04.02.12 Péče

Přišla zima, přišel mráz

Mrazivé počasí, které v posledních dnech sevřelo naše území, má vliv i na čtyřnohé miláčky.Co dělat, aby přečkali mráz ve zdraví?

 

Pro psy, kteří jsou chováni jen na zahradě bez přístupu do domu, je nutné zajistit, aby měly stále k dispozici vodu k pití. K tomuto účelu poslouží speciální nezamrzající misky. I když jsou dražší,  v holomrazech bez sněhu je to prostě nutnost, bez které se neobejdete. Samozřejmostí je i dobře zateplená bouda. Záleží však na tom, jak je pes osrstěný. Jiné nároky má německý boxer v porovnáním se sibiřský huskym. Zvažte proto vždy nároky konkrétního plemene. Někteří chovatelé v těchto dnech berou své psy na noc do domu, což je určitě fajn. Dejte si však pozor na rychlý přechod z mrazu do teplého prostředí, zvíře by se mělo nejdříve aklimatizovat (v chladnější chodbě, garáži apod.).

 

Venčení

Ti, kdo venčí své bytové psy, zejména krátkosrstá plemena, neudělají chybu, když jim pořídí obleček. Jak poznat, zda ho pes potřebuje? Jestli se třese zimou a trpí, neváhejte! Důležitější než módnost je funkčnost oblečení, kdy jde především o krytí zad a beder. Pamatujte, že pocit tepla, který pes ztrácí při pobytu venku, musí nahradit fyzickou aktivitou. Dbejte, aby se psík při procházce ihned proběhnul (můžete mu třeba házet míček), v opačném případě mu hrozí prochladnutí. Spíš než o délku procházky jde o to, aby se pes dostatečně vyřádil a vyběhal. Nenechávejte psy ležet na studené zemi, to platí zejména pro malá krátkosrstá plemena, která si tím mohou způsobit zánět močového měchýře. Psa venčete alespoň třikrát denně, jedna procházka by měla být delší (délka záleží na nárocích plemene). Pokud to jde, časujte ji spíš k poledni než do brzkých ranních či pozdních večerních hodin, kdy je větší mráz. Zvířeti v zimě nezapomeňte ošetřovat tlapky, posypová sůl je štípe a vysušuje. Po procházce je opláchněte a ošetřete vhodným přípravkem (stačí obyčejná vazelína z lékárny). Psům můžete pořídit také speciální funkční botičky. Podle slov veterinárních lékařů nejsou v zimním období ničím výjimečným ani zlomeniny, proto se raději vyhněte kluzkým povrchům, kde hrozí úrazy.

 

Krmení

Zdraví psů během zimních měsíců ovlivňuje také krmivo. Pokud jej připravujete sami, dbejte na zvýšené množství bílkovin, tuků a sacharidů, které zvíře „vyzbrojí“ na nepříznivé počasí. Přece jen pes vydá na své zahřívání větší množství energie než během ostatních ročních období. To platí především pro menší krátkosrstá plemena. Takový kavkazský ovčák nebo bernardýn si bude v tomto počasí libovat. Pokud krmíte granulemi, můžete krmnou dávku vylepšit přidáním lososového oleje. Psi určitě uvítají, když jim granule zalijte teplým vývarem z kostí (pozor – nesolit!). Hlídejte si, jestli pes po určité značce granulí opravdu prospívá (nehubne, má adekvátní množství výkalů, stolice není příliš řídká, kůže a srst je v dobrém stavu bez lupů, pes má energii dovádět apod.) Obzvlášť starším psům velkých plemen je vhodné podávat navíc kloubní výživu. Důležitý je i způsob krmení - před jednorázovou porcí upřednostněte spíš dvě krmné dávky. Platí, že krmit by se mělo vždy až po „běhací“ procházce, aby se snížilo riziko přetočení žaludku, ke kterému jsou náchylná především velká plemena psů.

 

Nemoci

Mezi nejčastější nemoci v zimním období patří prochladnutí horních a dolních cest dýchacích a močového aparátu. Příznaky těchto problémů odhalíte poměrně lehko. Bývají všeobecného charakteru - apatie, malý zájem o okolí, nechutenství a neochota k pohybu při venčení. Nebo specifičtější - kašel, chraplavé štěkaní, nutkaní na močení a pomočovaní se. Léčba vyžaduje vždy odborný veterinární dohled. Pokud některé příznaky u svého psa zpozorujete, nehrajte si na doktory a vyhledejte raději odbornou pomoc veterináře.

 

Závěrem

Ve velkých mrazech jsou chvályhodné také snahy dobrovolníků a organizací, jako Pražské záchranné stanice a Ligy na ochranu zvířat, které rozdávají krmení psům bezdomovců.

Pozitivní ale je, že velké mrazy přispějí k přirozené eliminaci všech možných choroboplodných zárodků, tj. původců onemocnění. A to také „není marné“. Podle předpovědí meteorologů se zdá, že enormní poklesy teploty lze očekávat maximálně do poloviny února.

Zdroj: www.svscr.cz