Psi také závidějí...


Možná si při přečtení titulku ťukáte na čelo… Psi a závist? To snad ne! Pro někoho je to možná málo uvěřitelné, ale rakouští vědci tvrdí opak.

 

V roce 2008 vyšly v renomovaném časopise Proceedings of the National Academy of Sciences výsledky rakouské studie, které poukazují na fakt, že psi pravděpodobně pociťují emoce podobné závisti.

Cit pro spravedlnost a schopnost závidět nejsou jen výlučnými vlastnostmi člověka. Výzkumníci prováděli podobné pokusy na různých druzích zvířat. U oblíbených opic, které jsou všeobecně známé jako velmi chytrá zvířata, sledovali, že dokážou projevovat emoce jako rozčílení a podrážděnost, když druhý jedinec dostane větší odměnu za provedení stejného úkolu. Neoceněné opice někdy dokonce „stávkovaly“ a ignorovaly zadaný úkol, když viděly menší ohodnocení svých snah.

Vědci podobné pokusy zopakovali u psů – nejoblíbenějších společníků člověka (kočkaři prominou). Velmi zajímavé je zjištění, že psi reagovali podobně jako opice. Byli však na rozdíl od primátů méně přecitlivělí na pomyslnou nespravedlnost při odměňování.

A jak vlastně pokus probíhal? Do experimentu bylo zapojeno 29 psů, u nichž byla zjištěna ochota splnit jednoduchý úkol - dát pac. Psi a jejich páníčci byly seřazeni vedle sebe po dvojicích (čtyřnožci seděli před svými majiteli). Psům byl vydán povel „dej pac“ a za podání tlapky bylo zvíře odměněno buď kouskem uzeniny, nebo chleba. Pokus se opakoval za různých podmínek. Někdy se experimentu účastnil pouze jeden pes, jindy dva, kteří se mohli vzájemně pozorovat. Po splnění úkolu psi dostali odměnu ve formě jídla. V některých případech ale odměnu dostal pouze jeden ze psů, případně se kvalita jídla lišila: jeden dostal kus uzeniny, druhý jen kostičkou tmavého chleba. Výzkumníci došli ke zjištění, že psům nevadilo, jaký typ odměny dostali (i když je uzenina atraktivnější než chleba, psům to bylo v zásadě jedno) jako spíše to, když za provedený cvik nedostali žádnou odměna a psí kolega ve dvojici ano. V takovém případě rychle přestali spolupracovat a dokonce se odmítali na člověka, který je o „pac“ žádal, byť jen podívat. Taková reakce byla vyhodnocena a označena jako projev nelibosti. Z výzkumu vyplynulo, že psi pociťovali křivdu, pokud odměnu nedostali, zatímco jejich kolega ano. Na rozdíl od opic, které si kvality odměny velmi dobře všímají a dávají najevo případnou nespokojenost, žádný ze psů neodmítl méně lákavou odměnu.

Vědci výsledek pokusu označili za možnou evoluční cestu závisti, která u primátů (nemluvě o člověku) dosahuje mnohem sofistikovanějších podob.

 

Zdroj: www.sciencedaily.com


Vanda Ročková
Napsáno: 9.4.2011 18:55:41

Forum.

Vložit príspěvěk

14.4.2011

Helena

rakouští vědci nemuseli zkoumat, jestli psi závidí, stačilo se mě zeptat,protože je to zcela jednoznačné, mám už mnoholeté zkušenosti se 2 psi, když od malička odměňuji tyto dva zaráz je pohoda, pokud se nedejbože stane, že jeden dostane odměnku a druhý ne, tak je pěkně nazlob ený.a nemluví se mnou...všechny zdravím Helena

14.4.2011

Jaryna

je to součást smečkového chování, projevuje se uz u malých štěňat (neodstavených), např. uvítací rituál znamená dát si dobrý pozor aby pohlazeni byli všichni, jinak potrefený jedinec si to okamžitě "vyřídí" se šťastnějším sourozencem.

14.4.2011

Hela

U svého psa psa pozoruji permanentně závist kdykoli chovám nebo krmím kočku, nebobo kdykoli kolem něj jen kočka přejde..)) vlastním 2 kočky a od doby kdy přišly do domácnosti je náš hafan nepřetržitě ublíženej... .-)

17.4.2011

monika

no to je ale jasné... :P Pejsci závidí hlavně když máte např.: čokoládu teče jim slina až na... no na pryč... XD (a né jen s čokoládou... XD) prostě zavidí....tj jasný...tk nechápu ty jejich hokusypokusy... :P

20.4.2011

stepka

Náš pes brok strašně závidí když hladím jiného psa a nejradči by se na něj vrhnul!

15.6.2011

natalka holubova

Mám ráda psi .Mám jednoho doma...

13.8.2011

dorotka88

Měla jsem doma kočičku. Můj pejsek ji zrovna neměl v oblibě a tak se někdy chytli. Nejhorší bylo, že když jsem se mazlila s kočičkou, tak fenka vážně někdy měla chuť na tu kočičku skočit a nějak zranit. Ale po čase si na sebe zvykli, což se mi udělalo hnedka líp, a už jsem se tolik nebála! :)

14.10.2011

Jirka

Asi neuvěříté, ale já mám i závistivé morče.. když krmim, nebo hladim jiné zvíře tak se naklání z bedničky a píská jak jen může :-D ... uznávám asi to neni uplně tak závist .. ale zajímavý to je :D

30.4.2012

Kristýna

náš pejsek (fenka křížence krysaíka a jezevčíka) je hrozně žárlivá! Kyž pochová kdokoliv z rodiny kočku udělá hysterickou scénu a strašně, srdcervouně kňučí.

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz