Psí zubaři opět zdarma vyšetří psí chrup


Pravidelné čištění zubů by mělo být samozřejmostí nejen u lidí, ale také u psů. Pokud majitel nečistí svému mazlíčkovi zuby aspoň dvakrát týdně, hrozí mu zánět dásní...

 

Nezávislé studie ukázaly, že 80 % psů starších tří let trpí onemocněním dásní, ale pouze 5 % majitelů psů si tento problém uvědomuje a řeší ho. Páníčci, kteří si nejsou jisti, jak správně pečovat o zuby svého pejska, v jakém stavu je jeho chrup a jestli potřebuje nějaký odborný zákrok, mohou využít bezplatné kontroly v rámci šestého ročníku akce „Měsíc zdravého chrupu“. 

 

Pojízdná veterinární poradna Pedigree navštíví v průběhu června a července celkem 20 českých měst. Studenti veterinární medicíny psy zdarma prohlédnou a vysvětlí jejich majitelům, jak se účinně starat o psí zuby. V rámci loňské akce zkontroloval tým veterinárních mediků celkem 7 528 psů – pouze 23 % z nich mělo zdravý chrup, zato u téměř poloviny byl zjištěn výskyt zubního kamene a u pětiny zánět dásní.

 

Zanícené dásně psa bolí, ale vnější projevy nejsou zřetelné. Počínající stomatologické problémy odhalí pouze veterinární lékař. Při nejlehčím stupni stačí odstranit zubní kámen a vyleštit sklovinu. Pokročilá stádia se u nemocných psů projevují zápachem z dutiny ústní, krvácením dásní, zhoršeným žvýkáním potravy a uvolňováním zubů. Tehdy už bohužel zatěžuje zánět celý imunitní systém,“ varuje pražský veterinář MVDr. Zbyněk Lonský. „Při zanedbání zubní hygieny mohou psovi zuby vypadat, nebo je musí veterinář vytrhnout. Ztráta zubů ale není to nejhorší, co mohou zanícené dásně způsobit. Zejména u starších jedinců se k tomu v důsledku chronické infekce přidávají onemocnění srdce, ledvin a jater. Majitel by měl nechat svému mazlíčkovi vyšetřit zuby aspoň jednou ročně, například u příležitosti pravidelného očkování. Pokud psí pacient zubními problémy již trpí, frekvence kontrol u veterináře by měla být častější,“ doporučuje MVDr. Lonský.

 

Onemocnění zubů a dásní postihuje 100 % psů malých a trpasličích plemen. Menší psi jsou totiž k zánětům dásní od přírody náchylnější (mají krátkou lebku, menší čelist a zoubky nahuštěny na sebe). Malá plemena se navíc dožívají vyššího věku než plemena střední a velká, takže ve stáří trpí silně rozvinutou parodontózou. Zubní náhrady pro psy jsou finančně náročnější, proto je vhodnější zaměřit se na prevenci vzniku zubního kamene již v mládí.

 

Kromě psích zubních kartáčků existuje ještě příjemnější metoda, jak odstranit plak a předejít vzniku zubního kamene. Jedná se o samočištění zubů žvýkáním funkčních pamlsků, například Pedigree Denta Stix. Žvýkáním dentálních tyčinek dochází u psa k samovolnému otírání plaku z povrchu zubů a osvěžení dechu. Speciálně navržený funkční pamlsek s jedinečným tvarem a složením pomůže odstranit až 80 % zubního plaku, a díky tomu zároveň účinně předcházet tvorbě zubního kamene.

 

Zastávky žlutého karavanu

 

Pojízdná veterinární poradna Pedigree bude zájemcům k dispozici od 3. června do 21. července mezi 14. a 21. hodinou ve 20 městech (v parcích nebo na jiných oblíbených místech k venčení). Čtyřnohé pacienty čeká nejen odborné vyšetření, ale i chutná a zdravá odměna v podobě dentálního pamlsku určeného k samočištění zubů.

 

datum

město

zastávky pojízdné veterinární poradny Pedigree

 

červen

 

3. 6. 2013

Ostrava

louka u ulice Františka Formana, za Intersparem

 

4. 6. 2013

Ostrava

Bělský les, poblíž restaurace Koliba

 

5. 6. 2013

Přerov

ulice U Bečvy, před tenisovými kurty

 

6. 6. 2013

Kroměříž

parkoviště poblíž Erbenova nábřeží a ulice Spáčilova

 

7. 6. 2013

Prostějov

ulice Riegrova, u vchodu do Riegrových sadů

 

8. 6. 2013

Praha

Hostivařská přehrada, ulice K Jezeru

 

9. 6. 2013

Praha

Stromovka, před hlavním vchodem na Výstaviště

 

10. 6. 2013

Praha

Čimický háj, ulice Lindavská

 

11. 6. 2013

Praha

obora Hvězda, u dopravního hřiště

 

13. 6. 2013

Pardubice

sídliště Dubina, u vjezdu do ZŠ

 

15. 6. 2013

České Budějovice

Sokolský ostrov

 

16. 6. 2013

Karlovy Vary

Tuhnická louka

 

17. 6. 2013

Plzeň

Borský park, poblíž ulice Klatovská třída

 

18. 6. 2013

Příbram

U Junior klubu

 

19. 6. 2013

Písek

Park Palackého sady

 

20. 6. 2013

Teplice

zámecká zahrada, vjezd z ulice Rooseveltova

 

21. 6. 2013

Děčín

Smetanovo nábřeží

 

22. 6. 2013

Most

parkoviště u kruhového objezdu, poblíž ulice Jana Palacha

 

23. 6. 2013

Jablonec nad Nisou

chodník u ulice Josefa Hory, podél přehrady

 

24. 6. 2013

Liberec

sídliště Rochlice, poblíž zastávky MHD Sametová/Ševčíkova

 

25. 6. 2013

Mladá Boleslav

psí park U modré hvězdy, poblíž ulice Jiráskova

 

27. 6. 2013

Jihlava

lesopark Heulos

 

28. 6. 2013

Zlín

Jižní svahy, Na Podlesí I.

 

29. 6. 2013

Brno

výstava Intercanis

 

30. 6. 2013

Brno

výstava Intercanis

 

červenec

 

20. 7. 2013

Mladá Boleslav

výstava Interdog

 

21. 7. 2013

Mladá Boleslav

výstava Interdog

 

 

Změna termínů a míst vyhrazena.

 

Více informací najdete na www.peceopsa.cz

 


Vanda Ročková
Aktualizováno: 22.5.2013 22:41:52
Napsáno: 22.5.2013 22:38:00

Forum.

25.5.2013

Scylla

Chováme psy 50 let, krmíme přirozenou stravou. Nikdy jsme psovi nečistili zuby a nikdy neměl pes zánět dásní ani zubní kámen.

28.5.2013

Čisté Zoubky

Přesně tak, naši psy také baští "BARF" + větší kosti na hlodání... zabaví se tím, a zoubky maj i v 6ti letech jako perličky ;) Tyhle marketingový loby mě jen rozesmívají, hlavně, když v Tv mluví nějaký echt rádoby odborník jak psům čistit zuby a vyjmenovává všechny ty kravinky za X peněz :)))

5.7.2013

pája

mame doma 13 leteho labradora je to epileptik a prodelal uz celkem dost narocnych operaci kdy byl uspany.ma zanet dasni a strasne mu pachne s tlamy.nevite co by se dalo delat?kdyby sme sli k veterinari aby odstranil zubni kamen a tak tak by ho museli uspat a my se bojime ze vzhledem ktomu jak je stary a co uz zazil ze by se uz z narkozy nemusel vzbudit.je nejaka jina moznost jak mu aspon trochu pomoct od toho pachnouciho dechu?je to pro nej i pro nas dost neprijemne.prosim poradte dekuji.

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz