Strach ze samoty


Když pejsek vyje, štěká a demoluje byt, případně se pomočuje pouze za nepřítomnosti majitele, to bývají  dost vážné problémy, pro které hodně pejsků skončí v útulku. Může se to vyskytnout i u některých pejsků z útulku, kteří byli v útulku hodní, pokud majitel připustí velkou fixaci psa na sebe zpočátku a pak změní počáteční stav třeba tím, že normálně opět začne chodit do práce. Nový majitel pod dojmem toho, co si vše takový pes prožil a toho, jak je pes šťastný, že má konečně domov, poskytne maximální pozornost a lásku, se psem tráví celé dny, pozve ho do postele a když se pes k němu přimknul, po týdnu nebo později změní pravidla a psa ponechá samotného na zahradě. Pes začne výt, štěkat a demolovat vše, co se mu připlete do cesty. S pejskem je potřeba jednat laskavě, ale nepřipustit velkou fixaci a stanovit jasná pravidla, bude to dobré nejen pro majitele, ale i jednodušší i pro pejska.

 

Problém se rovněž vyskytuje štěňat, které majitel nenavyknul na samotu. Majitel si vezme pár dnů dovolenou, psa zhýčká pobytem v posteli, protože je mu štěňátka líto, jak kňučí nebo si někde přečetl, že pes je smečkové zvíře a neměl by zůstávat sám, že je to pro něj nepřirozené. Štěně se od páníčka celé dny nehne a po dovolené odkráčí majitel do práce a doufá, že problém se závislostí pejska se nějak vyřeší sám od sebe a pejsek si zvykne. Hodně pejsků to pochopí a zvyknou si, ale stále narůstá počet takových, kteří mají se závislostí problémy. A protože jsou to pejsci, dávají to najevo po psím způsobu. Začnou kňučet, ničit věci nebo důsledkem stresu močit a defekovat po bytě.

 

Je velmi důležité psa před tím, než ho ponecháte samotě, důkladně vyvenčit a utahat. Pokud jste si jisti, že pes má dostatek pohybu a zaměstnání a nezlobí doma čistě proto, že se nudí - musím poznamenat, že toto bývá nejčastější příčinou, zkuste psa zbavit jeho chorobné závislosti a strachu ze samoty převýchovou. U zvláště úporných případů závislosti lze po poradě s veterinárním odborníkem doplnit převýchovu i léky, které psa zklidní.


Číhat za dveřmi a pak vtrhnout dovnitř, když jste slyšeli psa výt a zbít ho, není řešením a není to ani dlouhodobě účinné, většinou pes začne provádět nežádoucí činnost po chvíli opět, navíc z majitele projevuje strach, když se vrátí.

 

Další pes by mohl problém zkomplikovat tím, že by například vyli oba dva, i to se, bohužel, stává. Většinou je však druhý pes řešením účinným jen tam, kdy pes byl na druhého psa nebo kočku zvyklý a ten uhynul. U ostatních psů je lépe druhého psa pořizovat až po převýchově a odstranění tohoto problému, aby vám místo jednoho psa doma nevyli dva.

 

Principem převýchovy  je opět behaviorální desenzibilizace, o které jsem již hovořila v kapitole bázlivost, tedy vystavení psa situacím, které u něj vyvolávají strach nebo úzkost, aniž by se bál. Po dobu převýchovy však opět nesmí být vystaven traumatizujícímu podnětu v plné intenzitě, tedy je zapotřebí, aby kromě krátkých úseků, kdy psa navykáte na samotu, sám nebyl, jinak opět můžete začít od začátku. Jde o to, učit psa být sám - nejprve tak krátce, aby to nevyvolalo strach a postupně prodlužovat dobu samoty. 


Psovi nedovolte spát ve vaší posteli a všude vás následovat. Já vím, že je to příjemné, ale po dobu převýchovy si to musíte odpustit, zvyšuje to psovu závislost na vás. Před zahájením převýchovy musíte důkladně nacvičit povely Zůstaň! a Na místo! Je důležité je nacvičit v klidu, aby je pes nespojoval s vaším odchodem. Naučte psa na odloženém místě a že za dobré provedení cviku je odměněn hračkou nebo speciálním pamlskem, které jindy nedostane, jen po tomto cviku a když má být sám. Postupně se od psa vzdalujete, když cvik zvládá na pár metrů, zkuste přejít do místa, které je pro psa od vás lehce přístupné, ale kde na vás nevidí, jen vás může slyšet a trénujte povel Zůstaň! Psa vždy chvalte za nevzdálení se z místa. Když se vzdálí, netrestejte ho, ale odeberte hračky a pokroutky. 

Potom zkuste odejít na velmi krátkou chvilku z bytu, ale jen na tak dlouhou chvilku, kdy pes nespustí nežádoucí chování, i kdyby to bylo pár vteřin. Můžete nechat zapnuté světlo, rádio či televizi. Při nácviku jednotlivých krátkých odchodů  doporučuji zařadit mezi ně hru, procházku nebo krmení, dokud se pes opět zcela neuklidní. Před odchodem se se psem nelučte a při příchodu se s ním nevítejte. Prodlužujte dobu samoty velmi zvolna a orientujte se podle míry stresu psa - sledujte, zda vás přehnaně nevítá po příchodu nebo neprojevuje známky strachu před vaším odchodem. Nedá se předem říci, jak dlouho se pes bude samotě učit, některý pár dnů, jinému to trvá i pár týdnů. Obrňte se trpělivostí a vytrvejte.

 

Obrátila se na mne paní s fenou, kterou měli od štěněte se žádostí o pomoc při nalezení nového domova pro fenu. Fenka nemohla být umístěna v kotci, který demolovala a navíc vytrvalým štěkotem velmi rušila sousedy, byla tedy v bytě, kde se pokoušela prohrabat stěnou, takže po každém návratu majitelů z práce je čekal byt, který vypadal jako oáza v kamenolomu. Majitelé byli na fenu velmi fixovaní a byli ochotni se podrobit s fenou převýchově. Z rozhovoru s nimi vyplynulo, že problém se dostavil až po dlouhodobé nepřítomnosti paničky během vánoc a postupně se zhoršoval a prohluboval.

 

Paní si vzala dovolenou a dle instrukcí trénovala  poslušnost a později odchody a příchody po minutách, které prodlužovala. Po 14 dnech pes vydržel sám již 20 minut. Když se za 4 týdny dostali přes kritickou hodinu, bylo vyhráno, fena se uklidnila a začala bez problému snášet i delší odchody rodiny. Při zvykání jí pomohlo zapnuté rádio a přítomnost kočky v pokoji, kde se nacházela. Protože se jednalo o křížence loveckého psa, začala ho panička také mnohem intenzivněji zaměstnávat, v okolí našli možnost navštěvovat coursing. Pes i rodina mohli zůstat pohromadě, což všichni zúčastnění včetně mne s úlevou uvítali.

 

 

Text: Dana Bočková, www.utulky.estranky.cz

Foto: Marie Lokingová
 


zuzana smejkalova
Aktualizováno: 17.12.2007 14:03:23
Napsáno: 26.10.2007 13:14:53

Forum.

Vložit príspěvěk

14.9.2008

Mirek

Dobry den chtel jsem se zeptat mam 8 tydenni stene a chci aby uz zustaval sam protoze jsem s pritelkyni v praci od 7:00 do 17:00 a je dobre ze i kdyz jsem doma tak ho nechavam sameho a ucim ho to po cca 3 hodiny pak ho pustim do domu na cca 1 hodinu a pote zpet at je sam ? prosim jestli muzete odpovezte ne miro.ury@email.cz predem dekuju

1.11.2008

Ivana

Tak malé štěndo a vy ho už nutíte být od vás pryč. Že se nestydíte. Proč jste si jej teda pořizovali když na něho nemáte skoro čas a jste většinu dne pryč? Když jste doma tak byste měl být především s ním, a ne jej ještě vyhazovat. Má 8 týdnů!!!

3.4.2009

Katka

Dobrý den,potřebovala bych nutně poradit co mám dělat jsem už zoufalá.Máme s přítelem dva pejsky(dvě fenky).Bydleli jsme s dědou,ale děda umřel a pejsci byly zvyklý,že snima je furt někdo doma.S přítelem chodíme do práce a pejsci tu jsou od rána sami doma(od půl 8 do 15:30.Behem těch hodin doma strašně vyjou a štěkají,stačí když sousedka v kuchyni pustí vodu nebo uslyší jen klepnutí dveří.Jelikož v našem baráku bydlí samí důchodci neustále si stěžujou.Říkali mi,že štěkají v kuse a že jen tak na půl hodinky přestanou.Celý vchod sepsal stížnost a chcou ji na nás podat.Věřím,že to musí být strašné když polovinu dne posloucháte psy jak stěkají a ještě k tomu když to jsou staří lidé.Jsem zoufalá,mám strach,abych je nemusela dát kvůli tomu utratit nebo něco takového.Psy strašně miluji a věnuji jim veškerý svůj čas.Dá se to nějak přenaučit,existuje nějaký způsob převýchovy?Nebo co bysme měli dělat?Prosím, poraď te mi,jsem už strašně zoufalá.Udělám proto cokoliv.

17.6.2009

Jitka

Měla jsem stejný problém, jako paní Katka, několikrát jsem se dokonce musela kvůli stížnostem sousedů na vytí mého psa přestěhovat, zlepšilo se to používáním speciáního výcvikového obojku, který při vytí spustí nejdřív varovné písknutí, pokud pes vyje dál, dostává elektrický výboj. Nevyřešilo to ovšem problém s loužičkami, které občas po příchodu nacházím, ale aspoň sousedi jsou už v klidu.

5.9.2009

Michaela

Dobrý den,prosím Vás o radu.Mám rok a půl st.fenu Slov.čuvače,která vyrostla v domě.Bohužel jsme se přestěhovali do bytu a vždy,když mám noční moje fena celých 12h vyje.Ráno mě vždy čeká dům plný naštvaných lidí a nedivím se jim.Jsem nešťastná,ale Lady nedám pryč.Když byla v rod.domě sama tohle nedělala,až teď v novém,cizím a pro ní asi stres.prostředí.Předem děkuji za pomoc,k.mispulinek@seznam.cz

2.10.2009

Marija Medková

Dobrý den. Máme Benika, bude mu v listopadu 6 let, je maltezáček. Jsem dlouhodobě nezaměstnana a on si zvyknoul že jsem furt doma a teď strašně hodně štěka když odchazím. Vůbec nevím co s tím mám dělat! Sousedy už mi pišou anonimní výhružký ... Můžete mi porádit?! Přemyšlím o koupi protištěkacího obojku ...

10.11.2009

Petr

Pro Ivanu: Víte Ivano, je sice hezké, že pána káráte za to, že nechává pejska osamotě - ale on se jen bojí, aby něco nezanedbal, nebo nepokazil - nedělá to s úmyslem štěně trápit! Místo pouhého pokárání, by bylo vhodnější pánovi vysvětlit, proč danou věc dělá špatně a poradit mu, jak ji dělat správně. Vím jak se pán cítí, protože jsme si vzaly štěnítko teď v pátek a řešíme stejný problém - jak nedělat chyby.... já čtu příspěvky abych se dozvěděla to samé, co se chce dozvědět pán, a to jak zvykat na samotu takhle malé štěnátko a nic při tom nepokazit. Bylo by snad vhodnější místo machrování člověku poradit... není to první příspěvěk, ve kterém lidi káráte, ale neporadíte jim jak na to. Lidé píší do diskuse proto, aby dozvěděli "jak na to". Jestliže to víte, poraďte jim prosím.

10.4.2010

marrsy

dobry den vzala sem si stene od nakych lidich byly mu 2 a pul mesice ten pan co mi stene dal nepracoval a byl snima porad doma a tet od vydrzi hodinu i dve sam doma ale dil ne a ja musim chodit do skoly jak to mam udelat kdyz ho tu necham treba 2hodky tak je v klidu ale jak to presahne 2hodiny steka pres cely panelak a me chtej vystehovat asi se pes neuklidni ale ja se ho vzad nechci prosim o pomoc

23.5.2010

Igor

tak se ho vzdas a co je to jen zvire :P

1.6.2010

Tybetty,Katka G.

Moje fena doma dříve rozkousala vše co mohla :) od koberce,kabely,boty po nakousané židle.. teď se sklidnila a i když v posteli najdeme nějakou věc, většinou ji ani nenakousne.. Přes den je už skoro vždy hodná, jen vyjímečně zapláče =) (říká sousedka). Ale jak odcházíme někam na večer do noci.. vyje,štěká a i ničí věci. Nechávám ji puštěnou televizi a někdy i lampičku.. Nevíte čím to je ? Děkuji

2.6.2010

anet

moc děkuji muj pejsek sina mě navyknul a ted štěká když je sám a už sme vyskoušeli i obojek proti štěkání a pomohlo to asi cca měsíc pak si zvyknul

12.8.2010

Renda

To můj hafan (mám 5 let starého psa bearded kolie ) neštěká, nevyje, nic doma neničí, když je sám. Problém je odejít z bytu. Hrozně na mě visí a dostat se ke dveřím mě stojí hodně úsilí. Navíc je hroznej strašpytel a stěhuju se s ním do novéh bytu, vůbec netuším, jestli dokážu odejít do praáce....

14.2.2011

Dáša

Dobrý den, máme ročního amstafa, který si ve čtyřech měsících zlomil ošklivě packu a přítel s ním byl velice dlouho doma, než se uzdravil. Pejsek nedevastuje byt ale strašně nahlas vyje a já bych nerada aby nás sousedi vystěhovali. Navíc u nás v panelovém domě bydlí i spousta rodin s malými dětmi. Má spoustu hraček i ten drahý míček na pamlsek jsme mu koupili ale vydržel hodinu. Pak ho rozkousal....nevím co s tím a už jsem bezradná...... Doma je sám od 6:45 do 11:30, kdy ho chodím venčit a pak od 12:00 do 15:00.

11.6.2011

kacka

dobry den mam 10mesicniho pejska krizenecka.vychovavam ho od doby kdyz mu bylo 14dni jelikoz fenka se nechtela o neho starat.vzdy byl semnou a ted jsem skoro kazdy den 13 hodin v praci nez odchazim do prace vzdy ho vyvencim. a pes mi doma likviduje na co pride,knuci,vije a steka.sousedi si stezuji a ja uz nevim co s tim delat.muzete mi prosim poradit.dekuju

11.6.2011

kacka

mohla bych se jeste zeptat kde bych sehnala ten protistekajici obojek dekuju

18.6.2011

kacka

Mate problemy s pejskem a nevite si rady jak s tim???mam pro vas radu.byla jsem stejny pripad jako vy vsichni mam doma pejska ktery kdyz jsem sla do prace knucel,vil,stekal a vse mi doma likvidoval.sousedi si stezovali a ja uz nevedela co s tim.a tak jsem pozadala o radu a pomoc pani Alenu Kocumovou.muzu ji vsem doporucit poradila mi natolik ze trvalo jen tyden aby se muj pes uklidnil kdyz clovek bude postupovat tak jak napise vse se vyresi.sousedi si na psa uz nestezuji a doma uz nic nelikviduje.jeste jednou Pani Alenko kocumova vrele DIKY

11.8.2011

Kris

Dobrý den, mám doma téměř 9 týdenního pejska irského setra a chtěla bych ho naučit, aby doma zůstával sám, ale nechci začít pozdě. Myslíte, že je moudré ho to učit už v tak nízkém věku? Nechci připustit, že se na mně stane závislým, když jsem nyní stále s ním. Mám na to necelý měsíc než půjdu do školy a doma budu nucena ho nechat i 7 hodin denně a nechci, aby naříkal. Za jakoukoli radu budu vděčná děkuji a kdyžtak písněte na e-mail turecek.kristyna@seznam.cz

23.1.2012

Kika

Dobrý deň, potrebujem tiež radu,máme doma psíka Jacka Russella 4-mesačného, a susedia sa nám sťažujú na neho,že keď nejsme doma strašné zavíja. Nevieme si s tým rayi. Máme ho síce zatiaľ 2 týždne, tak dúfam, že to prestane, skúšame ho zatvárať samého do izby keď sme doma aby si zvykol. Dokonca mu dávame do pelešteka naše oblečenie. Neviete nám poradiť prosím? Sám doma je cca od 8mej do 2hej. Ďakujem

20.5.2012

Michaela

Dobrý den chtěla bych se zeptat mám 3 roky starou fenku whipetta naše rodina za 3 týdny odjíždí na dovolenou a fenku chceme nechat u babičky ale když třeba jenom odcházíme do obchodu na 15minut pořád knučí. Když se vracíme a fenka nás vidí z okna i přes zavřená okna jde slyšet jak knučí nikdy to nedělala začala před 3 týdny. Nevíme co s ní jestli jít za veterinářem pro nějaké prášky na uklidnění nebo jestli ji budeme zase muset zvykat na to že příjdeme? Prosím poradte

27.9.2012

Zuzka

Před nedávnem jsme si koupili štěně FB (10 týdnů).První dva týdny jsem štěně vodila s sebou do práce,třetí týden bývalo u tchyně na zahradě (bydlíme v paneláku) a čtvrtý týden byl už doma na ostro sám.Tento proces se nám výborně osvědčil.Během celým prvních třech týdnů jsme neustále odcházeli z bytu, na malé chvilky (minuta,10 minut),později jsme jeli nakoupit hodina,zavírali jsme se v bytě za dveřmi.Teď můžu konstatovat,že máme samostatné štěňátko,které dokáže být samo,aniž by kňučelo či cokoliv doma ničilo.Snad tento postup někomu pomůže.Zdravím

14.1.2013

Sabina Lučková

Dobrý den já jsem se chtěla zeptat co mám dělat s mým pejske je to Trpasličí pinč a jsou mu skoro 2 roky.Víte vždy když odcházím do školy tak hrozně moc knučí a vyvádí ale vůbec nevím proč protože doma nezůstává sám zůstává snim moje matka prosím potřebuji nějakou účinnou radu.

1.2.2013

Veronika

Dobrý den,mám psa který má 2 roky a je to bišoněk.Od mala jsem s ním strávila hodně času a rozmazlovala jenže jsem zapoměla na všechny ty pokyny co by mohl umět.Sousedi si ted na mě stěžují že pes vyje a štěká,když odejdu z bytu a venku neposlouchá.Pořád chodí zamnou a v noci mi leze do postele,neříkám že by mi to vadilo ale chci se zeptat zda se s tím dá ještě něco udělat když už mu jsou 2 roky.A k tomu když mu něco nedovolím tak chodí kolem mě dookola a kouká na mě.Prosím poradte mi.

13.10.2013

Onfis

Hojte, mel jsem stejny problem, sousedi si stežovali na štekaní mého psa, bal jsem se pak jit i do kina a noční směny jsem si radeji přehazoval. Nakonec jsem objetoval 1700 Kč za protištekaci obojek a te investice vubec nelituji. Pes dva dny dostaval rány, ale pak si uvědomil proč je vlastně dostává a od te doby je klid. Všem vřele doporučuju.

20.11.2013

ms_monii

Dobrý den, mám rok a půl starého psa Akita inu. Nikdy nebyl sám vždy byl doma s jiným psem nebo s někým. Problém nastal tehdy když jsme se přestěhovali do řadového domu. Celou dobu kdy je doma sám tak vyje. Sousedé si stěžují a nevím co s tím. Zkouším všechno. Když je doma sám tak tu má mnoho hraček plno žvýkacích kostí. Učíme ho být doma sám. když jsme doma tak si ho moc nevšímáme aby se naučil zabavit se. Samozřejmě chodíme s ním ven hrajeme si ale v rámci mezí nechci aby se moc fixoval. Koupili jsme mu i protištěkací obojek. Sousedé si ale stále stěžují. Psa tu nemohu a nenechávám celý den samotného ale do práce chodit musím. Prosím poraďte jak ho mám tomuto zlozvyku odnaučit, bohužel dovolenou si vzít nemohu.

6.2.2014

Žaneta

Dobrý den, dnes má moje štěně 2 mesíce. Chtěla bych ho začít učit si zvykat aby byl na zahrade a trošku ho osamostatnit. Věnuji se mu témeř celý den a myslím, že na mě začíná být fixovaný. Nikoho jiného z domu neposloucha, když ho nechám par vteřin na zahradě, tak hrozně vyvádí a poté doma demoluje byt. Pořád vyžaduje,abych byla s ním. Je to velké plemeno, tak byhc ho chtěla nějak začít učit zvykat si na zahradu, kotec venku a pres zinu ve sklepe, kde má teploučno a pěkný pelíšek. Jak na něj? je jeěte brzi ho to učit? připadně, kdy bych s tímměla začít? Předem moc děkuji za odpověd

23.7.2014

Ivana

Dobrý den, nám se celkem osvědčili psí feromony do zástrčky Adaptil. Pes přestal demolovat byt. Štěká jenom když je někdo za dveřmi. Předtím řval pořád. Taky jsem mu pořídila obojek s feromony když jsem ho nechávala v psím hotelu a všechno proběhlo hladce.

12.9.2014

Julka

Dobrý den, velmi ráda bych si pořídila pejska, ale už dlouho si bohužel uvědomuji, že by u mne nejspíše nebyl šťastný, a to proto, že od 8:00 až do nejméně 14:00 nejsem doma. Můj přítel má práci velmi rozmanitou, občas odjede na několik dní na Slovensko, jindy je celý den doma, občas se někde staví. Řešení naši situace se mi zdá tedy dost komplikované: buď bychom měli pejsky dva a byli by spolu, nebo bychom je na dopoledne odvedli k naší sousedce a pak si je zase vyzvedlli. Jenomže přítel je zatím proti dvou psům a já jsem se zase postavila proti sousedce, a kdoví, zda-li by taky souhlasila. Ale hlavně - byli by tak psi spokojeni? Poraďte prosím.

24.9.2014

Kristýna

Ahoj, možná to sem nepatří ale už si nevim rady, mam 5letou fenku jezevčíka, a od te doby co jsem tehotna tak se na me fixovala, nemuzu bez ní nikam, i po byte za mnou chodí neustale sedí kouka na me a pozoruje me , kdyz si ji vemu na navstevu tak blazní,jak se pohnu skače a taha me ven, absolutne neposloucha....neplatí na ní po dobrym ani po zlim,.. :/ díky za jakoukoliv radu ,budu moc rada.K.

13.9.2015

Martin

Zdravim, chci se zeptat, s pritelkyni si chceme poridit mesicni stenatko Jack Russela. Ale mame problem, chodime na 12 hodinove smeny. Nevite, jak nejlepe pejska naucit na ten rezim? Diky za odpoved. Piste prosim na Freddy.50@seznam.cz

18.9.2015

Karolína

Dobrý den, máme s přítelem 3 měsiční fenku ridgebacka. Chci se zeptat zda se naučí být sama doma zda není pozdě. Předem děkuji za odpověď.

11.12.2015

Barbora

Dobrý den, v neděli jsem si vzala pejska z útulku, v neděli byl jediný den, kdy jsem s ní celý den byla. Nepřipouštěla jsem přílišnou fixaci, ale zřejmě se asi přesně toto stalo. V pondělí jsem šla klasicky do práce a fenečka mi zdemolovala celý byt. S demolicemi pokračuje celý týden v kuse a přidalo se i štěkání a smutek. Pohyb po ránu má, běháme každý den 10 km a dojde hodně unavená, ale přesto, jakmile opustím barák, začne okamžitě vyvádět. Bohužel mám spolubydlící, kterým toto pochopitelně vadí... budu se s ní muset přestěhovat,ale to mi nevadí tolik jako to, že pes je nešťastný.... četla jsem o převýchově... a pustím se s ní do toho... máte pro mne nějaké rady, navíc?

23.1.2016

eva

dobry den mam asi 2 roky stareho psa je čiperny staram se o něho pravidělně ještě chodim do školy a on tam je semnou nebo je doma s mamkou štěka i když tam je jen 10 minut skoušeli jsmeho utahat měl i prašky už si nevime rady prosim o radu

28.1.2016

Pavel

Dobrý den, máme s přítelkyní dva buldoky, jeden 4 roky a druhý 1,5 roku. Starší zvládá samotu dobře, nicméně mladší se hodně upnula na přítelkyni a my teď máme problém, protože čekáme miminko a obávám se doby kdy přítelkyně skončí na pár dní v porodnici. V bytě je s námi ještě maminka moji přítelkyně, která nechodí do zaměstnání a je v důchodu, ale já docházím denně do práce a nevím jak sebe a mladšího pejska dát jak se říká do pohody. Je hodná, dokonce nic neničí, jen je strašně smutná a to přítelkyně jede třeba jen na hodinku nakoupit. Díky za odpověď a radu.

2.2.2016

Terka

Dobry den, mam 2 mesicni stene civavy, jsem s nim tyden doma a rychle se uci cistotnosti, i povelum. No jo, dnes je utery a ja jdu v pondeli do prace od 7 do 3, mezitim v 11 ho prijedu vyvencit. Myslite ze ho mam pomalu ucit byt samotnwho doma? Popripadne jak, dekuju moc :)

25.4.2016

Rene

Mam doma 10 mesicni fenku labradora,je v kotci a neustale naryka chodim s ni kazdy den minimalne na 3 hodiny uz si s ni vazne nevim rady.Prosim poradte

25.5.2016

ÁJA

DOBRÝ DEN ,MÁM ROČNÍHO JACK,RUSSEL KŘÍŽENCE S LOVEČÁKEM A JAK ODEJDU NA HODINU VEN NĚKAM BEZ NĚJ, STAČÍ NÁKUP UŽ ŠTĚKÁ NA ZAHRADĚ NEBO V RD A NECHCE BÝT SÁM ,JE NA MĚ FIXOVANÝ ,V NOCI NECHCE BÝT NA ZAHRadě sám v boudě ,zatím nemáme ohradu ,tak spí se mnou v posteli a nechce do pelíšku který mám vedle postele,CO DĚLAT ABY SE SÁM NEBÁL ,JE Z ÚTULKU ALE UŽ HO MÁM 6 MĚSÍCŮ A DOTEĎ NECHCE BÝT SÁM .DĚKUJI VÁM ZA ODPOVĚĎ.

8.9.2016

Terka

Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda nemáte někdo zkušenosti s obojkem nebo difuzérem adaptil? nebo jiný přípravkem na proti stresu. Mám 12letou fenku yokširského teriéra a ta po mém odchodu z domu štěká, vykálí a vše rozšlape, jelikož přešlapuje u dveří. Děkuji za radu :)

13.12.2016

Lenka

Dobrý den. Mame 4 měs. štěně. pokud je doma s nami je na to že je to štěně velmi poslušne a opravdu poslechne všechny příkazy ktere dostane. ale jedno nas trapi prodluzujeme kazdy den cas aby se nepocuraval. pokud sme doma vydržé aj 7 hodin ale dnes jsem udelala vyjimku a odešla jsem na 5 minut ven. psa bylo slyset az dolu jak steka a po navratu domu ackoli byl hodinu pred mým příchodem vykaděny a vycurany nasla sem byt ve smradu pokadenem linu a radně pocuranem. chodim do prace vim ze pejsek se sam nevyvenci ale uz nam vyhrozuje soused ze nam psa otravi pokud bude neustale stekat. bojime se aby to malemu nezustalo a pokazde co odejdeme nam byt takto pokalel. poradte prosim. trapi mas to

22.12.2016

lola2

Jak vyřešit ten problém je napsané nahoře ve článku, proč tu dál prosíte o rady? To potřebujete aby vám to někdo každému vysvětloval zvlášť? Nemůžete trochu přemýšlet a vyzkoušet ta výše uvedená cvičení, nebo si o tom něco dohledat, přečíst, můžete sledovat pořady s Cesarem Millanem, vsadím se, že alespoň v jednom dílu tenhle problém řešil. Trošku se o to chování psů zajímejte, když si ty psy pořizujete, nejsou to jen blbá zvířata a každé jejich chování má nějaký důvod. A ne, není normální, že pes štěká celé hodiny.. ani 10 minut, když čeká před obchodem. Takhle se chovat nemá a vy ho to musíte odnaučit.

15.4.2017

Ketyna

Máme problémy se šestiletým středním psem (křížencem), který nemůže zůstat sám doma. Nikdy sám doma nebýval, nikdo ho to nikdy nenaučil, přítel si ho brával denně sebou do práce nebo všude sebou – kamkoli jel. Nyní práci změnil a psa si sebou brát nemůže. Já jsem na mateřské, ale tak desetkrát do měsíce chodím na brigádu. Žijeme v 1+kk. Pes je trochu spíš jako kočka, dostane se všude kam potřebuje, všude se protáhne. Je hodný, ale moc vycvičený není. Nepouštíme ho na volno, nenechal by se chytit. Zákl. Povely jako je sedni, lehni ovládá. Umí čekat na pána v autě. Byl zvyklý spát v posteli, to jsem ho odnaučila a má zákaz. Poprvé když jsme ho museli nechat doma samotného, řádně vyvenčeného, zamkla jsem ho v chodbě, kde měl pelíšek, žrádlo a vodu a téměř žádnou možnost něco zničit. Ohnul věšák na dveřích, okousal kliku, dobrý. Poté jsem ho poprvé a naposledy nechala na balkoně, kde měl rozptýlení z okolí, bylo ideální počasí, pelíšek a žrádlo samozřejmost. Po návratu domů na nás čekal anonymní dopis, že psa týráme (chováme v nevyhovujícím prostředí), že pes neustále vysíleně kňučel, štěkal a vyl (ze všech sil), že toto bylo hlášeno na vet. Správu, úřad města a policii, psa prý i zdokumentovali. Rozkousaný parapet, anténa od televize, miska na žrádlo, oslintané okno skoro až ke stropu, to byla maličkost. Ale pes rušil sousedy. Příště jsme ho nechali v obývacím pokoji. Porazil nový drahý botník, který rozkousal, dostal se na vypínač světla nad botníkem a rozsvítil, poškrábal zeď kolem dveří a pak ještě zničil nějaké další drobnosti. Zřejmě opět dělal i velký hluk. Raději skládám i dětskou postýlku, protože by do ní určitě hned skočil. Já vím, že za to nemůže, že to nedělal se zlým úmyslem, že byl prostě nešťastný a měl depku, separační úzkost. Ale, můj pes to není a já ho cvičit nebudu, nemám na to čas, ani chuť, musím se věnovat dítěti, kdyby bylo na mě, snažila bych se pro něj najít jiného majitele, kde by byl pes spokojenější. Jenže pes je přítelův a ten se ho nevzdá. I když ho teď budeme cvičit, aby byl doma hodný, když tu bude muset zůstat sám, tenhle pes bude stejně dělat brajgl, protože je moc živý a vyčuraný na to, aby ležel někde celý den proležel a strávil tak, aby o něm sousedi nevěděli. Když má možnost dělat kraviny, dělá je. Podle mě ho to tak trochu i baví. Vymysleli jsme, že koupíme protištěkací obojek a klec. Jenže v kleci by nebyl rád, osm hodin plus mínus v kleci by přivedlo k šílenství i mě. A už je jedno, jestli mu tam dáme sušené uši nebo nějaká jiná kousadla na zabavení. Napadlo mě sehnat mu nějaká psí antidepresiva, ale to by byl pak závislý. Co by jste nám poradili, aby nic v bytě nezničil, neotravoval sousedy štěkotem a vytím a den doma sám přežil ve zdraví? Psí školku?

12.6.2017

Blanka

Dobrý den mam 8 měsíční štěně pražské ho krysarika vil a knourat jako malý když byl.doma sám pak přestal. Teď mi začal doma vít a knourat ze to slyší cely barák a furt si stěžují bohužel do práce chodit musím nějaká dobrá rada. Už si nevím co s ním pamlsky hračky zapnuta televize nic nepomáhá.

6.7.2017

Jana

Ketyno - za mě, podle tohoto "Ale, můj pes to není a já ho cvičit nebudu, nemám na to čas, ani chuť, musím se věnovat dítěti, kdyby bylo na mě.." nemáte problém se psem, ale s přítelem. Jestli to Váš přítel nechce řešit, že Vám jeho zvíře ničí byt, tak bych takového přítele kopla do zadku. On může za to, že svého psa nenavykl na samotu. Jestli se to rozhodnete řešit sama a nechcete kopnout přítele do zadku, tak bych začala tou klecí. Bude to těžké, ale ne nemožné. Na klec se dá pes navyknout i pozitivním způsobem, hezky postupně. Budete ho odměňovat kdykoliv v kleci bude a naučíte ho tím, že nejde o nic hrozného. Postupně ho tam budete nechávat jen na pár minut a pak to lehce prodlužovat. Naučí se to. Na internetu je spousta návodů. Taky je fajn, když ho tam budete zavírat jen po procházce, kdy bude aspoň trošku unavený. Aby se tam naučil odpočívat.

15.7.2017

Lenka

Mám cca 8 měsíčního křížence pinče a údajně drsnosrstého jezevčíka. Je to pejsek,kterého našli ve 2 měsících u popelnice. Na začátku plakal jen jsem zašla za dveře WC. Nyní jsme ve fázi vibračního protištěkacího obojku. Možná jen placebo efekt, ale dávám mu ho při odchodu. On ovšem nějakou dobu po mém odchodu vyje (na to asi obojek nereaguje). Jsou dny,kdy je klidný, ale někdy vyje tak hlasitě a zoufale, že si stěžují sousedi a mně to rve srdce. Nahrávám totiž hlasový záznam. To, že je doma pár loužiček mimo plenu úplně až tak neřeším, je to pro něj dlouhá doba. Byť i to bych chtěla úplně odbourat či alespoň minimalizovat. Můžete mi, prosím, poradit, jak na to vytí, abych se nemusela vyhýbat sousedům? Děkuji za radu.

15.7.2017

Simona

Dobrý den, máme doma Irského vlkodava 4 roky, vzaly jsme si ho po úmrtí jeho pána.Pejsek se na mě tak fixoval že nemůžu nikam odejít natož jít spát, když je sám tak pláče.Dneska je s nami v ložnici ale manželovi se to nelíbí, máme malého syna který s nami spinká.Jak nejlépe naučit pejska být v noci sám.Děkuji Simona

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz