Babo, raď! Když pes šílí z ohňostroje


Proč se psi bojí ohňostroje?

Strach z petard a rachejtlí je jedním z nejčastějších psích strachů. Není divu: Psi mají mnohem jemnější sluch než my a intenzivně slyší i takové zvuky, které my ani nejsme schopni vnímat. Navíc si psi nedokážou tyto zvuky vysvětlit a přiřadit je ke konkrétnímu původci. Nepříjemné svištění a práskání ve tmě, spousta barevných efektů a k tomu povyk davu lidí vyvolají u většiny psů určité znepokojení. Jde-li o nervově vyrovnaného a správně socializovaného jedince, během ohňostroje jsou s ním jeho lidé doma a nic zlého se nestane, zpravidla na něm silvestrovské oslavy nenechají žádné následky. Ovšem stačí málo, aby vznikl obrovský a těžko zvladatelný strach.

Někteří labilnější psi se bojí třaskavých zvuků již od štěněcího věku, jiní začnou mít strach v pubertě nebo na sklonku stáří. Psi, kteří prožili v souvislosti s ohňostrojem nějakou nepříjemnost (byli sami doma, příliš se vylekali, zaběhli se apod.), si mohou vytvořit fobii na všechny ostré zvuky, ale i na všechny situace, které jim jen zdánlivě připomínají prožitou hrůzu (tma, zima, sníh, hvězdná obloha). Takoví psi se pak celou zimu bojí vystrčit nos na ulici a venčení je utrpením jak pro ně, tak pro páníčky.

 

 

 

Metody odstraňování strachu

Nejvíce se v boji se strachem osvědčila kombinace dvou metod: systematické desenzitizace a kontrapodmiňování.

Při desenzitizaci se pes vystavuje strachovému podnětu jen v takové míře, aby podnět zaregistroval, ale nebál se. Pak se systematicky zátěž zvyšuje, ale stále jen tak, aby pes nebyl vystrašený, naopak, aby dospěl ke stavu uvolnění. V případě ohňostroje lze tento postup praktikovat s pomocí speciální CD nahrávky. Hlasitost a rychlost postupu se dá přizpůsobit individuální toleranci každého psa. Pak už záleží jen na trpělivosti a důslednosti majitele, kdy se obávané zvuky stanou běžnou a bezvýznamnou zvukovou kulisou všedního dne.

Kontrapodmiňování znamená vytvoření nového pocitu při poslechu zvuků ohňostroje. Dosud měl pes pocit strachu a ohrožení, kdykoli zaslechl zvuk petardy. Když se tyto zvuky začnou pravidelně a stále spojovat s něčím příjemným (krmením, hrou), pocit děsu vystřídá pocit radosti. Také tuto metodu lze velice dobře procvičovat s pomocí CD nahrávky.

 

 

 

Kdy začít?

Během celého nácviku by pes neměl přijít do styku s ohňostrojem a zvuky střelby v plné síle. To by mohlo vrátit veškerou snahu zase na začátek. A protože celý postup trvá mnoho týdnů i měsíců, bylo by nejlepší začít s terapií hned po silvestru. To však bývají psi ještě příliš vyděšení a spousta okolností jim stále připomíná ten děsivý zážitek (vánoční stromek v obýváku, venku tma a zima). Proto se přikláním spíše k jarnímu období. Jen pozor na různé oslavy a výročí doprovázené ohňostrojem! Před těmi byste měli psa uchránit nejlépe tím, že s ním odjedete včas pryč.

 

 

Práce s CD

Akustická pomůcka s nahrávkou ohňostrojových zvukových efektů má tři různé úrovně:

1.      Občasné prásknutí petardy

2.      Petardy a rachejtle před půlnocí

3.      Silvestrovská půlnoc

Začíná se vždy na první úrovni.

Tréninkový postup se skládá ze tří etap: desenzitizace (pomalé přivykání na strachový podnět), kontrapodmiňování (vytváření nové odpovědi na původně strachový podnět) a střídání podmínek a prostředí tréninku.

 

 

Další možnosti využití CD

Tato akustická pomůcka se dá velice dobře využít i k prevenci strachu z ohňostroje. Pokud se přehrávání CD (zpočátku na nejnižším stupni hlasitosti s velmi pomalým zesilováním) stane běžnou denní rutinou tam, kde je čerstvý vrh štěňat, je velmi pravděpodobné, že se tyto zvuky stanou pro mladé psíky zcela normální kulisou, podobně jako např. zvuky kuchyňských spotřebičů. Předpokladem takovéhoto využití však je naprostý klid feny při přehrávání.

Podobně se dá s nahrávkou pracovat i po přivezení nového štěněte domů nebo při kurzech ve štěněcích školičkách. Jen je třeba vždy dodržet velmi pomalý postup od nejtišších a nejméně iritujících zvuků k hlasitějším a dráždivějším a žádný z přítomných pejsků nesmí projevit nervozitu či strach.

 

Ukázka z knihy Babo, raď! Když pes šílí z ohňostroje

Autorkou je MVDr. Hana Žertová (poradce v oblasti zvířecí psychologie). Součástí je i tréninkové CD.

Strachem ze střelby, třaskavých zvuků petard a ze svištění a práskání ohňostroje trpí mnoho psů. S pomocí tréninkového CD a podrobného návodu lze i na tento strach vyzrát. S tréninkem je dobré začít v době, kdy je od ohňostrojů klid – tedy na jaře a v létě.

Knížku si můžete koupit na www.krmeni.cz (přímo zde)

Více o autorce: www.hanazertova.cz


Vanda Ročková
Aktualizováno: 7.5.2011 17:29:36
Napsáno: 16.4.2011 20:12:17

Forum.

Vložit príspěvěk

2.5.2011

Miloš

Ahoj, právě jsem si přečetl Vámi zveřejněný článek. Přesně toto postihlo mého psa. Mám AUO v červenci mu budou dva roky a od jeho mládí tedy 5 měsíců máme tyto problémy jak jsou popsané. Při vycházce před vánoci nám parta kluků hodila za zadek petardu a od té doby máme problémy. Armi se bojí petard, práskání bičem , a podobných svištivých zvuků. Je to fóbie asi na celý jeho život . Děláme sportovní kynologii a tak pro nás přicházejí v úvahu zkoušky podle ZZO, protože u ostatních zkoušek se střílý. Pomalu se snažím ho přivádět na cvičáku ke střílení z velké dálky a to samé při práskání bičem. Trošinku to pomáhá , ale pokroky jsou strašně malé. Jinak na vše ostatní je šikovný. Kynologii se věnuji již hodně let a poprvé vlastním AUO, po jeho koupi jsem byl mile překvapen jak úžasné je to plemeno. Jinak máme vlastní stránky. Odkaz Jílek Miloš

11.5.2011

Vasek

Jsem sportovní střelec a současně majitel ČSV, takže přišel čas, kdy jsem musel řešit střet těchto dvou koníčků. Vyzkoušel jsem celkem jednoduchou věc - využil jsem toho, že pes vycítí okamžité rozpoložení svého pána a začal jsem brát psa na střelnici. Po počáteční bázlivé reakci, kdy jsme chodili kolem cca 500m daleko, když pes viděl, že jsem v klidu a spokojený se přestal střelby bát. Vycítil, že se tam cítím dobře, nemám žádné obavy a vzal to jako samozřejmou zvukovou kulisu. Domnívám se, že větší problém je v obavách pana, které pes vycítí, než v samotné strachově reakci psa.

12.5.2011

Jindra

Se strachem z petard a bouřky mojí fenky (tibetský španěl) bojujeme už 7 let. Nepomáhá naprosto nic. Jakmile totiž někde uslyší petardu, zahřmění apod naprosto vypne a nevnímá. Jen vytřeštěně kouká před sebe a navíc má tendenci lézt na vyvýšená místa. Takže ji musíme zabezpečit tak, aby odněkud ještě nespadla. Vyzkoušeli jsme snad všechny možné metody, bylinky homeopatii - nic. Už dvě hodiny před prvním zahřměním víme, že něco přijde, protože se začne třást a chodí sem a tam a nervozně se rozhlíží kolem sebe. Konzultovali jsme její strachy s MVDr. Žertovou, dala nám nějaké prášky na uklidnění, ale to bych ji s nimi musela cpát pořád. V létě kvůli bouřkám a v zimě kvůli petardám. Je mi feňulky líto, protože bych řekla, že její strach se s věkem neustále stupňuje.

12.5.2011

Hana

Bratrova fenka zlatého retrívra Arda a některé z jejich dcer se také panicky bojí bouřky a petard. Dokáže s přicházející bouřkou nebo hlukem petard přelézt plot, utéci a běžet a běžet bezhlavě a snažit se někde se schovat - pryč od hluku. V domě se dokáže zašít do neuvěřitelně malého prostoru v polici ve skříni nebo zaleze někam odkud se těžce vyprošťuje. Rodiče a brácha vyzkoušeli všechno co bylo porazeno - léky od veterináře, které se moc nedoporučují, pak chvíli zabírala troška piva, které s chutí vypila a byla zaručeně v klidu. No a teď celkem s úspěchem zabírá, když v místnosti kde tráví kritickou dobu jí pustí rádio. V noci pak sice slyší hrát hudbu v domě - což není až tak hlučné, ale Arda prostě přeslechne bouřku a je v klidu. Když by bylo málo dají ji kapku piva. Rádio většinou zabere. Doufám, že vám všem uleví moje rada co s pejskem, který se bojí hluku. Je zvláštní, že my máme psa Arnolda, který je vlastně synem Ardy a ten rád s námi sleduje petardy a dívá se na bouřku. Jen ty dcery se jaksi pomamily. Pěkný den! Hana

12.5.2011

Olga

Nevíte někdo název toho CD nebo kde se dá sehnat? Moc děkuji

14.5.2011

vanda

Jak je napsáno v článku, prodávají to na krmeni.cz. Primo zde: Odkaz

11.6.2011

Alena

Ráda bych pejskům, kteří mají strach a jejich páníčkům pomohla, hlavně té fence (Jindra), která 7 let žije se strachem z bouřky. Pokud mají zájem ať mne kontaktují na tel: 774 225 362

17.7.2011

Jana

Vážená paní Aleno, s naší fenkou máme už několik let stejný problém, který se stupňuje... Pokud to stále platí, prosím o informaci, kdy je možné Vám zavolat abych Vás nerušit např. v práci??? Děkuji

30.12.2011

Dáša

moje jorkšírka se začala bát už i zvuku ohně v krbu...je nám to líto,protože u krbu trávíme hodně zimních večerů.

16.2.2014

Barbora

Dobrý den. Potřebovala bych poradit pořídili jsme si německou dogu cvičenou, ale máme taky dva malé psi. Víme že si naše doga hlídá jídlo,ale už nám kousla oba dva psi. Mahla byste nám poradit. Co máme dělat?

28.11.2014

Anita

Naša fenka sa ohnostrojov aj petard boji, ale na dece,mber vždy zapíname feromónový odparovač do zásuvky. Funguje mesiac, akurát na dobu, keď to búcha každú chvíľu. Nie že by bola z toho utmená, tie zvuky vníma, ale je tak nejak pokojná a nebehá, nekňučí, netrasie sa...

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz