Psi a kočky v útulcích dle Marty Kubišové


Dne 28.7. se v Praze konala tisková konference “Zvířata v útulcích” (s podtitulem “Jak můžete pomoci?”), kde se hovořilo o současné situaci psů a koček v útulcích. Jednou  z mluvčích byla i Marta Kubišová – velká milovnice zvířat a čestná členka správní rady Nadace na ochranu zvířat. Jaký je její postoj k útulkovým zvířatům? Jaké byly počátky vzniku útulků u nás? Odpovědi hledejte v následujícím článku.


 

Přístup české společnosti k opuštěným zvířatům se za posledních dvacet let v mnohém změnil, naštěstí k lepšímu. Krátce po revoluci poskytovaly zvířatům azyl soucitné ženy, které se ujaly dle svých možností určitého počtu zvířat bez domova. Řadu zvířat tyto pěstounky krmily a ošetřovaly ve svých domácnostech z vlastních prostředků. První útulek pro opuštěná zvířata vznikl teprve v roce 1989, a to v Brně.


 

Začátkem 90. let začaly na území naší republiky vznikat útulky a záchranné stanice pro volně žijící zvířata. Zároveň živelně vznikaly – na základě místních potřeb – různé azyly a jiná neregistrovaná zařízení. Situace opuštěných zvířat, hlavně povědomí o ní, se stala věcí veřejnou diskutovanou a důležitou, a právě to je hlavní cíl pořadu „Chcete mě?“. Pořad běží již 17 let a během té doby bylo odvysíláno cca 600 dílů.


Koček a psů je více než zájemců o ně, což vyvolává řadu problémů a situací k řešení. Podporuji evropský kastrační program pro volně žijící kočky. Očkování a kastrace jsou dle mého názoru pro volně žijící kočky nezbytné a vhodné jsou i pro domácí kočky nebo psy, ostatně všichni mí kocouři jsou vykastrovaní.


 

Kromě fenky Ganiet, což je azavažský chrt, mám všechna ostatní zvířata z útulku. Domov se mnou sdílí také tři kocouři a jedna kočka. V současné situaci přispívám na útulky podle svých možností. Kdybych byla finančně „za vodou“, měla bych velikánský útulek – pro různá zvířata, nejen pro pejsky a kočičky.


Je dobře, že se různí jednotlivci, organizace i výrobci starají také o opuštěná zvířata. To, jak se společnost chová ke slabým jedincům a opuštěným dětem či zvířatům, ukazuje na vyspělost daného národa.


Všem těm, kteří zvířatům pomáhají, patří mé poděkování. V současné době je v Česku registrováno 112 útulků pro kočky a pejsky. Každý člověk má ve svém okolí nějaký útulek, kterému může pomoci finančně či jinou přímou pomocí. Nejvyšší náklady na provoz útulku představují kvalitní krmiva a veterinární péče.

 

 Nadace na ochranu zvířat umožňuje rychlou a jednoduchou formu pomoci. Zasláním dárcovské SMS ve tvaru DMS OCHRANAZVIRAT na číslo 87 777 můžete přispět na zvířata v útulcích a záchranných stanicích na území ČR. Jedna DMS stojí odesílatele 30 Kč a 27 Kč z každé DMS jde rovnou na útulek.

Více informací najdete na:http://www.ochranazvirat.cz/689/czech/clanek/DMS


 

 


Vanda Ročková
Aktualizováno: 3.8.2009 13:30:50
Napsáno: 31.7.2009 12:55:32

Forum.

6.8.2009

Silvia

Mám 10 rokov psíka, ktorého niekto po Vianociach vyhodil do kontajnera na odpad. Vyhodili ho na Silvestra v zime. Odvtedy má panický strach z ohňostrojov a z detí. Pravdepodobne ho darovali deťom na Vianoce a na Silvestra už mali iný program a tak ho vyhodili. Pes má dodnes traumu z detí. Navrhovala by som zaviesť na školách, už od základného stupňa predmet: správanie sa k prírode a k zvieratám. Tento pes je neskutočný spoločník, verný, oddaný a vďačný. Mali by existovať výchovné tábory pre ľudí, ktorí sú niečoho takéhoto schopní a malo by sa s nimi jednať presne tak, ako oni jednali so zvieratami. Útulky sú dobrá vec, ale kým sa nenaučíme správať my ľudia: ako ľudia, nebudú stačiť útulky. Štvornohí nad nami len krútia tými svojimi múdrymi hlavami a nechápu. Ani ja.

28.2.2010

almur

Pani Kubišovej fandím už od roku 1965- ( páni to už nejaká doba),bola pre mňa pani speváčka s veľkým S...v terajšej dobe ma teší,že ma nesklamala ani ako človek s veľkým Č a silou svojej osobnosti sa snaží pomôcť zvieratkam v núdzi. Pani Marta, prajem Vám veľa síl ,odvahy a samozrejme zdravia. Odkaz

Vložit příspěvek
Používejte diakritiku. HTML značky zakázány. Diskutujte pouze k tématu. Pokud máte zájem o odbornou radu, napište spíše do veterinární poradny. Zde Vám autoři neodpoví.

Vložením diskuzního příspěvku souhlasíte s pravidly vkládání diskuzních příspěvků
Prosím přihlašte se pokud chcete komentovat
Text:
 
Publikování nebo šíření obsahu muj-pes.cz je bez písemného souhlasu redakce zakázáno: muj-pes.cz © 2010
Řešení problémů, webmaster: webmaster@muj-pes.cz; Redakce:info@muj-pes.cz