Psí život - ještě horší, než jsme čekali


 

8. ledna 2008

 Pokud jste byli zvědaví na nový televizní pořad na programu České televize Psí život, asi jste zasedli k nedělním podvečerním obrazovkám a zvědavě očekávali dlouho avizovaný a reklamou propagovaný pořad, který, jak tvůrci tvrdili, byl veleúspěšný v zahraničí a má pomáhat opuštěným psům nacházet nové domovy.

Překvapilo mne, že takovéto reality show věnuje televize 30 minut času, zatímco vzdělávací pořad na ochranu zvířat Chcete mě nemá ani polovic tohoto vysílacího času a jeho reprízy se posouvají do stále nezajímavějších časů (14:55 nebo 2:50 ap). Zajímal mne také výběr klientů tohoto pořadu, kteří se potřebovali psa zbavit a zviditelnit se, po mých několikaletých zkušenostech s lidmi, kteří dávají pryč psa, jsem očekávala, že to nebudou ti, kteří opravdu jsou v zoufalé situaci, ale skutečnost daleko předčila jakékoliv očekávání.

Místo vážné nemoci majitele či úmrtí v rodině a podobných důvodů, které by člověk čekal a mohl i pochopit, se v pořadu ukazovaly majitelky s banálními důvody, ze kterých neuměle čouhal základní fakt, že pes se jim prostě do současného života nehodí a obtěžuje je se o něj starat.

Vrcholnou neprofesionalitou byl i rozhovor moderátorky s jejím manželem a velmi nepřesvědčivá byla i zkouška přítomného veterináře, jestli nová majitelka ovládá psa tím, že se psem, který skákal rád a s chutí sám o sobě, skákala přes překážky, nebo učení chůze se psem v rušném městě na louce. Naše země má opravdu mnoho kynologických odborníků, kteří by byli schopni pejskaře leccos naučit, nechápu tedy tento výběr.

Reakce slečny na telefonu na horké lince pořadu už byla pouhou třešinkou na dortu, kdy tvrdila, že konzultují s útulky etiku umístění psů - ráda bych věděla, se kterými konkrétně, pokud mám zpětnou vazbu, všechny útulky tento pořad pobouřil a opět se zaklínala zahraniční úspěšností cizí verze pořadu..

Nechápu, kdo a proč dal zelenou, aby se vyplýtvalo tolik peněz poplatníků a vysílacího času na tuto trapnou šarádu, která podporuje lidi v nezodpovědnosti a ukazuje jim, jak snadno se psa lze zbavit a ještě se stát středem pozornosti, a dle mého názoru nemá ve veřejnoprávní televizi co dělat. Nemyslím, že zaklínat se zahraniční úspěšností takového citově dryáčnického a informačně nulově přínosného pořadu je šťastná cesta, kterou jako jedinou obhajobu uvedli tvůrci pořadu. Když už si Česká televize, která by měla především lidi vzdělávat, hodlá vylepšovat sledovanost pořady na bázi reality show, mohla sáhnout po daleko úspěšnějším modelu pořadu Buď já nebo pes, vysílaném v zahraničí, kde cvičitelka dojíždí do rodin s problematickými psy a učí majitele s nimi zacházet a vylepšovat jejich soužití.

Jestli toto má být ten nový, svěží, novoroční vítr v ČT, tak prosím, raději zavřete dveře a takové příchody si raději cvičte na jevišti, ale pokud možno, rovnou do propadliště.

Dana Bočková

Text: Mgr. Dana Bočková

www.utulky.estranky.cz

Autorka zasílá řediteli ČT otevřený dopis v podobném znění, k nahlédnutí na http://www.changenet.sk/?section=kampane&x=326954

Redakce se ztotožňuje s názorem autorky.

Prosíme čtenáře, kterým se nový pořad nelíbí stejně jako nám, aby tuto snahu podpořili. Děkujeme.

 

 

 


zuzana smejkalova
Aktualizováno: 9.1.2008 08:44:57
Napsáno: 8.1.2008 09:20:32

Forum.

Vložit príspěvěk

8.1.2008

Pavel

Připojil bych se.

11.1.2008

edost

Tento pořad mně velice zklamal a to ze stejných důvodů jako mgr.Danu Bočkovou. Byla to docela ubohost.

14.1.2008

Dobrovolná Libuše

Pořadem jsem velmi zklamaná.Sama pracuji 12 let v psím útulku a tento problém je mi velmi blízký.Každý den na mě hledí smutné staré oči,které přišli o svého pána,jehož byli jediným a posledním společníkem.Pokud by chtěl tvůrce pořadu opravdu pomoci ubíral by se pořad tímto směrem a nebo podobným ,ale nezlobte se,prostřednictvím televize nabízet psa,protože se o něj nemají čas starat to je příliš.Od toho jsou snad různé inzertní noviny.Největší malér ovšem vidím v tom,že tento pořad naprosto nepůsobí výchovně a na bádá lidi k nezodpovědnosti.S paní Mgr.Bočkovou naprosto souhlasím.

17.1.2008

Hewitt

Docela mne prekvapuje hysterie, ktera se rozpoutala kolem tohoto poradu. Vzdyt v nem nejde o nic jineho, nez ukazat nezodpovedne majitele. Nehlede na to, ze pes takto prezentovany ma mnohem vetsi sance najit noveho pana nez pes jiz umisteny v utulku.

7.2.2008

Marcela

Souhlasím s komentářem Hewitt. Ti psi mají štěstí že se jejich neradostného osudu někdo ujal a je o ně dobře postaráno. Myslím, že jiné ambice si ani pořad neklade a tak není co řešit. Já osobně se na pořád ráda podívám, a vždycky mě dojme,když se původní majitel loučí se svým odcházejícím mazlíčkem. Myslím, že na jeho očích je vždycky znát jejich lítost nad tím, že ho musí předat jinému. Myslím že horečnatá aktivita na této stránce je trochu zbytečná. Buďme rádi, že psi neskončili za mřížemi v útulku.

7.2.2008

Zuzana

Opravdu ten pořad nestojí za nic.Souhlasím s paní Mgr.Bočkovou.

7.2.2008

Jana

S paní Mgr. Bočkovou naprosto souhlasím.

7.2.2008

abcde

Účast p. veterináře je legrační.

7.2.2008

Monika-Lucky

Asi v osmi letech jsem se zamilovala do psů a tato láska mě za 9 let nepřešla, proto jsem byla zvědavá o čem pořad bude. Viděla jsem části několika dílů a zhodnotila jsem to jako ztrátu času. Působí na mě spíš jako snaha hrát lidem na city a udělat s toho trhák. Původně asi dobrý nápad úmísťování psů do rodin (o kterém jsem si myslela,že bude vylepšená a populárnější kopie Chcete mě) je spíš důvod jak nalákat lidi,aby zasedli k TV. Pes je celosvětově oblíbené zvíře - lacinná reklama jak nalákat velké množství lidí (milovníků psů). Mě osobně hodně zaskočily "prověrky budoucích majitelů". Sranda dobrá, ale když někdo v úmyslu udělat co nejlepší dojem, si přiředí psa K NOZE, tahá ho na vodítku "jako kozu" a odborný výcvikář mu řekne, že to bylo dobrý, tak mi vstávají vlasy na hlavě. Nejde teď o více či méně zkušeného bud. majitele. Ale spíš o diváky, kteří si z tohoto mohou vzít příklad. Často potkávám lidi se psem přiškrceným na stahováku, kteřé jdou "krásně" u nohy. Oba dva názory, na těchto stránkách zmiňovaných, mají něco do sebe. Pokud tito lide prostě psa už nechtějí je lepší ho takto "prodat v TV" než aby pak byl nalazen např. přivázaný v lese nebo v zuboženém stavu hozený na zahradu (setkala jsem se i s horšími případy, jak se psa zbavit). Pokud se tímto pořadem předejde podobným následkům a psi se dostanou do lepší rodiny ,tak si nikdo nemůžeme víc přát a tento pořad splnil svou funkci.

7.2.2008

Miša

Je fakt, že ti psi neskončí alespoň na ulici - no ale kdo ví. Myslím, že větší přínos by pro veřejnost mělo, kdyby se více dostávala na venek brutalita některých lidí a to, co dokáží se zvířaty udělat. Pomáhat opravdu opuštěným psům, ukázat veřejnosti, že mnoho z nás je schopna jednat opravdu hrozně. Tohle je skutečně ztráta času, civět na neschopnost a opravdovou blbost dnešních lidí, kteří si pořídit pejska snad jako nějakou sezónní záležitost, která zrovna "frčí" a potom jim jednoduše pomoci se této nepotřebné věci zbavit. Valná většina z nás totiš snad ještě nechápe, že pořídit si psa je závazek na 10-15 let a tento pořad to jen potvrzuje a chová se tak, že je to naprostá samozřejmost.

7.2.2008

Billy

Tento pořasd jsem viděla jen chviličku a velmi mne zklamal.Já sama mám psa skoro útulkového(známemu někdo přivázal březí fenu k plotu a on se jí ujal s tím,že jí po Vánocích dá do útulku,protože měl ženu s alergií.Fenu tam dal až za tři měsíce,protože mu den po Vánocích vrhla šest štěňat.No a on je všechny udal a pak i tu fenku.Jedním ze štěňat je můj Jack). Myslím si,že lidé v tomto pořadu se snaží akorát zviditělnit a psa se zbavit a ještě tím být zajímavě ukázán jako chudáček,co se musí pejska zbavit. Já sama bych psa pryč nedala,alespoň ne takovým způsobem.Náš Jack je člen rodiny a naše malá dcerka s ním je moc ráda:-)A on s ní taky,dává na ní pozor a nechal jí držet se za obojek,když se učila chodit.

8.2.2008

Atma

Myšlenka byla možná dobrá, ale pořad jako takový se teda nepovedl. Opravdu jde o reality show!!! Hned v prvním díle lidé uváděli neuvěřitelné důvody, proč se "musí" vzdát psa, přestože ho mají tak rádi. Styděl bych se něco takového říct... Co se týče pana doktora, opravdu se dívím, že se člověk takového formátu nechal k takovým "testům" přemluvit... Na další díly jsem se již nedíval, souhlasím s tím, jak říká Miša, že je ztrátou času dívat se na neschopnost a blbost dnešních lidí...

8.2.2008

Anička

Máte naprostou pravdu. Člověk jim platí ty šílený poplatky, aby v televizi nakonec dávali takové stupidní programy o nulové zajímavosti... zbavit se zvířat a ještě se ukázat před národem. Prostě ostuda!!!

8.2.2008

Anička

Ještě musím dodat, přítomnost "odborníků" se mi zdá trapná. Jako odborníci vůbec nevystupují a některé rady, které dávají, znám i já. A to jsem laik, který psa nemá a nikdy neměl!!!

8.2.2008

Monika

I mě pořad pobuřuje a zcela souhlasím s názory paní Bočkové. Je to opravdu více o tom, jak se psa snadno zbavit a ani k tomu není třeba žádný pořádný důvod. Opravdu jsem od toho čekala spíše vážně nemocné lidi nebo pejsek, který přežil své pánečky apod. Ale tohle?!

8.2.2008

Alča

Souhlasím se všemi. Raději měli rozšířit "Chcete mě?"

8.2.2008

LucieBrownova

Sice to není příliš hlubokomyslný pořad, ale lepší něco než nic. Alespoň pár psů najde nový domov. A alespoň pár majitelů nevyhodí psa na ulici. Chcete mě je samozřejmě lepší a užitečnější náplň času, ale nikdo nikoho nenutí dívat se na Psí život.

9.2.2008

lenka

Tento pořad se mi nelíbí je to stráta času , radši si půjdu na procházku se svím psem než se dívat na to jak se lidé zbavují svích psů prostřednictvím TV

10.2.2008

oliv

Názorná reklama kam se psem, když vás už přestane bavit. Šup s ním do televize však on se ho někdo ujme. Nekoukám, ale stačí mi debaty na webu. Místo osvěty pejskařů tohle. Ach jo kam se to zase řítíme

14.2.2008

RE: Terka

Já jsem si ze začátku myslela, že to bue dobrý nápad, jenže nebyl.Chcete mě? bylo doopravdy lepší než toto-byla jsem na chatu a tam byl chat s moderátrkou, a ta říkala "všechny majitele důkladně prověřujeme, naším cílem doopravdy je pomoci".Jenže co když si to někdo vymysel? to co tam ti lidé říkají nemusí být PRAVDA! to, jestli doopravdy má pejsek tak "hrozný" osud prověřit nedokáží..

8.3.2008

BOB

Bud já nebo pes běží po šesté na Spektrum,skvělý pořad doporučuji

19.3.2008

Míša Sobčáková

Paní Bočková, naprostý souhlas s Vámi! Daleko lepší je pořad Buď já nebo pes na stanici Spektrum, kde zkušená cvičitelka radí rodinám jak zvládnout problematické psy a jak jim lépe porozumnět. Tento pořad vřele doporučuji, já sama jsem v něm našla inspiraci. Co se Psího života týče, podepsala jsem petici za jeho stažení a doufám, že k němu brzy dojde. Je to opravdu jenom o tom, udělat show za každou cenu a ukázat se v televizi. S láskou ke psům nemá nic společného. Jsem chrtařka a díl kde umístili vystresovanou, plachou saluku do panelákového bytu k dětem byl pro mě poslední kapkou. Od té doby už se raději nedívám, musela bych se neustále rozčilovat :-(

25.3.2008

Milena

Překvapuje mě zloba pejskařů, třeba to není to pravé vořechové, předat pejsky z rodin, kde se jich musí vzdát do dalších rukou-a může se to stát nám všem!!!!..ale určitě je to humánější, než je vyhodit na ulici nebo je přivázat drátem v lese a víme všichni, že se to často u nás děje! Chcete mě i Psí život by měli mít stejné právo na život. Jestli jste se Mgr.Bočková chtěla nějak zviditelnit, měla jste spíš podat nějaký podnětný návrh na zlepšení a ne hned upalovat..

7.4.2008

kleontynka

absolutně souhlasím vščera jsem kousek viděla a je to hnus... vůbec nechápu smysl takouvého pořadu. Musim říc, že jak jsem se na tento pořed těšila(doufala jsem že se dozvím něco nového), tak mě tento pořad doopravdy zklamal.

14.4.2008

Michaela

Tento pořad je odporný. Koupili jste si pejska a už Vám není vhod? Tak zavolejte do televize a oni Vám pomůžou se ho zbavit. O ničem jiném totiž tento pořad není, hlavně není o lásce ke zvířatům. Myslím, že ČT hodně přestřelila. Taky bych nejradši tento pořad zrušila a dala mnohem víc prostoru Chcete mě.

16.5.2008

Tina

Máme velice nemocného pejska s kostním nádorem,celá rodina to velice těžce neseme,pejsek je nedílnou součástí našeho života a přesto, že byly různé situace, kdy nám péče o pejska zkomplikovala život,nikdy jsme ho nenechali samotného bez dozoru a péče,nikdy nezůstal bez vody a jídla,nikdy nezůstal sám bez naší pozornosti a je vždy a za všech okolností s námi,ať už jsme doma a nebo venku. Všechno se dá zvládnout. Zbavit se psa je pro mně stejné, jako zbavit se dítěte. Také asi bylo navíc a nehodilo se jaksi do počtu.Něco to o takových lidech vypovídá a já bych rozhodně nechtěla být součástí takové rodiny, která je schopná se ještě ke všemu prostřednictvím televizní obrazovky zviditelnit a veřejně a s dojetím tvrdit, jak je jí to líto, že se o pejska nemůže starat. Je to vrchol hnusu a nevkusu, ale taková je asi celá naše doba a společnost,až na pár mizivých výjímek. Všem slušným lidem přeji pevné nervy v boji proti takovým zhýralostem, které může vyplodit jen nesoudný člověk. Pořad je k ničemu,ztráta času,který se dá využít mnohem efektněji a užitečněji.

1.6.2008

Jana

Dnes se v pořadu Psí život chlubila první rodina tetováním ,myslím že jim šlo hlavně o to aby se medializovali

1.6.2008

Hana

Někteří odsuzují v pořadu psí život že noví majitelé dostanou s pejskem i výbavu granulí pedigree , je to také napsáno v pravidlech pořadu že dostanou na rok krmení ,ale není to ptavda .Žádné granule se nedávají.

16.6.2008

Mudr. Tina Obstová

Nevidím důvod, proč někteří lidé mají potřebu neustále proti něčemu bojovat. Situace, vyskytující se v pořadu Psí život se dějou a dít bohužel budou dnes a denně. Každý den se lidé zbavují svých zvířat at už k tomu mají jakkoliv závažný či malicherný důvod. Tento pořad přece pomáhá. Lide, kteří již stejně jsou rozhodnutí psa se zbavit a přeci jenom je v nich svědomí a trocha citu a chtějí psa dát lidem, kteří o něj opravdu stojí. Zjistí, jak žijí, jak se psem kontaktují a jak na něj budou mít čas. Pochybuji , že by převažovaly negativní stránky typu : nabádá to k tomu psa se zbavit. Celý díl je přeci o tom, najít pro psa vhodný domov. Psí život už zachránil nejednu psí dusi před případným opuštěním v přírodě, uvázáním před útulkem případně darování KOMUKOLIV přes internet. Nehledě na to, že umístění psa v útulku na jakoukoliv dobu psa VŽDY POZNAMENÁ!!a tomu se tímto předchází

1.7.2008

Libuše

Dobrý den všem, kdo mají rádi pejsky. Myslím, že pořad je zajímavý a řeší problémy jak majitelů pejska, kteří už se o něho nemůžou starat, tak zároveň udělají radost někomu, kdo po pejskovi touží. Pokud se Vám to nelíbí, prostě přepněte na jiný program nebo se jděte projít. ČT držím palce a pokračujte.

11.10.2008

attynka

jak může někdo,kdo sám selhal,rozhodnout o tom komu pejska dát?Nechápu,se svou fenkou jsem si prošla hodně,stěhování,zlé lidi,změny zaměstnání a ani jednou mě nenapadlo řešit problémy tím,že bych jí dala pryč.Zbavili byste se dítěte,které se nevyvedlo podle vašich představ?

6.11.2008

Jana

Také se mi ten pořad nelíbí.Ti pejsci musí prožívat stres.

21.9.2009

hanka

polepšovna mazlíčků..hrozný pořad..pod úroveň..SNAŽÍ SE OPIČIT PO CIZÍM POŘADU..BUĎ JÁ A NEBO PES NA SPEKTRUM..TEN JE NA VYSOKÉ ÚROVNI a mohla bych s ena něj dívat hodiny..ale polepšovnu mazlíčků okamžiě vypínám nebo bych se musela rozčílit..jen ubohost

29.1.2010

jirinatreckova@seznam.cz

Jsem velice, ale velice sklamaná pořadem!Kde berou peníze na tohle ubohé natáčení.To už je lepší paní Kubišová a pan Srstka

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz