Péče o tělo psa


Zanedbávat péči o jakékoliv zvíře se nevyplácí, a přestože pes je relativně bez viditelných potíží, můžeme mu způsobit citelné zdravotní problémy. Pojďme se podívat, jak správně pěčovat o uši, oči, tlapky, drápky a anální žlázky.

Uši čistěte pomocí gázy, na kterou nakapejte ušní kapky a opatrně ucho vytřete. Při čištění nepoužívejte vatové tyčky, kterými můžete ucho poranit. Rovněž také dbejte u psů s převislýma ušima, aby srst za ušima, u kořene ucha, nebyla zcuchaná a byl tam volný prostor, kudy může ucho větrat.

Po každém koupání ucho vyčistěte ušními kapkami a vytřete do sucha, uši se snadno zapaří a vznikají tak ušní záněty a plísně. Postižený pes pak často klepe hlavou a uši si škrábe a někdy u toho i kňučí. Pak je třeba navštívit veterináře, který vám předepíše ušní kapky. Pokud jsou s antibiotiky, je nezbytně nutné doléčit zánět a podávat lék tak dlouho, jak vám veterinář doporučí, i když příznaky zmizí, jinak by vznikla rezistence a příště by již psovi tento přípravek nepomohl. Před každou aplikací kapek s antibiotiky je dobré ucho vyčistit kapkami na čištění, aby se rozpustil ušní maz a léčivo tak přišlo do míst, která jsou zanícená.

Zejména u loveckých psů a psů přicházejících do užšího styku s kočkami se můžeme setkat s ušním svrabem, který je způsoben parazitickým roztočem. Je nutno přeléčit veškerá zvířata v domácnosti, na které je svrab přenosný.

Psům s problémy s očima otírejte jemně denně koutky očí gázovým čtvercem namočeným v borové vodě. Psovi také čistěte pravidelně okolí očí, aby se nevytvářely slzné cestičky, nápadné hlavně u psů s bílou srstí. Je vždy lepší preventivní péče, než dodatečné riskantní ošetřování speciálními bělícími přípravky na bázi kysličníku. Po ránu psi obvykle mívají trochu sekretu v koutcích očí, který přes den zaschne a vytvoří ospalky. Sekret nesmí být nazelenalý, hlenovitý, hnisavý, příliš četný po celý den nebo vodnatelný.

Pro prevenci proti tvorbě zubního kamene můžete využít enzymatickou pastu, kterou potřete dásně nebo enzymatické žvýkací plátky. Na péči o chrup pomocí zubního kartáčku je zapotřebí psa navykat již od útlého věku. Zubní kámen způsobuje záněty dásní a následné vypadávání zubů.

Želatinové kosti jsou velmi dobrým doplňkem stravy, pomáhajícím nejen dodat chrupavkám potřebný stavební materiál, ale pes si s nimi i vyhraje a zároveň si obrušuje zubní kámen

U městských psů je třeba tlapkám věnovat zvýšenou pozornost hlavně v zimě, kdy psům působí problémy solené chodníky. Před procházkou je vhodné namazat mu tlapky speciální mastí, nesoleným sádlem, indulonou nebo vazelínou. Pohromou pro tlapky psa bývá rozmočení tlapek při koupání psa v rybníku a pak dlouhý běh podél kola po horkém silničním asfaltu. Nezřídka si pes takto tlapky obrousí až do krve a chůze je pro něj utrpením.

U psů, kteří mají mezi tlapkami delší srst, je vhodné ji vystříhávat, aby nedocházelo k záparům, plísním a ekzémům, které se na těchto špatně větratelných místech těžko hojí.

U malých plemen a dlouhosrstých psů někdy dochází k přerůstání drápků. Městští psi zejména větších plemen si drápky většinou obrousí dostatečně při chůzi na asfaltu. Na stříhání drápků použijte speciální kleštičky nebo gilotinové nůžky. Drápek odstřihněte kousek nad narůžovělým místem, kudy prochází nerv, kde je už neživá tkáň, lépe drápek zkracovat méně po velmi malých kouscích a nezapomeňte takto ošetřit i paspárky.

Stav análních žlázek je třeba kontrolovat při každé větší psí snaze a olizování, či ohryzávání zadní poloviny těla, při sáňkování psa s nataženými zadními nohami po zemi nebo při neustálém větším drbání - samozřejmě při vyloučení dalších příčin. Veterinární lékař naplněné žlázky vyprázdní, někteří chovatelé si anální žlázky vyprazdňují u svých psů sami, na to je však potřeba přesně vědět, jakým pohybem toto šetrně učinit, abyste neudělali více škody než užitku a psovi neublížili.

Preventivní vymačkávání žlázek u psů, kteří nejeví žádné problémy se nedoporučuje, protože žlázky to stimuluje k další tvorbě sekretu. Při naplnění análních žlázek může psa obtěžovat i svědění na jiných místech, především na hřbetě, případně se přidruží doprovodné ekzémy. Pokud nedochází ani tehdy k vyprázdnění žlázek, obsah se dále zahušťuje a celý stav může doprovodit zánět. Léčení zanícené žlázky je dlouhodobé, spočívá zpravidla v aplikaci mastí, čípků nebo obkladů podle pokynů veterináře. Těžce zasažené váčky se musí odoperovat.

 

Text  Dana Bočková

 


zuzana smejkalova
Aktualizováno: 13.12.2007 08:59:28
Napsáno: 12.10.2007 12:26:39

Forum.

Vložit príspěvěk

26.2.2008

lenka

Dobry den mam 4letou fenku krizenou s kysarikem a nevim,co ji je.Zacala harat,ted venku na psi knuci,doma take porad knuci,nevim co s ni mam delat.Poradte.Dekuji

1.4.2008

Ivana

to je normální projev hárání - chce za psy

28.11.2008

bibiana

dobry den.chtěla jsem se zeptat,mam 11tydenni fenku yorkšíra,kdy se ji maji holit uši aby ji stály?děkuji

2.1.2009

Peťa

Hned jak jak jí začnou zarůstat špičky oušek....je lepší hned od malička...popřípadě i podlepovat

5.1.2009

milan

Dobrý den, mohl by někdo poradit, jak správně vyčistit pejskovi anální žlázky? Děkuji :-)

2.4.2009

kaja

ahojky máme fenku amerického kokra/1,5/ a je to miláček rodiny.bohužel nám začla dělat svoji potřebu v bytě./kaká/ venčení je stejné jako do teď.. jsme zoufalí.. nemůže být nemocná?

22.8.2009

aneta

ahojky mohl by ste mi prosím poradit se psem (kokršpaněl křížený s přažským krysaříkem) jak ho naučit povel.. ke mně.. moc vás prosím děkuji

30.12.2009

lucifer

Já jsem mojeho křížence kokra se zlatým retrývrem cvičila takto... poprosila jsem mamku, aby mi ji podržela. Nechala jsem jí očuchat pamlsek a utíkala jsem nějaké ty 3-4 metry pryč, ale tak, aby mě vyděla. Zastavila jsem a nastavila mlsku a zavolala její jméno a povel ke mně. Mamka mi ji pustila a ona se rozutíkala za mnou. dala jsem jí mlsku a pořád sem ji chválila a dělala tam divadlo a pořád jsem ji chválila. takto jsem to opakovala. Pořád byste měla mýt, když jsede ven s pejskem...nějaký pamlsek třebva granulku nebo na kostičky nakrájený salámek. Piškoty nejsou moc vhodné, protože se po nich tloustne.

30.12.2009

Lucka

Dobrý den mám 2letého Pudla.Když mám strašnpu radost tak začne frkat jakoby měl něco v nosu.Opakuje se to už delší dobu.Předem dekuji

21.1.2010

Elis

Prosím o radu ohledně problému s očima..Vykapávání očí nám určitě svědčí, ale neodstraní už ty nevzhledné a smrduté cestičky které se vytvořili výtokem z oka..Neznáte nějaký fígl kterým se tohohle nepříjemného problému zbavit?

23.5.2010

tana

Dobry den mam rorni fenku krizenou s belgickym vlcakem.zanedlouho ji budu nechavat kastrovat.chtela jsem se zeptat jak dlouho po zakroku ji muzu vzit na dlouhou cestu lodi? staci pockat 14dni po zakroku?

30.7.2012

jarmulina

Fenka p.krysaříka se neustále drbe,blechy nemá jen pod kůži na břichu 4 bulky velikosti hrášku dále větší pod krkem a na cecíku,méně žere štěnata neměla.

29.12.2015

Simona

30.7.2012 Dobry den. Naše 2 fenky p.krysaříka se neustále drbou. Jedna ma na kůži na břichu asi 3 bulky velikosti hrášku. Te druhé jsme našli na srsti 2 maličké broucky, na blechy to nevypadalo. Dekuji za radu a preji hezky zbytek Vánoc.

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz