Afgánský chrt


Historie:

Toto elegantní starobylé plemeno pochází jak napovídá název z území Afgánistánu. Podle pověsti si jej Noe vzal s sebou na svou archu při potopě světa. Tento chrt je znám již celá staletí. Jeho předci, kteří byli zřejmě předci například chrtů jako je saluki si přivykli drsnému klimatu Íránu a Afgánistánu. Reakcí na toto podnebí byl dlouhý hustý kožich a tělo uzpůsobené rychlému běhu. Díky všem těmto vlastnostem byl tento chrt využíván k lovu leopardů, vlků či šakalů. Postupem času se afgánský chrt či jeho příbuzní dostali do Evropy. Zde byli výsadně majetkem vysoce postavených šlechticů. Stali se symboly vysokého společenského postavení.

 Využití a povaha:

Je to elegantní, snad jedno z nejelegantnějších plemen světa. Jeho krása vyniká nejlépe ve výstavních kruzích. Stává se oblíbeným výstavním psem, který Vám svým pohybem a elegancí zatají dech. Jeho chrtí povaha je typická. Je mírně odtažitý a nedůvěřivý k cizím lidem. V žádném případě není agresivní či snad bázlivý. Je inteligentní a rychlý. Afgánského chrta můžeme potkat i v roli závodníka na chrtích dostizích či jako společníka.

 Vzhled:

Jedná se velké dlouhosrsté plemeno. Ideální výška je pro psy 68-74 cm, pro feny 63-69 cm. Srst je dlouhá a jemná. Krátká srst se vyskytuje v obličejové části. Zbarvení je velmi rozmanité a povolena jsou všechna zbarvení. Ocas je málo osrstěný a nízko nasazený. Hlava je úzká a je nesena hrdě. Jeho vzhled budí dojem elegance rychlosti a orientálnosti.

 Péče:

Maximální péče se musí věnovat úpravě dlouhé srsti. Je nutné ji každý den kartáčovat jinak ztratí svůj lesk. Kvalitní krmivo samozřejmě také přispívá ke kvalitě srsti a není proto dobré podceňovat kvalitu krmení. Ačkoli se někdy díky dlouhé srsti může zdát, že jde o gaučového psíka opak je pravdou.Afgánský chrt vyžaduje hodně volného pohybu.

 

Podpořte ochranu dostihových chrtů podpisem petice.

Informace na http://petice.wbs.cz.
Mail:
chrtipetice@seznam.cz


Admin -
Aktualizováno: 24.10.2007 11:42:06
Napsáno: 8.9.2007 23:52:43

Forum.

Vložit príspěvěk

8.2.2008

www.afgan.wbs.cz

Mrkněte na stránky úžasného pejska plemene afgánský chrt! Jeho jméno je Aragorn Chlupatý Poklad :-)

6.9.2010

agit

"Ačkoli se někdy díky dlouhé srsti může zdát, že jde o gaučového psíka opak je pravdou.Afgánský chrt vyžaduje hodně volného pohybu." --- Autor vůbec neví, o čem mluví.

28.9.2010

selen123

Ale ví ty chytráku...

12.2.2011

...

agit: jo vi chrti jsou hodně aktivní plemena at je to afgansky chrt nebo nejaky jiny skoro vsichni chrti potrebujou hodne pohybu a ne valeni doma na gauci :-)

25.2.2011

Martina a italští chrtíci

Každý pes je jiný!! Chrti mají rádi pohyb, ale najdou se i takoví, kteří dají přednost válení se doma na gauči!! =)

26.2.2011

iveta

Tak s tím naprosto souhlasím,vlastním afgánského chrta a máme gaučáka,každý chrt je jiný,ale každý je úžasný

23.6.2011

Barča

Máme afgánského chrta ( fenu Lindu ), bude dobře vycházet s bíglem ( fenou a psem )? Afgánský chrt je bezva plemeno.

23.6.2011

Terka 12

Mojí mamce se strašně líbí afgánský chrt , ale bojí se psů.Možná jí přemluvíme.Může být na zahradě?Dá se odnaučit olizování a skákání?Předem děkuji za odpověď.

23.6.2011

Brigita

Mám tři feny afgánského chrta Dafné,Meggii a Lindu.Dafné je tmavá,Meggie černobílá a Linda světlá.Musí se pravidelně pročesávat.Toto úžasné plemeno není vhodné pro ty které nebaví péče o psa!

14.8.2011

monika

pěkný pes...:o)

30.10.2011

Veronika

Afgansky chrt je krasny pes

4.12.2011

dorka

koukněte i na muj blog Odkaz

13.12.2011

Vladimír

Dobrý den,včera jsme u našeho pejska (Afgán),zjistili špatné vylučování stolice.... hodinu a půl se postupně vyprázdňoval,a to tak,že sotva vykonal potřebu,a to ve velice malém množství,udělal krok a zase proběhlo to stejné.... dokonce nám udělal potřebu doma po této vycházce,což se nikdy nestalo. Naše úvaha byla,že má zácpu!!! Ale dnes u veterináře mu byl zjištěn nález v oblasti vrchní části pánve o velikosti lidské pěsti. A že tento útvar mu tlačí na střeva,proto se mu hůře vykonává potřeba. Pejsek asi před měsícem prodělal operaci třísla,kdy mu byl vyoperován nezhoubný nádor,při této operaci doktor žádné jiné tělesa nezjistil. Tak pro něj bylo zjištění tělesa v pánvi šok,a že se toto těleso ukázalo v tak krátkém čase. Po diskuzi s doktorem o dalším postupu bohužel nic nevymyslel a operaci nedoporučil vzhledem k místu nálezu... Pejskovi je deset let a ještě ke všemu je kardiak,za jakoukoliv radu budeme vděční. Nebo o dalším navedení k informaci (Internet,zvěrolékař,ajn.) Za jakoukoliv reakci děkujeme. Přikládám i svůj Email k zaslání infa... H8P2DU@seznam.cz

13.6.2012

Barča

Moc hezký pejsek.

22.10.2012

Lenka

Dobrý den. Hledám afganského chrta na focení s modelkou. Prosím Vás, kdo má takovou možnost mi odepsát. S posdravem, Lenka

21.3.2014

Kristýna

Naprosto překrásný plemeno, vždy jsem chtěla mít doma chrta, nejlépe tohoto,ale manžel má raději masitější plemena, takže u nás to "zatím" vyhrál retrívr,ale jednou si ho pořídím..je naprosto úúúžasnej.

8.4.2014

anet princes

TO JE KRASNY PES

12.3.2015

Petra

Lenka:dobrý den mám výstavní chrty a klidně vám jednoho na to focení půjčím. Petra

13.3.2017

hana

Afgánský chrt je plemeno psa které potřebuje péči. Potřebuje také aby se mu pán věnoval jinak není šťastný.

10.5.2017

ditrychet

Afghánského chrta si strašně přeju. Se psy mám zkušenost a výcviku se nebojím. Nemyslím ,že to je nejblbější plemeno - učení se pomalu ,ale to neznamená ,že jsou blbí. Ani mě nezaujal vzhled ,ale spíše povaha, kterávho učiňuje výjimečným.

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz