Prevence zubního kamene


Domácí péče
Již od štěněčího věku zvykejte pejska na to, že mu zuby prohlížíte a čistíte, např. gázou namotanou na prst nebo speciálním zubním kartáčkem pro psy. Čištění je vhodné provádět 2x týdně. V době, kdy má pejsek již trvalý chrup, měl by čištění bezproblémově zvládat, abyste tento úkon mohli bezpečně provádět. K čištění zubů používejte pouze pasty na zuby určené pro psy, nikdy ne lidské, které dráždí sliznici žaludku. Zubní pasty pro psy obsahují enzymy, které výrazně omezují usazování zubního kamene. Vhodné je také využívání různých enzymatických pamlsků, např. kostiček, žvýkacích plátků, nebo krmení některými typy granulí, které kromě toho, že poskytují komplexní výživu, jsou speciálně upraveny pro omezování tvorby zubního kamene. Především u toy, trpasličích a ostatních malých plemen je prevence vzniku zubního kamene velmi důležitá, protože se u nich vytváří již velmi brzy.
Volte hračky, které neobrušují sklovinu zubu. Musejí být poddajné, žvýkatelné a měkké a hlavně odpovídající velikosti. Nenechte pejska aportovat kameny, jednak kvůli možnému porušení skloviny, ale i kvůli případnému spolknutí.
Pokud u pejska zpozorujete zvýšený zápach z tlamy, zarudnutí dásní, zubní kámen nebo jakékoliv změny v dutině ústní, nechejte pejska prohlédnout veterinářem.


Zubní kámen - mechanismus vzniku a jeho působení

Na zubech psa se stejně jako u lidí tvoří zubní plak, ze kterého se po čase vyvine zubní kámen. U trpasličích plemen to bývá běžné již během prvního až druhého  roku života. Zubní kámen vzniká zvápenatěním zubního plaku, zbytků potravy apod.
Je velmi závažným zdrojem infekce pro celý organismus a silného zápachu z tlamičky zvířete. Neustálým polykáním velkého množství baterií a pronikáním bakterií zanícenou dásní do krevního oběhu dochází k velkému zatížení organismu, projevujícím se mnohdy únavou a celkovým zhoršením stavu zvířete. Může však dojít i k závažným onemocněním vnitřních orgánů především srdce, jater a ledvin. Zubní kámen také způsobuje tlak na lem dásně, čímž dochází k odhalování krčků zubů. Ty se pak stávají vstupní branou infekce ke kořeni zubu a do mezizubního prostoru. Jak se množství zubního kamene zvyšuje, jsou i kořeny zubů více odhalovány a vzniká paradentóza s následným uvolněním a vypadnutím zubu.


Čištění zubního kamene
Psi mají od přírody snížený práh bolestivosti zubů, takže i při velmi silném zubním kameni, zánětu dásní a paradentóze jsou schopni normálně přijímat potravu, aniž by si majitel něčeho povšiml. Proto by kontrola zubů a dutiny ústní měla být prováděna pravidelně nejméně jednou ročně, což běžně veterináři dělají při prohlídce před vakcinací. U pacientů, kteří trpí  problémy v dutině ústní, je vhodné na kontroly docházet častěji. Pokud se u vašeho miláčka objeví zubní kámen, je potřeba jej odstranit. Vzniklý zubní kámen již nemá smysl ošetřovat čištěním zubním kartáčkem a enzymatickou pastou. Je nutné jej odstranit nejlépe zubním ultrazvukem v celkové sedaci pacienta. Dříve časté seškrabování zubního kamene při plném vědomí nám nedovoluje důkladné vyčištění všech zubů, především z vnitřní strany zubu, kde se také kámen usazuje. Dochází ke stresování pacienta a vzniká nebezpečí poškození dásně a zubní skloviny.
I anestézie má svá rizika, která se snažíme minimalizovat přípravou pacienta, volbou typu anestézie dle věku, celkového zdravotního stavu a plemene. Před každou anestézií je nutné dodržet minimálně 12-ti hodinovou hladovku, pití vody ukončit 1 hodinu před zákrokem. Důvodem je možné vdechnutí případných zvratků (aspirace). Po zákroku dle typu anestézie a možností pracoviště můžeme pacienta probudit dávkou antidota do plného vědomí, neboť zákrok není bolestivý, nechat pacienta probudit v hospitalizaci pod dohledem lékaře nebo jej předat majiteli ještě spícího k transportu domů.


Text: Daniela Duchková a MVDr. Roman Musálek
Vetcentrum Duchek s.r.o.
www.vetcentrum.cz

Foto: Eva Černohubová


Vanda Ročková
Aktualizováno: 5.4.2010 11:16:20
Napsáno: 5.4.2010 11:09:46

Forum.

Vložit príspěvěk

5.4.2010

Zdeněk

Z čištění zubů psovi jsem trochu rozpačitý z ostatní prevence ne. Můj pes dostává speciální granule a pravidelně jednou měsíčně chodíme k veterinářce. Ale stejně se zubní kámen objevuje. Čištění zubů tomu nezabrání ani u lidí.

17.4.2010

Jiřina

Pro Zdeňka.Velmi se mi osvědčily hovězí kosti,které kupujeme v Intersparu za39kč.Jsou veliké,napuštěné něčím,že se nekazí.Vhodná pro velká plemena.Jsou plná morku a mému výmarákovi vydrží i měsíc.Zuby má krásné,bílé.Ale od mala mu zuby 1xtýdně čistím.Tak hodně zdaru. Jiřina

18.4.2010

Zdeněk

Díky za tip. Ale obdivuji Vás, že čištění zvládáte. Mě se to zatím nepodařilo i když pes je poměrně trpělivý.

25.11.2010

Jindra

Dobrý den, mám pejska asi 10 let starýho, na zuby jsem mu dávala jen granulky a různé čistící tyčinky nebo na ohryzávání kosti. Nic nepomáhalo a už musel jít na vyčištění zubů ultrazvukem. Nyní mu čistím zuby každý den kartáčkem a pastou na zuby a docela to zvládáme. Nechci riskovat další zbytečnou narkózu v jeho věku. Ale můj hafuša je extrémě trpělivý a hodný.

25.11.2010

Eliška

Ultrazvuk nám nejspíš hrozí taky. Jindro, jaká je orientační cena zákroku včetně narkózy? Vím že se to u různých veterinářů může lišit, zajímá mě spíš jestli je to otázka stokorun nebo tisícikorun. Žvýkací kosti máme, různé tyčinky, speciální granule proti zubnímu kameni a stejně se tvoří :o( Díky.

1.12.2010

iva

Pro Elišku:mám 5-letou bišonku a letos v létě jsme byly čistit zuby ultrazvukem.Cena byla 500 kč.

7.3.2011

Sabina

tak ja jsem za cisteni kamene ultrazvukem, vc.kapacky, u civavy platila 2tis. Prvni uspavacka do svalu nezabrala ani po pul hodine, nohy se mu rozjizdeli,ale jakmile zapl ultrazvuk, uz byl vzhuru, tak dostal druhou primo do zily a aby se nam pak probral, dal nam ho i na kapacku, takze z tisicovky hned byli dve. Je to uz 2.5 roku,co jsme tam byli,zoubky mel jak perlicky,no ale ted to ma jeste v horsim stavu, nez pred zakrokem. A ted resim dilema, jestli to podstoupit znovu, protoze mam strach, aby se mi probudil, ma 7,5 roku a nejaka vada srdicka tam je...

25.4.2011

Zdeněk

Na kámen zkouším teď sprej Stomaclean - používat denně, uvidím tak za 2 měsíce. Musím na vatu, pes mi nesnese stříknout přímo do tlamky. Nějaké možnosti jsou i tady: Odkaz můžete porovnat přes google a Heureku. Na čištění zkuste pastu CET parodongyl gel (je ale dražší a nedá se to koupit bez kartáčku) nebo DentalMax. Používám i Beaphar, je levnější, ale zdá se mi málo účinný - po 3 letech máme kámen zase. Doplňkové tyčinky mě moc neberou -Pedigree Dentastix mi vůbec nechce, Apollo též ne, navíc tam je dost chemie. Keksy bez masa taky nechce. To spíše sušené hrtany nebo dršťky. Ale čištění s pastou to nenahradí ...

17.5.2013

Lili

Nevíte kolik stojí odstranění zubního kamene od veterináře?

28.7.2017

Květa

Včera moje malá pudlička podstoupila čistění zubů ultrazvukem a ai 5 jich vytrhli a stálo to 3000 Kč.Od mala jsem jí čistila zuby a nemá to vůbec význam.

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz