Čistíte zuby svému psovi?


Prevence dentálních onemocnění je u psů stejně důležitá jako u lidí. Podle výsledků průzkumu mezi veterinárními lékaři provádí dentální hygienu psům jen 21 % majitelů, přitom problémy způsobené nedostatečnou péčí o chrup má 52 % psích pacientů.

 

Právě na podporu prevence dentálních onemocnění psů je zaměřen celosvětový program Měsíc zdravého chrupu, který informuje veřejnost o důležitosti zubní hygieny u psů. V rámci 8. ročníku rozdají během června a července hostesky v parcích větších měst a veterináři v ordinacích 227 000 dentálních tyčinek Pedigree Denta Stix s edukačními brožurkami. Co mají psi a majitelé kromě nutnosti péče o chrup ještě společného?

 

Průzkum ukazuje na nedostatečnou zubní hygienu u psů. Výsledky průzkumu mezi více než 700 veterinárními lékaři, uskutečněného v rámci loňské kampaně Měsíc zdravého chrupu, ukázaly, že 713 dotázaných veterinářů vyšetří během jednoho roku chrup (s i bez nutnosti zákroku) 285 480 psům. Zdravý chrup má průměrně 43 % psích pacientů, nejvíce lékařů (zhruba jedna třetina) uvedlo 30-40 %. Podle veterinářů provádí dentální hygienu svým psům průměrně 21 % majitelů. Dentální problémy způsobené nedostatečnou zubní hygienou má průměrně 52 % psích pacientů, nejčastější odpověď lékařů byla 70-90 %.

 

Rizika

Přehlížení dentálních problémů může mít i tragické následky. MVDr. Zbyněk Lonský, zakládající člen České společnosti veterinárních stomatologů, k výsledkům průzkumu dodává: „Kazivost zubů u psů není zdaleka tak častá jako u člověka, ale zato je u psů velice častý výskyt zubního povlaku a následně i zubního kamene, jehož nadměrná tvorba výrazně ovlivňuje zdravotní stav dásní, nemluvě o souvisejícím silném zápachu z tlamy zvířete.“ Dlouhodobé přehlížení masivní infekce v dutině ústní, se kterou se veterináři bohužel setkávají velice často, může vést v některých případech i k tragickým následkům. „Neléčený zánět se šíří krví do celého těla psa, postihuje vnitřní orgány a vede k selhání např. jater, ledvin, plic či srdce s někdy až fatálními následky. Tento proces nevzniká náhle, ale postupně až plíživě a samozřejmě souvisí s nedostatečnou, nebo spíše nulovou prevencí,“ varuje MVDr. Lonský.

 

Postupný návyk na čištění

Jako u každé prevence je i v případě čištění chrupu dobré začít dříve, než začnou problémy, a psa na něj postupně navykat – ideální je zvykat na přítomnost prstu nebo kartáčku v tlamě již štěně, pak nebývají problémy. Pokud se začíná s čištěním zubů u dospělého psa, je důležitý pozvolný a trpělivý přístup. Přesto se to u některých dospělých jedinců nemusí vůbec podařit. Odstraňovat zubní plak pomáhá také žvýkání dentálních tyčinek. „Zatímco u lidí je denní čištění zubů ustáleným zvykem, psům čistí zuby pravidelně jen málo majitelů. Mechanické odstraňování zubního plaku speciálně navrženými dentálními tyčinkami je potom důležitou součástí zubní prevence u psů. Pokud pes pravidelně a dlouhodobě žvýká dentální pamlsky, dochází k mechanickému otírání plaku z povrchu zubu, které má podobný efekt jako čištění zubů kartáčkem,“ doporučuje MVDr. Lonský. Každodenní žvýkání dentálních tyčinek pro psy odstraňuje až 80 % zubního plaku, čímž předchází tvorbě zubního kamene. A protože tyčinka psům chutná, považují ji za skvělý pamlsek, a čištění zubů je tak vlastně baví.

 

V rámci programu Měsíc zdravého chrupu získají majitelé psů dentální pamlsek zdarma. Během června ho budou společně s edukačním letáčkem rozdávat v parcích a centrech větších měst hostesky, v červenci bude zdarma k dispozici také ve vybraných ordinacích veterinárních lékařů. Více informací včetně termínů a seznamu míst distribuce Pedigree Denta Stix najdete na www.peceopsa.cz.

 


Vanda Ročková
Aktualizováno: 10.6.2015 22:22:32
Napsáno: 10.6.2015 21:27:14

Forum.

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz