Nedejte blechám a klíšťatům šanci


Majitelé domácích zvířat často podceňují boj proti blechám a klíšťatům. Včasná prevence jejich výskytu je přitom nejlepší metodou, jak ochránit zdraví domácích mazlíčků.

O přítomnosti těchto parazitů mnohdy nemáme ani tušení. Například lidským okem vidíme jen 5 % dospělých jedinců bleší populace. Dalších 95 % blech se na zvířeti a v domácnosti vyskytuje ve formě mikroskopických vajíček, larev a kukel. Nebezpečí klíšťat a blech spočívá v jejich schopnosti rychlého šíření a ve snadném přenosu nemocí na zvířata a lidi.


Malý velký nepřítel
S příchodem jara začínají vyvíjet aktivitu klíšťata, která běžně parazitují na domácích a divokých zvířatech, jejichž krev potřebují ke svému vývoji. Během sání ale může klíště přes své slinné žlázy přenést na zvíře nákazu. Když se klíště zakousne, na kůži zvířete se může objevit kožní reakce v podobě otoku a zarudnutí. „Klíšťata mohou být přenášeči vážných onemocnění, jako je lymská borelióza, která je přenosná také na člověka. Velice nebezpečná může být i tzv. klíšťová obrna. Nejdůležitějším faktorem při ochraně proti přenosu nemoci je zkrácení doby sání. Doporučujeme zvíře chránit pravidelnou aplikací účinných preparátů, například Preventic obojkem. Již přisátá klíšťata jsou do 48 hodin od aplikace obojku usmrcena účinnou látkou amitraz,“ říká MVDr. Gabriela Zelinková. Navíc obojek působí na parazity i dotykově a chrání tak celé tělo zvířete až čtyři měsíce a nemusí se sundávat v průběhu koupání.


Jedna blecha naklade až 2250 vajíček
Druhým velkým rizikem pro zvířata jsou blechy, které jsou aktivní během celého roku a mají mimořádnou rozmnožovací schopnost. Blecha naklade minimálně 25 vajíček denně. Přitom jedinci objevení na zvířeti reprezentují jen 5 % bleší populace přítomné v domácnosti. „Kromě nepříjemného svědění zvířatům hrozí možný vznik alergií nebo nákaza tasemnicí psí, která je přenosná i na člověka. „Pes i kočka mohou při olizování polknout blechu, která ze sebe uvolní zárodek tasemnice,“ varuje MVDr. Zelinková.


Preventivní péče během celého roku se vyplatí
Jakou tedy zvolit účinnou ochranu proti parazitům? Při koupi se řiďte nejen velikostí zvířete, ale také časem, který budete pravidelné péči o zvíře věnovat. Jednoduchou ochranu psů proti klíšťatům představuje antiparazitární obojek „Používání obojků bych ale obecně doporučila spíše pro „venkovní“ psy, ne pro zvířata, která žijí v domácnosti a jsou v úzkém kontaktu s dětmi. V takovém případě doporučuji volit raději jako formu ošetření moderní pipety, tzv. spoty“ říká MVDr. Zelinková.
Například přípravky Effipro a Duowin představují celkovou preventivní péči proti blechám a klíšťatům. Oba přípravky lze aplikovat klasicky pomocí spreje, kterým lze navíc ošetřit také pelíšek zvířete, nebo pomocí moderní pipety. „Veterinář vám pomůže zvolit množství účinných látek v pipetě podle hmotnosti vašeho zvířete. Přípravek nakapete pomocí pipety na kůži psa nebo kočky v místech, kde si jej nemohou olízat. Místo aplikace je popsáno v přiloženém návodu a u jednotlivých preparátů se může lišit. Po správné aplikaci působí vysoce účinné látky proti klíšťatům až po dobu jednoho měsíce,“ uvádí MVDr. Gabriela Zelinková z Virbacu a dodává: „Přestože jsou některá antiparazitika na trhu volně dostupná, vždy svůj výběr a aplikaci konzultujte s veterinářem. Při nesprávném výběru můžete i ohrozit zdraví svého mazlíčka. Například pro kočky jsou některé výrobky silně toxické, proto volte jen speciální kočičí antiparazitika, například Effipro Cat.“
 

Zásady:

1)       Ošetřujte psa pravidelně po celý rok.

2)       Přípravky aplikujte na místa, kde si je zvíře nemůže olízat.

3)       Ošetřujte pravidelně prostředí v domácnosti vhodným insekticidem, pravidelně luxujte koberce a pohovky

4)       Perte pravidelně polštářky a pokrývky, kde zvíře přebývá.

5)       Nezapomeňte také vhodným sprejem dezinfikovat vaše auto.

6)       Výběr účinné látky a aplikační formy konzultujte s veterinářem.


Vanda Ročková
Aktualizováno: 7.5.2011 17:10:49
Napsáno: 7.5.2011 16:54:47

Forum.

Vložit príspěvěk

12.5.2011

jana h.

Já používám pipety frontline ,ale bohužel i přesto neustále vytahujeme klíšťata.

12.5.2011

Lucie V.

Nám se osvědčil antiparazitivní bojek Scalibor. Účinkuje i proti komárům, nesmrdí a pes se s ním může koupat.

12.5.2011

Ïveta

Jedině obojek od bolfa, nebo scalibor...

12.5.2011

Šárka

Taky používáme piptky frontline na psa i na kočku a oba mají neustále klíšťata. Kočka má navíc obojek (nepamatuju si značku) a občas jí postříkám sprejem, ale přesto pořád domů nosí klíšťata :-( Příště zkusím pipetky od jiné značky.

12.5.2011

Radka

Výborný je obojek Scalibor. Nasadíme v dubnu a sundáváme až na podzim a celou tu dobu je pes bez klíšťat.

12.5.2011

Lucka

obojek killtix,sice trochu ze začátku smrdí, ale myslim, že funguje... zatim mám na pejskovi asi měsic a bez klíštěte, před nasazením pořád nějaký měl...

12.5.2011

Aja

U fenky mam obojek Kiltix a spokojenost. U kocoura jsem porad davala Frontline spot on, ale kazdy den vytahuju klistata. Kdysi jsem zkusila obojek, nejaky ze zverimexu obycejny a byl na to alergicky-slezla mu srst dokola na krku a kuze zarudla. Proto jsem davala frontline. Ale ted jsem zkusila obojek pouze s prirodnimi slozkami Herba Max, alergicky na to nebyl, ale klistata mel porad. Na jedne internetove diskusi me veterinar odepsal, ze FRONTLINE PUSOBI AZ NA PRISATA KLISTATA KTERA PAK USCHNOU, NEPUSOBI PREVENTIVNE!!! A ze mam zkusit obojek Bolfo. Kocour ho ma zatim prvni den a bez alergie, tak uvidim, jestli donese klistata. Za par dni dam vedet :-)

12.5.2011

Paaafka

Já používám Frontline ve spreji na psy v průběhu celého roku (jak u domácího tak u venkonvního) a jsou bez klíšťat - s tím že není preventivní nemůžu souhlasit, ale musí tam bý pravidelnost (u nás každé 2 měsíce přestříkat v létě a po 3-4 měs. přes zimu). Zkusila jsem ho i na kočky a tam ta účinnost není, protože to slížou :-(

12.5.2011

jana

Vyzkoušeli jsme už všechno, od pipet Frontline combo, po Biolit, Arpalit a obojků zn. Bayer..., na klíšťata to pomůže, ale blech se už asi nezbavíme:( naši psi se bohužel často vyskytují venku, příjdou do kontaktu s jinými psy, kočkami a ježky. Navíc ve velkém stavení se nedá ošetřit celé prostředí.

12.5.2011

Veronika

Naši psi jdou taky neustále venku, v kontaktu se všemožnými jinými zvířaty ale blechy nemají. Koupili jsme teď pipetu od frontline a zatím bez klíšťat :-), když jsme ale měli obojek, chodili oba s klišťaty téměř každý den :-(

12.5.2011

Lenka

Já mohu všem vřele doporučit přípravek Duowin,není ho sice občas lehké sehnat,ale psovi ho dávám od malička a měl jen jedno malé klíště na čumáčku,jinak nic...S Frontlinem a jinými prostředky jsem moc spokojená nebyla.Lenka.

12.5.2011

Štěpa

Scalibor je sice dobrý,ale silný driák. Nesmí se používat pokud máte doma kočky,pěstujete včelstvo,rybičky atd. Poškozuje to jejich nervovou soustavu a umírají:( Chtěla jsem ho dnes koupi,ale po upozornění,že likviduje i okolní zvířectvo jsem se rozhodla pro Bolf.

16.5.2011

Adéla

Přípravek Frontline je výborný na blechy, ale na klíšťata nedoporučuji. Pro pejsky je výborný Scalibor obojek, nebo ve formě spotů Ex-spot nebo Bob Martin, popř.Advantix, ani jeden z přípravků NESMÍ NA KOČKU, jinak fungují měsíc blechy a měsíc klíšťata. Ohledně preparátů na kočky je to složitější, jelikož jsou mnohem více citlivější na otravu přípravky, tak se u nich může používat jen malé množství dostupných přípravků, např.Frontline( Effipro)-je to stejná účinná látka, jako obojek je výborný Sergents obojek.Dobrý je i Bolfo pudr, ale kočka celkem zapáchá a musí se aplikovat každý týden.

23.5.2011

sarrika

vřele doporučuji sprej BOLFO,zbavili jsme se blech a klíšťata už také nemáme.V lékárně pořídíte asi za 130 Kč.

3.7.2011

Hana Sejvalova

Moje jezevčice měla antiparazitální obojek,značku nevím, ale měla za 2 měsíce jen 2 klíšťata,žádné blechy, teď má štěňata, obojek jsem sundala a už jí po břiše běhala jedna bleška.Určitě pořídím Bolfo sprej.

9.7.2011

Kamila

Štěpa: umírají potom i kálíci?

18.8.2011

Tereza

Máme 2 štěňata boxerů, ale máme děti, tak obojek nepřipadá v úvahu, používáme frontline. Blechy nemají, ale proti klíšťatům je ochrana horší.

6.9.2011

Jarda

Nechte své mazlíčky očkovat včas - Odkaz.

18.9.2011

kačka

jak mám chránit štěně před blechami a klíšťaty, když ji každý týden koupu?? máme velkou zahradu, pejsek se s námi válí v posteli, koupání je nutné..

13.6.2012

Mishulinka

Muj pes ma na hlavicce strupy takove male boulicky mel predtim klistata nemuze umrit? dekuji

10.4.2014

Lacij

Kdysi jsme používali Frontline, ale zjistila jsem, že klíšťata spíš přitahuje. Takže jsem přešla na jinou značku.

27.7.2014

Majulka

Nedoporučovala bych obojek proti klíšťatům, který funguje jen po určitou dobu, a pak se musí koupit zase znova, a cena není nijak malá. Vůbec nejlepší variantou je koupit tuhle pipetu: Odkaz, ochrání vašeho psa nejen před klíšťáky, ale i před blechami.

19.10.2014

Alena

Zakoupila jse antiparazitální disk CatanDogs,ale bohužel je naprosto neúčinný,blechy neodpuzuje. Samozřejmě jsme vše důkladně vyprali,vyčistili,vyluxovali,vyžehlili... Takže Catandog za cca 1000Kč nedoporučuji.

12.5.2015

Eliška

Také musím sdílet špatné zkušenosti s Frontlinem :( používala jsem pipety a bylo to skoro jako kdybych nepoužívala nic :( obojek si můj pes už párkrát strhnul...tak zkusím sprej.

10.9.2015

Tamara Kuchařová

Nám výborně zabírá obojek S.O.S od Beapharu, chrání před blechami i klíšťaty a používáme ho na obě sezóny.

17.9.2015

Petra

DOBRY DEN CHTELA JSEM SE ZEPTAT KDY MUZU DAT PSOVY OBOJEK PROTI BLECHAM PO UMITI SAMPONEM NA BLECHY DEKUJI ZA ODPOVED.

9.7.2016

pavelka

Nebo - Neostomisan spray,kapky,vodička. Vono totiž každý klíšť zanese i jiné podkožní viry, a přes kontrolu a koupání, pořád se pejsek bude škublit. a ten Neostomisan lividuje právě ty podkožní, ale i kožní svědění...Jo?

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz