Má váš pes zdravé oči?


Dospělý člověk ve chvíli, kdy začne špatně vidět nebo má zarudlé oko, zamíří k lékaři. Co když se ale to samé stane jeho pejskovi nebo kočce?

 

Zarudlé oko může znamenat cokoliv od triviální záležitosti až po závažné onemocnění. Vždy je lepší raději navštívit veterináře a ujistit se, o jak závažný problém se jedná. Možná máte obavy, co vás u veterináře čeká a jaké asi budou výdaje. Člověk ze zkušenosti ví, že samotné vyšetření očí u lékaře není nic složitého a že je bezbolestné. Co ale váš pes v ordinaci veterinárního lékaře?

 

MVDr. Jiří Beránek, odborník na psí oftalmologii, vysvětluje: „Dříve bylo vyšetření očí poměrně složitým úkonem zejména u nekooperujících pacientů. Naštěstí doba pokročila a dnes už samotné vyšetření očí netrvá déle než pár minut a jedná se o běžnou záležitost.“ Lékař zamíří speciální přístroj na oko zvířete, zmáčkne tlačítko a v tu chvíli přístroj sám změří tzv. nitrooční tlak, podle nějž veterinář dokáže určit diagnózu. Celé vyšetření stojí cca 100-200 Kč, jedná se tedy o poměrně přijatelnou investici do zdraví vašeho čtyřnohého přítele.

 

Veterinář radí, kdy nechat odborně zkontrolovat zrak:

           u psů starších 6 let nechte zrak kontrolovat pravidelně 2-3x ročně

           pravidelně u plemen s predispozicí k očním vadám

           ve chvíli, kdy má pes zarudlé oko

 

MVDr. Beránek doporučuje zaměřit se na prevenci: „Nikdy nezapomínejte na denní péči o psí a kočičí oči: odstraňujte ospalky, čistěte srst přesahující do očí a při příchodu z prašného prostředí vypláchněte oči desinfekčním roztokem na ošetření spojivky.“

 

V rámci tzv. roadshow „Zdravé psí oči“ můžete navštívit veterinární oční poradnu na následujících mezinárodních výstavách psů:

 

13. 10. – výstaviště České Budějovice, 11-16 hod.

3. 11. – Praha Letňany, 11-16 hod.

 

Zde vám tým odborníků poskytne základní informace o problematice očí u psů a zdarma můžete svému pejskovi nechat změřit nitrooční tlak.


Vanda Ročková
Napsáno: 6.10.2012 15:12:21

Forum.

9.10.2012

Jana

trochu mi připadá tahání peněz z majitelů psů 2* až 3* ročně na kontrolu s očima.:- (

11.10.2012

Anny

Děkuji za důležitou informaci. Pro Janu: Vždyť to není povinné, je to na každém majiteli psa.....a jen tak bokem...kamarádka měla nádherného chovného psa, nikdy na vyšetření očí nebyla a najednou oslepl na jedno oko - vysoký nitrooční tlak a nyní, pokud nechce, aby oslepl na druhé oko, nesmí mít žádnou námahu, nesmí ani krýt, prostě podcenila prevenci...

12.10.2012

Jana

Já chodím pravidelně na očkování a při té příležitosti nechávám vždy svého pejska zkontrolovat a nechám to na veterináři, do jaké míry kontrolu provede,samozřejmě, že u psa staršího 6 let je již třeba udělat důkladnější vyšetření, než třeba u dvouletého.

25.8.2013

Andrejka

Nemusí se Jano!

31.1.2017

Kateřina

Prosím mám dotaz máme entlebušského sala šnického psa (je mu 5 let) Asi před rokem začal špatně vidět tak jsme mu kapali dvoje kapky do očí, bohužel mu nepomohly a nyní je dle jeho chování slepý i když si myslím, že občas trochu alespoˇobrysy vidí. Vzhledem k vysokému nitroočnímu tlaku nám bylo doporučena operace při které mu bude odsána tekutina která je za očima ,jinak by mu prý vylézaly oční bulvy.Ptám se zda je to nutné a nebo by bylo i jiné řešení,než psa úplně oslepit.Nemáte někdo zkušenosti?

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz