výsledek za svou chybu a nedostatečnost při výchově a také toho patřičně lituji. Všem chovatelům ale hlavně začátečníkům doporučuji aby si řádně rozmysleli zda Akitu zvládnou či nikoliv a zda na to mají podmínky. Těm kdo si ji pořídí přeji mnoho radosti a pohody s tímto plemenem

10.8.2011

Ochránce psů

Dobrý den dnes 10.8.2011 jsme zjistily že tato rasa je přísně chráněná tak vás prosíme chraňte tyto psi a prosím nenechávejte je navždy potulovat se po ulicích jsou to totiž velmi věrná rasa.Pokud se chcete podívat na náš web tak tady je adresa Odkaz inu.cz DĚKUJEME.

10.9.2011

Jana

Chtěla bych odpovědět Kláře. Mám Akitu,6 letou fenku a nesnese se s jinou fenkou.Ať je to malá rasa,nebo velká,ale od štěňátka by si možná na retrívra zvykla,chce to vyzkoušet,každý pejsek má jinou povahu.

9.12.2011

Pavel Hrachovina

Vážení chovatelé, prosím o Váš názor,je mě 70 let a chci si pořídit AKITU - fenku. Dosud jsem měl jen sladkého malého milého Westíka.Nejsem si jist zda AKITU zvládnu. Z některých příspěvků mám přímo obavy, aby mě mé rozhodnutí, pořídit si AKITU příliš nekomplikovalo zbytek života, prosím poraďtě mě. Důchodce Pavel

10.12.2011

vanda

Pane Pavle, myslím, že vhodnější by bylo vzhledem k vašemu věku asi nějaké menší plemeno. I když je akita krásný a impozantní pes, má přece jen specifickou povahu a velkou sílu...

29.12.2011

Simona

Dobrý den, už nevím komu bych mohla víc napsat, než někomu kdo se zabívá chovem akit. Máme 9-měs. pejska a objevil se nám u něj problém s tím, že si vykusuje srst a v tom místě má zarudlou kůži, která ho svědí. Už jsme byli u třech veterinářů a zatím bez výsledku. Všichni nasadili pipetu proti parazitům a když to nezabralo, tak dokonce kortikoidy a taky bez výsledku. Nevím jestli jste se s tímto rpoblémem setkali,ale budu ráda za každou radu. Děkuji moc Simona

24.2.2012

Péta

Pro Pavla Hrachovinu.Chci jen říci,že Akita inu je nádhernej pes,ale pozor na výchovu jak se pes vychová takovej bude.soused akitu má a když ju pozoruju tak je milá,ale taky by vás sežrala on se jí moc nevěnoval když byla ještě malá a ted mu i jeho rodině to vrací někdy na ně štěká a nechce je pustit domů a podobně takže lidově je to blb pes ,ale pozor ten pes za to nemůže byl tak vychován takže blb je jeho majitel a korunovanej k tomu.Závěrem chci říci každej pes potřebuje aspon základní výcvik a od štěněte hodně a hodně času.Přeji jen a jen hezké chvíle s tímto plemeńem.

24.2.2012

Ríša

Pro Simonu.Chtěl bych jen říci tyto plemena mívají dosti často alergiji na soju,která je mymochodem v každém levném žrádle ze supermarketů,myslím tím granule,takže bych volil kvalitní krmivo např.Proplan,Chicopee a pod.Je to osvědčené a hlavně vyvážená strava

13.6.2012

Barča

Moc hezký pejsek.

6.1.2013

Anna

Dobrý den chtěli bys sme si s přítelem pořídit fenku akita inu.Měla jsem v minulosti dva psi,ale jiné plemena(konkrétně tibetského teriéra a border kolii).Četla jsem o akitě spoustu článků,ale v každém bylo něco jiného.Chtěla bych se zeptat Vás zkušených chovatelů :-) jak na ně?Předem děkuji za odpověď

8.1.2013

Vlado

Dobrý deň, kúpili sme si s manželkou prvého psa Akita inu s PP. Prieviezli sme ho v 9 týždňoch, pomerne rýchlo sa adaptoval na záhradu v ktorej je pustený na voľno, má búdu do ktorej chodieva zriedka. Psa cvičíme denne, ráno a večer, všetky povely sa naučil rýchlo a na mašrktu ich plní presne. Žerie dva krát do dňa akanu pacifica + lososový olej a strúhanú mrkvu, jablko, slivky... Je dobrý jedák :-)Mali sme problem s utekaním psa cez pletivo, ale to už je vyriešené úpravou oplotenia. Pes má rád prechádzky, beh a celkovo pohyb. Má 8 mesiacov a zaťiaľ nepohrýzol nikoho, vyrastá s mačiatkom...Sráži perfektne, šteká ale nepohryzie. Agresivita je vyšia na psov, ktorý sú voči nemu agresívny, ale to už riešim sormou trestu a odmeny a celkom dobre pokračujeme. Dávajte pozor na krmivo, nevyberajte tie čo obsahujú obilniny, sóju a podobný humus. Psík ma rád tvaroh, jogurt, surové hovadzie, kuracie a rybie mäsko, rybí olej čo mu robí dobre. Strava psa nás stojí mesačne 100€, skúšali sme inak, no mal kožné problémy, tak sme sa rozhodli investovať peniaze do krmiva, nie liečby. Psíka by som nevymenil za nič, má rád ľudí, detí je šikovný a hravý. Ak chcete akitu musíte si nájsť dostatok času, ja ho mám ráno 30 min. a večer 90 min. + víkendy atď. Pozor pri kúpe na chyby, môžu sa vyskytnúť aj u psov s PP, bohužial

23.1.2013

Anna

Dobrý den,děkuji za Vaše rady jste velmi hodný.Budeme se snažit je dodržovat:-)

23.3.2013

Naty

Moc hezký. Pejsek

21.8.2013

Ester Jiráková

kdykoliv budete někdo potřebovaz pomoct ohledně čehokoliv...hlavně v poslední době s výchovou agresivního jedince....pište na email ester.jirakova@seznam.cz ráda pomůžu... -někdy je lepší se zeptat včas !!!

22.10.2013

Martin Klouda

Zdravím všechny. Ano Akita je nádherný pes. Ale jak několikrát zaznělo, je to osobnost. Z některých příběhů se mi tu chce brečet. Můžete se mnou souhlasit nebo ne, ale podle mne, všechny ty příběhy jsou chybou nás lidí. Ať již na samém začátku, kdy jsme si špatně vybrali psa nebo později, kdy jsme ho špatnou výchovou zkazili. A nemusíme si být těch chyb ani vědomi. Ale psi nejsou lidé. Mají vlastní pravidla, vlastní zákony. Nemůže čekat, že budou respektovat ty naše. My jsme inteligentnější bytosti (aspoň se za ně považujeme) a je na nás, abychom jim vysvětlili, co mohou a co ne. Tak proto plemena jako Akita patří do rukou chovatelů, co jim dokáží obětovat 12-15 let života a zvládnout jejich povahu. A pokud má kdokoliv jenom trochu nejistoty, tak ať si pořídí třeba border kolii nebo labradora. To jsou na výchovu mnohem jednodušší psi. Všem děkuji a přeji míň zmařených psích životů kvůli naší lidské domýšlivosti.

12.11.2013

Anet

Co je to základní výcvik? (ale tady to asi nerozebírejte, protože tady se píše k Akitám)

2.6.2014

ludmila

muzu se zeptat kde se da akita koupit bude lepsi v praze.

2.6.2014

ludmila

pro mne je akita z celyho srdce nejdulezitejsi pes ja bych se o nej starala jako o svoje mimino :D

2.6.2014

ludmila zase

byla bych stastna kdyby jste mi odpovedel[a]s pratelskym pozdravem ludmila

27.6.2014

Kika

Ahoj, chceme si s manzelem poridit Akitu inu, zajima me,kolik mesicne stoji krmivo pro Akitu?kdyz budu,jak planuji,kupovat jen kvalitni krmivo,treba Gilpa. Popripade navstevy u Lekare atd.dekuji moc za odpovedi

3.10.2014

Lucie Vochalová

Ahoj, jmenuji se Lucie a s přítelem máme 3 fenky akit. Milujeme toto plemeno pro jejich chytrost a pochopení, jsou natolik inteligentní a poslešné. mám skoro 3 letého synovce a chovají se k němu opravdu hezky. vždy doporučím všem toto plemeno - jsou užasní a hlavně věrní :)

6.11.2014

Nikol Bělehradová

Mé zkuše¨nosti s chovem Akity jsou smíšené. Je to naprostý andílek vůči lidem a malým dětem. Je to velmi společenský pes. Ale když dojde na setkání s jiným psem nebo fenou a i štěňetem, tak je k neudržení. Už se nám stalo, že se vytrhla a zaútočila na malé štěně. A to si řeknete, že je fena a že toto by neudělala. Bohužel. I se svou starou již zesnulou Akitou a i s novou se stále setkávám a alergií na sóju a na pyl. Má první Akita ztrácela srst a druhá nemá kůži v oblasti čenichu. Také ty antibiotika jí velmi škodí a stále musí být na čerstvém vzduchu jinak se začne dusit a kašlat, tudíž ji doma nemůžeme mít ani hodinu. Krmíme ji hlavně syrovým masem a granule co nejvíce omezujueme, protože pes je masožravec a v dnešní době nenajdete kvalitní granule, ve kterých není sója, mouka nebo jiné prohřešky. Čenich se jí výrazně zlepšil, ale toto poškození bude trvat až do smrti. Nijak ji to ale neomezuje. Je to vcelku veselý, na lidi hodný a krásný pes, který poslouchá a rád si hraje s malými dětmi. :)

27.12.2014

nicky

Dobrý den,hárá hodně? Jak labrador třeba? Děkuji :-)

11.1.2015

nicky

Akita fena se hárá 2x do roka jako každá jiná fena jiného plemene

11.1.2015

Ester J pro Nikol

vyberte feně granule kde není žádné obilí. Nebo přejděte pokud to jde na syrové maso.. S tím, že napadá jiné psy to chce důrazně naznačit, že to dělat nesmí a nebude!!! Chytněte ji jakmile chce napadnout psa za chlupy za krkem a srazte ji k zemi klidně ji zakleknout a ukázat ji kdo je pán.... Doporučila bych občas si vyrazit v neděli na nejbližší cvičák psů a opět socializovat na psy

30.3.2015

Pavla

Dobry den chtela jsem se zeptat zda je problem nebo zda mate zkusenostiit akitu inu v byte? Chci se ji maximalne venovat ale bohuzel bydlim v byte

26.7.2015

Pes Haguro Go Harukaze (potomek z chovatelské stanice Harukaze) onemocněl Sebaceózní Adenitídou (SA). Do té doby, než pes onemocněl, Sandra Rudolfová tuto nemoc i přes výhrady skutečných odborníků bagatelizovala. Do té doby byl prezentací psa Haguro Go Harukaze doslova "plný internet". Poté, co se u něj projevila Sandrou Rudolfovou do té doby bagatelizovaná SA, pes doslova zmizel ze světa a z internetu. Než si kdokoli pořídíte psa plemene Akita Inu, buďte velmi opatrní a obezřetní právě s ohledem na velice vážné onemocnění SA, kterým český svět Akita Inu vědomě doslova zamořily dvě takzvané "vážené chovatelky" - podle mého množitelky! Potkal jsem paní s fenou plemene Akita Inu trpící nemocí SA. Takzvaná "vážená chovatelka", z jejíž stanice fena pocházela, řekla paní, ať fenu utratí, že jí dá zadarmo jiné štěně, hlavně, ať to nikde neříká! Fuj! Hnus! Tak to chodí ve světě množitelů psů skrývajících se za webové prezentace a pozlátka výstav.

5.10.2015

JOJKA

I ja som majiteľom 4 mesačného psíka Akita Inu,psík je pekný ale tvrdohlavý,stále nás hryzie a vyskakuje na nás,bojím sa ho vonku pustiť lebo jak na diaľku niekoho uvidí tak sa rozbehne za ním darmo budem kričať naňho pod sem,neposlúchne,to isté keď ho pustím do záhrady,splátky ho už nepríde,musím ho chytať,,aj s toho spravy hru aby ho naháňal,minule som bol sním v lese,asi 300 m.bola matka s 3 deťmi a pes sa rozbehol za nimi,darmo som kričal stoj pod sem ,deti od strach výskali utekali pes za nimi,manka na nás zavolajte si psa,pes sa chcel iba hrať,,je to iba šteňa,má rad deti,ale tá druhá strana to nevedela,,a pes im to zabudol povedať ,i to to sa stáva keď je pes tvrdohlavý a neposlúcha.Veľkých psov sa nebojí rád sa s nimi hrá, a s malí-ma zase zápasí vždy výhra má to v génoch,,od januára budeme sním chodiť na tréning,

26.12.2015

jakub novický

MY ještě akitu nemáme,ale již brzy ji dostaneme a moc se těším.

9.4.2016

Ester pro JOJKA

doporučila bych chodt se psem už na cvičiště pro psy, bude se tam víc socializovat a učit se přivolání...

15.8.2016

Jakub

Dobrý den, chtěl bych Vás poprosit, jestli by mi někdo nevěděl poradit, kam jít na cvičák s Akitkou, kde s ní mají zkušenosti? Někde v okolí Prahy, směrem na Mělník? Prosím dejte mi vědět na jakubzofaj@gmail.com. Předem děkuji za pomoc.

3.9.2016

Gábina

Akita je úžasný pes.Měla jsem 3 pejsky této rasy.Už má jen jednu fenku. Pozor ,ale na nemoc sebaceozní adenitida,už léčím druhého psa.Léčba je nákladná,pro psa zatěžující a o nemoci zde ani psát nebudu. Akitu už nikdy více nechci,i když jsou součástí mého života 15 let.

14.2.2017

peter

môže si akita vybrať za pána aj 13 ročné dieťa alebo ženu?

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz