Zima se blíží


Zimní období přináší pro naše čtyřnohé miláčky nejen zábavu v podobě hrátek ve sněhu, ale také pár problémů.

 

Pokud pes žije na zahradě, bouda by měla být dobře izolovaná od mrazu. Teplota v ní by neměla klesnout pod pět stupňů. „Pejska je také dobré na zimu malinko vykrmit, protože tuk dobře reguluje teplotu v těle. Ideální je přibrat 1-2 kila u větších psů,“ říká Martin Pučálka odborník na výživu zvířat. Ve velkých mrazech volte spíše kratší, ale častější vycházky. Zabavte pejska např. aportem, aby se dobře proběhl a zahřál.

 

Správná výživa

Obecně se dá říct, že se krmení ani krmné dávky v zimních nebo letních měsících příliš nemění. „Pokud ale máte pejska v kotci, tak mu dávejte krmivo bohaté na bílkoviny, vitaminy, minerály a tuky. Důležité je kontrolovat vodu, aby nezamrzala. Existují i speciální termomisky bránící zamrznutí. Pro dodržení pitného režimu také zalívejte granule vodou,“ říká Martin Pučálka.

 

Důležitá je péče o packy

Velkým problém je v zimě také posypová sůl, která se dostává pejskům na nechráněné packy a dráždí je. Často se také na kůži vytvoří ošklivé vyrážky. Navíc pes pak má tendence podrážděné packy olizovat a sůl mu tak může způsobit nehezké zažívací problémy v podobě zvracení nebo průjmu. Vhodné je použít před tím, než půjdete ven, ochranné masti na packy. Ty se dají pak využít i v létě, kdy je naopak silnice horká od sluníčka. Vystačíte si i s obyčejnou indulonu nebo vazelínou. Po návratu z procházky pejskovi umyjte packy vlažnou vodou. Pokud má pes dlouhé chlupy na packách, je dobré je přistřihnout, aby v nich nezůstával a nezamrzal sníh. Vyzkoušet lze i speciální boty, ale někteří psi je neradi nosí. Malá krátkosrsté rasy je na procházku dobré vybavit oblečkem, který by měl krýt především záda a ledviny.


Vanda Ročková
Aktualizováno: 23.11.2014 14:57:49
Napsáno: 17.11.2014 15:43:35

Forum.

Ještě nikdo nediskutoval.
Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz